Nejvyšší balkánské vrcholy - PLNO

Termín 29. 06. - 11. 07. 2022
OdjezdExpediční klubovna Brno
DestinaceMakedonie,Černá Hora,Bosna,Srbsko,Albánie,Makedonie,Kosovo,Chorvatsko,Bulharsko
Číslo akce510
Účastníků8
Cena15 240,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

A je to tady! Nejlepší akce na Balkán, kterou máme. Již poosmé jedeme zdolat všechny nejvyšší hory, tohoto divokého poloostrova. Všechny naše zkušenosti a know-how zúročeny v jedné parádní výpravě. Tentokrát (po Martinovi, Víťovi, Ondrovi, Honzovi, Citrusovi, Johnovi, Kubovi) přebírá žezlo Petr. Nemusíš se bát tahle akce se jede pěkně v poklidném tempu. Projedeme sice celý Balkán, ale máme na to 13 dní, takže zbude čas i na relax a filosofování nad panákem rakije.

Příběh

Čím déle jsem tam jezdil, tím více mi učarovávaly tamější hory. Začal jsem obdivovat jejich rozmanitost a divokost. Zprvu jsem si myslel, že to budou jen suché kopy kamení, ale opak byl pravdou. Hory na Balkánu jsou nesmírně členité, plné života a často ostré jako břitva. Při výstupu na ně lze na obzoru vidět další a další. Vždy mi bylo líto, že není čas vylézt je všechny. Z nejvyšší hory Bosny jde vidět nejvyšší vrchol Černé Hory. Z nejvyššího vrcholu Černé Hory jde vidět jak Djeravica (nejvyšší hora Kosova), tak Velký Korab (nejvyšší hora Makedonie a Albánie). A pak mě to napadlo: "Hele, vždyť jsou ty hory tak blízko od sebe, proč se omezovat hranicemi státu? Proč je neobjet všechny?"

Jsem zastáncem motta "Cesta je cíl". Vždy jsem si ale říkal, že je třeba mít nějaký pevný bod, ke kterému směřovat. V tomto případě je to šest pevných bodů - nejvyšší hory sedmi států. Já osobně hory a cestování miluju a tohle je pro mě dokonalé propojení. Každý z těchto vrcholů má něco do sebe. Maglič a krásné jezero Trnovačko. Zla Kolata a ostré štíty Proklatých Hor. Djeravica a horské salaše. Mohl bych pokračovat. Shrnuto a podtrženo - projedeme dvanáct států, vylezeme na šest různých hor v šesti různých pohořích a sedmi státech. Navštívíme pár krásných balkánských měst, ať už Mostar, Prizren, Skopje nebo Sofii. Kdo bude otužily, může se vykoupat v průzračně čistých horských jezerech a dosyta se nabažíme místních specialit. A to vše ve společnosti osmi dalších dobrodruhů! Tak na co čekáš? 

Malá ochutnávka

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost 3

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Jelikož vystoupíme na šest nejvyšších hor balkánských států, přičemž u některých je značné převýšení, bude třeba někdy zatnout zuby. Pokud zvládneš ujít na lehko 15 km s 1000 m převýšením šestkrát během 12 dnů, měl bys akci zvládnout. Všechny výstupy budou vedeny na lehko, což nám razantně ulehčí práci. Pokud se někdo bude cítit unaven, ještě týž den se vždy vrátíme k autu, tudíž si může dát den odpočinek a počkat na nás dole. Měl bys také brát v potaz možné zhoršení počasí vzhledem k častým letním bouřkám.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Petr Tobolák

Svatojakubskou stezku chodí už dneska každý. Tak proč si ji třeba neprojet na kole?! A aby to nebylo málo, tak tam dojet rovnou ze Zlína, odkud Petr pochází! Vylézt nejvyšší aktivní sopku na světě 6880m? Není problém!  Péťa má prostě rád výzvy a aby toho nebylo málo, vždycky ještě něco přidá. Proto je cestování s ním jeden velký zážitek, který ještě okoření spoustou cestovatelských historek. Petr je prostě srdcař. Parťák do nepohody a hlavně bavič! Mezi lidmi je jako doma. Patří mu totiž Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a do které Tě určitě moc rád pozve. Tak co, jseš ready na tuhle hru? :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
Facebook Web p.tobolak@seznam.cz 776 741 140 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je vytvořit partu lidí, kteří společně procestují 3000 km napříč Balkánem a vylezou na všechny nejvyšší hory, které potkají. Dalším cílem je poznat trochu desítku zemí, kterými budeme projíždět. Nasát tu pravou balkánskou atmosféru, strávit několik dní v nádherných neprostupných horách, koupat se v jezerech, poznat místní pohostinnost a hlavně - užít si to!

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí našeho devítimístného expedičního vozidla, který vyniká spolehlivostí a lze jej použít i mimo asfaltový povrch silnic. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Cesta povede přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Kosovo, Albánii, Makedonii, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko a zpět do České Republiky :‐) 

Ubytovaní

Většinu výpravy budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Spacák a stan tedy s sebou. Každý druhý den budeme mít možnost se umýt, ať už v jezeře nebo řece. 2 x budeme spát vevnitř v ubytování, z toho poslední noc budeme spát v apartmánu v Samokov, kde celou akci zakončíme a pořádně oslavíme.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování ze strany průvodce. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož budeme v průběhu výpravy co druhý den v civilizaci, nebude problém jídlo dokupovat postupně během cesty. Vařit budeme na vlastních plynových vařičích. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech, a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Při dalším průběhu výpravy bude samozřejmě možnost občerstvení v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou srovnatelné s našimi nebo levnější.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

15 240 Kč Cena
 29. 6.  - 11. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování - 2x v pronajatém apartmánu
 • Poplatky za kempování a vstupy do Národních parků
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • individuální konzultace ohledně výbavy
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Večer ve 21:30 odjezd z ČR. Noční přejezd.

2. den: Ranní příjezd do Chorvatska, výstup na nejvyšší horu Chorvatska - Sinjal (1831 m). Na vrchol a zpět cca 6‐8 hodin.

3. den: Přejezd do Mostaru. Koukneme se po městě a dáme si něco dobrého k jídlu. Pokud zbude čas, zajedeme se podívat na Blagaj, vyvěrající řeku Buna a odpoledne se okoupeme v přehradě. Dojezd do sedla Prijevor, spánek ve stanu.

4. den: Výstup na lehko na Maglic, nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny, 2386 m. Výstup povede kolem jezera Trnovačko. Sestup jinou cestou. Spánek v sedle Prijevor.

5. den: Přejezd pod Zlou Kolatu do vesničky Vusinje. Pojedeme kolem Pivského jezera. Tuto cestu považuji za nejkrásnější na celém Balkáně. Po příjezdu se nám otevře krásný výhled na údolí Ropojana. Koupání v malebné modré hluboké tůni. Spánek ve stanu u altánků.

6. den: Celodenní výstup na lehko na nejvyšší vrchol Černé Hory, Zlá Kolata 2534 m. Spánek na stejném místě jako předchozí den.

7. den: Možnost koupání v Plavském jezeře. Zajedeme na skok autem do pohoří Komovi. Vyjedeme autem až do osady Katun Štavna (1800 m). Na lehko se na pár hodinek projdeme po tomto krásném pohoří. Odpoledne přejezd do Kosova. Podíváme se do kláštera v Pecsi a Visokém Decani. Spánek za Visokim Decani ve stanech.

8. den: Výstup na Djeravici 2656 m, nejvyšší horu Kosova a bývalého Srbska. Nastoupáme 1250 metrů a bude nám to trvat 7‐8 hodin.

9. den: Přejezd do Albánie pod Velký Korab. Cestou se stavíme v nejhezčím kosovském městě Prizren.

10. den: Výstup na Velký Korab, nejvyšší horu Albánie a zároveň i Makedonie ‐ 2764 m.

11. den: Přejezd do Bulharska pod Musalu. Cestou se zastavíme v kaňonu Matka, kde se projedeme na kajaku a potom na oběd a kratší prohlídku ve Skopje. Spaní ve vesničce Borovec.

12. den: Výstup na Musalu, 2925 m. Jedná se o nejvyšší horu Bulharska a také o nejvyšší horu celého Balkánského poloostrova. Celkově se jedná o 1600 výškových metrů a 30 km chůze. Po cestě jsou dvě chaty. Chata Musala a chata Everest 84. Kdo bude chtít a cestou se bude cítit unavený, může počkat u nich a dát si něco na zub. Budeme se vracet stejnou cestou a zpět všechny vyzvedneme. Další možností je vyjet do 2370 m lanovkou, pak už je to pohoda ;‐). Večer se přesuneme do města Samokov, ubytujeme se v hostelu a dopřejeme si teplou sprchu a postel. Zakončíme celou akci oslavou u zahradního krbu. 

13. den: Poslední den můžeme s klidem v duši a korunou Balkánu vyrazit domů. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace