Zimní Bulharsko - po chatách - Poslední místo

Termín 06 - 13. 03. 2021
Odjezd6.3. v 19:00 z Brna
DestinaceBulharsko
Číslo akce655
Účastníků8
Cena9 590,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Na  podzim na chatě Ехо jsem se bavil s chatařem a ten mi povídal o parádním zimním přechodu nejvyšší hory celé Staré Planiny - vrcholu Botev 2376 m.  Tak vznikl nápad udělat zimní výpravu na Starou Planinu a Rilu. Tento nápad jsme zrealizovali na Silvestra. Všechno dopadlo podle představ, ne li lépe, a proto jsme se rozhodli výpravu v únoru zopakovat!  Posuď sám/a na fotkách,  zasněžené vrcholky hor, nekonečné výhledy a ošlehané planiny. S vděčností se uchýlíme do zázemí celoročně otevřených horských chat, které nám poskytnou přístřeší. S místními chataři a horaly pak dáme nejednu rakiji a probereme místní život! 

Výpravu si rozdělíme na 2 části. První strávíme na již výše zmíněné Staré Planině. Stará planina, hřeben táhnoucí se 700 kilometrů východní částí Balkánského poloostrova je cestovateli opomíjený, a přitom právě on dal za vznik jménu, které každý známe. Říká se mu totiž "Velký Balkán". Rozmanité a divoké pohoří, které se táhne až k Černému moři, ukrývá nádherná místa spojená s bulharskou historií a tradicemi. Právě v místních klášterech a vesničkách se totiž zachovala původní kultura během dlouhých let nadvlády Osmanské říše. Nám by hřeben Staré planiny asi nejvíc připomínal Nízké Tatry, pouze delší a namísto kleče dominují místním údolím husté bučiny. 

Druhou část pojedeme oslavit do jedné z nejkrásnějších horských oblasti v Bulharsku, do oblasti 7 Rila lakes, kterou jsme si zamilovali. Od chaty Lovna si vyšlápnem na romantickou chatu Ivan Vazov uprostřed skoro třítisícových vrcholků. Tady strávíme 2 noci, a pokud tahle chata zklame Tvé očekávání, máš u nás pivo! Mezičas si zpříjemníme ve venkovních termálních lázních. Nasadíme kulicha na hlavu a budeme se válet ve vyhřáté vodě s výhledem na hory!

Malá ochutnávka

Fotky jsme fotili na přelomu řijna/listopadu a ze Silvestra. Za fotky děkujeme našim účastníkům.

Náročnost 3+

Denní dávky nejsou velké - max 15 km. Vše bude ovlivňovat sněhová nadílka.  Spát budeme vždycky vevnitř a na horách budeme používat sněžnice. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Průvodce tě zaučí v lavinové problematice a naučí tě používat lavinovou výbavu, která je pro tuto akci povinná. Naše cesta vede hlavně po náhorních plošinách a hřebenech, takže pokud budeme obezřetní a neztratíme se, lavinové nebezpečí bude malé. Jako důkaz mohou sloužit celoročně otevřené chaty, takže trasa, kterou půjdeme, je běžně chozená. Samozřejmě uvidíme až na místě dle aktuálních sněhových podmínek. Bude potřeba standardní lavinová výbava - pípák, sonda, lopata. Výbavu si můžeš půjčit u nás nebo v outdoor obchodech a půjčovnách.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a poznej, jaký je to člověk!

 • Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • Martin vedl v roce 2019 první úspěšný klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - více ZDE
 • Martin vede tento rok 2021 první klubový pokus o výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - více ZDE
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování a stravování

Celou dobu strávíme na horských chatách, kde bude teplo. Budeme ale potřebovat malý spacák, protože ubytování je prosté, na matracích. Spacák nemusí být zimní, ale letní bych taky úplně nebral. Ať má limit aspoň 0°. Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo. Spát budeme  3x na horské chatě v pohoří Stará Planina, 2x na horských chatách v pohoří Rila a 1x dole v hotelu před odjezdem do ČR. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Nutností bude zimní vybavení na hory a lavinová výbava!! Pípák, sonda, lopata. Dále pevné boty, sněžnice, návleky, trekové hůlky atd. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

9 590 Kč Cena
6. - 13.3. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování - 5x ubytování na horské chatě a 1x v apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Lanovka na Staré Planině (pokud pojede)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnice
 • Případné vstupy (Sapareva Banya)

Co cestou uvidíš

1. den:
Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si pivo/kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do bulharské Sofie

2. den: Brzy ráno dorazíme do Sofie - půjdeme se projít,  krátká procházka centrem a dobrá snídaně, kde probereme detaily programu jsou tím hlavním cílem. Pak nás čeká cca 2 hodiny v autě - přejezd do pohoří Stará Planina a lanovka na hřeben (pokud bude v provozu, funguje jenom když je dost sněhu). Jinak zahřívací výšlap na první chatu Dobrila hut. 6km → ;1200m ↑.  Nocleh.

3. den: Trek po hřebeni - přejdeme několik vrcholů přes 2000 m.n.m. a dojdeme až pod vrchol Botev, nocleh budeme mít těsně pod vrcholem nebo na chatě přímo na vrcholku. Tak jako tak, západ nebo východ sluníčka druhý den si užijeme na nejvyšší hoře Staré Planiny - Botevu (2376 m.n.m.). 14km → ;1180m ↑.

4. den: Brzy ráno odchod z ubytování, vyrazíme na chatu Vasila Levského - tzn. 10 km sestup, podle podmínek si můžeme cestu protáhnout přes vrchol Kochmara. Tento den budeme program upravovat podle aktuálních podmínek - zejména množství sněhu a naší kondice po prvních dnech na hřebeni.  7 -12km → ;200m ↑. + případný výstup ja Botev 2km jeden směr.

5. den:  Ráno vyrazíme z chaty a sejdeme dolů k autu. Opět cca 10 km, tentokráte po lesní cestě, trasa vede přes malé mostky, starým bukovým lesem a vypadá to jako v pohádce.  Dáme si dobrý oběd v restauraci, doplníme zásoby v obchodě a vyrazíme na Rilu!  Pokud budeme stíhat, dáme si termální koupele v Sapareva Banya, která se pyšní nejteplejšími termálními prameny v Bulharsku. Mají teplotu 102°C - což je na zahřátí ideál. Zajdeme si do venkovních bazénů, které mají 42°C, čouhá ti z nich jen hlava a přitom pozoruješ majestátní pohoří Rila. Potom už je to jen 10km autem a 2 km pěšky na chatu Lovna, kde strávíme noc.

6. den:
Celodenní túra do středu Sedmi Rilských jezer, jednoho z nejkrásnějších míst celého Bulharska. Pokud bude hodně sněhu, vybereme pro výstup na chatu zimní cestu, která je o trochu delší, ale bezpečnější z pohledu lavin. Přejdeme přes Razdela pass a po hřebeni vyjdeme na vrchol Otovitsa (2712 m n. m.), ze kterého se spustíme na chatu Ivan Vazov. Chata Ivan Vazov je ve výšce 2300m a je obklopena vrcholy vyšší než je Gerlach. V tomhle dolíku uprostřed hor se ti bude zatraceně líbit.  Trasa ZDE. Večer si zahrajeme karty, ohřejeme se, dáme si čorbu a uděláme si příjemný večer.

7. den:
Dopoledne zase přes sedlo Razdela (2603 m), vystoupáme na Dodov Peak 2663 m.  Trasa vede po širokém "vyhlídkovém" hřebeni a věz, že bude na co koukat. Trasa ZDE  Poté se spustíme opět kolem Rilských jezer  zpět na chatu Lovna nebo Skakvitsa.  Ubytujeme se v hotelu a užijeme si poslední společný večer.

8. den:
Brzo ráno sejdeme 2km k auto. Nastartujeme naši dodávku, proklouzneme kolem Sofie a hurá domů! Příjezd do Brna  kolem 22:00 hod.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace