Bulharsko - Stará Planina - Poslední 2 volná místa

Termín 25 - 31. 10. 2021
Odjezd25. 10. ve večerních hodinách z Brna
DestinaceBulharsko
Číslo akce695
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Myslím, že podzim je nejkrásnější období na horské treky. Pokud totiž vyjde sázka na hezké počasí, objeví člověk krásu zezlátlých trav na hřebenech a rozhledy do pestře zabarvených údolí. Stará Planina v tom není výjimkou. Hřeben táhnoucí se 700 kilometrů východní částí balkánského poloostrova je cestovateli opomíjený, a přitom právě on dal za vznik jménu, které každý známe. Říká se mu totiž "Velký Balkán". Rozmanité a divoké pohoří, které se táhne až k Černému moři ukrývá nádherná místa spojená s Bulharskou historií a tradicemi. Právě v místních klášterech a vesničkách se totiž zachovala původní kultura během dlouhých let nadvlády Osmanské říše. Nám by hřeben Staré Planiny asi nejvíc připomínal Nízké Tatry, v některých místech možná i Roháče, je pouze delší a taky místním údolím dominují husté bučiny namísto kleče. Díky jižní poloze hor je i uprostřed podzimu možné podnikat krásné túry a navíc využívat celoročně otevřených chat, abychom mohli odlehčit batohům a ochutnat místní jídlo a pivo. V říjnu nám tu budou společníky pravděpodobně pouze místní pastevci a chataři se kterými snad prohodíme pár slov a panáků rakije, abychom se Balkánu nasytili docela. 

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na akci nám nehrozí žádná specifická rizika. V horách žijí medvědi a vlci, nicméně střetnutí s nimi je spíše raritou a pravděpodobněji budeme muset odhánět pastevecké psy. Budeme se ale pohybovat ve skupině a proto nám od nich veliké nebezpečí nehrozí. Můžeme čekat chladnější počasí, které se může nevyzpytatelně měnit, naše trasa nám ale umožňuje vždy ustoupit do údolí k civilizaci a navíc vede přes útulné chaty, kde budeme přespávat.

Průvodce

Expe Tým

Zatím bohužel není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Adam nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu nejrůznějších kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování a stravování

Vzhledem k pozdnímu podzimnímu datu využijeme možnosti spát na místních chatách. Ulehčíme tak i našim batohům. Jídlo si buď můžeme každý večer koupit nebo budeme vařit na plynových vařičích. V tom případě doporučujeme jídlo nakoupit doma, není ale problém něco dokoupit v místních obchodech. Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo a ještě víc tak ušetřit váhu, kterou poneseme na zádech. Po návratu z hor určitě neodmítneme možnost nacpat si břicha výtečným bulharským jídlem před cestou domů.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. I přes jižní polohu hor můžeme čekat ranní mrazíky a hlavně měnící se počasí, je proto dobré být připravený,. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8990 Kč Cena
25 - 31. 10. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 4x ubytování na horské chatě
 • 1x ubytování v apartmánu v Plovdivu nebo jinde
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (Belogradská pevnost 7BGN aj.)

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do Bulharska.

2. den: Přejedeme autem do centrální části Velkého Balkánu a nastoupáme první výškové metry k hřebeni. Naším cílem bude chata Echo s příjmeným chatařem, pivem a polévkou. (10 km, ↑1200 m, ↓160 m)

3. den: Na rozdíl od hustých bučin, které lemovaly včerejší nástup z údolí budeme dál pokračovat po odkrytém hřebeni. Námaha z vyšplhání se nám vrátí v nádherých rozhledech. Po cestě mineme průsmyk Beklemento s památníkem všem padlým, kteří se podíleli na osvobození Bulharska. Jak už to na balkáně bývá, není to nejmenší stavba a dobrou část dne ji uvidíme před sebou :) Večer dojdeme na chatu Demerka. (21 km, ↑900 m, ↓1000 m)

4. den: Čeká nás dlouhý, ale nádherný den. Celý den půjdeme po ostrém hřebeni z jedné dvoutisícovky na druhou, dokud nedojdeme na úpatí nejvyšší hory - Botev 2376 m.n.m. V sedle před ním stojí drobná chata, která nám nabídne přístřeší abychom si řádně odpočinuli před posledním dnem na vrcholcích. (22 km)

5. den: Hned během prvních dvou kilometrů ukrojíme většinu výškových metrů. Vystoupíme na vrchol Botev a z něj se vydáme postupným klesáním, podél pár vodopádů, až do údolí, kde přespíme v chatě Triglav. (20 km, ↑900 m, ↓1500 m)

6. den: Ráno sestoupí  průvodce do města zpět pro auto. Ostatní si můžou chvíli pospat a po značce dojít do městečka Tazha. Pokud nám zbyde čas, můžeme navštívit památník Buzludža nebo se můžeme zajet podívat na jeskyni Prohodna Cave, která je kromě známých dvou očí i nejlepší lezeckou oblastí v Bulharsku. Večer přespíme v městečku Plovdiv, kde si odpočineme před cestou domů, případně jinde v Sofii, pokud bychom jeli na jeskyni. V případě špatného počasí tento den použijeme pro návštěvu skalního města u Belogradčiku.

7. den: Jak už to bývá, poslední den věnujeme cestě zpět domů. Podle domluvy ve skupině můžeme ještě navštívit nějaké zajímavosti po cestě. Očekávaný příjezd do Brna je ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.