Polární Grónsko - PLNO

Termín 10 - 21. 03. 2022
Odjezd10.3. z Kodaně (společná doprava z ČR po domluvě)
DestinaceGrónsko
Číslo akce656
Účastníků9
Cena16 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Zažít opravdovou polární výpravu byl pro nejednoho z nás dětský sen. Nekonečné bílo, křupající sníh, saně s vybavením za zády a obličej zakrytý bílou námrazou. No a Grónsko je pomalu synonymem pro polární oblasti. Zažiješ tu právě ty pocity, které vidíš ve tvářích polárníků ve filmech. Mráz zakusující se až do nitra, radost sdílenou s kamarády večer u teplých kamen a magickou oblohu celou pokrytou polární září, která se jako jedno barevné nebe objevuje každou noc. Vydáváme se sem v zimě podruhé, protože náš první pokus nás doopravdy nadchnul. V létě známý trek nazvaný "Arctic circle trail" se se sněhem přemění na trasu, kterou projíždí místní na skútrech a psích spřeženích z města do města. I díky tomu jsou tu vybudované chaty, které po většinu nocí využijeme k přespání. Můžeš si být jistý, že v nich potkáme Inuity a skandinávské dobrodruhy se smečkou tažných psů, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a příběhy.

Ještě jsem tě nenalákal? Zmínil jsem se už že naše trasa končí u největšího kontinentálního ledovce, kde se před tebou objeví 700km ledu sahající až k východnímu pobřeží? Že zjistíš, že i na teploty hluboko pod 30°C se dá zvyknout? Nebo že Kangerlussuaq je nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků. A my jedeme na začátku března právě proto, abychom ještě měli pořádnou tmu na její pozorování.

Malá ochutnávka

Za fotky moc děkujeme Ferovi z naší výpravy 2020.

Náročnost 4

Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 180km dlouhá trasa v polárních podmínkách, kdy si vše potáhneme na saních. Můžu ale na rovinu říct, že Gronský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a až na pár nocí budeme mít možnost se ohřát v upravovaných chatách s kamny. Nicméně pořád je to 180km a teploty mohou klesnou až pod -40!  Proto před výpravou proběhne osobní schůzka s průvodcem, kde budeme řešit především výbavu.Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale párkrát za den nás mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně nouzově komunikovat. Největším nepřítelem nám tak bude zima. V tomto ohledu je nutné se kvalitně připravit na teploty hluboko pod bodem mrazu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo -20°C. Zajištění kvalitního vybavení tedy bude jedním z hlavních témat s průvodcem (jde především o kvalitně zateplené boty a rukavice). Se zkušenosti z minulé výpravy ovšem nemusíš mít strach: Veliká část výbavy se dá zapůjčit. V Grónsku také funguje kvalitní záchranná služba a nemocnice. Možná tě tím zklameme, ale na západním pobřeží se nevyskytují lední medvědi, takže těch se bát nemusíš :)

Průvodce

Martin má za sebou nejednu polární výpravu. Můžeš se proto opřít o jeho zkušenosti z míst jako přechod zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku nebo zimní Špicberky.

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Výprava začíná společným odletem z Kodaně. Odtud letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 20000 Kč, je nutné počítat ještě s dopravou do Kodaně . Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou, buď se domluvíme na společné dopravě autem, nebo využijeme levných letů z Prahy.

Ubytovaní

První noc po příletu strávíme v Sisimiutu v teple hostelu. Využijeme čas abychom se prošli po přístavu a městě, které vypadá jako postavené z lega. Kdysi tu platilo, že každý dům měl různou barvu podle toho k čemu sloužil. Taky si nemůžeme ujít možnosti seznámit se s místními v hospodě a získat morál na cestu dál. Vloni jsme odtud ocházeli za aplausu místních, ověšení Grónskými vlaječkami za atmosféry, kterou musíš zažít :) 

Na trase na kterou se vydáme je několik chat, rozmístěných v přibližně 20km rozestupech. Ty se stanou našimi záchystnými body. Na saních si povezeme petrolej do kamen abychom si na noc zatopili a trochu rozmrzli. Asi 3 noci budeme muset strávit venku, nebo přespat před chatou, protože bychom se do ní všichni nevešli. Proto s sebou poneseme kompletní výbavu, vč. společenského stanu Hilleberg Altai XP a možná i malá petrolejová kamínka. V cíli naší cesty se opět rozehřejeme v hostelu u letiště. Zazemí chat je jedním z hlavních benefitů této akce, dává totiž možnost si pořádně odpočinout před dalším dnem a vyzkoušet si opravdovou polární výpravu i pro ty, kteří se dlouhého pobytu bez zázemí v mrazu bojí.

Stravování

Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme na osobní schůzce. Ve městech ochutnáme místní uchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby...

Výbava a Půjčovna

Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, zateplené boty, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a pulky (expediční saně). Pokud nenapadne hodně sněhu, dá se celý trek absolvovat pěšky. Pokud napadne hodně prašanu, budou se hodit běžky nebo lyže. Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit, např. saně, spacák, lyže atd. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

16 990 KčCena 
10. - 21. 3. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena akce zahrnuje
 • Kompletní služby průvodce 
 • Společné vybavení (Hilleber Altai XP, expediční lékárnička, teplomet na kerosin, mapové podklady, ...)
 • Satelitní zařízení Garmin InReach Eplorer+ pro obousměrnou komunikaci a trackování
 • 2x ubytování v teple (1x Sisimiut, 1x Kangerlussuaq)
 • Individuální konzultace ohledně výbavy a mentoring před akcí
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Dopravu z ČR do Grónska a zpět
 • Individuální pojištění
 • Vstupy, popř. fakultativní výlety - dopravu k Russelovu ledovci atd.

Co cestou uvidíš

1. den:

Potkáme se společně na letišti v Kodani (společnou dopravu z ČR můžeme po domluvě zkoordinovat společně). Letecky se přesuneme do Kangerlussuaqu, bývalé americké základny na hraně Russelova ledovce ve vnitrozemí, který se na konci stane naším cílem. Odtud ještě malým vrtuláčkem k západnímu pobřeží do Sisimiutu. V Sisimiutu se ubytujeme, doplníme zásoby a nasajeme atmosféru krásného grónského města.

2. - 9. den:
Část dne ještě použijeme k dokoupení potřebných věcí, jako plynové bomby, petrolej a benzín. V Sisimiutu je taky plně vybavený obchoďák, nebo třeba rybářský trh. Po zajištění všech nezbytností pak nastoupíme na devítidenní trek.

Trasa známá jako Arctic Circle Trail spojuje dvě městečka, která leží asi 100 km za polárním kruhem. Trasa z Kangerlussuqu do Sisimiutu je přibližně 180 km dlouhá a i když na ní jde najít nějaké značení nebo dokonce chaty, většinu doby půjdeme vlastní cestou terénem vyrytým ledovci a jezery. Trek začíná (podle směru trasy) téměř na úpatí Grónského ledovce a končí na západním pobřeží Grónska. My zvolíme opačný směr a budeme se držet zimní trasy, která je maličko odlišná - vede spíše údolími a přes zamrzlá jezera. Místní ji používají pro dopravu na skútrech, je tedy skoro nemožné se na ní ztratit, stačí následovat vyjetou stopu.

10. den:
Rezerva. Přeci jenom si necháme rezervní den kvůli náročnému terénu a teplotám. Nejpravděpodobněji ho strávíme jako "rest day" v průběhu treku v některé z větších, pohodlně zařízených chat. Budeme prostě spát 2 noci na jednou místě. Můžeme se zabavit stavbou iglú, hraním deskových her nebo jen ohříváním se u kamen :)

11. den:
Přespíme v hostelu v Kangerlussuaqu. Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město. Pokud bude zájem, pronajmeme si auto a vydáme se na otočku k asi 60km vzdálené hraně Russelova ledovce. Tam je opravdu majestátní výhled na 700km ledu před vámi. Díky tomu to stihneme zpět ještě do večera a přespíme opět v teple. Podle toho jak se domluvíme lze tuto možnost vynechat a vymyslíme si jiný program.

12. den:
Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace