Brazílie - hříchy, tropické ostrovy a stolové hory - Poslední volné místo

Termín 25. 01. - 14. 02. 2022
Odjezdodlet z Prahy nebo Vídně
DestinaceBrazílie
Číslo akce652
Účastníků9
Cena32 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Rio de Janeiro, kamaráde! Hezčí přírodní kulisy prostě žádné jiné město na světě nemá. Uvidíš to, co vidí jen Ježíš, ale mnohdy se sám raději nedívá. Projdeš místa, která Ti připomenou, že dělat grilovačku s kámošema na Luníku 9, by byl lepší nápad, než si dělat selfíčka tady. Ale tyhle selfíčka, tak to jen tak někdo mít nebude! V Plánu jsou okolní hory, prales, favely, samba, Copacabana, Maracanã, nebo murály od Kobry, či schody od Selaróna. Z Ria přímo na ostrov Ilha Grande, žádné auta, krásné pláže a všude je třeba dojít trekem přes prales, nic pro vořezávátka, ale voda z říček je pitná a opice Ti za banán ukážou cestu. Čeká nás přelet do státu Bahía. Neboj, občas dávají na palubě kafe zdarma. Podle Brazilců samotných, je to ten nejveselejší a nejlínější stát Brazílie. Svou divokou historii a kulturní rozmanitost nezapře. Salvador je nejčernějším městem mimo Afriku. Spojením afrických náboženství a koloniálního křesťanství vzniklo nezvyklé kulturní prostředí, ve kterém se zrodily tance jako Samba, nebo Capoeira a dodnes se hojně praktikuje Candomlé. Nic Ti to neříká? Přines panenku, jehlu a kohouta na obětování. Vysvětlíme! Kromě úžasné kultury Bahía oplývá také přírodní krásou. Pravěké stolové hory v NP Chapada Diamantina, jsou méně známými kamarády venezuelských Tepui, ale o nic méně úchvatnými. Nachází se zde vodopády, jeskyně, údolí s původním pralesem, barevné vesničky, spoustu divé zvěře a tropické havěti. Na hlídání mají před hostelem mega žábu! Nedávno tam našli 8 nových druhů tarantulí. Ale já tam nikdy žádnou neviděl. Po horách se vrátíme do ráje na pobřeží. Místní Ibiza Morro de Sao Paulo má nejen fajn pláže a téměř 400 metrový zipline, ale i drinky a pochoutky všeho druhu. Naše objevitelské choutky zakončíme na nejkrásnějším brazilském ostrově - Boipeba, oáza klidu a míru, nekonečných pláží, palmových hájů a písečných dun. Nebo si měl v březnu v plánu odpočívat jiným způsobem? 

Co s námi zažiješ?

Je to poměrně akční a napěchovaný program, který zvolní až v samém závěru na ostrovech a plážích v Bahie. Začátek je v Riu, vydáme se na známá i méně známá místa, výhodou budiž, že i ta známá jsou teď turismu prostá, nikde žádný dav, žádná tlačenice, pařenice. Čeká nás Corcovado s Ježíšem, Cukrová homole, centrum s muzeem Zítřka, paláci a kostely, na pivo do favely, i výšlapy do okolních kopců. Ostrov Ilha Grande je ohromné zpomalení z rytmu velkoměsta. Jedna větší vesnice s veškerou infrastrukturou a jinak původní prales, treky, výlety lodí a nádherné pláže. V plánu je vydat se i ke vzdálenějším plážím přes kopcovitý prales a užít si čas v divočině. Oproti tomu Salvador je zosobněním koloniální historie a vibrujícího dneška, vesnice dvakrát větší jak Praha, člověk tam ale nikdy nemá pocit, že je ve velkoměstě. Uvidíme úchvatný kus Země, národní park Chapada Diamantina, kraj stolových hor a vyhlídek na ně, vodopádů, z nichž vodopád Fumaça je brazilský druhý nejvyšší se 380ti metry! a krásných, ohromných jeskyní s průzračnou vodou, jak z Avatara, ve kterých si můžeš zaplavat.  Budeme dělat půldenní treky  a na noc se vracet do barevných vesniček se skvělou kulinářskou scénou. Ochutnáme místní speciality jako Acarajé a Moqueca, tapiokové placky, či brazilský koktejl Capirinha. Ochutnávání nás nemine ani na ostrovech Tinharé a Boipeba. Morro de Sao Paulo je pro ty, co mají rádi rušnější noc, obchůdky a živější prostředí. Oproti tomu Boipeba je ráj klidu a těch nejkrásnějších pláží v Brazílii.

Malá ochutnávka

Náročnost je 2+ z 5

Celá výprava je poměrně pohodovou záležitostí, ale denně se nachodí kolem 10-15 km. 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Cíl naší cesty

Poznat Rio zblízka i nadhledu. Polechtat Krista na palci a olíznout Cukrovou homoli. Zatančit si Sambu, či Capoeiru a naučit se namíchat pravou Caipirinhu. Přejít prales na opuštěnou pláž. Dojít k jednomu z největších vodopádů Ameriky a osvěžit se v průzračných vodách jeskyních tůněk. zaplavat si pod nespočtem vodopádů, vylézt na stolovou horu, přebrodit tropickou řeku a dokonce sjet po zadku holou skálu. A to vše ukončit v teplém oceánu, na malém ostrově plném kokosových palem a veselých lidí, se studeným pivem a v houpací síti. Takový je cíl a z něj neslevíme.

Průvodce

Průvodcem pro tuto akci je Honza Žert. Brazílii zná jako své žabky, od všeho má klíče a vezme Tě na místa, která bys sám jen tak neobjevil. Nemluvě o tom, že zná spoustu místních. Umí plynně Portugalsky, Španělsky, Francouzsky a Anglicky a možná by se tam ještě něco našlo. To nejdůležitější ale je, že je to pohodář a dle jeho slov "potulovatel" , takže se nemusíš bát o nudnou cestu. 

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Proč se mnou?

Protože jediné co se mnou budeš muset řešit je, co si dáš k jídlu a pití. A i s tím Ti většinou poradím, tak pak už zbývá jen jestli ještě jednu Caipirihnu, a nebo už spát. Brazílii mám rád a rád pro ni nadchávám i ostatní, ale pozor, nevydržím se dlouho válet. Jo, a nějaký ten pátek a pár let k tomu jsem tu žil.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Letenka v současné době stojí 16 tisíc. Letecky se přesuneme i mezi Riem a Salvadorem.  Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Na místě se budeme přepravovat převážně dodávkami, lodí, pěšky, trajektem, busem, výtahem a MHD po městě. Všechny delší přesuny jsou soukromou dopravou, jednak je to proto, že veřejná doprava je stále velmi omezena a druhá výhoda je, že tím optimalizujeme čas a tím i zážitky. Nebudeme skrývat, že soukromá doprava nám dost zvedá náklady, ale je to prostě cena za omezenou logistiku v této době a za nechuť vynechávat zajímavá místa, která bychom se současnou absencí veřejné dopravy minuli. 

Ubytovaní

Spát budeme v hostelech a penzionech, dle dostupnosti. Žádný noční přejezd nás nečeká. Čisté povlečení je standard, nicméně nějaký slabý spacák není na škodu. V hostelu se dá často i koupit snídaně, nebo je přímo v ceně ubytování. Všechny hostely mají kuchyňku a většina i bar, bazén, nebo pláž za rohem.

Stravování

Žádné jídlo z domu určitě brát nebudeme. Snídaně dáme buď v hostelu, nebo pekárně. Na oběd často není čas, ani chuť, přes den bývá vedro a je lepší dát spíše svačinu, ovoce, zmrzlinu, nebo místní fastfood. Jinak obědy bývají formou bufetu, kde si naložíš a platí se za váhu. Večeře záleží na každém, jestli restaurace, nebo něco lehčího. Brazilská strava je pestrá a každý si najde to své. 

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán před výpravou. Určitě spíše lehčí věci, ideálně se zabalit jen do příručního zavazadla. V Brazílii lze vše potřebné dokoupit, nebo sehnat na místě. 

Vstupní formality, vízum, očkování

I přes různá omezení před odletem a několika místním omezením, je Brazílie stále otevřená turismu a jede na své pohodové vlně. V dopravě, na zalidněných místech a uzavřených prostorech, se nosí roušky. Dezinfekce je dostupná na každém rohu zdarma. Často nám budou měřit teplotu, ale to je z těch zásadních věcí tak vše. A to je také dobře! Lidé opatření dodržují a situace je v tuto chvíli (až na některé regiony) stabilizovaná a statisticky o mnoho lepší než v ČR. 

Pro vstup do Brazílie není třeba víz.

 • Bude třeba cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Brazílie.
 • Certifikát o ukončeném očkovaní
 • Nutný je předodletový negativní PCR test na Covid ne starší, než 72 hodin.
 • Cestovní pojištění do Brazílie - vytištěné potvrzení v angličtině.
 • Vyplnit brazilský online formulář před cestou. (jednoduché)

Výrazně ti doporučujeme obstarat si očkování proti žluté zimnici! Doporučujeme ti rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování zde není žádné povinné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat, ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

32 990 Kč Cena
25. 1.  - 14. 2. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování 
 • Veškerou společnou dopravu na místě s výjimkou Corcovada
 • Doprava v národním parku 
 • Průvodce s bohatými zkušenostmi v oblasti
 • Příspěvků na kurzy průvodcům a konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo (cca 5000kč)
 • Individuální cestovní pojištění
 • Leteckou dopravu (cca 800USD) + vnitrostátní leteckou přepravu v Brazílii (cca 70 USD)
 • Případné veškeré vstupy (cca 130USD)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Česka 

2. den:  Přílet do Ria, přesun do čtvrti Copacabana, Corcovado se sochou Krista

3. den: Celodenní výšlap centrem, tramvaj v kopcích Santa Terezy, Lapa, Cukrová homole

4. den: Život ve favele, trek na vyhlídku Dois Irmaos, pláže Ipanema, Arpoador a Copacabana 

5. den: Přejezd na ostrov Ilha Grande, okolí vesničky Abraão

6. den: Trekování pralesem k nádherným plážím

7. den: Trekování pralesem k nádherným plážím

8. den: Návrat do Ria, volný podvečer na Copacabaně

9. den: Přelet do Salvador da Bahia, večerní historické centrum Pelourinho, Capoeira

10. den: Severní pobřeží Bahie, projekt Tamar na ochranu mořských želv, vesnička hippíku Arembepe, koupání ve vlnách oceánu i řece s místníma.

11. den:  Přesun do NP Chapada Diamantina, trek k vodopádu s přírodní skluzavkou, pískovcové jeskyně a bazénky ve skalách nad vesnicí. 

12. den:  Celodenní výlet do zatopených jeskyní a na stolové hory s výhledem na celou oblast při západu slunce. Plavání v laguně pod vodopádem. 

13. den: Celodenní výšlap na vrch vodopádu Cachoeira da Fumaca, jenž ze stolové hory padá do 380 metrové hloubky. výhledy do krajiny stolových hor.

14. den: Caňón vodopádu Buracão a vesnička ze seznamu Percyho Fawcetta při hledání ztraceného města Z. 

15. den: Dlouhý přejezd ze stolových hor na souostroví Tinharé. Západ slunce s reggae u majáku na Morro de Sao Paulo. Zip line z hory do oceánu.

16. den: S odlivem projdeme mořem, podle skal do vesničky Gamboa a zpět vnitrozemím ostrova na pláže na druhé straně. 

17. den: Přesun na ostrov Boipeba, procházka na pláže a seznámení s místními. Ráj na zemi, nekonečné písečné pláže a palmové plantáže. Večer kurz míchání koktejlu Caipirinha. Poslední stojící všechny přikreje a zhasne.

18. den: Výlet ke korálovým útesům a do vesničky Moreré. Travers tropické řeky. Nazpět školním traktorem přes vnitrozemí.

19. den: Návrat do Salvadoru. Večer ve čtvrti Barra u starých pevností a nejstaršího majáku v Americe

20. den: Ranní nákupy, večerní odlet.

21. den: Přílet do ČR

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.