Skotské Hebridy pod plachtami - sailing - Poslední místo

Termín 29. 04. - 08. 05. 2022
OdjezdLetecky z Prahy/Vídně
DestinaceSkotsko
Číslo akce653
Účastníků5
Cena49 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Skotsko, ač v Evropě, je krásná drsná země kde lze najít opravdovou divočinu. Představ si hory v podzimní mlze, pod nimi kamenné vesničky které plně naplní tvůj stereotyp keltského severozápadu. Navíc se na ně budeš koukat z úplně jiné perspektivy - z paluby expediční plachetnice plující po hebridském moři. 8 dní výpravy totiž absolvuješ na plachetnici se zkušeným kapitánem, je to opravdový mořský vlk, který má za sebou například plavby přes atlantik, kolem ledovců Grónska, nebo na Antarktidu. To nám umožní okusit trochu jiné plachtění, než možná znáš ze středozemního moře a navštívit místa, kam by ses těžko dostával – odříznuté komunitní ostrovy, úzké fjordy a skalní útesy nevyzpytatelného pobřeží Skotska.. Čeká nás večerní plachtění při západu slunce a magické noční přejezdy. Navíc se přímo zapojiš do práce na lodi – pokud nemáš zkušenosti, všechno se naučíš. Posádka lodi totiž není veliká a podzimní moře u břehů Skotska divoké, proto se práce vždy najde :) Dost možná budeme jediná plachetnice široko daleko. Naším cílem bude ostrov St. Kilda - místo, na které není žádnou samozřejmostí doplout. Ačkoli je momentálně neobydlený, nabízel po 4000 let útočiště lidem, po kterých na něm zbyly osady a památky dodnes.

Skotsko je drsný kraj a země mnoha příběhů. Ukrývá mnohá místa, kam se běžný člověk jen tak nedostane. Na odlehlých ostrůvcích žijí malé komunity lidí, které s okolním světem spojuje jen velmi řídká doprava trajektů. Komunitní vesničky, kde každý pálí svou whisky, jako u nás na moravě slívu a jedna budova nahrazuje školu, obchod i kostel. Na pobřeží číhající Highlands zase umí vynahradit svojí krásou to, co postrádají na výšce a pro vrtochy počasí je není radno podceňovat. Plavba tímto krajem je zajisté syrovým zážitkem místního světa, který je tak tvrdý, jako je krásný a zaryje se ti hluboko pod kůži.

Malá ochutnávka

Náročnost 2 - 3

Náročnost plavby je těžko specifikovatelná - za ideálních podmínek se nejedná o nic extra náročného, vyžaduje ale jistou formu odolnosti. Moře je tu nevyzpytatelné a můžeme bojovat se špatným počasím a vlnami. Pokud nemáš vlastní zkušenosti s plachtěním, prober situaci s průvodcem. Nemusí to být překážkou, ale je dobré se připravit.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Plavba na lodi s sebou nese objektivní riziko. Nejedná se o výletní superparník, ale o malou plachetnici se sedmičlennou posádkou. Máme ovšem na palubě opravdu zkušeného kapitána - Dannyho, kterému loď patří. Má za sebou nejednu plavbu, včetně vod okolo východního Grónska, kde kličkoval mezi ledovci. V rámci plavby jsi navíc plně pojištěný a budeme vybavení kvalitní výbavou. Součástí výpravy je i celodenní příprava na plavbu v marině.

Go West Sailing

Na ty nejlepší příležitosti narazíš náhodou. Při naší výpravě zimním Grónskem jsem od jednoho z jejich kapitánů, Pavla, poslouchal historky o tom, jaké je to plachtit mezi krami východního pobřeží Grónska, o zážitcích s plachetnicí ve fjordech okolo Obanu. Když je třicet pod nulou, je myšlenka na vyhřátou kajutu lodi víc než lákavá a tak mi to uvízlo v hlavě. Teď s odstupem vidím, že jsme narazili na takový "mořský Expedition club". Danny - Zakladatel a náš kapitán na této výpravě provozuje flotilu plachetnic spolu s partou ostřílených kapitánů a umí se dostat do míst, která jinak přístupná nejsou. To vše na malých plachetnicích s úplně jiným přístupem, než komerční parníky. Svými schopnostmi to dotáhl tak daleko, že je to dneska on, kdo učí skoty plachtit. Proto jsem rád, že s nimi můžeme spolupracovat. Výprava do Skotska je krom jiného takovou naší návštěvou jejich základny - Obanu, od které se chceme odrazit k odvážnějším plánům. Lákal by tě třeba ostrov Jan Mayen se soplou Berenberg, Antakrtida, nebo Grónský přístav Skoresby? Do těchto míst naše výpravy povezou právě Dannyho lodě. Více o Gowestsailing najdeš ZDE.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Cestovat budeme letecky z Prahy nebo Vídně do Edinburghu nebo Glasgow. Zde přesedneme na vlak a pojedeme do našeho výchozího bodu: Městečka Oban. Jestli jsi viděl filmy s Harrym Potterem, pojedeme právě po železnici vedoucí do Bradavic, o výhledy na skotskou vysočinu tedy nebude nouze :) Letenka není v ceně výpravy, veškerá ostatní doprava na místě už ano.

Ubytování

Celkem 6 nocí strávíme v kajutě naší lodi. Je tedy na čase začít si zvykat na uklidňující houpání :) Další 3 noci potom přespíme v guesthousu, nebo přes Airbnb.

Stravování

Skotská kuchyně je svérázná, národním jídlem jsou vnitřnosti nacpané do žaludku ovce, mno - raději se chlubí svou whisky s kouřovými tóny. Nemusíš se ale bát, že bychom si nenašli něco dobrého k snědku. Na lodi budeme mít 7 dní plnou penzi. Na další dny se zásobíme v místních obchodech a restauracích. Tradice taky volá po závěrečné hostině, na kterou pozveme kapitána naší lodi jako poděkování. Danny je dobrým znalcem kvalitních hospod po přístavech, kam můžeme zajít.

Výbava a půjčovna

Seznam doporučené výbavy bude zaslán průvodcem před akcí a bude možné výbavu průběžně konzultovat. Jedinou povinnou výbavou jsou gumáky se světlou podrážkou na loď - dají se sehnat třeba v Decathlonu. Na lodi budeme mít zapůjčené tzv. oilskins - nepromokavé overaly s vestami, které nás na palubě ochrání před nepřízní počasí.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 49 990 Kč Cena
29.4. - 8. 5. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Služby skotského kapitána, pronájem lodi a sedmidenní plachtění kolem pobřeží ostrovů Lismore, Mull, Skye
 • Půldenní zaškolení do obsluhy lodi
 • Zapůjčení tzv. oilskins, vest a dalšího nezbytného vybavení na plavbu
 • Plnou penzi po celou dobu pobytu na lodi (7 dní)
 • Kompletní dopravu po Skotsku: Z Glasgow/Edinburghu do Obanu a případné výlety na treky do Highlands
 • Veškeré další ubytování na místě (min. 3x v hostelu/Airbnb)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo mimo plnou penzi na lodi
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Doprava letecky z Prahy nebo Vídně do Glasgow (Edinghburgu). Odtud vlakem přes Highlands do Obanu, kde se seznámíme se Dannym - naším kapitánem. Večer vyrazíme ochutnat první doušky skotské do přístavu. Spaní v hostelu.

2. den: Půldenní příprava na vyplutí zahrnující zaškolení posádky, seznámení se základy plachtění, obsluhou motoru, naložení zásob. Odpoledne vyplujeme z přístavu a směrem k ostrovu Mull.

3. - 8. den: Přesný harmonogram naší plavby je těžko odhadnutelný. Dalo by se říct, že poplujeme kam nás vítr zavane. Danny zná místní vody jako své boty a navedou loď do míst, která budou 100% stát za vidění. Budeme se plavit okolo ostrovů Lismore, Mull, ale vyplujeme i na Hebridské moře k ostrovu Skye. Pobřeží Skotska ukrývá řadu malých ostrůvků, kde přes všechnu nepřízeň podmínek žijí malé komunity lidí. Můžeme některé dny spustit člun a podívat se, jak žijí lidé odříznutí na ostrovech, kam trajekt připluje jednou za 14 dní. Od Dannyho máme slíbené, že spustit člun a navštívit nějakou tu destilerku je samozřejmostí :)  Osmý den zakotvíme opět v Obanu. Je místní tradicí, že Dannyho, jako našeho kapitána vezmeme v marině do hospody a plavbu řádně zapijeme. Poslední noc strávíme opět v hostelu v přístavu.

10. den: Aby se nám přestala houpat zem pod nohama, necháme si ještě poslední den na souši jako rezervu. Vzhledem k tomu, že pojedeme v malé skupince, necháme program na domluvě na místě. Můžeme buď podniknout krátký výlet do národních parků Loch Lomond, nebo Glanmore a přespat tu v místních chatičkách, případně přejet do Glasgow/Ediburghu a nechat si celý den na prohlídku krásných měst. V každém případě přespíme někde v teple a suchu :)

11. den: Odlet zpět do Prahy.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.