Bulharsko - jóga a treky

Termín 22 - 30. 05. 2021
Odjezd22.05. v 18:30 z Brna
DestinaceBulharsko
Číslo akce641
Účastníků11
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Letošního Silvestra jsem trávil na zasněžených kopcích bulharského pohoří Rila - sněžnice, lavinová výbava a pouť od jedné horské chaty k druhé. A právě díky tomu jsem narazil na nádhernou chatu Ivan Vazov, zapadlou mezi téměř třítisícovými vrcholky Rily na místě, kde je naprostý klid. Už když jsem k chatě přicházel, cítil jsem, že to je speciální místo. Prostě jedno z takových, kam nedojdou turisti, co je o pár kilometrů vedle vyplivne lanovka, protože je pro ně tahle chata už moc daleko. A přesně tohle mi vyhovuje. Když jsem se pak posadil do kamenné místnosti a naléval si čaj z mohutné plechové konvice, ze které trčely bylinky, věděl jsem, že jsem mezi "svými". Atmosféra chaty je prostě skvělá - brambory s koprem, čočka se zeleninou, pivo, které si sami na chatě vaří - všechno bylo super, k tomu pohodový chatař Oleg, který mi říká: "Pojď - něco ti ukážu."

Vzal mě do prvního patra a já už jasně věděl, že se sem vrátím. Knihovna, místnost s velkým oknem, za kterým vidíš jen štíty hor, a prostě pohoda. Kamarádka Míša tam byla se mnou a když jsme se potkali u kamen, svítily jí oči stejně jako mně - tady uděláme jóga camp a budeme trekovat a cvičit jógu. Bylo rozhodnuto. Spolu s Míšou se staráme o domeček na Srí Lance, Míša má za sebou intenzivní měsíční kurz jógy u nejlepšího srílanského guru jógy Rukšana, strávila taky delší dobu v indickém ášramu a jógu cvičí všude po světě i v ČR, takže pro tebe mám jediné sdělení: Pojeď s námi do Bulharska a nech se překvapit pohodou, krásou zdejších dramatických hor a vyzkoušej pár lekcí jógy - je to super!

Jóga

Jedním z hlavních cílů výpravy je užít si lekce jógy, ty jsou určeny pro úplné začátečníky i zkušené jogíny. Pokud jsi jógu nikdy necvičil, nemusíš se bát, Míša se ti bude věnovat v průběhu lekcí a pro úplné nováčky uděláme i úvodní lekci jógy, kde ti vysvětlí metody dýchání, průběh lekcí a základní pozice. Míša je zapálená jogínka, ale taky horalka, surfařka a pařmenka, se kterou tě lekce jógy budou bavit :-) Lekce jógy trvá vždy cca 1,5 - 2 hodiny a každá je trošku jiná. Užiješ si náročné pozice, při kterých se zapotíš, jiné pozice prověří tvoji rovnováhu a dojde taky na meditační část a možná Míšu přemluvíme a zařadíme taky moji oblíbenou laughing jógu :-) A teď si představ, že tyto lekce budeš cvičit na konci světa, uprostřed hor s dramatickými scenériemi na všechny strany. Kdo není moc jóga člověk, lekce nejsou povinné, ale byla by škoda toho nevyužít, každopádně horského vyžití je okolo chaty dost.

Hory

Druhým cílem výpravy je každý den objevit jeden z okolních horských vrcholů. O horský program se bude starat náš Adam - horský průvodce. Ten bude mít na starost vlastně vše kromě jógy :-) Vezme tě na vrcholy vyšší než Gerlach - Otovitsa 2712 m, pro zdatné Malyovitsa 2738 m nebo třeba na nejvýše položený vodní rezervoár na Balkáně, jezero Kalin. 

Malá ochutnávka

Fotky jsme fotili na přelomu října/listopadu a na Silvestra. Za fotky děkujeme našim účastníkům. Úvodní fotka je přímo z profilu chaty Ivan Vazov.

Náročnost 3

Denní dávky nejsou velké - max. 15 km. Kdo chce, je zde možnost si je prodloužit, klidně až na 25 km. Výjimkou je celodenní túra do rilského Monastýru, která je ale dobrovolná a můžeš místo ní strávit celý den s knihou a výhledem na okolní štíty. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, přenašeč dobré nálady, podnikavec, horal.

Adam byl pozitivní dokonce ještě před koronavirem, než to byla taková masovka. Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT


Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Míša Martanová

Míša je horalka ze Šumavy, která se zamilovala do cestování a jihovýchodní Asie, procestovala Indii, Barmu, Taiwan, Malajsii, Vietnam, Čínu, Nepál i Tibet. Má za sebou výstupy na šestitisícové vrcholy Nepálu, pokořila také tři nejvyšší vrcholy Íránu včetně Damavandu (5 630 m n.m.) a v poslední době propadla také surfování a cvičení jógy. Čtyři sezony půl roku v kuse pilovala vlny Indického oceánu na Srí Lance a učila se od místních jóga guru, jak udržet tělo i mysl v pohodě. Měsíc pak strávila v ášramu v Indii - takže s ní můžeš probrat, jak vypadá asketický život :-) Má ráda Dalajlamu a tmavooké kluky, co to umí na surfu! 

Pro představu, co dělá přes zimu Adam s Míšou, se podívej na videjko z jejich zimní základny - domečku na Srí Lance, který provozují. Oba jsou ve videu v hlavní roli. Pokud by Tě lákal jógový/surf program spíše na Srí Lance - koukni ZDE.

SURFER'S DAY | SRI LANKA, VILLA COCONUT from T - Production on Vimeo.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování 

Celou dobu strávíme na horských chatách. Budeme potřebovat jen tenký spacák, kvůli hygieně a teplu. Ubytování na horských chatách je prosté, k dispozici jsou jen matrace a deky. Spacák nemusí být zimní, ale letní bych taky úplně nebral. Ať má komfort aspoň 5°. Spát budeme 1x na horské chatě  Lovna, 5x na chatě Ivan Vazov a 1x dole v guesthousu před odjezdem do ČR. Nebudeme tedy potřebovat ani stan, ani karimatku.

Stravování

Na chatách během celé výpravy je v ceně snídaně, abys měl dost sil na náročný program. Na horských chatách si můžeš dát pivo nebo teplé jídlo na večeři. Na oběd budeme nejčastěji v terénu, a proto by sis měl nabalit nějaké jídlo i z domu. Pokud chceš, můžeš si uvařit na plynovém vařiči. Ceny na chatách nejsou nijak drahé a vaří výborně! Jídlo si můžeš koupit v obchodě až na místě. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Na lekce jógy budeš potřebovat svoji jogamatku a pohodlné oblečení.

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

13 990 KčCena
22. - 30. 5. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 7
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Menší osobní doprovodné vozidlo
 • Veškeré ubytování - 6x ubytování na horské chatě a 1x v apartmánu
 • Snídaně na chatách
 • Lekce jógy s certifikovanou instruktorkou jógy - Míšou
 • Zajištění průvodcovských služeb certifikovaným horským průvodcem - Adamem
 • Příspěvky na kurzy průvodců
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy (Sapareva Banya - termály = cca 15 BGN)

1. den:
Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme čaj nebo kafe, pobavíme se o programu a nabalíme auto. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do bulharské Sofie. Do Bulharska to je cca 12 hodin.

2. den:
Brzy ráno dorazíme do Sofie - půjdeme se projít, krátká procházka centrem. Na Vitosha Street si dáme dobrou snídani, kde probereme detaily programu. Pak nás čeká cca hodinka v autě a přejezd do pohoří Rila. Výstup na chatu Lovna nebo na chatu Sedmi jezer. Večer si zahrajeme karty, ohřejeme se, dáme si čorbu a uděláme si příjemný večer. Nocleh v chatě.

3. den:
Túra do středu Sedmi rilských jezer, jednoho z nejkrásnějších míst celého Bulharska. Přejdeme přes Razdela Pass a po hřebeni, ze kterého se spustíme na chatu Ivan Vazov. Chata Ivan Vazov je ve výšce 2300 m a je obklopena vrcholy vyššími, než je Gerlach. V tomhle dolíku uprostřed hor se ti bude zatraceně líbit. Poté, co dorazíme, si dáme dobré jídlo, projdeme program jóga lekcí a v podvečer - pokud bude pěkně, tak na západ sluníčka - dáme první lekci jógy. Pokud nebude hezky, využijeme vnitřní prostor. Nocleh na chatě Ivan Vazov.

4. den:
Brzy ráno vyrazíme na vrchol Otovitsa (2 712 m n.m.) a budeme pokračovat s krásným výhledem na jezera přes Jezerní vrchol (2 559 m n.m.), přes sedlo Razděla se pak vrátíme zpět k chatě Ivan Vazov. Odpoledne tě čeká lekce jógy a večer můžeme zkusit meditaci pod hvězdami. Nocleh na chatě Ivan Vazov.

5. den:
Ráno si dáme pohodičku, zacvičíme s Míšou jógu a pak vyrazíme z chaty západním směrem a přejdeme vrcholy Ašiklarsky vrch (2 536 m n.m.) a Sejmenski vrch (2 666 m n.m.), pak se vrátíme opět na chatu Ivan Vazov. Pro zájemce možnost zůstat na vrcholu Otovitsa na západ slunce (podle počasí). Nocleh na chatě Ivan Vazov.

6. den: 
Celodenní túra na Rilsky monastir - nádherný klášter na úpatí pohoří Rila, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Budeme vycházet brzy ráno, takže uvidíš východ slunce, do kláštera pak dorazíme okolo oběda. Bude to trošku paradox, protože ke klášteru budeme klesat. V klášteře se posilníme, popovídáme s místními mnichy a vyrazíme zpět na chatu Ivan Vazov. Celý trek je poměrně náročný = cca 28 km (cca 2 000 m stoupání a 2 000 m klesání) - pokud se nebudeš cítit, nemusíš se ho účastnit a můžeš si udělat pohodový den v okolí chaty. Nocleh na chatě Ivan Vazov.

7. den:
Ráno si pospíme a pak tě čeká dopolední lekce jógy. Po obědě vyrazíme na trek na vrchol Golam Polič (2 588 m n.m.), po cestě se můžeme osvěžit v jednom z horských jezer - pokud jsi dostatečně otužilý :-) Mineme i nejvýše položený vodní rezervoár na Balkáně, jezero Kalin. Cestu zpět můžeme střihnout přes vrchol Golâm Kalin (2 669 m n.m.). Večer si dáme poslední lekci jógy. Nocleh na chatě Ivan Vazov.

8. den:
Ráno se rozloučíme s Olegem a po snídani vyrazíme dolů do údolí, k naší dodávce. Pokud budeš chtít, můžeš se od jezer svézt lanovkou. Sjedeme do městečka Sapareva Banya, kde mají termální prameny, údajně s teplotou až 102°C. Tak teplou vodu potřebovat nebudeme, ale bazény s vyhřátou vodou 30 - 42°C a sauna našim uchozeným nohám a protaženým tělům určitě bodne. Přespíme v apartmánech kousek od termálů. Závěrečná party a vyhodnocení akce :-) 

9. den:
Brzo ráno nastartujeme naši dodávku, proklouzneme kolem Sofie a hurá domů! Příjezd do Brna kolem 20:00 hod. (orientační čas = záleží na provozu a délce čekání na hranicích).

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.