Bulharsko - přechod Pirinu

Termín 08 - 15. 09. 2021
Odjezd20:00 v expediční klubovně
DestinaceBulharsko
Číslo akce700
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Minulý rok jsme byli poprvé na Bulharském Pirinu. Nádherné "mramorové" štíty, legendární ostrý hřeben na nejvyšší horu Vichren 2914m, je nejen pohlazení pro oči, ale taky slušná výzva a tento cenný skalp teď může být i tvůj. Věděl jsi, že Vichren je 3. nejvyšší horou celého Balkánu a pod ním se nachází nejjižnější ledovec, nebo spíš trvalá sněhová plocha, v Evropě? I kvůli tomu se tam teď vydáváme znova. Pirin je posetý ledovcovými plesy, protkaný bystřinami, korunovaný ostrými skalnatými štíty a setkání se stádem kamzíků, zde rozhodně není výjimkou. Svojim rázem připománá vysoké Tatry a určitě Tě nezklame. Začneme na vzdálenější, severovýchodní straně, kam zamíří jen hrstka lidí. Poté se napojíme na krásný, skalnatý hlavní hřeben, kvůli kterému všichni do Pirinu chodí. Poté doputujeme až k jezeru Tevno a zdejší chatce, kde strávíme 2 noci. Někdo určitě ocení volný den k odpočinku, ještě když se dá na chatě koupit jídlo a pití :-). Vytrvalejší mohou se mnou nalehko vyrazit zdolávat méně známé a méně frekventované okolní štíty, které dosahují skoro třítisícové výšky. Celou výpravu zakončíme dole v pronajatém domě, kde si něco ugrilujeme , dáme pár pivek a probereme, proč nás to vlastně do těch hor tak táhne. Tak co, přidáš se ke mně?

Malá ochutnávka

Díky moc za fotky z minulé výpravy.

Náročnost 3+

Horský přechod na těžko je vždy náročný, kor když má dost výškových metrů. My máme ale možnost cestu si přizpůsobit, zkrátit, prodloužit. Jsou zde poblíž chaty a taky únikové cesty. I tak je ale obtížnost 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemi nehrozí. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou, zvířata jsou velmi plachá.  Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben. Září je ale nejstabilnější počasí, a proto bych se bouřek nebál.

Průvodce

Expe Tým

Zatím bohužel není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Adam nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu nejrůznějších kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐) 

Ubytování

Nocleh je zařízen 2x v apartmánu vevnitř a 4x venku v horách ve stanu. Stany, spacáky, karimatky s sebou.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pouze občanský průkaz nebo pas. Bulharsko je v EU. 

Shrnutí

8990 KčCena
8.-15.9.2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na chatách
 • Zajištění zkušených organizátorů a jejich vybavení
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd ve večerních hodinách z naší milované brněnské klubovny. Přejezd přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, až do Bulharska.

2. den: Dopoledne dorazíme do Sofie, dáme si dobrou snídani a projdeme si město. Poté se vydáme k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO. Odpoledne dojedeme pod pohoří Pirin, kde se ubytujeme v apartmánu. Večer si něco dobrého ugrilujeme, dáme si pivko a odpočineme si na přechod. 

3. den: Ráno vyrazíme na hlavní hřeben pohoří. Až dorazíme na stejnojmenný vrchol Pirin 2593m, budeme z nejhoršího venku. První den nemáme na práci moc kilometrů, ale vynahradíme to výškovými metry.  Trasa ZDE 10,5km → ;1700m ↑. Spaní venku ve stanu u jezera. Pokud budeme mít dost času a budeme plni sil, můžeme ujít o 5km více a přizpůsobit tomu další dny. 

4. den: Dnešní den přejdeme hlavní pasáž hřebene s nejvyšší horou Vichren 2914m. V hloubi pod námi uvidíme nejjižnější "ledovec" v Evropě - Snezhnika. Spát budeme u jezera Vlachino. Trasa ZDE13,5km → ;1100m ↑. Opět není problém si den prodloužit.

5. den: Přes Vlahin Preval 2488m, Muratovo jezero se napojíme na značku kterou dojdeme do sedal Bašlijska Porta 2548m, tam si necháme věci a na lehko vyjdeme na vrchol Banderishki chukar 2738m, ze kterého jsou nádherné výhledy. Potom dojdeme přes vrchol Tipik až k jezeru Tevno, kde je i malá chata s občerstvením. Zde budeme spát 2 noci. Trasa ZDE 14km → ;1050m ↑.  

6. den: Dnešní den bude dnem volby. Kdo chce, může odpočívat s knihou na sluníčku u jezera. Já mám ale připravený okruh po okolních vrcholech. Mohlo by to vypadat nějak takto ZDE 13 km →; 1000m ↑, kdy vylezeme na 4. nejvyšší horu pohoří Polezhan 2851m, která se zároveň pyšní označením jako nejvyšší žulový vrchol Pirinu. Samozřejmě lze jít jen kousek nebo naopak přibrat ještě nějaký vrchol. Spaní opět u chaty u jezera Tevno.

7. den: Ještě předtím, než sestoupíme do civilizace vylezeme kousíček na vrchol Valâviška Čuka (2652 m). Potom sestoupíme do střediska Bansko. Trasa ZDE 17 km → ; 50m ↑ jinak samé klesání. Zajdeme si do restaurace a průvodce zatím dostopuje 20 km zpět pro auto. Pokud bude hezky, stavímes se v Dobrishti v lázních a aquaparku.  Celou výpravu zakončíme v pronajatém domě, kde si něco ugrilujeme , dáme pár pivek a probereme, proč nás to vlastně do těch hor tak táhne

8. den: Jak už to bývá, poslední den slouží většinou k cestě domů. Po cestě se můžeme zastavit srbském Bělehradě nebo Nisi na dobrý oběd. Příjezd domů před půlnocí

Trasa v horách  je pouze orientační, je ovlivňována počasím, osudem, sílou a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace