Bosna - 8 dní

Termín 20 - 27. 07. 2021
OdjezdOdjezd z Brna v pátek 20.7. v 21:00
DestinaceBosna
Číslo akce680
Účastníků8
Cena9 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek jdou i dnes vidět ve městech, v přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. Poslední dobou se zdá, jako by tahle země tří národů už překonala svoji temnou minulost a znovu otevřela náruč všem cestovatelům, kteří chtějí objevovat nepoznané a zároveň nechtějí kulku v hlavě ;-)

Díky své poloze a směsici národů a kultur se země stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary nás můžou překvapit i evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Alespoň si totiž můžeme vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku.

Naší první zastávkou bude hlavní město Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”. Určitě nevynecháme starou tureckou část Baščaršija, kde na tržišti ochutnáme rahat lokum. Prozkoumáme legendární tunel, který sloužil během války jako jediná zásobárna pomoci pro obléhané Sarajevo a podíváme se na starý zchátralý olympijský bobový komplex kousek od města. Hlavní náplní naší výpravy budou jednodenní výlety v horách okolo Sarajeva a po národním parku Sutjeska. Spát budeme ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas. Hostitelem pro nás bude náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Zní to zajímavě? To bude tím, že to zajímavé je!

Video z minulé výpravy


Malá ochutnávka z minulého roku

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost je 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš. 

Průvodce 

Matěj Štrunc

Matěj je neskutečně všestranný člověk a veselá kopa. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale  jestli si myslíš, že s ním žádné dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Jedná se o skvělého divadelního herce, který má svou vlastní kapelu a pokud zrovna neprůvodcuje po horách, můžete ho spatřit na biatlonovém oválu. Nenechte se zmást jeho mladistvým vzhledem. Ačkoliv tak trochu šálí pohledem, jedná se o zkušeného cestovatele, který často přemýšlí nad svou životní cestou a právě jeho hloubavá a sympatická povaha mu pomáhá komponovat líbivé písně. Miluje hory, sever, sníh a kolečkové lyže.

Facebook Web matej.strunc@gmail.com Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty 

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se jednou partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek, které vynikají spolehlivostí a dají se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytovaní

Spát budeme 2x na horské chatě na Visočici, 2x ve stanu v národním parku Sutjeska, jednou v Mostaru v guest housu a jednou ve stanu v pohoří Prenj.

Stravování 

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

9 490 Kč Cena
20.7. - 27.7. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech a apartmánu
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. Den: V úterý večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směrem Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo a pro řidiče máme připravený redbull :-) 

2. Den: V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Po projetí kaňonu Rakytnice se dostaneme doprostřed visočických hor, kde na nás již bude čekat Enik s Ezikem se svojí horskou chatou. U teplého krbu s dostatkem místní pálenky Rakije si odpočineme po nočním přejezdu. 

3. Den: Ráno se vydáme prozkoumat protější svahy pohoří Trjeskavice. Pohoří, které bylo těžce zaminováno a dosud se na jeho svazích nachází cedulky s nápisem "pozor miny, nevstupovat". Nebojte se, my půjdeme po ozkoušené a bezpečné trase! Večer si něco dobrého ugrilujeme a přespíme v chatě. 

4. Den: Ráno se podíváme do malé zapadlé horské vesničky Umoljani a vystoupáme na hlavní hřeben pohoří Bjelašnice. V odpoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několikasetmetrovými skalními stěnami. Večer spaní v sedle Prijevor. (Minule jsme v sedle viděli medvěda!) 

5. Den: Ráno na těžko sejdeme k jezeru Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře. Prozkoumáme vedlejší pohoří Volujak, vylezeme na horu Vlasulja a kdo bude mít dost síly, může dát i Trnovačko Durmitor. Spánek ve stanu u jezera. 

6. Den: Druhý den vylezeme na lehko na nejvyšší horu Bosny, Maglic 2386 m n. m.! Ještě ten den sbalíme své saky paky a vrátíme se k autu. Abychom celou Bosnu nezůstali na jednom místě (i když vskutku krásném), přesuneme se směrem do Mostaru, který nám poskytne trochu toho kulturního vyžití. Večerní prohlídka Mostaru a jeho vyhlášených hospůdek. Spánek v guest housu u Mostaru. 

7. Den: Dáme si snídani v Mostaru, pak krátký rozchod po městě a vyrazíme prozkoumat okolí. Podíváme se na vodopády Kravice a navštívíme muslimské městečko Počitelj, nad kterým drží hlídku stará hradní věž. Odpoledne se přesuneme do pohoří Čtvrtnica. Noc ve stanu u jezera Blidinje.

8. Den: Ráno si dáme pohodu, poslední snídani a koupačku v jezeře a vyrazíme na dlouhou cestu zpět domů. Příjezd ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.