Island: Fjord Hornstrandir

Termín 31. 07. - 13. 08. 2021
Odjezddle letenek
DestinaceIsland
Číslo akce621
Účastníků10
Cena23 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Už delší dobu se Islandu vyhýbáme. Ne že by nás nelákaly jeho krásy. Země plná ledovců, lávových polí, gejzírů a kouřících planin mě kdysi právem učarovala. Svou tvrdou nespoutaností a nádherou se mi navždy vryla pod kůži a jen umocnila mou touhu nadále objevovat severské krajiny. Není to krásou přírody, která by se okoukala, ale extrémním množstvím lidí, které tyto krásy přitahují, proč jsme se vyhýbali vypsání výpravy v letním období. Až šťastná náhoda mi vnukla myšlenku, jak se na tento krásný ostrov vrátit přesně tak, jak to máme rádi, dobrodružně, do míst, která ještě nejsou přeplněná turisty. Vznikla tak výprava na Hornstrandir, nejodlehlejší severozápadní výspu Islandu, oblast, kde se moře láme o ostré vulkanické útesy, na kterých hnízdí gigantické ptačí kolonie. Hornstrandir je také domovem stovek polárních lišek a dalších zvířat. Právě do těchto oblastí občas připlují lední medvědi na ledových krách (i když už je to skoro nemožné). Do rezervace fjordu Hornstrandir se dá dostat pouze malým člunem, který nás vysadí na břehu a ponechá nás na osm dní samotné. Potkáme tu pouze nouzové přístřešky s radiovými stanicemi, zřízené rangery. I když je Hornstrandir jedním z mála islandských míst, kde nenajdeme vulkanickou aktivitu, najdeme tu opravdové zážitky z Islandu.

Pravé dobrodružství vždy začíná v tobě. Island dnes nabízí možnost pohodlné rekreace s výhledy na známé kýče. Na této výpravě ovšem zažiješ něco jiného. Nečekej přelidněná místa, která znáš z Instagramu, ale ostrý vítr a vlny lámající se o pobřeží v zapadlém městě Isafjordur. Místní čluny, které nás povezou na začátek treku, operují spíš podle počasí než podle harmonogramu. Na cestě budeme překonávat horská sedla i ledovcové řeky, většina naší trasy navíc vede pobřežím podél ohromných vulkanických útesů. Přes všechnu syrovost krajiny se ovšem nemusíš bát. Na konci každého dne přespíme v oficiálním nocovišti, které je často vybaveno nouzovým přístřeškem a radiostanicí. Tyto body nám pravidelně udrží kontakt s civilizací a zajistí nutnou bezpečnost :-)

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Zuzce Pavlíkové.

Náročnost 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Island patří mezi nejbezpečnější země na světě. Cestování po této zemi si tedy vychutnáme bez obav. Na treku se na sedm dní dostaneme mimo civilizaci, nicméně i v této oblasti je celá řada soukromých chat a na nocovištích se nacházejí nouzové přístřešky a komunikační zařízení. Nebudeme tedy úplně odstřižení od světa. Terén na Hornstrandiru zahrnuje jak horská sedla, tak brodění řek, nicméně nejedná se nikdy o vyloženě exponovaný terén. Nejlépe ho můžeme přirovnat třeba k přechodu norské Handargervidy.

Průvodce

Jirka Střípek

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. Protože do přírody, především do hor, ho to táhne pořád. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel. Ale bere to spíš jako koníček než diagnózu. Přes týden se snaží obohatit studenty, ve volnu se snaží obohatit sám sebe cestováním. Bát se nějakých mouder na výpravě?! Cha! Nikdy! Na výpravě je totiž na své dovolené. Od Jirky můžete čekat nečekané – se strachem z výšek si vyšlápl na Stok Kangri (6153 m n. m.), se zlomeným kotníkem „prošel“ dvě země (ve Vietnamu mu řekli, že kotník je „OK“). Kdo ho poznal víc, ví, že je na něj spoleh jak na málokoho, a můžeš si být jist, že se o tebe skvěle postará.

j.stripek@seznam.cz 737729284 Reference

Doprava

Na Island se dopravíme letecky z Prahy, Vídně nebo Katowic podle letenek. Do Reykjavíku se dají sehnat letenky okolo 5000 Kč. Z Reykjavíku se vypravíme v zapůjčeném autě až k severozápadní části ostrova - k fjordu Hornstrandir. Vzhledem k velikosti celého ostrova to není nejdelší cesta :-) Zapůjčení aut na celou dobu nám hlavně poskytne svobodu podívat se na řadu míst, třeba i na ty, které nás napadnou až po cestě :-) Využijeme je taky na poslední tři dny, kdy omrkneme nejhezčí místa jižního Islandu.

Ubytování

Značnou část výpravy strávíme ve vlastních stanech - celkem šest nocí na treku po Hornstrandiru. Před trekem a taky po něm ale využijeme pohodlí místních guesthousů a kempů. Celkem 5x budeme spát v kempu a 1x v guesthousu v Reykjavíku.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob. Jídlo se dá dokoupit i na Islandu, dokonce i v Isafjorduru je větší obchod, nicméně ceny jsou zde velmi vysoké. Rozhodně neodoláme a vyzkoušíme i místní kuchyni, příležitost k tomu budeme mít jak v Isafjorduru, tak v Reykjavíku, případně po cestě.

Výbava a půjčovna

Dobré vybavení na hory bude tím základním, co si sbalit do batohu. Počasí na Islandu je velice proměnlivé, proto budou potřeba nepromokavé bundy, kvalitní boty a další esenciální věci. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

23 990 Kč Cena
31. 7 - 13. 8. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Kompletní organizaci expedice, domluvu lodí a koordinaci na místě
 • Veškeré ubytování na místě (1x guesthouse v Reykjavíku, 5x kemp)
 • Dopravu čluny z Isafjorduru na výchozí místo treku
 • Zapůjčení dodávky nebo dvou osobních aut a kompletní náklady na dopravu po celou dobu akce
 • Aktivní tarif satelitního komunikátoru Garmin inReach spolu s expedičním pojištěním
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenky 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se na letišti v Praze nebo ve Vídni a vyrazíme přes oceán na Island. Na letišti si vyzvedneme auto a vyrazíme na cestu k fjordu Hornstrandir. Noc strávíme venku ve stanu u auta.

2. den: Dokončíme přesun do Isafjorduru, ubytujeme se v místním kempu a vyrazíme na prohlídku zapadlého města. Původně rybářská osada je dodnes čilým přístavem - a v těch vždy narazíš na něco zajímavého. Večer dokončíme přípravy na trek. Spaní venku ve stanu.

3 - 8. den: Hned ráno nasedneme na malý člun pro deset lidí a pokud to počasí dovolí, necháme se odvézt do zálivu Adalvik, který bude výchozím bodem našeho treku. Celkem sedm dní pak strávíme pochodem z hlavní části kopírující pobřežní útesy. Celkem nás čeká asi 130 km mezi fjordy, ledovci, horskými sedly i lávou zarovnanými planinami. Podle podmínek trasu upravíme tak, abychom si toto místo maximálně užili, trasu je možné zkrátit i prodloužit podle naší fyzičky nebo počasí. Po cestě je několik míst, ze kterých se můžeme následně nechat odvézt.

9. den: Dokončíme trek v malé osadě u letiště Dalbær. Průvodce odtud zajede pro auto a ještě večer si dopřejeme místní kuchyni (a nejenom známou hnijící velrybu) v Isafjorduru. Čeká nás také spaní v teple.

10. den: Pobalíme věci a vyrazíme na jih k druhému nejvyššímu vodopádu Islandu Glymur. Odtud přejedeme k horkým pramenům Deildartunguhver. U nich se ubytujeme v kempu a pokud zbyde čas, využijeme možnosti se vykoupat v místních lázních, kde se mísí horká vyvěrající voda s chladnou ledovcovou.

11. den: Projdeme si místo vyvěrání pramene Deildartunguhver. Jedná se o největší termální pramen v Evropě. Teplo, které vydává, poskytuje energii na topení pro celou oblast. Odtud přejedeme kolem vodopádů Hraunfossar a Barnafoss do NP Pingvelir. Tímto místem prochází spoj dvou tektonických desek, které se od sebe neustále vzdalují, a krajina je tak rozlomena do hlubokého kaňonu. V tomto místě byl také kdysi ustanoven AlÞing neboli valné shromáždění, obdoba moderního parlamentu, historicky prvního na světě. I proto je místo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Spát budeme v kempu na břehu jezera.

12. den: Ráno vyrazíme na sever k termální oblasti Hveravellir. Po cestě se zastavíme u gigantického vodopádu Gullfoss, jednoho z ikonických míst Islandu. Ve Hveravelliru využijeme možnosti vykoupat se v termálních pramenech. Spát budeme v kempu poblíž Reykjavíku. 

13. den: Reykjavík je klenotem severské architektury a kultury. Necháme si celý den na prohlídku města, které za to opravdu stojí. A pokud by tě snad nelákala představa opravdu zajímavých muzeí, architektury a historie, mají tu třeba nádherné lázně (jak jinak než termální). Spaní v guesthousu.

14. den: Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.