Putování a seberozvoj: Bílé Karpaty

Termín 25 - 30. 05. 2021
Odjezdv 16:30 ve Strážnici
DestinaceČeská republika
Číslo akce574
Účastníků10
Cena6 790,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Bílé Karpaty nám poskytnou prostor pro putování v krajině, učení se novým věcem a večerním rozhovorům u ohně. Několik dní a nocí strávíme v nádherné české přírodě a s partou podobně naladěných lidí si dopřejeme prostor zastavit se, zkoumat jak na nás působí dechová cvičení, otužování a nebo si jen tak užívat být venku a mít čas pro sebe.

Praktickými metodami se naučíme práci s dechem, kdy téměř okamžitě dokážeme nahradit negativní emoce pozitivními. Naučíme se chytře pracovat s chladem, čímž pozitivně ovlivníme naši nervovou soustavu a hormony a díky tomu můžeme například lépe zvládat každodenní stres. A večery u ohně? Ty budou patřit Smysluplným rozhovorům.

Všechna cvičení, které se na Putování naučíme můžeme lehce zakomponovat do našeho "normálního" života a zůstat tak šťastní, silní a otevření krásám i výzvám. Zároveň na sebe netlačíme, vše je dobrovolné a necháváme věci přirozeně plynout.

Kdo za tím stojí?

                                                                       

Vítek Novotný

Od malička mě baví poslouchat příběhy. V roce 2017 jsem založil projekt Smysluplné rozhovory, jehož vizí je vracet více hloubky do našich konverzací i vztahů. Pořádáme pravidelná setkání v různých městech v Česku a pro ty, kteří chtějí osvěžit povídání se svými blízkými a kamarády jsme vydali konverzační karty, díky kterým můžeme lépe poznat lidi ve svém okolí.

Otázky mě provázejí celým životem. V současné době procházím integrativním psychoterapeutickým výcvikem, v minulosti jsem absolvoval výcviky v koučování a vzdělávání dospělých. Jako lektora mě naplňuje provázet lidi tématy komunikace, otužování a dýchání.

Další důležitou složkou mého života je pohyb a zájem o to, jak funguje lidské tělo. Od malička jsem byl vedený ke sportům. Očarovaly mě především ty bojové. Přes 13 let jsem na národní i mezinárodní úrovni zápasil v karate. Poté jsem přešel na thajský box a brazilské jiu-jitsu. Věnuji se i józe, (zimnímu) plavání a cvičení s kettlebellem. Do hloubky se zajímám o dechová cvičení a meditaci. Pravidelně praktikuji Wim Hof Metodu, techniky z Pranajámy a freedivingu. V roce 2018 jsem se stal oficiálním instruktorem metody Oxygen Advantage.

Svůj volný čas se snažím trávit co nejvíce v přírodě. Nejraději mám pěší treky, kdy si všechno potřebné nesu na zádech a spím pod hvězdami.

Ondřej Šperka

Už je to pár let, co jsme s kamarádem stáli u silnice a vyráželi na dvouměsíční dobrodružství, během kterého jsme prostopovali celé Rusko až do Mongolska. Tenkrát jsem ještě netušil, že se mi právě otevírá nová životní etapa. Cest v podobném duchu přibývalo, a i díky těmto zkušenostem jsem začal pracovat jako průvodce pro brněnský Expedition Club. Značnou část roku jsem trávil v různých končinách na světě a staral se o lidi. Tato spolupráce pro mě byla velkou inspirací a podpořila i vznik prvního Putování. A to byl další velký krok. Otevřel se mi tím prostor vyrážet s lidmi za dobrodružstvím a sytit se nejen společnými prožitky, ale i upřímným sdílením svých vnitřních procesů v bezpečném prostoru skupiny. Tohle mě naprosto naplňuje a jsem šťastný, že to můžu dělat.

V rámci příprav na akci Ti poradím s vybavením a budu k dispozici k řešení veškerých organizačních záležitostí.

tel.: 608 525 412
email: ondrej.sperka1@gmail.com

Spojení s Expedition Clubem

Tuto skvělou činnost provádějí kluci už nějaký pátek. Jejich projekt nám přišel natolik zajímavý, že jsme se rozhodli s ním spojit své jméno a udělat tuto akci pod záštitou Expedition Clubu. Ptáš se proč?

Letošní rok jsme přidali do své "mise" další položku. Tou je aktivní starost o psychickou pohodu a "klid duše" našich účastníků i nás samotných :-) Je důležité si plnit cíle a posouvat své hranice a mety. V dnešní době je ale stejně důležité dbát na svou mentální hygienu a pohodu. Pro někoho může být strávený čas v přírodě, bez stresu, v klidu či sám se sebou stejně důležitý a obohacující, jako pro jiného vylézt na pětitisícovku. Pracovní nasazení bývá mnohdy destruktivní a přehlcenost mysli je natolik velká, že se z ní nejde bez změny prostředí a cizí pomoci vymanit.

Když za mou přišel Ondra s Vítkem a pověděli mi o svém plánu, hned mě to nadchlo. A pokud chce klub opravdu směřovat i tímto směrem, tak proč nezačít rovnou s nejvyšším kalibrem? Cestou vlastního mentálního seberozvoje? Těšíme se na první experimentální spolupráci Expedition Clubu s kluky, do které vkládáme velké naděje. K dnešnímu dni byly záštitou Expedition Clubu realizovány již 2 výpravy putování.

Malá ochutnávka

Náročnost 2 z 5

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou však nijak přehnané. Ještě jsi nikdy “na težko” s batohem neputoval/a? Nevadí, akce je nastavená tak, že právě toto může být tvoje první příležitost. A máš-li přechody v malíku, o to líp, bude se ti lépe soustředit na práci se sebou samým.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Putování je cesta ve smyslu fyzickém, mentálním i duševním. V průběhu výpravy si vyzkoušíš a zjistíš:

 • Jaké to je denně putovat 10 - 20 kilometrů se všemi zásobami a vybavením.
 • Spolehnout se na své vlastní síly a zároveň se i opřít o skupinu.
 • Pobýt několik dní v přírodě "mimo civilizaci".

Ale také:

 • Pocítíš pravou sílu přírody a naučíš se skamarádit s chladem.
 • Naučíš se respektovat přirozené prostředí a existovat v něm.
 • Pozitivně ovlivnit svou nervovou soustavu a hormony a efektivně pracovat se stresem.

Doprava

Každý jsme z jiného koutu republiky, sejdeme se tedy až na místě ve Strážnici na vlakovém nádraží.

Ubytování

Čtyři noci budeme tábořit ve vlastních stanech, poslední noc přespíme v domě na samotě u obci Žítková (společnost nám bude dělat jen 28 ovcí).

Stravování

Po cestě budou dvě možnosti, kde bude možnost dokoupit jídlo :-)

Shrnutí

6 790 Kč

Cena

25. - 30. 5. 2021

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Ubytování v domě na Žítkové
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Know how, které ti předáme - vzdělávání
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
Cena nezahrnuje
 • Jídlo 
 • Osobní náklady 

Jak to bude probíhat?

1. den (úterý):

Odpoledne se sejdeme ve Strážnici. Společně vyrazíme k Šumárníku - zaniklé středověké vesnici. U ohně proběhne úvod do Putování, vzájemné seznámení, sdílení a první cvičení - zklidnění nervové soustavy pomocí "dechu 428".  

2. den (středa):

Ráno nás čeká "neuro rozcvička", která nás příjemně nakopne a dodá odhodlání k dopolednímu úvodu do otužování v přírodním koupališti Lučina. Poté se po hřebenu československé hranice přesuneme ke Třem Kamenům, kde si vyzkoušíme cvičení na posílení naší koncentrace.

Utáboříme se ve stanech pod Novou horou, povíme si něco o stress managementu a pustíme se do večerního dechového cvičení, jehož záměr je naučit se zklidnit.

3. den (čtvrtek):

Po rozcvičce a snídani vyrazíme vstříc Velké Javořině - nejvyššímu bodu Bílých Karpat. Ještě před obědem Tě zasvětíme do Wim Hof dýchání, jednoho ze stěžejních bodů naší výpravy.

Utáboříme se na louce nad Květnou. Dnes se naučíme zahřívající dech "Power Breathing" a budeme-li chtít, tak i meditaci na rozvádění tepla - Tummo. Dřeva na ohýnek bude dostatek a navíc je místo natolik strategické, že je z něj krásný výhled na východ i západ slunce :-)

4. den (pátek):

Dopoledne se zastavíme u pramene Kyselky, zdejší léčivé minerální vody. Čeká nás vrchol Velký Lopeník. Z rozhledny na něm je krásný výhled na celé Karpaty a budeme-li mít štěstí, tak zahlédneme i Malou Fatru. Před obědem náš čeká naučit se další fázi Wim Hof dýchání. Tato metoda je velmi "aktivační" a získáme díky ní prostředek k téměř okamžitému nakopnutí.

Spát budeme u Starého Hrozenkova.

5. den (sobota):

Sobota bude spíše odpočinková. Po rozcvičce nahodíme batohy a vyjdeme si na kopec do obce Žítková. Poutavým vyprávěním místního průvodce se necháme provést muzeem poslední Žítkovské bohyně. Nakoupíme ovčí sýry, domácí máslo a jiné dobroty a přesuneme se kousek dál do starší části obce. Na samotě v kopcích tu na nás čeká baráček, který nám poskytne útočiště pro dnešní noc. Vlastně nejen nám, ještě je tu zhruba dvacet ovcí. V průběhu nebude chybět porce dechového cvičení a večer nás čekají vigilie, během kterých se ohlédneme za uplynulým týdnem.

6. den (neděle):

Dopoledne si ještě užijeme pohodové atmosféry domu a místa, kde jsme nocovali a kolem poledne vyrazíme do Starého Hrozenkova, kde nastoupíme na autobus domů :-)

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace