Senegal a Gambie

Termín 30. 10. - 14. 11. 2021
Odjezdupřesníme po dohodě
DestinaceSenegal,Gambie
Číslo akce654
Účastníků8
Cena22 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Další výprava do Senegalu a Gambie s Expedition clubem je tu!  Silvestr si připravil pro tuto výpravu navíc pádlování na kajaku po řece Gambii!  Bubny, wild life, legendární Rallye Paříž-Dakar, kolonizátorská i smutná otrokářská historie a zapomenuté vesničky v srdci západní Afriky. Ať už pro tebe tahle země symbolizuje cokoli, její návštěv je určitě v kolonce „must see“ každého pravého cestovatele! Projedeme národní parky Niokolo Koba, Djoudj, Central River Gambia, mrkneme do měst Saint-Louise, Dakar a Touba, kde navštívíme největší mešitu v Senegalu, nakoukneme do Gambie - "usměvavého pobřeží" - země, která se rozprostírá podél toku stejnojmenné řeky, kde plnými doušky vychutnáme atmosféru pravé Afriky. Podíváme se na hadí farmu, tajemné kamenné kruhy i do školy. Západní Afrika je vyhlášená svými bubny, a proto nebude chybět zážitek v podobě nočního bubnování a tance u ohně. 

Výpravu zahájíme podle aktuální ceny letenek a společné domluvy v Senegalském Dakaru, nebo v Gambii v Banjulu. Ať už ale začneme kdekoli, o žádné ze zajímavých míst nepříjdeme. Láká tě Senegal a Gambie? Tak se mnou vyraž do míst, která nejsou pro každého! 

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům minulé akce.

Náročnost 2 z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. Pro někoho můžou být náročné také poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem výpravy je prozkoumat a Senegal a Gambii, poznat jejich kulturu i přírodní krásy, nahlédnout do historie a současnosti těchto západoafrických zemí.  Dalším a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a hlavně - užít si to!

Průvodce

Silvestr Tkáč

Náš kamarád Silvestr po studiu perštiny a perské literatury v Íránu, pracoval dva roky jako tlumočník a administrativní pracovník na velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze. Organizoval servis politické a podnikatelské delegace a taktéž tlumočil na volné noze. Počas studia se živil jako průvodce zájezdů a expedic po Íránu a Iráku. V roce 2017 začal s designem a průvodcováním tzv. benefičních expedic na podporu dobročinných projektů a ve stejném roce odjel do Gambie pracovat jako projektový koordinátor společnosti Kola pro Afriku. Během dvou let rozpracoval strategii monitoringu partnerských škol a tréninků cyklomechaniků. V roce 2019 založil s gambijskými partnery společnost Make3D a je v současné době jediný komerční poskytovatel 3D tisku v zemi. Ve volných chvílích stále průvodcuje zájezdy a expedice.

Facebook Web silvestr@tkac.eu Reference

Proč se mnou?

Silvestr v Gambii již nějaký pátek žije a troufám si říci, že v České republice bys nenašel nikoho, kdo zná Gambii tak dobře, a kdo by ti dělal touto zemí lepšího průvodce!

Bezpečnost

Senegal je nejbezpečnější zemí v regionu, problematická je pouze jižní část, region Casamanca (kam cestovat nebudeme), ve které se však situace v posledních letech velmi zlepšila (viz www.mzv.cz - bezpečností situace a doporučení pro cestování). Pro cestu do Senegalu je nutné očkování proti žluté zimnici! Žádná další mimořádná bezpečnostní rizika nehrozí.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 12000 Kč. Průvodce v Gambii žije, tudíž Vás počká na letišti v Banjulu.

Na místě máme svoji dodávku VW Transporter 4, kterou celou zemi projedeme.  Řídit bude Silvestr, který žije v Gambii a zná místní poměry. Nejdelší přesun nás čeká ze Saint-Louise do NP Niokolo Koba, který zabere přibližně 9 – 10 hod se zastávkou ve městě Touba.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, campech případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Do výbavy proto zařadíme pouze velmi lehký letní spacák, případně vložku do spacáku nebo tenkou přikrývku. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Senegalu a Gambie je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

22 990 KčCena
30.10. - 14.11.2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování
 • Pronájem expediční dodávky, která nás bude doprovázet celou výpravu.
 • Pronájem kajaků a tour na kajacích na řece Gambie + doprovodná loď.
 • Půjčení kol
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 130 euro)

Co cestou uvidíš

1. – 2. den:
Přílet do Banjulu, příjezd na ubytování na pláži v Sanyangu. Ráno relax na pláži, odpoledne navštívíme hadí farmu v Kartongu a rybářskou vesničku Tanji, kde se pokocháme západem slunce v nikdy neutichajícím chaosu rybářských lodí.

3. den:
Brzy ráno odjezd na trajekt Banjul-Barra. Navšítíme vesnici Juffureh a Kunta Kinteho ostrov, kde se seznámíme s se smutnou otrokářskou minulostí země. Celodenní přejezd do Mbouru (Senegal).

4. den:
Návštěva města Fadoiuth, které je postaveno cele z mušlí a žije v něm majoritní křesťanská komunita. Procházka po unikátním křesťansko-muslimském hřbitově. Odtud pojedeme k největšímu Baobabu v Senegalu a po cestě zpět navštívíme jedinečný nově postavený kostel postavený ve tvaru korýše. Večer relax na pláži.

5. den:
Rezervace Bandia (uvidíme antilopy, žirafy, buvoly, možná i nosorožce). Návštěva Dakaru, prohlídka národního muzea a centra města. Ochutnáme místní specialitu thieboudienne.

6. den:
Přesun na sever do Saint-Louise, města s bohatou kolonizátorskou historií (první místo v Africe osídleno Francouzi). Cestou navštívíme Růžové jezero – Senegalské mrtvé moře – jezero při pobřeží Atlantiku, jehož voda obsahuje až 40 % soli a díky řase má sytě růžovou barvu. Příjezd do St. - Louis. Večer strávíme na ulici mezi lidmi a večer zakončíme na naší střešní terase s výhledem na řeku Senegal.

7. den:
Navštívíme NP Djoud, který je rájem pro sledování ptactva. Jelikož je to první místo na jih od Evropy se sladkovodní vodou, tak tady uvidíme hnízdit spoustu ptáků, kteří jsou v létě u nás :-) Prohlídka města s koloniální architekturou Saint-Louise - UNESCO.

8. den:
Celodenní přesun do města Tambacounda. Asi polovině cesty se podíváme na druhou největší mešitu v Senegalu ve městě Touba. Tato mešita je zároveň jedním s nejvýznamnějších poutních míst v západní Africe. 

9. den:
Celodenní prohlídka NP Niokolo Koba, který se pyšní hlavně svým „wild life“, které sice není tak bohaté jako v Tanzánii, ale pokud má člověk štěstí může vidět buvoly, hrochy, antilopy, krokodýly, slony, šimpanzy, paviány, kočkodany a spousta dalších. NP Niokolo Koba má rozlohu 9130 km2 a od roku 2007 je na seznamu UNESCO. Spaní v Tambacoundě.         

10 den:
Přejezd do Gambie. V městečku Wassu navštívíme slavné kamenné kruhy, nejstarší pozůstatky civilizace v Senegambii. Zajedeme do Kuntauru, kde se ještě ten den vydáme na lodičkách do centra NP River Gambia. kde se podíváme se na krmení Šimpanzů. A možná uvidíme i hrochy.

11 den:
Návštěva partnerské školy projektu Kola pro Afriku. Zúčastníme se výuky ve třídě, společně se školními kuchařkami budeme vařit oběd. Pomůžeme cyklomechanikovi opravit pár kol pro děti a den završíme přátelským fotbalovým utkáním.

12. - 13. den:
Celodenní projížďka na Kajacích za hrochy po řece Gambii. Oběd na lodi a krátký trek s místním průvodcem po rýžových polích. Vyjížďka na kole do NP Kunkilling - koupání v řece Gambii a objevování zapadlých vesniček.

14. den:
Přesun na pobřeží do vesnice Sanyang. Ubytování na pláži, relax.

15. den:
Budeme grilovat krevety a kalamáry na pláži, poslouchat koncert afrických bubnů a přes den jezdit na zajímavá místa. Navštívíme například největší obchod s dobytkem v Gambii, krokodýlí bazén, řezbářské dílny a velký bazar v Serekundě. 

16. den:
Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace