Na běžkách po Telemarku - Norsko

Termín 12 - 21. 03. 2021
Odjezd12. 3. v ranních hodinách z Brna
DestinaceNorsko
Číslo akce618
Účastníků8
Cena13 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Budíš se do zasněžené krajiny, vaříš čaj do termosky a ještě před snídaní vytahuješ vosk a chystáš běžky na pořádný výlet. Kam se vydáš? Hned od chalupy se rozbíhají desítky kilometrů upravených stop vinoucích se přes zamrzlá jezera nebo kolem malých farem a roztroušených usedlostí. Všechny náznaky nám ukazují, že letošní zima bude konečně pořádná, s parádní nadílkou sněhu. Proto nic nenecháváme náhodě a vyrážíme do kraje, ze kterého se do našich končin lyže kdysi dostaly a kde má tento sport vybudovanou hlubokou tradici. Není snad Nora, který by běžky nevlastnil. Touto dobou nám už pomalu připravují kilometry parádních tras. V jemně zvlněné krajině Telemarku, kraje, po kterém je pojmenovaný vlastní styl lyžování, jich najdeš víc než dost. Čeká nás tu pět běžkařských dní, jejichž náročnost si upravíme podle kondice skupiny a za které se odměníme příjemnými večery u krbu v luxusní roubené chaloupce.

Malá ochutnávka


Náročnost 2+

Většinu času strávíme na jednodenních běžkařských výletech. Jejich délku přizpůsobíme společné domluvě. Není taky problém, aby výkonnější podnikli delší výlety samostatně, protože se vždy budeme vracet do tepla, nebo k autu a trasy jsou krásně značené.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Dany je zkušený běžkař, i polárník. Dlouhou cestu autem ti určitě zkrátí vyprávěním o svých výpravách, které na běžkách podnikl na severu Skandinávie.

Doprava

Cesta na sever je dlouhá a proto si ji rozpůlíme cestou trajektem, abychom se protáhli a odpočinuli si od řízení. Neboj, v prostorné dodávce nám to uteče jako nic.

Ubytovaní a stravování

Celkem 6 nocí strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě v oblasti Telemark. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo. 

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Chalupa je plně vybavená.

Výbava a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 6 dní totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Jeden z dní můžeme po domluvě udělat restday a vypravit se za nějakou kulturou, drobným výletem pěšky, nebo kam nás nohy zanesou. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C.  Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu Vám samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem :)

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

13 490 Kč 

Cena

12. 3. 2021 - 21. 3. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě, náklady na naftu, dálniční poplatky, atd.
 • 2x noční přejezd trajektem
 • 6x noc na zařízené chatě se saunou a kompletním zařízením
 • 1x ubytování v guesthousu v centru Osla
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Ranní sraz v Brně. Naložíme věci a vydáme se na cestu přes Prahu do Německa na trajekt. Po domluvě můžeme někoho nabrat v Praze, nebo jinde po cestě. Ve večerních hodinách dorazíme do Rostocku, kde se nalodíme na noční trajekt a protáhneme se po dlouhé cestě.

2. den: Vylodíme se v Trelleborgu a doklepeme druhou část cesty na sever. Naším cílem bude kraj Telemark, zvlněná krajina jihozápadně od Osla, kde nás přivítá dřevěná chaloupka, ve které se ubytujeme, odpočineme po přejezdu a připravíme se na další den do stopy.

3. den: Podnikneme první běžkařský výpad. Upravená stopa hned od chaty nás zavede na vrchol Sjugførrelve (1174 m). Odtud okruhem přes jezero Torsetvanet zpět na chatu. 

4. den: Na druhou běžkařskou etapu popojedeme do Uvdalu. Necelých deset kilometrů od naší chalupy se nachází toto lyžařské středisko, ve kterém upravují desítky kilometrů běžkařských stop.

5. den: Na výběr máme z mnoha možností, kam se vypravit. V polovině si ale také můžeme dopřát restday a projít se pěšky na některý z místních vrcholků, nebo popojet k jezeru Mjøsa na prohlídku vikingských skanzenů.

6. den: Pár kilometrů po silnici od chaty leží jezero Sønstevan. Jeho bažinaté okolí se v zimě přetváří na běžkařský ráj. Dokonce tu vedou speciální trasy pro mushery, nebo sáňkaře. Vybereme si jeden z mnoha okruhů podle kondice skupiny.

7. den: Poslední den na běžkách. Využijeme ho tedy naplno. Vyrazit můžeme rovnou od chaty, nebo si popojedeme za novým prostředím, podle toho, jak se domluvíme :)

8. den: Ráno se zabalíme a opustíme naše útulné ubytování. Přejedeme do Osla, kde si odložíme věci v guesthousu a vyrazíme na prohlídku hlavního města norského království. Máme na ni celý den a na programu se společně domluvíme. Můžeme zajít na prohlídku některého z muzeí, nebo jen projít centrum a sednout si do kavárny. Večer přespíme v guesthousu.

9. den: Ráno vyrazíme na cestu domů. V odpoledních hodinách nastoupíme na trajekt do Německa, který nás přes večer a noc převeze blíž k domovu.

10. den: Cesta domů. Podle času trajektu dorazíme do Brna v odpoledních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.