Kyrgyzstán: Pětitisícovky Alajského hřebene - PLNO

Termín 22. 07. - 05. 08. 2022
OdjezdLetecky z Prahy
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce744
Účastníků9
Cena16 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor a tisíců jezer. Země pastevců. Země Ťan-Šanu. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n m. Pro člověka, kterého fascinují hory nabízí doslova ráj vrcholů, stěn, ledovců a dechberoucích rozhledů. Navíc díky své odlehlosti stále odolává masivnímu turismu a mnoho z těchto Ťan Šanských vrcholků je stále panensky neslezených, nebo pouze občas míjených horolezci z Ruska. Vydávat se vstříc místům, která nejsou dokonale zmapovaná a poznaná člověkem je největším dobrodružstvím, které si mohu představit a věřím že to tak necítím sám!

V jihozápadním Kyrgyzstánu, v enklávě vetknuté mezi Uzbekistán a Tádžikistán podnikneme osmidenní trek přes ledovce, zaledněná sedla a hluboká údolí divokých řek. Budeme se pravidelně pohybovat ve výšce nad 4500m a dobrou třetinu naší trasy půjdeme po ledovci. Podle stavu ledovců a toho, jak se vyvine naše trasa Alajským hřbetem se pokusíme zdolat nalehko místní vrcholy Pik Aktaš (4950m) a Pik Ajdarbek (5127m), nebo Pik Taškent (5248m). Budeš pít vodu z rozpuštěného ledu a místních vodopádů, budeš přemýšlet nad aklimatizací a chránit se před sluncem odraženým z ledu pod nohama. Potáhneme těžké batohy nelehkým terénem. Zažiješ ale něco neobvyklého. Malou expedici v nitru velehor, kde se budeme spoléhat sami na sebe ať už budeme navázaní na jedno lano, nebo si pomůžeme s přípravou večeře :)

Malá ochutnávka


Náročnost 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jdeme do málo zmapované oblasti, musíme předpokládat spíše s náročnější variantou než se může na první pohled zdát. Každý člen musí být fyzicky zdatný. Kromě dobré fyzičky, je třeba i předešlá zkušenost s pohybem na ledovci, chůzi v mačkách a práci s cepínem. Krom toho musíš zvládnou dobrou denní dávku kilometrů a převýšení s dvacetikilovým batohem na zádech. Ideální je probrat osobní zkušenosti s průvodcem a nepodceňovat přípravu.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Odpovědnost

Odpovědnost k vedení klientů na ledovcové vrcholy je v kompetenci pouze UIAGM horských vůdců, kterými organizátoři nejsou. Pro vedení po vyznačených trasách po ledovci a přes horská zaledněná sedla můžeme naše klienty vést. Odpovědnost za výstupy je tedy pouze Tvá osobní, jakkoli Ti nabídneme své zkušenosti, přípravu a podporu na akci. Expedition Club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k výstupům.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v horách mimo civilizaci. Pohyb ve vysokohorské terénu zajisté obsahuje objektivní rizika. Na druhou stranu ve větší skupince si umíme dobře pomoci a budeme vyrážet maximálně připraveni na horské podmínky, výšku i počasí. Na výpravě budeme mít k dispozici satelitní telefon pro oboustrannou komunikaci pro případné zavolání pomoci. Před nástupem do hor společně probereme pravidla aklimatizace, bezpečnosti pohybu na ledovci a další důležitá pravidla.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 12000 Kč. Novinka: Od roku 2022 létá přímá linka s Pegasusem do Oshe. 

Ubytování

V Oši budeme spát v místním guesthousu celkem 3 noci. Na horách nám poslouží stan. Je dobré nepodcenit jeho odolnost a váhu, ale o tom si povíme podrobně při přípravě výpravy.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V civilizaci využijeme možnosti ochutnat místní kuchyni jak jenom to půjde. Do hor si ale poneseme jídlo vlastní.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Kyrgyzstánu je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

16 490 KčCena
22. 7. - 5. 8. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování (min. 3x v guesthousu v Biškeku nebo Oši)
 • Zajištění dopravy jeepy do horských oblastí z Oše a zpět.
 • Permit pro vstup do pohraničí (40-50 USD)
 • Permit pro překročení Uzbecké enklávy Shorimandon
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Satelitní zařízení Garmin Explorer +
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (Expediční lékárnička, lana, ledovcová výbava pro skupinu atd.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Leteckou dopravu (Praha - Biškek a vnitrostátní přelet do Oše, dohromady cca 12000,-)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Zajištění vlastní výbavy na ledovec (helma, sedák, karabiny, prusíky, cepín, mačky)

Co cestou uvidíš

1. - 2. den: Odlet z ČR, přílet do Kyrgyzstánu do Biškeku a vnitrostátní přelet do Oše, vyřídíme si potřebná víza a nakoupíme poslední potraviny a vybavení před cestou. Ubytování v guesthousu.

3. den: Přesuneme se auty do tábora Dugoba v oblasti Batken, kousek od hranic s Uzbekistánem a Tádžikistánem. Večer věnujeme instruktáži o aklimatizaci a přípravě na pohybu po ledovci.

4. den: Nalehko vystoupíme na Pik Malyj Zamok (3196m) ať si pomůžeme s aklimatizací a seznámíme se s okolím. Spát budeme opět v táboře Dugoba ve stanu.

5. den: Vyrazíme údolím řeky Dugoba k sedlu Aktaš. Nástup do sedla už vede po ledovcové moréně a občasných ledových polích. Překročíme čtyřtisícové sedlo a pod ním si postavíme stany na hraně ledovce Dugoba. Na ledovci potrénujeme navazování a brždění cepínem.

6. den: Výstup nalehko na vrchol Aktaš (4950m) jednoduchou výstupovou cestou. Výstupová cesta vede suťovitým, ale ne náročným terénem, půjdeme stále po dvou :) Noc ve stanu v původním táboře.

7. den: Vystoupáme do sedla Kyrystovyj (4800m) a kolem vrcholu Pik Uzbekistán (5100m) sestoupíme po ledovci k řece Arča Kanyš. V řece se umyjeme a načerpáme síly před dalším pokračováním. Noc ve stanu.

8. den: Přejdeme přes zaledněné sedlo Aviacionnyj (4900m) do doliny Kara Kazyk, kde se u jezera utáboříme ve stanu. Jestli se Kyrgyzstánu dá něco závidět je to krása zapomenutých jezer v horských údolích, kde sytě zelená tráva kontrastuje s ledovcovými vrcholky.

9. den: Přechod dolinou po zpevněné cestě pod ledovec Abramov. Dolina Kara Kazyk je zároveň záchytným bodem na cestě ze kterého je možné ustoupit z hor, nebo měnit plány v případě nepřízně podmínek. Spaní ve stanu pod ledovcem.

10. den: Výstup na lehko na vrchol Ajdarbek (5127m). Návrat ke stanům.

11 den: Poslední etapa na ledovci přes zaledněné sedlo Bokbaš (4300m) a následný sestup k vesnici Karamyk. Spaní ve stanu.

12 den: Sestup do Karamyku a přesun zpět do Oše. Ubytování v hostelu.

13. den: Rezervní den. Pokud ho nevyužijeme v horách domluvíme se společně na možnostech, které nabízí okolí Oše. Spaní v hostelu.

14.-15. den: Vnitrostátní přelet zpět do Biškeku. Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou.