Uganda - Margherita Peak (5 109 m) - Poslední místo

Termín 03 - 17. 12. 2022
Odjezddle letenek
DestinaceUganda
Číslo akce730
Účastníků9
Cena18 240,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Každý světadíl schovává nádherná pohoří, úchvatné přírodní scenérie a další skryté poklady. Afrika má pro mě své nej na pomezí Ugandy a Konga, tím je Ruwenzori mountains. Toto pohoří je domovem pro třetí nejvyšší horu Afriky - Margherita Peak 5109m, největší africké ledovce a rostliny obřích rozměrů. Garantuji ti, že zážitek z tohoto výstupu bude úplně jiný než na Kilimanjaru nebo Mt Kenya. Ruwenzori si zachovalo svoji divokost, díky své odlehlosti a náročnosti na vrchol ročně zavítá jen hrstka dobrodruhů. Vrchol je tak těžce přístupný, že bez pomoci místní agentury, která průběžně mačetami prosekává cestu a udržuje stezku, by byl vrchol nedostupný. A proto využijeme její služby. Naše kroky povedou přes všechny rovníkové vegetační pásy. Skryté rokle, údolí a flóra si zachovali svou prehistorickou vizáž. Dole nás bude čekat deštný prales. Nad hladinou lesa budeme procházet kolem 5-ti metrových lobélií a až 8-mi metrových starčeků. Ze stromů budou viset metry dlouhé lišejníky a pod nohama se nám bude vlnit rašelina. Na vrcholu nás čeká jenom led a mráz. Výstup rozhodně není úplnou "dávačkou", na vrcholu nás čekají trhliny a skály a vrchol samotný se nachází nad magickou hranicí 5000m. Nezbývá než říct: "Pojeď se mnou dříve, než všechny ledovce na rovníku roztají a tahle romantika zmizí nadobro."

Malá ochutnávka

Moje fotky z poslední návštěvy. Fotky z výstupu od agentury.

Náročnost 4 z 5

Na rozdíl od jiných hor v Africe, jako je Mt Kenya, Mt Kilimanjaro, jsou hory Ruwenzori mnohem drsnější a náročnější. Díky členitému terénu se jde často nahoru a dolů a tím pádem nastoupáme spoustu metrů. Rovněž náš čekají velmi bažinaté úseky, které zpomalují tempo. Ve vyšších polohách se setkáme s techničtějšími pasážemi, kdy budeme muset použít i ruce a na vrcholovém Stanley Plateau nás čeká i ledovec, kdy pár výšvihů má sklon až 60%. Výstup na samotný vrchol je nyní techničtější a náročnější než býval vzhledem ke stále rostoucímu počtu trhlin a odkrytých kluzkých skal. I přes to všechno se jedná primárně o trekový vrchol, kdy je ale vhodné, abys měl základní znalosti používání cepínu, maček, osmy a jumaru, protože jsou na vršku strmé pasáže. O výstup samotný se stará místní kompetentní, vyškolený guide, který tě ve všem zaškolí. Během treku budeme mít nosiče, takže půjdeš na lehko.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Bezpečnost

Uganda patří na Africké poměry mezi středně nebezpečné země. Jistě, v Africe jsou i země bezpečnější, ale rovněž nebezpečnější. Celou výpravu a program jsem konzultoval s ugandskou ambasádou v Nairobi a neměli námitek pro realizování. Při dodržování nepsaných pravidel, bude vše bez problémů. Dopravu napříč Ugandou pojedeme pronajatými Jeepy. V horách nám nic nehrozí a poslední dny se budeme zdržovat v národních parcích, které jsou bezpečné. Vyhneme se severu země s Jižním Súdánem a v noci rozhodně nebudeme chodit na punk do města a lepší zůstaneme s chlazeným pivkem v ruce na střešní terase.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 12000 - 15000 Kč. Z letiště pojedeme taxíky. Na cestě napříš Ugandou se vyhneme MHD a pojedeme pronajatými Jeepy. V podhůří Ruwenzori mountains budeme používat místní dopravu a při výstupu půjdeme pěšky :-) Na Safari pojedeme rovněž Jeepy.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech. Během výstupu na Margherita Peak budeme spát v kempech od agentury na matracích nebo na zemi. Do výbavy proto zařadíme spacák. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci 8-mi denního výstupu máme zajištěnou plnou penzi! V rámci zbylé části výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-) Takže žádní jídlo ani vařič z domů tahat nemusíš.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu (vyber "výstup"). Důležité části výbavy Ti zdůrazní průvodce. Specifikem našeho treku je, že až po poslední den je vhodné jít v gumácích, které si půjčíme na místě. Na vrcholový den jsou třeba pohory. Mačky, cepíny atd nám půjčí agentura na místě. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE

Vstupní formality, vízum a očkování

Pro vstup Ugandy je třeba víza, které se dělají jednoduše online a stojí 50 USD. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Uganda je otevřená i pro neočkované proti COVIDU, ale je nutné mít méně než 72 hodin starý PCR test.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno.  Jaké očkování ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

18 240 Kč

Cena
3. - 17. 12.2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování mimo balíček agentury - 5-6 nocí
 • Veškerou dopravu mimo balíček agentury
 • Zajištění zkušeného průvodce a náklady na jeho osoby (letenka, jeho balíček agentuře atd.)
 • Organizace výpravy a individuální konzultace ohledně výbavy
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, sateliťák Garmin InReach atp.)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Balíček ugandské agentury zajišťující veškerý servis = USD $1400 = cca 30000 CZK
 • Vstupy/ Případné safari = cca 100 USD/den
 • Vízum, individuální pojistku a případné dýško nosičům
 • Letenku do Ugandy ( 12000 - 15000 Kč) 
Servis zahrnutý v balíčku u ugandské agentury
 • Doprava soukromými Jeepy z Kampaly do Kasese a nazpět- 140 USD (Doprava bohužel stojí teď dvojnásobek, protože v Ugandě je zaveden limit na 50% kapacity vozidla)
 • Poplatek za vstup do Národního parku = 35USD/ noc = 235 USD
 • Zbylá cena balíčku = 1025 USD (Standardní cena 1300 USD, vyjednal jsem slevu, protože nás je více)
 • Místního průvodce a guida odpovědného za výstup
 • Nosiče, jejich mzda, pojištění a jídlo
 • Plná penze během treku 
 • Ubytování během treku
 • Vypůjčení výbavy nutné pro výstup (mačky, cepín, lana, sedáky atd..)
 • Veškeré zázemí během treku, stany, společenský stan, kuchyně, toaleta atd..)

Program

1. den:
Letecký přesun po trase Evropa - Uganda. 

2. den:
Ranní přílet do Entebee a přesun do Kampaly. Ubytování na hotelu. Odpočinek po nočním přeletu. Projdeme si hlavní památky města a trošku se aklimatizujeme na "černou Afriku". Ochutnávka místní gastronomie. Večer si koupíme chlazené pivko nebo místní kávový likér a dáme si ho na terase.

3. den:
Po snídani pro nás přijede Jeep a 8 hodin strávíme koukáním z okýnka na místní pestrý život. po cestě se stavíme na oběd. V podvečer přijedeme  do Kasese. Čekají nás poslední přípravy před začátkem treku. 

4. den:
Přesun do Hostelu Kilembe, vstupní bráně národního parku Ruwenzori (40min), kde náš čeká krátká vstupní instruktáž s agenturou a guidy. Začátek treku do kempu Sine ve výšce 2596 m. Už dnes nás čeká pořádný kus práce. Nastoupáme 1150 m.

5. den:
Trek do kempu Mutinda ve výšce 3588 m. Dnes vystoupáme 1092 m. Odpoledne si můžeme individuálně vylézt na vrchol Mutinda 3975 m. Na vrcholu jsou krásné výhledy a pomůže to aklimatizaci. Bude ale úplně stačit odpočívat u čaje v kempu. 

6. den:
Trek do kempu Bugata ve výšce 4062 m. Dnes vystoupáme 474 m. V průběhu dnešního treku půjdeme údolím plného vodopádů, pramenů, endemických rostlin a hlavně močálů. Terén bude náročný s prudkými výšvihy, bahnitými a bažinatými sekcemi. Odměnou nám bude příroda, která se nikde jinde nenachází. 

7. den:
Trek do kempu Hunwick ve výšce 3974 m. Dnes přejdeme sedlo Bamwanjara s výškou 4450 m, ze kterého už půjdou vidět hlavní vrcholy celého pohoří. Dnešní den je ideální pro aklimatizaci, jelikož nebudeme spát výše než den předešlý. 

8. den:
Trek do kempu Margherita ve výšce  4485 m. Budeme procházet kolem jezera Kitandara, obklopeného ohromující vegetací. Uvidíme obrovské  lobélie a až 8-mi metrové starčeky. Poté projdeme kolem Scoot Elliot pass a dojdeme do našeho posledního kempu před výstupem.  

9. den: 
Ranní vstávání ve 2 hodiny. Dáme si brzkou snídani a vyrazíme vstříc vrcholu. Čeká nás sít ledovců, nějaké skalky (viz náročnost), to vše zakončeno vrcholem 3. nejvyšší hory Afriky - Margherita peak - 5109 m. Po dosažená vrcholu sejdeme až do kempu Hunwick ve výšce 3974 m. Dnešní den je rovněž dnem nejdelším a nejnáročnějším.

10. den:
Sestoupíme jinou trasou přes Oliver’s pass  do kempu Kiharo ve výšce 3430 m. Kiharo kemp je umístěn v hlubokém údolí s vysokými útesy a hustou vegetací. 

11. den:
Sestup podél řeky kolem skal pokrytých mechem a krásných lesů až do kempu Kilembe. Rozloučení se s našimi nosiči, občerstvení, oslava (snad) úspěšného výstupu a konec treku.  

12. - 13 den: 
Tyto dny jsou vyčleněny na návštěvu safari, které je jen kousek od Ruwenzori mountains. Rovněž nám poslouží jako rezerva, kdybychom se náhodou o 1 den zpozdili při výstupu. Můžeme navštívit buď Queen Elizabeth National Park, kde jsou sloni, žirafy, zebry, lvi, hroši nebo třeba buvoli nebo Kibale national park, který je známý pro primáty a především Šimpanze. Tak jak tak je třeba počítat s částkou minimálně 100 USD/den. Kdo nebude chtít na safari, může si dát community treking v nedaleké vesnici, navštívit kávové plantáže nebo se podívat na kanál Kazinga.

14. den:
Celodenní přesun soukromými Jeepy zpět do Kampaly. Kdo bude chtít a chce zažít místní kolorit, může jet Busem s místníma :-)-  Odpoledne nakoupíme nějaké suvenýry a noční odlet domů.

15. den:
Přílet do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace