Brazílie - Silvestr v Riu, stolové hory a nekonečné pláže - PLNO

Termín 28. 12. 2022 - 17. 01. 2023
Odjezdodlet z Prahy nebo Vídně
DestinaceBrazílie
Číslo akce691
Účastníků9
Cena34 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Rio de Janeiro, kamaráde! Hezčí přírodní kulisy prostě žádné jiné město na světě nemá. Uvidíš to, co vidí jen Ježíš, ale mnohdy se sám raději nedívá. Projdeš místa, která Ti připomenou, že dělat grilovačku s kámošema na Luníku 9, by byl lepší nápad, než si dělat selfíčka tady. Ale tyhle selfíčka, tak to jen tak někdo mít nebude! V Plánu jsou okolní hory, prales, favely, samba, Copacabana, Maracanã, nebo murály od Kobry, či schody od Selaróna. Čeká nás přelet na severo-východ, do státu Bahía. Neboj, občas dávají na palubě kafe zdarma. Podle Brazilců samotných, je to ten nejveselejší a nejlínější stát Brazílie. Svou divokou historii a kulturní rozmanitost nezapře. Salvador je nejčernějším městem mimo Afriku. Spojením afrických náboženství a koloniálního křesťanství vzniklo nezvyklé kulturní prostředí, ve kterém se zrodily tance jako Samba, nebo Capoeira a dodnes se hojně praktikuje Candomlé. Nic Ti to neříká? Přines panenku, jehlu a kohouta na obětování. Vysvětlíme! Kromě úžasné kultury Bahía oplývá také přírodní krásou. Pravěké stolové hory v NP Chapada Diamantina, jsou méně známými kamarády venezuelských Tepui, ale o nic méně úchvatnými. Nachází se zde vodopády, jeskyně, údolí s původním pralesem, barevné vesničky, spoustu divé zvěře a tropické havěti. Na hlídání mají před hostelem mega žábu! Až půjdeš z krámku, bude somrovat. Nedávno tam našli 8 nových druhů tarantulí. Ale já tam nikdy žádnou neviděl. Prozradím Ti tajemství. Projdeme ty hory napříč, přímo přes legendární údolí Vale do Pati. Šáhneš si, ale uvidíš, co jen málo lidí před Tebou! Je to prostě daleko a nevedou tam silnice. Přespíme u místních. Po horách se vrátíme do ráje na pobřeží. Naše objevitelské choutky zakončíme, tam kde, to všechno začalo. Na jihu státu Bahia, kde se Portugalci poprvé vylodili. Navštívíme chráněné území původních obyvatel Pataxó, nakoukneme jak žijí dnes a třeba ugrilujeme rybu. Jak asi tušíš, naši nový kámoši nežijí u silnice, bude třeba zase něco urazit. Celkem asi 30km po plážích a přes krásné vesničky, brodit říčky a den uzpůsobit přílivu a odlivu. Když o tom tak přemýšlím, tak veget bude vlastně jen na nejkrásnějším brazilském ostrově - Boipeba, oáza klidu a míru, nekonečných pláží, palmových hájů a písečných dun. Nebo si chtěl rok začít jiným způsobem? 

Co s námi zažiješ?

Je to poměrně akční a napěchovaný program, který zvolní až v samém závěru na ostrovech a plážích v Bahie. Začátek je v Riu, vydáme se na známá i méně známá místa, výhodou budiž, že i ta známá jsou teď turismu prostá, nikde žádný dav, žádná tlačenice, pařenice. Čeká nás Corcovado s Ježíšem, Cukrová homole, centrum s muzeem Zítřka, paláci a kostely, na pivo do favely, i výšlapy do okolních kopců.  Oproti tomu Salvador je zosobněním koloniální historie a vibrujícího dneška, vesnice dvakrát větší jak Praha, člověk tam ale nikdy nemá pocit, že je ve velkoměstě. Uvidíme úchvatný kus Země, národní park Chapada Diamantina, kraj stolových hor a vyhlídek na ně, vodopádů, z nichž vodopád Fumaça je brazilský druhý nejvyšší se 380ti metry! a krásných, ohromných jeskyní s průzračnou vodou, jak z Avatara, ve kterých si můžeš zaplavat. Park projdeme napříč přes hory a tropické údolí, kde se žije ještě pěkně v poklidu, bez vymožeností moderní doby. Trek bude náročný, ale odmění nás! Zavítáme do barevných vesniček se skvělou kulinářskou scénou. Ochutnáme místní speciality jako Acarajé a Moqueca, tapiokové placky, či brazilský koktejl Capirinha. Ostrov Boipeba je ráj klidu a těch nejkrásnějších pláží v Brazílii, odpočineme si tam po horách a nabereme síly na další treky na jihu Bahie, tentokrát po plážích a útesech, brodění přes říčky a za původními obyvateli. 

Malá ochutnávka

Náročnost je 2+ z 5

Celá výprava je poměrně pohodovou záležitostí, ale denně se nachodí kolem 10-25 km. 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní i vícedenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Cíl naší cesty

Poznat Rio zblízka i nadhledu. Polechtat Krista na palci a olíznout Cukrovou homoli. Zatančit si Sambu, či Capoeiru a naučit se namíchat pravou Caipirinhu. Přejít prales na opuštěnou pláž. Dojít k jednomu z největších vodopádů Ameriky a osvěžit se v průzračných vodách jeskyních tůněk. zaplavat si pod nespočtem vodopádů, vylézt na stolovou horu, přebrodit tropickou řeku a dokonce sjet po zadku holou skálu. Setkat se s původními obyvateli. A to vše ukončit v teplém oceánu, na malém ostrově plném kokosových palem a veselých lidí, se studeným pivem a v houpací síti. Takový je cíl a z něj neslevíme.

Průvodce

Průvodcem pro tuto akci je Honza Žert. Brazílii zná jako své žabky, od všeho má klíče a vezme Tě na místa, která bys sám jen tak neobjevil. Nemluvě o tom, že zná spoustu místních. Umí plynně Portugalsky, Španělsky, Francouzsky a Anglicky a možná by se tam ještě něco našlo. To nejdůležitější ale je, že je to pohodář a dle jeho slov "potulovatel" , takže se nemusíš bát o nudnou cestu. 

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Proč se mnou?

Protože jediné co se mnou budeš muset řešit je, co si dáš k jídlu a pití. A i s tím Ti většinou poradím, tak pak už zbývá jen jestli ještě jednu Caipirihnu, a nebo už spát. Zapomeň na čas, nebude třeba! Ale měj trošku nachozíno, válečky budou jen za odměnu. Brazílii mám rád a rád pro ni nadchávám i ostatní. Jo, a nějaký ten pátek a pár let k tomu jsem tu žil.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Letenka v současné době stojí 18.000 Kč + 4000 Kč vnitrostátní, letecky se totiž přesuneme i mezi Riem a Salvadorem.  Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Na místě se budeme přepravovat převážně dodávkami, lodí, pěšky, trajektem, busem, výtahem a MHD po městě. Všechny delší přesuny jsou soukromou dopravou, jednak je to proto, že veřejná doprava je stále velmi omezena a druhá výhoda je, že tím optimalizujeme čas a tím i zážitky. Nebudeme skrývat, že soukromá doprava nám dost zvedá náklady, ale je to prostě cena za omezenou logistiku v této době a za nechuť vynechávat zajímavá místa, která bychom se současnou absencí veřejné dopravy minuli. 

Ubytovaní

Spát budeme v hostelech a penzionech a u místních, dle dostupnosti. Čisté povlečení je standard, nicméně nějaký slabý spacák není na škodu. V hostelu se dá často i koupit snídaně, nebo je přímo v ceně ubytování. Všechny hostely mají kuchyňku a většina i bar, bazén, řeku, nebo pláž za rohem.

Stravování

Žádné jídlo z domu určitě brát nebudeme. Snídaně dáme buď v hostelu, nebo pekárně. Na oběd často není čas, ani chuť, přes den bývá vedro a je lepší dát spíše svačinu, ovoce, zmrzlinu, nebo místní fastfood. Jinak obědy bývají formou bufetu, kde si naložíš a platí se za váhu. Večeře záleží na každém, jestli restaurace, nebo něco lehčího. Brazilská strava je pestrá a každý si najde to své. 

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán před výpravou. Určitě spíše lehčí věci, ideálně se zabalit jen do příručního zavazadla. V Brazílii lze vše potřebné dokoupit, nebo sehnat na místě. 

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Brazílie není třeba víz.

 • Platné očkování proti COVIDU
 • Bude třeba cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Brazílie.
 • Nutný je předodletový negativní PCR test na Covid ne starší, než 72 hodin.
 • Cestovní pojištění do Brazílie - vytištěné potvrzení v angličtině.
 • Vyplnit brazilský online formulář před cestou. (jednoduché)

Výrazně ti doporučujeme obstarat si očkování proti žluté zimnici! Doporučujeme ti rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování zde není žádné povinné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat, ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

34 990 Kč Cena
28. 12. 2022 - 17. 1. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování 
 • Veškerou společnou dopravu na místě s výjimkou Corcovada
 • Doprava v národním parku 
 • Průvodce s bohatými zkušenostmi v oblasti
 • Příspěvků na kurzy průvodcům a konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo (cca 5000kč) + Individuální cestovní pojištění
 • Leteckou dopravu  + vnitrostátní leteckou přepravu v Brazílii (celkem cca 800 EUR)
 • Případné veškeré vstupy (cca 130USD)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Česka 

2. den:  Přílet do Ria, přesun do čtvrti Copacabana

3. den: Celodenní výšlap centrem, tramvaj v kopcích Santa Terezy, Lapa, Cukrová homole.

4. den: Život ve favele, trek na vyhlídku Dois Irmaos, pláže Ipanema, Arpoador a Copacabana. Oslava Silvestra na Copacabaně

5. den: Corcovado se sochou Krista, treky v NP Tijuca

6. den: Přelet do Salvador da Bahia, večerní historické centrum Pelourinho, Capoeira

7. den:  Přesun do NP Chapada Diamantina, trek k vodopádu s přírodní skluzavkou, nebo pískovcové jeskyně a bazénky ve skalách nad vesnicí.

8. den:  Celodenní výlet do zatopených jeskyní a na stolové hory s výhledem na celou oblast při západu slunce. Plavání v laguně pod vodopádem. 

9. den: Výšlap na vrch vodopádu Cachoeira da Fumaca, jenž ze stolové hory padá do 380 metrové hloubky. výhledy do krajiny stolových hor. Noc v malé vesničce s hippie kulturou.

10. den: Brzký ranní odchod přes hory do tropického údolí Vale do Pati. Spaní u místních.

11. den: Pro někoho odpočinkový den u jezírek na řece a s místními na políčku, pro zbytek pochod džunglí k vodopádu s lagunou ke koupání.

12. den: Přechod údolí na druhou stranu s úchvatnými výhledy nazpět, noc v další krásné vesničce, oslava přechodu údolí. 

13. den: Přesun na ostrov Boipeba, rychlým člunem mezi magrovy, procházka na pláže a seznámení s místními. Ráj na zemi, nekonečné písečné pláže a palmové plantáže. Večer kurz míchání koktejlu Caipirinha. Poslední stojící všechny přikreje a zhasne.

14. den: Výlet do vesničky Moreré. Travers tropické řeky. Nazpět školním traktorem přes vnitrozemí.

15. den: Odpolední a noční přesun do Porto Seguro na jih Bahie.

16. den: Pěšky z Arraial d'Ajuda do Trancoso, půjdeme po pláži podél útesů, přebrodíme řeky. Trancoso je nádherná vesnička

17. den: Trancoso - Caraíva, opět pěšky (tentokrát po útesech s výhledem) do vesničky, kde neznají silnice, nemají auta a místo ulic je jen plážový písek.  

18. den: návštěva původních obyvatel na jejich chráněném území

19. den: Návrat do Salvadoru. Večer ve čtvrti Barra u starých pevností a nejstaršího majáku v Americe

20. den: Ranní nákupy, večerní odlet.

21. den: Přílet do ČR

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace