Sarek - poslední divočina Evropy

Termín 18 - 30. 03. 2021
OdjezdUpřesníme dle letenek
DestinaceŠvédsko
Číslo akce649
Účastníků9
Cena17 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Ikea, Volvo a Abba - tyhle pojmy si nejspíš vybavíš pod pojmem Švédsko. Po této výpravě si však budeš Švédsko nejčastěji spojovat se slovy Sarek, polár a lyže. Už dlouho mi v hlavě zrála myšlenka vyrazit do jednoho z nejstarších národních parků v Evropě - švédského Sareku. Je relativně malý, stojí tu 6 ze 13 nejvyšších vrcholků Švédska, není tady žádné ubytování a značených cest tu příliš nenajdeš. Ne nadarmo je Národní park Sarek považován za jednu z posledních evropských divočin. Navíc se celý nachází za polárním kruhem a koncem března tu teploty dosahují i -15 °C. Takže se podívej do trenek, jestli na tohle máš - a pokud si myslíš že jo, tak si sbal pletené rukavice od babičky, péřový spacák a lyže a pojď se mnou do nádherné přírody za drsným severským zážitkem!

Může se to zdát jako bláznovství vyrazit v zimě ještě za větší zimou, ale zkušenosti mi říkají, že slovíčko "zima" je velmi relativní pojem. Jinak řečeno, člověk si zvykne na všechno a dokáže svoji komfortní zónu posunout někam hodně, hodně daleko. A pak se stane to, že přestaneš vnímat "zápory" spojené s chladným prostředím a začneš sklízet benefity, které ti polární krajina nabízí. V Evropě nenajdeš starší národní park, než je Sarek a společně s parky Rago, Stora Sjöfallets, Muddus a Padjelanta tvoří největší souvisle chráněný komplex evropské přírody. Není divu, že je oblast zapsána na seznamu světového dědictví. Jenom v Sareku je však ta nejpřísnější ochrana přírody a můžeme tak zapomenout na jakoukoliv infrastrukturu a turistů je zde také pomálu. Podobnou divočinu v Evropě nenajdeš a je často přirovnávaná k Aljašce. Ještě aby ne, když tu žijí největší evropští losi, stohlavá stáda sobů a můžeme se zde také setkat s rosomáky. Podobné dobrodružství jen tak někde nezažiješ!

Malá ochutnávka

Za ilustrační fotky děkujeme Kamilu Jirkovi, Honzovi Harnošovi, Jakubu Noskovi a Danu Bornovi.

Náročnost 4

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Odlehlá krajina a teploty hluboko pod nulou představují objektivní riziko pro každého, kdo se do Laponska vypraví. Po celou dobu treku budeme odkázáni na vlastní vybavení, které si na saních potáhneme. Trasa však vede vyjetou stopou sněžnými skútry a předchozími běžkaři a na místě poneseme také GPS satelitní zařízení, které nás bude sledovat a v případě potřeby si můžeme kdykoliv přivolat pomoc.

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Doprava

Letecky z Prahy do Stockholmu. Tady nastoupíme do lůžkového vozu a přes noc se pohodlně vyspíme ve vlaku směrem Murjek. Následně se přemístíme na autobus, který nás až na začátek treku do vesnice Kvikkjokk. Na konci treku ve vesnici Ritsem nás odveze autobus do města Gällivare. Zde strávíme noc a další den vezmeme opět lůžkový vlak směr Stockholm. Výhodou je, že vlak staví přímo na letišti Arlanda, takže si ušetříme spoustu času přesunem.

Ubytování

První noc výpravy strávíme v lůžkovém voze vlaku, druhou noc přespíme na začátku treku v chalupě ve vesnici Kvikkjokk a následujících 8 nocí budeme spát ve stanu. Pro větší pohodlí s sebou povezeme společenský stan Hilleberg Altai XP a petrolejový ohřívač, ať máme polární noci komfortnější :-) Po dokončení treku nás čeká noc v hotelu v Gällivare a následně opět lůžkový vlak směr Stockholm.

Stravování

Stravování je na každém účastníkovi. Jídlo na trek je potřeba nakoupit v ČR, na místě už nebude na nákupy čas a ani prostor. Teplé jídlo si budeme vždy vařit na vařičích ráno a večer. Velmi doporučuji si vzít sebou dvě termosky - v jedné mít čaj a ve druhé polévku, kterou člověk usrkává v průběhu dne. Na oběd se nepředpokládá vaření na vařiči. Vše však záleží na domluvě a aktuálních podmínkách.

Výbava a půjčovna

Kvalitní výbava do zimních podmínek je nutností a bude ji s tebou konzultovat průvodce. Nutností bude kvalitní spacák a karimatka a také běžky, na kterých celou cestu zdoláme. Budou se ti rovněž hodit polárnické saně, které si můžeš půjčit u nás v Expedition Clubu. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

17 990 Kč Cena
18. 3. - 30. 3. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • 1x ubytování na začátku treku v Kvikkjokku
 • 1x ubytování na konci treku v Gällivare
 • Vlakovou dopravu lůžkovým vozem tam i zpět
 • Autobusovou dopravu na začátek treku a zpět
 • Pronájem expedičního vybavení pro skupinu - společenského stanu Hilleberg Altai XP, petrolejového topidla atd.
 • Satelitní zařízení s možností oboustranné komunikace
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku na trase Praha - Stockholm a zpět (28.1. byla cena 3500,- Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz na letišti a odlet přímým letem směr stockholmské letiště Arlanda. Přímo z letiště vezmeme lůžkový vlak na sever do města Murjek. Ušetříme si tak náročné přestupy. Dorazíme tak odpočatí a plní výhledů na severskou krajinu.

2. den: Příjezd do Murjeku. Dáme si zde snídani, projdeme si město a odpoledne se autobusem přemístíme na start našeho treku, do vesnice Kvikkjokk. Máme zde zarezervovanou chalupu a podle času a chuti se můžeme projít s lyžemi po okolí. Příprava na odchod, přebalení vybavení.

3. - 11. den: Čeká nás 147 kilometrů dlouhý trek z vesnice Kvikkjokk do osady Ritsem. Celkové převýšení bude 2 200 metrů, což je vzhledem k plánované vzdálenosti velmi nízké. Celou mapu treku si můžeš prohlédnout ZDE. Denní dávky budou mezi 15 - 18 kilometry a vždy záleží na aktuálních sněhových podmínkách. Ačkoliv by měla být trasa projeta skůtrem nebo vyšlapaná dalšími turisty, nedá se na to stoprocentně spolehnout. Pokud si někdo bude chtít dát více do těla, není problém po postavení tábora podniknout další výlet na běžkách bez saní. Cesta vede širokými údolími vymodelovanými ustupujícími ledovci. Občas překročíme zamrzlou řeku, které si nejspíš kvůli sněhu ani nevšimneš a poslední den nás čeká 10-ti kilometrový přechod zamrzlého jezera Akkajaure. Na jeho okraji se nachází osada Ritsem, odkud nás autobus dopraví zpět do civilizace do města Gällivare. Spánek v teple v hotelu.

12. den: Po probuzení v hotelu v Gällivare máme celý den na prozkoumávání okolí. Pokud bude chuť, můžeme si udělat po okolí výlet na běžkách. Většina z nás si však bude chtít odpočinout. Toulat se městem, poslat pohledy domů a dát si něco dobrého k jídlu. Fantazii se meze nekladou! Večer se "nalodíme" na noční vlak směr Stockholm a opět se necháme unášet severskou krajinou.

13. den: Ráno nás noční vlak dopraví na letiště do Arlandy a odtud poletíme zpět domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace