
Polární Grónsko - PLNO
Termín | 04 - 16. 03. 2022 |
Odjezd | 4.3. z Kodaně (společná doprava z ČR po domluvě) |
Destinace | Grónsko |
Číslo akce | 656 |
Účastníků | 9 |
Cena | 16 990,- Kč |
Zobrazit reference na podobnou akci
Na akci už nejsou volná místa
Výpravu do Grónska už máme bohužel plnou. Nezoufej ale, občas se stane, že se někteří účastníci odhlásí. Pokud tě láká s námi vyrazit, vyplň si nezávaznou přihlášku a my s tebou budeme počítat jako s náhradníkem.
Úvod
Zažít opravdovou polární výpravu byl pro nejednoho z nás dětský sen. Nekonečné bílo, křupající sníh, saně s vybavením za zády a obličej zakrytý bílou námrazou. No a Grónsko je pomalu synonymem pro polární oblasti. Zažiješ tu právě ty pocity, které vidíš ve tvářích polárníků ve filmech. Mráz zakusující se až do nitra, radost sdílenou s kamarády večer u teplých kamen a magickou oblohu celou pokrytou polární září, která se jako jedno barevné nebe objevuje každou noc. Vydáváme se sem v zimě podruhé, protože náš první pokus nás doopravdy nadchnul. V létě známý trek nazvaný "Arctic circle trail" se se sněhem přemění na trasu, kterou projíždí místní na skútrech a psích spřeženích z města do města. I díky tomu jsou tu vybudované chaty, které po většinu nocí využijeme k přespání. Můžeš si být jistý, že v nich potkáme Inuity a skandinávské dobrodruhy se smečkou tažných psů, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a příběhy.
Ještě jsem tě nenalákal? Zmínil jsem se už že naše trasa končí u největšího kontinentálního ledovce, kde se před tebou objeví 700km ledu sahající až k východnímu pobřeží? Že zjistíš, že i na teploty hluboko pod 30°C se dá zvyknout? Nebo že Kangerlussuaq je nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků. A my jedeme na začátku března právě proto, abychom ještě měli pořádnou tmu na její pozorování.
Malá ochutnávka
Za fotky moc děkujeme Ferovi z naší výpravy 2020.
Náročnost 4
Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 180km dlouhá trasa v polárních podmínkách, kdy si vše potáhneme na saních. Můžu ale na rovinu říct, že Gronský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a až na pár nocí budeme mít možnost se ohřát v upravovaných chatách s kamny. Nicméně pořád je to 180km a teploty mohou klesnou až pod -40! Proto před výpravou proběhne osobní schůzka s průvodcem, kde budeme řešit především výbavu.Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.
Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)
Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.
Bezpečnost
Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale párkrát za den nás mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně nouzově komunikovat. Největším nepřítelem nám tak bude zima. V tomto ohledu je nutné se kvalitně připravit na teploty hluboko pod bodem mrazu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo -20°C. Zajištění kvalitního vybavení tedy bude jedním z hlavních témat s průvodcem (jde především o kvalitně zateplené boty a rukavice). Se zkušenosti z minulé výpravy ovšem nemusíš mít strach: Veliká část výbavy se dá zapůjčit. V Grónsku také funguje kvalitní záchranná služba a nemocnice. Možná tě tím zklameme, ale na západním pobřeží se nevyskytují lední medvědi, takže těch se bát nemusíš :)
Průvodce
Martin má za sebou nejednu polární výpravu. Můžeš se proto opřít o jeho zkušenosti z míst jako přechod zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku nebo zimní Špicberky.

Martin Ksandr
Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m, jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a poznej, jaký je to člověk!
- Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
- Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
- Martin vedl v roce 2019 první úspěšný klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - více ZDE
- Martin vede tento rok 2021 první klubový pokus o výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - více ZDE
- Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení.
Doprava
Výprava začíná společným odletem z Kodaně. Odtud letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 20000 Kč, je nutné počítat ještě s dopravou do Kodaně . Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou, buď se domluvíme na společné dopravě autem, nebo využijeme levných letů z Prahy.
Ubytovaní
První noc po příletu strávíme v Sisimiutu v teple hostelu. Využijeme čas abychom se prošli po přístavu a městě, které vypadá jako postavené z lega. Kdysi tu platilo, že každý dům měl různou barvu podle toho k čemu sloužil. Taky si nemůžeme ujít možnosti seznámit se s místními v hospodě a získat morál na cestu dál. Vloni jsme odtud ocházeli za aplausu místních, ověšení Grónskými vlaječkami za atmosféry, kterou musíš zažít :)
Na trase na kterou se vydáme je několik chat, rozmístěných v přibližně 20km rozestupech. Ty se stanou našimi záchystnými body. Na saních si povezeme petrolej do kamen abychom si na noc zatopili a trochu rozmrzli. Asi 3 noci budeme muset strávit venku, nebo přespat před chatou, protože bychom se do ní všichni nevešli. Proto s sebou poneseme kompletní výbavu, vč. společenského stanu Hilleberg Altai XP a možná i malá petrolejová kamínka. V cíli naší cesty se opět rozehřejeme v hostelu u letiště. Zazemí chat je jedním z hlavních benefitů této akce, dává totiž možnost si pořádně odpočinout před dalším dnem a vyzkoušet si opravdovou polární výpravu i pro ty, kteří se dlouhého pobytu bez zázemí v mrazu bojí.
Stravování
Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme na osobní schůzce. Ve městech ochutnáme místní uchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby...
Výbava a Půjčovna
Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, zateplené boty, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a pulky (expediční saně). Pokud nenapadne hodně sněhu, dá se celý trek absolvovat pěšky. Pokud napadne hodně prašanu, budou se hodit běžky nebo lyže. Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit, např. saně, spacák, lyže atd. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Legislativa
Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH
Shrnutí
16 990 Kč | Cena |
4. - 16. 3. 2022 | Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 |
Cena akce zahrnuje |
|
Cena nezahrnuje |
|
Co cestou uvidíš
1. den:
Potkáme se společně na letišti v Kodani (společnou dopravu z ČR můžeme po domluvě zkoordinovat společně). Letecky se přesuneme do Kangerlussuaqu, bývalé americké základny na hraně Russelova ledovce ve vnitrozemí, který se na konci stane naším cílem. Odtud ještě malým vrtuláčkem k západnímu pobřeží do Sisimiutu. V Sisimiutu se ubytujeme, doplníme zásoby a nasajeme atmosféru krásného grónského města.
2. - 10. den:
Část dne ještě použijeme k dokoupení potřebných věcí, jako plynové bomby, petrolej a benzín. V Sisimiutu je taky plně vybavený obchoďák, nebo třeba rybářský trh. Po zajištění všech nezbytností pak nastoupíme na devítidenní trek.