Ukrajina - Přechod Černohorské poloniny - PLNO

Termín 18 - 23. 08. 2021
Odjezd18.8. 2021 v 21:30, Expediční klubovna Brno
DestinaceUkrajina
Číslo akce699
Účastníků8
Cena6 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nejvyšší ukrajinské pohoří má trochu zavádějící název - Černohorská polonina. Tento krásný nezalesněný hřeben neleží v Černé hoře, jak by se mohlo zdát, nýbrž na Ukrajině. Je součástí Karpat a díky pásmu vysokohorských pastvin nabízí podmínky pro vskutku nádherné tůry! Oblé travnaté kopce, hluboké lesy s medvědy, stáda ovcí, dřevěné salaše a prostý život. Tak by se dal místní kraj shrnout v pár slovech. Zde v horách "na konci světa" je atmosféra a život dosud autentický a řídí se trochu jiným rytmem. Místní lidé pořád žijí pod taktovkou přírody, jejích cyklů a rozmarů... 

Kde jinde se tedy hodí přivítat podzim než v místě, kde medvědi dávají dobrou noc a bačové zvou na stakančik vodky? Vyraž s námi na přechod Černohorské poloniny zdolat nejen nejvyšší horu Ukrajiny - Hoverlu, ale celý nádherný hřeben.

Malá ochutnávka

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Asi před čtyřmi lety zpět jsem potkal Kubu. Kluka, který má zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem mu s s jeho cestovatelským projektem Travel Native. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo. Teď má svůj malý cestovatelský portál. Bere ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chce místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S Kubou jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizuje své výpravy. Proto jsme se spolčili a pořádáme teď některé výpravy společně. No a kvůli Covidu  teď všechny výpravy :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web kubafrank24@gmail.com + 420 723 766 694 Reference

Cíl naší cesty

Cílem této výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně přejdeme pohoří Černohorská polonina. Máme v plánu přechod hřebene v jehož závěru zdoláme nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským prožitkům.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad. 

Ubytování

Na této výpravě budeme většinu nocí spát ve stanu ve volné přírodě nebo v bivaku. Jednu noc taky můžeme strávit ve staré opuštěné budově meteostanice na vrcholu Pop Ivan. Na konci tůry nás čeká ubytování v horském hotelu ve vesnici Hoverla. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Na Ukrajině mají spoustu místních specialit, které rozhodně stojí za to ochutnat. Nevynecháme tedy příležitost zajít si do místních restaurací. Během přechodu si budeme vařit na vařičích, 

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

 6 690 Kč  Cena
18. - 23.8. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 1x ubytování v horském hotelu v Hoverla
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den:  Sejdeme se ve 21:30 v naší klubovně na Jezuitská 1. Povíme si základní informace a ve 22:00 už žhavíme káru směr východ!

2. den: Ráno se stavíme do malého ukrajinského Solotvyně na snídani. Vyměníme si peníze, dokoupíme zásoby a odtud přejedeme do městečka Rachov, odtud už to bude jen půl hodina do města Hoverla, kde necháme auto a nastoupíme na trek. Spát budeme ve stanech.

3. den: Nastoupáme na hlavní hřeben Černohorské poloniny a vystoupíme k Pop Ivan do výšky lehce přes 2000 m.n.m. (vycházet budem z 1400 m, takže to bude pohoda), mineme pár kostelíků a utáboříme se u zříceniny. Noc ve stanech. 

4. den: Budeme pokračovat v tůře po hlavním hřebenu a vyrazíme zdolat místní dominantu, horu Hoverla, jež je s výškou 2061 m.n.m nejvyšším vrcholkem Ukrajiny. Utáboříme se kousek pod vrcholem. Noc ve stanech.

5. den: Dnešek bude patřit sestupu k autu, které jsme nechali ve vesnici Hoverla. Kousek od vesnice je vodopád. Otužilci se zde můžou vykoupat a ti ostatní ze sebe smyjí únavu a pot v blízké horské ubytovně ve vesnici Hoverla, kde přespíme. Do hospody je to kousek a celou 3 denní tůru je třeba někde zhodnotit :).

6. den: Tento den patří návratu do naší domoviny. Cestou se stavíme na jídlo a nákup v ukrajinském městě Velykyi Bychkiv a pak už si to s předstihem (kvůli možným průtahům na hranici) namíříme do Brna. Příjezd ve večerních hodinách.