Zimní Laponsko: Halti - PLNO

Termín 04 - 12. 02. 2022
OdjezdLetecky z Prahy/Vídně
DestinaceFinsko
Číslo akce743
Účastníků8
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Laponsko nikdy nezklame. Drsné podmínky severu, nekonečné sněhové pláně, tisíce jezer, mokřadů, rašelinišť a říčních systémů je jen zlomek z mnoha aspektů, které se vryjí do paměti a zanechají vzpomínky na celý život. Čas je relativní, to zde platí dvojnásob. Krátké dny nahrazuje magické osvětlení polární září, které na sněhových pláních bohatě stačí k pohodlné chůzi. Na této výpravě si užijeme mrazu stejně jako vytopeného a útulného srubu. Čeká tě dobrodružství za polárním kruhem v zemi Sámů, kteří zde žijí po tisíce let a dodnes zachovávají své tradice a způsob obživy - především chovem ohromných stád sobů.

My jsme si vybrali finskou část Laponska. Vyzkoušíme si kočovný život v této zdánlivě nehostinné pustině. Putovat budeme pěšky, na běžkách, skialpech, nebo sněžnicích. Místní lidi potkáš většinou na backcountry běžkách, ale každý ať si zvolí to, co mu vyhovuje. Vybavení si potáhneme na saních, ale zapřaženi budeme jen my sami. Nemusíš mít strach, že je to těžké. Chce to cvik, ale krom toho, že to patří k místní tradici, je to mnohem praktičtější, než si nést batoh na zádech. Za chvíli je ani neucitíš. Co ale ucítíš je mráz. Severská divočina se do nás hluboko zakousne. Odměnou za to vše budou úchvatné pohledy na plátno noční oblohy, kterou zalije svými barvami štětec polární záře. Toto představení se nikdy neokouká, jelikož je pokaždé jiné. Čeká nás každodenní vandrování polární oblastí od srubu ke srubu, které jsou od sebe vzdáleny do 20km. Ty se vždy dají příjemně vytopit. Naším cílem bude srub pod nejvyšší horou Finska Halti 1361m.n.m, odkud, když počasí dovolí, vystoupáme na vrchol. Následně započneme návratový manévr a vyrazíme zpět k civilizaci.

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům výprav na Kungsleden a přes zamrzlé jezero Inari.

Náročnost 3+ z 5

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE. 

Bezpečnost

Na akci nehrozí žádná významná nebezpečí, snad jenom všudypřítomný mráz, kterému přizpůsobíme jak program, tak vybavení. Každý večer budeme mít možnost ohřát se a usušit věci ve vyhřátém srubu. Na místě většinou není signál, ale budeme mít sebou GPS a vždy záložní plán, jak se brzy dostat do civilizace. I přes svou opuštěnost je pravděpodobné, že každý den potkáme místní lidi na sněžných skútrech.

Průvodce

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Doprava

Doprava letecky z Prahy/Vídně do Norského Tromso. Letenky nejsou v ceně výpravy. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 5000 Kč. Z Tromsa se bude přepravovat místní dodávkou, nebo autobusy. Veškerá doprava na místě je v ceně výpravy.

Ubytování

Po celou dobu na místě budeme spát v místních srubech, které jsou pohodlně zařízené a dají se rychle vytopit. Je nutné mít s sebou vlastní spacák a karimatku, ale základní zázemí v nich vždy najdeme. Ubytování ve srubech je v ceně výpravy.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Přes den se spokojíme se studenou stravou a uvaříme si teplé jídlo vždy ráno a večer.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš  ZDE

Každý účastník bude potřebovat pulky - polárnické saně. Táhnout výbavu za sebou je v místním terénu mnohem pohodlnější, než nosit batoh na zádech a navíc to patří k místní tradici. Saně si můžeš půjčit v naší půjčovně, nebo se poraď s Danym (průvodcem), jak si vyrobit vlastní. Nejlepším dopravním prostředkem na místě jsou běžky - na ničem jiném místní nepotkáš. Pokud ale chceš, dá se jít i na skialpech, neo sněžnicích.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

14 990 KčCena
4. - 12. 2. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování ve srubech po cestě
 • Místní dopravu z Tromso k národnímu parku a zpět, buď soukromou dodávkou, nebo autobusy
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR do norského Tromsø. S sebou vezeme lyže i pulk (sáně). Po přistání nás čeká 3h přesun dodávkou do malé vesničky Kilpisjärvi, kde nabalíme vybavení na saně a vyrazíme do bílé tmy. Spaní ve srubu.

2. - 7. den: Čeká nás drsná a nezapomenutelná 7 denní cesta dál na sever vedoucí přes zasněžené pláně, zamrzlé řeky a jezera. Trasu mezi sruby tvoří jen zaváté stopy lyžařů před námi, občas potkáme pohodlnější stopu od sněžného skútru. Za slunečných dní tě odražené slunce zahřeje ažaž, ale můžeme se taky probíjet mlhou a vánicí, kdy půjdeme od jedné tyče značící cestu k druhé. Brzká tma nám dává velikou šansi na spatření polární záře, zážitku, který k polárním výpravám neodmyslitelně patří. Naším hlavním cílem bude nejvyšší vrchol Finska Halti 1328m.n.m. Každý den budeme v pohybu od rána, kdy zapřáhneš za záda polárnické saně až do večera kdy zaoálíme oheň v kmanech. Spát a jíst budeme vždy ve vytopeném a útulném srubu, jsou po trase postavené místními turistickými organizacemi a jsou to útulná obydlí se vším potřebným, co v divočině potřebuješ - kamny, postelí a suchým záchodem :D

8. den: Rezervní den - buď ho využijeme po cestě pro nepřízně počasí, nebo příležitosti, co nás cvrnknou do nosu, nebo si jen uděláme hezký den v některém ze srubů (třeba i se saunou) pro odpočinek. Podlme domluvy můžeme jeden den strávit v Tromsø a prohlédnout si toto nádherné severské město. Když budeme mít štěstí, za silné polární záře ve městě vypínají osvětlení a nechávají si svítit zelenou oblohou.

9. den: Vrátíme se zpět do Kilpisjärvi a rovnou popádíme na letiště v Tromsø. Už jen odbavíme o 10 kg lehčí batohy a vyrazíme za svými rodinami.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace