Velikonoce v Beskydech - PLNO

Termín 14 - 18. 04. 2022
Odjezd14.4. v 15:00 v Ostravě hl. nádraží.
DestinaceČeská republika
Číslo akce696
Účastníků9
Cena2 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Beskydy – Lašsko a Valašsko – Slivovica a bůh Radegast. Kamenitá půda, ve které rostou maximálně brambory nebo se ohýbá trnka. Společně objevíme celé Beskydy. Díky pokročilému jaru se nemusíme bát sychravého počasí a můžeme se těšit z rozkvetlých luk, zelenajících stromů a posledních zbytků sněhu na vrcholcích hor. Na výlety budeme razit na lehko z naší základny, kterou bude Martinova chata na Ostravici. Je to chata prostá, ale o to více útulná. Nečekej žádný luxus, ale o teplo se neboj. Zatopíme si v kamnech, zahrajeme karty, pokud bude hezky, posedíme na terase a něco ugrilujeme, uvaříme guláš, a přes den budeme vyrážet na jednodenní túry na lehko do okolních kopců. Na naší cestě vylezeme na nejvyšší hory Beskyd, dáme točeného Radegasta, opečeme špekáčky a kdo chce může si udělat i výlet do Ostravy :-) Bude to objevné, jarní a na pohodu.

Malá ochutnávka

Fotky z prosincové výpravy, jarní výpravy a letního přechodu Beskyd.

Náročnost 2

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Sraz je v Ostravě nebo alternativně ve Frýdku Místku, odkud se do Beskyd dopravíme auty. Auta budeme poté využívat na popojíždění na začátek túr v Beskydech. 

Ubytování

Budeme spát 4x vevnitř u Martina na chatě. K dispozici je 10 postelí/matrací, takže se nemusíš bát o svoje místečko, vem si ale prosím tenký spacák, kvůli hygieně. Vrchní patro bude sloužit ke spánku, spodní k zábavě :-) Chata má elektřinu, tekoucí vodu, kuchyňku, teplou sprchu, splachovací záchod, venkovní posezení. Vše co normální člověk potřebuje.

Stravování

Stravu budeme řešit společně. Vzhledem tomu, že na chatě strávíme 4 večery, bude nejlepší, když budou v kuchyni služby. Každý den bude mít službu dvojička, která se postará o večeři a o snídani. Obědvat budeme vždy mimo chatu, Buď zajdeme do restaurace, nebo si nabalíme svačinku. Na chatě je plynová plotýnky, rychlovarná konvice, remoska, gril atd. Dole je večerka, která má otevřeno i v neděli až do 21:00 hod.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat hlavně na horách, a to na lehko. Vem si takové oblečení, které je vhodní na prosincové počasí v ČR. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., nejedná se o služby CK.

Shrnutí

2990 KčCena
14. - 18. 4. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6

Cena zahrnuje

 • Ubytování u Martina na chatě na 4 noci
 • Pronájem vozidla a popojíždění v Podbeskydí.
 • Veškerou dopravu busem a vlakem dle programu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvku na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak tištěné, tak v elektronické formě
Cena nezahrnuje
 • Jídlo

Co cestou uvidíš

1. den:
Sraz v 15:00 v Ostravě na hlavním nádraží alternativně ve Frýdku Místku v 15:30, pro ty, kteří jedou autem . Společně pojedeme do Kunčic pod Ondřejníkem a od nádraží vyjdeme na Skalku 964 m.n.m. Odtuď budeme mít i panaroma Beskyd jak na dlani. Prohlédneme si vrcholy, kam další dny zamíříme. Večer dojedeme k babičce, po cestě se stavíme v obchodě pro zásoby. Zatopíme v kamnech a a zabydlíme se. Popkud bude hezky, strávíme večer na terase a něco ugrilujeme. První služba na večeři a seznámení :-)

Pokud někdo nechce přijít ve  čtvrtek o dovolenou, tak není problém přijet pozdě večer do Frýdku nebo Ostravice, přijedu pro Vás autem.

2. den: 
Posuneme se autem na Čeladnou a vyrazíme směr Malá Stolová, Čertův Mlýn 1206 m.n.m. , Kněhyně 1256 m.n.m (kam bohužel není povolen přístup, protože tam hnízdí tetřev). Potom nás čeká oblíbená beskydská atrakce Pustevny, zajdeme si na jídlo do Libušína. Pak nás čeká socha boha Radegasta a stezka až na Radhošť 1124 m.n.m, na jehož vršku je dřevěná kaplička. Od ní sejdeme do horského sedla Pindula a pokud zbudou síly, "vyběhneme" na Velký Javorník, kde je rozhledna a krásný výhled na celé Beskydy. Potom sejdeme do Frenštátu pod Radhoštěm a v sedneme na osobáček a posuneme se na Čeladnou, kde nás čeká auto. Po cestě na chatu se stavíme v Beskydském pivovárku a koupíme si místí pivko. Druhá služba na večeři. 

3. den:
Ráno se posuneme autem až do vesnice Krásná. Vystoupáme po žluté trase na Lysou horu 1323 m - královnu Beskyd a zároveň nejvyšší vrchol. Potom sestoupíme po červené na Visalaje a odtud, pokud zbydou síly mimo značenou trasu na Travný - 5. nejvyšší horu Beskyd. Odtud sestoupíme zpět do Krásné k autu. →26 km ↑1400 m. Trasa se dá případně zkrátit. Po cestě se můžeme stavit do Hospůdky u bobra na ten nejlepší trhaný burger nebo zelňačku. Spíše ale vyrazíme na chatu, kde se můžeme věnovat třeba tvorbě guláše :-) Třetí služba na večeři.

4. den:
Po snídani vyrazíme rovnou od chaty na Smrk - 1276 m.n.m, druhou nejvyšší horu Beskyd. Poté sestoupíme na Podolánky a přes Kladnatou a Čarták dojdeme až na Bumbálku nebo Hlavatou. Tam si zalezeme do hospody a počkáme na BUS, kterým přejedeme zpátky na Ostravici. Tady se stavíme ne venkovní výstavu dřevěných soch. 3. služba na večeři. Večer strávíme u nějaké stolní hry a možná i zlatavého moku.

5. den:
Ráno se sbalíme, uklidíme a rozloučíme se s chatou. Přesuneme se opět do Frenštátu pod Radhoštěm a vyjdeme si na Javorník. Na vršku je rozhledna, která  nám otevře zase trochu jiný výhled na malebnou krajinou s krásnými výhledy. Zde naše výprava končí. Po cestě zpět se můžeme zastavit ve Frýdku Místku na ty nejlepší Číňany co znám a okolo 2- 3. odpoledne se rozloučíme na hl. nádraží v Ostravě, ať přijedeme všichni rozumně domů. Komu se nechce, může v Ostravě navštívit DOV - dolní oblast Vítkovic a její krásné industriální památky. Popř. si může vylézt na haldu Emu. Se vším ochotně pomůžu.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.