Kyrgyzstán: Výstupy nad 5000m

Termín 01 - 15. 09. 2021
OdjezdLetecky z Prahy
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce694
Účastníků9
Cena15 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor a tisíců jezer. Země pastevců. Země Ťan-Šanu. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n m. Pro člověka, kterého fascinují hory nabízí doslova ráj vrcholů, stěn, ledovců a dechberoucích rozhledů. Navíc díky své odlehlosti stále odolává masivnímu turismu a mnoho z těchto Ťan Šanských vrcholků je stále panensky neslezených, nebo pouze občas míjených horolezci z Ruska. Vydávat se vstříc místům, která nejsou dokonale zmapovaná a poznaná člověkem je největším dobrodružstvím, které si mohu představit a věřím že to tak necítím sám!

V jihozápadním Kyrgyzstánu, v enklávě vetknuté mezi Uzbekistán a Tádžikistán podnikneme osmidenní trek přes ledovce, zaledněná sedla a hluboká údolí divokých řek. Budeme se pravidelně pohybovat ve výšce nad 4500m a dobrou třetinu naší trasy půjdeme po ledovci. Dvakrát se pokusíme zdolat nalehko místní vrcholy Pik Aktaš (4950m) a Pik Ajdarbek (5127m). Budeš pít vodu z rozpuštěného ledu a místních vodopádů, budeš přemýšlet nad aklimatizací a chránit se před sluncem odraženým z ledu pod nohama. Potáhneme těžké batohy nelehkým terénem. Zažiješ ale něco neobvyklého. Malou expedici v nitru velehor, kde se budeme spoléhat sami na sebe ať už budeme navázaní na jedno lano, nebo si pomůžeme s přípravou večeře :)

Malá ochutnávka


Náročnost 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jdeme do málo zmapované oblasti, musíme předpokládat spíše s náročnější variantou než se může na první pohled zdát. Každý člen musí být fyzicky zdatný. Kromě dobré fyzičky, je třeba i předešlá zkušenost s pohybem na ledovci, chůzi v mačkách a práci s cepínem. Krom toho musíš zvládnou dobrou denní dávku kilometrů a převýšení s dvacetikilovým batohem na zádech. Ideální je probrat osobní zkušenosti s průvodcem a nepodceňovat přípravu.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Odpovědnost

Odpovědnost k vedení klientů na ledovcové vrcholy je v kompetenci pouze UIAGM horských vůdců, kterými organizátoři nejsou. Pro vedení po vyznačených trasách po ledovci a přes horská zaledněná sedla můžeme naše klienty vést. Odpovědnost za výstupy je tedy pouze Tvá osobní, jakkoli Ti nabídneme své zkušenosti, přípravu a podporu na akci. Expedition Club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k výstupům.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v horách mimo civilizaci. Pohyb ve vysokohorské terénu zajisté obsahuje objektivní rizika. Na druhou stranu ve větší skupince si umíme dobře pomoci a budeme vyrážet maximálně připraveni na horské podmínky, výšku i počasí. Na výpravě budeme mít k dispozici satelitní telefon pro oboustrannou komunikaci pro případné zavolání pomoci. Před nástupem do hor společně probereme pravidla aklimatizace, bezpečnosti pohybu na ledovci a další důležitá pravidla.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 10000 Kč. 

Ubytování

V Oši budeme spát v místním guesthousu celkem 3 noci. Na horách nám poslouží stan. Je dobré nepodcenit jeho odolnost a váhu, ale o tom si povíme podrobně při přípravě výpravy.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V civilizaci využijeme možnosti ochutnat místní kuchyni jak jenom to půjde. Do hor si ale poneseme jídlo vlastní.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Kyrgyzstánu je pro občany ČR možný po zakoupení víza, které se uděluje po příletu na letišti (70USD). Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

15 990 KčCena
1. 9. - 15. 9. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování (min. 3x v guesthousu v Biškeku nebo Oši)
 • Zajištění dopravy jeepy do horských oblastí z Oše a zpět.
 • Permit pro vstup do pohraničí (40-50 USD)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Aktivace tarifu pro satelitní telefon vč. pojištění záchranné akce
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (Expediční lékárnička, lana, ledovcová výbava pro skupinu)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Zajištění vlastní výbavy na ledovec (helma, sedák, karabiny, prusíky, cepín, mačky)
 • Leteckou dopravu (Praha - Biškek a vnitrostátní přelet do Oše, dohromady cca 12000,-)

Co cestou uvidíš

1. - 2. den: Odlet z ČR, přílet do Kyrgyzstánu do Biškeku a vnitrostátní přelet do Oše, vyřídíme si potřebná víza a nakoupíme poslední potraviny a vybavení před cestou. Ubytování v guesthousu.

3. den: Přesuneme se auty do tábora Dugoba v oblasti Batken, kousek od hranic s Uzbekistánem a Tádžikistánem. Večer věnujeme instruktáži o aklimatizaci a přípravě na pohybu po ledovci.

4. den: Nalehko vystoupíme na Pik Malyj Zamok (3196m) ať si pomůžeme s aklimatizací a seznámíme se s okolím. Spát budeme opět v táboře Dugoba ve stanu.

5. den: Vyrazíme údolím řeky Dugoba k sedlu Aktaš. Nástup do sedla už vede po ledovcové moréně a občasných ledových polích. Překročíme čtyřtisícové sedlo a pod ním si postavíme stany na hraně ledovce Dugoba. Na ledovci potrénujeme navazování a brždění cepínem.

6. den: Výstup nalehko na vrchol Aktaš (4950m) jednoduchou výstupovou cestou. Výstupová cesta vede suťovitým, ale ne náročným terénem, půjdeme stále po dvou :) Noc ve stanu v původním táboře.

7. den: Vystoupáme do sedla Kyrystovyj (4800m) a kolem vrcholu Pik Uzbekistán (5100m) sestoupíme po ledovci k řece Arča Kanyš. V řece se umyjeme a načerpáme síly před dalším pokračováním. Noc ve stanu.

8. den: Přejdeme přes zaledněné sedlo Aviacionnyj (4900m) do doliny Kara Kazyk, kde se u jezera utáboříme ve stanu. Jestli se Kyrgyzstánu dá něco závidět je to krása zapomenutých jezer v horských údolích, kde sytě zelená tráva kontrastuje s ledovcovými vrcholky.

9. den: Přechod dolinou po zpevněné cestě pod ledovec Abramov. Dolina Kara Kazyk je zároveň záchytným bodem na cestě ze kterého je možné ustoupit z hor, nebo měnit plány v případě nepřízně podmínek. Spaní ve stanu pod ledovcem.

10. den: Výstup na lehko na vrchol Ajdarbek (5127m). Návrat ke stanům.

11 den: Poslední etapa na ledovci přes zaledněné sedlo Bokbaš (4300m) a následný sestup k vesnici Karamyk. Spaní ve stanu.

12 den: Sestup do Karamyku a přesun zpět do Oše. Ubytování v hostelu.

13. den: Rezervní den. Pokud ho nevyužijeme v horách domluvíme se společně na možnostech, které nabízí okolí Oše. Spaní v hostelu.

14.-15. den: Vnitrostátní přelet zpět do Biškeku. Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace