Kyrgyzstán - výstupy

Termín 15 - 27. 09. 2021
Odjezduupřesníme dle letenek
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce715
Účastníků9
Cena14 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor a tisíců jezer. Země pastevců. Země Ťan-Šanu. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n m. Začnu nejdřív tím, proč je pro mě jednou z top destinací. Vždy mě fascinovaly hory, a  to především strmé dechberoucí skalní stěny. No a Kyrgyzstán je čistě náhodou takovýchto stěn a hor plný. Navíc je to země přeci jen trochu odlehlejší a nepatří mezi největší bašty světového horolezectví, proto spousta těchto stěn dosud nepocítila dotek lidské ruky, a tudíž ani na jejich vrcholu zatím ještě nikdo nestanul. Tento fakt jen umocňuje pocity, které jsem popsal výše. Je vzrušující objevovat nové a vydat se do míst, která nejsou pro každého!

Do této krajiny se vydáváme již 3 roky po sobě a vždy chodíme krásný trek za Karakolem. Teď je správný čas na změnu! Cílem nyní nebudou dálavy ale výšiny. Vzhledem k množství vrcholů lze mezi techničtějšími výstupy nalézt i také, které spadají do škatulky „choďáky“. I přesto nebude nikdo o nic ochuzen. Budeme putovat od rozkvetlých travnatých strání  až po rozeklané kamenité ledovce. Dostaneme se do odřízlých částí hor, půjdeme po ledovci. Projedeme se Jeepem po krkolomných cestách a užijeme si nekonečné výhledy. To vše završíme výstupem na pětitisícovku Pik Skobeleva. 5051m. Jako třešničkou na dortu bude výhled na sedmitisícový vrchol Pik Lenina, který budeme mít z vrcholu Pik Skobeleva jako na dlani.

Ochutnávka


Náročnost

Výstupy na vrcholy nad 4000m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Na druhou stranu nepůjdeme extrémně dlouhý trek na těžko a výstupy povedeme na lehko ne technickým terénem. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo si chce vyzkoušet svoji první pětku v opravdu odlehlé a zajímavé lokaci :-) Zdravým předpokladem je zkušenost s delšími (5 dní +) treky v horách na těžko.


Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. V NP Ala Arča se ovšem není čeho bát, budeme se pohybovat kousek od města a pomoc je blízko. Na Alaji je to už trošku horší, ale budeme pořád do 1. dne od cesty pro jeepy. Výstupy sice vedou po ledovcích, ale jsou velmi mírného sklonu a relativně bez trhlin. Např. na Pik Skobeleva není ani třeba lano. Budeme je ale samozřejmě mít s sebou. A neboj se budeš zaškolen/a do ledovcové problematiky a naučíš se základní techniky chůze po ledovci a záchrany. 

Sečteno a podtrženo, jistá rizika zde existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i satelitní přístroj GarminInReach Explorer +, takže si můžeme kdykoliv zavolat pomoc.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku pojedeme Maršrutkou do NP Ala-Arča, tam pak pěšky. Následně nás čeká celodenní přesun do města Osh, ze kterého pojedeme soukromým jeepem do hor. Návrat do Bishkeku. Je zde možnost odletět již z Oshe nebo tady zůstat a dále si trekovat.

Ubytovaní

Během pobytu v horách budeme spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě vyzkoušíme také místní speciality a pochutiny, ale například instantní potraviny vhodné pro rychlou přípravu v horách na vařiči se zde shánějí těžce. Během treku nebude možnost doplnění zásob, proto je dobré volit skladné a lehké potraviny. ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou desinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země. 

Shrnutí

14 490 Kč Cena

15. 09. - 27. 09. 2021

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu 
 • Veškerou dopravu na místě (maršutky, pronájem soukromých jeepů)
 • Satelitní přístroj a aktivace tarifu pro oboustrannou komunikaci
 • Společné vybavení pro pohyb na ledovci (lana, šrouby, ...)
 • Průvodce
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých koleg
 • DPH
 • Pojištění CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Kyrgyzstánu a vnitrostární přelet do Oshe
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

 

1. den: 
Odlet z Prahy a přílet do Biškeku. 

2. den:
Dokoupení zásob. Přesun do NP Ala-Arča kousek za Biškekem, který se pro nás na pár dní stane útočištěm. Trek do Campu Raceka 3200m. Spánek ve stanu.

3. den:
Lehké procházky. Přesunutí tábora do 3500m. Zaučení do ledovcové problematiky. Prostě postupné aklimatizování :-)

4.-5. den:
Aklimatizační výstupy na lehké 4 tisícové vrcholy. Možností výstupů je zde na několik měsíců. Pode podmínek a chuti vybereme 2 vrcholy na které si vylezeme. První vrchol budeme volit lehce nad 4 tisíce. Ten 2. už trošku vyšší k 4500m (pravděpodobně Pik Učitel). Spaní ve stanu. Sestup do Biškeku. Spaní hotel

6. den: 
Celodenní přesun do Oshe 

7.  - 10 den:
Dokoupení zásob. A přesun jeepem 120 km do hor (3 hod). Trek  do BC Pik Skobeleva 5051m. V rámci treku překročíme 4400m vysoké sedlo.  Následný výstup na vrchol Pik Skobeleva z jižní strany. Přesun zpět na severní stranu hory.
Je možní podle počasí výstup upravit a jít i ze sevrní stanu. Výstup přizpůsobíme podmínkám a síle skupiny, ať máme rezervu.

11. den
Přesun zpět do Oshe, prohlídka města (UNESCO). Prošmejdění místních trhů, nákup cetek, prohlídka památek, ochutnávka místních dobrot atd.

12. den
Přejezd zpět do Bishkeku. 

13.den
Odlet zpět do ČR, Osh - Praha. Popř. odlet z Bishkeku den dříve.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Při nepřízni počasí (asi tak, jako že ráno vyjde slunce :D) je třeba mít rezervu, v tom případě 9-11. den žádné výlety :-)

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace