Uzbekistán - PLNO

Termín 23. 09. - 05. 10. 2022
OdjezdLetecky z Prahy
DestinaceUzbekistán
Číslo akce768
Účastníků9
Cena18 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Na spojnici historických cest vedoucích z východní Asie až ke Středomoří leží místa, která byla hlavními křižovatkami obchodníků a cestovatelů. Vznikala tu města a pevnosti dávných říší, které pokládaly základy různých kultur. Ze všech států bývalého Sovětského svazu je Uzbekistán historicky tím nejzajímavějším, vždyť právě na jeho území se nachází většina hmatatelné historie Hedvábné stezky. Zároveň je pro většinu světa nejméně známou zemí ve srovnání se svými zbylými sousedy. Jako více států střední Asie je to země kontrastů. Od moderního velkoměsta Taškentu, ze kterého se vypravíme rychlovlaky snadno přesahující kvality ČD, po pouštní osady a obyvatele žijící v jurtách. Svébytnost místních obyvatel se tu zrcadlí v jejich přístupu k životu těsně spjatým s islámskou vírou, málokde potkáš pohostinější lidi. Zemi procestujeme taxíky a lůžkovými vlaky, které nám umožní se s nimi potkat a nasát pravou atmosféru Asie. Navštívíme kamenná města Samarkand, Šachrizab nebo Bucharu, centra středověké islámské vzdělanosti. Strávíme noc v horách, ve vesničce, kterou neznají pomalu ani místní a  se svojí výškou blíží skoro k pětitisícové hranici. Poznáme jak se místní zemědělci a pastevci připravují na tvrdou zimu. Strávíme den na bazaarech a v úzkých uličkách nejzachovalejšího středověkého města střední Asie Chiva. Ochutnáme chalvu a čerstvý chleba u ohně pod širákem před nocí strávenou v tradiční jurtě. A hlavně! Na vlastní oči také uvidíme důsledky experimentů Sovětského svazu se zavlažováním, na jejichž památku zůstaly v písečných dunách zrezivělé lodě původně kotvící na Aralském jezeře. 

Malá ochutnávka

Náročnost 2

Výprava neklade vysoké nároky na fyzickou kondici. Budeme sice trávit třetinu výpravy v přírodě, ale pokud nebudeš chtít, nemusíš se hnát za velkými výkony :-) Pohybovat se budeme místní dopravou a vystačí nám malý batoh, vždyť jíst můžeme vždy z místních zásob a pokaždé budeme mít střechu nad hlavou. Nečekej ale pětihvězdičkový hotel a luxusní coupé ve vlaku. Rozlehlá země vyžaduje delší přesuny a ubytování jsou "sovětského standardu".

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Uzbekistán je pro turisty bezpečnou zemí. Jisté napětí, jak národnostní, tak náboženské přetrvává v některých regionech, kterým se ovšem vyhneme. Kriminalita je obecně na nízké úrovni. 

Průvodce

Sofia Arsentyeva Gothard

Rázná sibiřanka, ředitelka festivalu, organizátorka, kamarádka

Co bych o Sofyi napsal? Je mezi námi už 6 let a jsme za to moc rádi. Má spojenou historii jak s naší klubovnou, kterou vedla, tak s klubem cestovatelů :-) Je organizátorka festivalu Na Divoko, který společně se Standou Dadákem založili. Každý rok se zde sejdou milovníci dalekých končin a rokují o nich. Kromě toho, že má Sofi cestování v krvi, je to i naše skvělá kamarádka.

Facebook sofia.gothard@gmail.com 604108538 Reference

Doprava

Letecky z Prahy do Taškentu. Na místě se budeme přesouvat vlaky, taxíky a maršrutkami. Delší přesuny mohou být namáhavé, často jde o přejezdy stepí a pouští, vynahradí nám to ta správná atmosféra :-) Letenky stojí cca 12000 Kč a poletíme na 90% s Turkish airlines. Pokud by někdo nechtěl jet zpět z Nukusu do Tashkentu nočním vlakem, dá se letět, ale byla by to škoda, je to super zážitek.

Ubytování

Celou dobu budeme spát vevnitř. Spát budeme v místních hotelech a guesthousech. Kvalita hotelů je zde různá, často i drahé a zářivě vypadající hotely skrývají uvnitř zašlou slávu socialismu. Dáme proto přednost ubytováním, kde se co nejvíce poznáme s místními. Jednu noc strávíme v tradičních jurtách v pouštním městě Nurata, 1 noci v horské vesnici. Pro některé přesuny také využijeme noční vlak s lůžkovými coupé. Kvůli hygieně doporučuju vzít si tenký spacák.

Stravování

Uzbecká kuchyně je tak bohatá jako historie této země. Mísí se v ní chutě perského koření i záliba v masových pokrmech kočovných kmenů. Často se tu jí skopové a jehněčí maso. Uzbeci si také libují ve sladkostech jako je halva nebo baklava. Bylo by na škodu jejich kuchyni neochutnat, proto se budeme stravovat z místních zásob a často zastavíme na oběd nebo večeři po cestě v místních jídelnách. Ceny jídla jsou tu nízké.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat ve městech i v přírodních rezervacích. Hodit se proto bude pohodlné oblečení a boty pro cestování, není však třeba nic do extrémních podmínek. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

18 990 Kč Cena
23.9. - 5. 10. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu v Uzbekistánu. Pronájem maršrutek, taxi, metro, jízdenky na vlak pro vnitrostátní přejezdy, noční přesun lůžkovým vlakem z Nukusu do Taškentu.
 • 8x ubytování v místním guesthousu
 • 1x ubytování v tradičních jurtách
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění + vstupy (500 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy nebo Vídně do Taškentu přes Istanbul nebo Moskvu. Přílet do Taškentu dle letenek.

2. den:  Necháme si celý den na projití rušného a moderního města. Dopravu po městě zprostředkují taxíky a metro vybudované v sovětském stylu (nedávno se ještě jako strategický objekt nesmělo ani fotit). Navštívíme Khast Imom - muslimské centrum s mešitami a velkolepou Barak Khánovou medresou. Nakoupíme jídlo a sušené ovoce na velikém bazaaru Chorsu, schovaném pod ohromnou modrou kopulí, uvidíme prezidentskýá palác a mnoho dalšího. Večer můžeme zajet taxíkem k vysílači nad město a užít si západ slunce. Spaní v hostelu.

3. den: Nasedneme na ranní rychlovlak do Samarkandu, historického města budovaného z charakteristického kamene. Kdysi to bývalo jedno z nejdůležitějších center na Hedvábné stezce a řada památek to doteď dokládá. Je to takové jedno velké open-air museum, skoro všechno je v UNESCO. Strávíme den mezi minarety, bazaary a navštívíme i veliké mauzoleum Guri Amira s typickou tyrkysovou kopulí na střeše. 

4. den: Taxíky nebo maršrutkou se vypravíme přes pamíro-alajský hřeben do Šachrizabu, rodiště Timura (Tamerlána), zakladatele Timurské říše a uzbeckého nejslavnějšího panovníka. Pozůstatky paláce Ak-Saraj, Timurova letního sídla jsou dnes památkou UNESCO. Odpoledne se vydáme do hor. Dojedeme Ladou Nivou 4x4 do nitra pohoří Alaj, do vesnice Gelon, která se nachází ve výšce 2000m. Je to prostá vesnice s nádherným okolím! Spánek domluvíme až na míste u místních. 

5.den:  Tahle horská, zemědělská vesnice leží pod 4tisícovými štíty. Je napájena ledovcovými potoky a místní zde ještě melou mouku na vodních mlýnech. Na svazích hor až do výšky 3000m pěstují brambory a nikam nespěchají. My si tu užijeme si den na čerstvém vzduchu. Půjdeme na celodenní túru na lehko do vedlejšího údolí a budeme se koukat na čtyřtisícové vrcholy. V podvečer se vydáme zpět do nížin. Odjedeme zpět do Šachrizabu popř. až Samarkandu.

6. den:  Dopoledne vyrazíme do pouštního města Nurata, v jehož okolí se nachází posvátné léčivé prameny a lázně. Okoukneme Alexandrovu pevnost a odpoledne budeme pokračovat do yurt kempu u Aydarkulského jezero. Okoupeme se v jezeře, proženem velbloudy a večer strávíme u ohně pod hvězdami. Přespíme v tradičních jurtách místních obyvatel.

7. - 9. den: Dopoledne pojedeme do Buchary, města jak z pohádek tisíce a jedné noci. Většina města byla vybudována kolem 10. století a dodnes se dochovala v plné kráse. Projdeme si křivolaké uličky, ve kterých ochutnáme místní chléb "lepjošku". Navštívíme Ark - pevnost vládců z 5. století a také nejstarší stavbu ve městě, komplexy mešit a minaretů, ale i rozlehlý židovský hřbitov. Můžeme také navštívit místní lázně - Hammam. Přesun vlakem pouští Kyzylkum do města Chiva. Starobylému městu Chiva se někdy přezdívá muzeum pod širým nebem. Je to nejzachovalejší historické město středověké Asie. Je jako stvořené pro toulání se po hradbách, uličkách a náměstích, oslovení místních obchodníků a posezení u čaje s místními.

10. den: Přejezd do Nukusu, návštěva starodávného pohřebiště Mizdachán. Pookud vše dopadne dobře, tak se dnes dostaneme na nejzašší místo našeho putování - k Aralskému jezeru! Maršrutkou přejedeme do Moynaqu. Bývalý přístav Aralského jezera je dnes vzdálený skoro 100 km od jeho hladiny. Budeme sedět na pobřeží Aralského jezera a přes vraky lodí se koukat na západ slunce. No a pokud nestihneme západ slunce, tak druhý den ráno zajdeme k lodím na východ.

11. den: Kontrast bohaté historie a nedávné ekologické katastrofy tu bije do očí. Na dně bývalého jezera tu jako památníky leží v písku vraky lodí, které kdysi sloužily místním k obživě. Navštívíme místní muzeum Aralského jezera a vrátíme se zpět do Nukusu. Ještě odpoledne nasedneme na noční lůžkový vlak do Taškentu. Uzbecké železnice se v charakteru dálkové přepravy velmi podobají těm ruským - ve společných lůžkových oddílech je k dispozici samovar, toalety a průvodčí dohlížející na každý vagón :-) Poslední večer si osladíme  něčím ostřejším (Uzbekové alkoholem nepohrdnou, i přesto, že jsou muslimové)  a společně zafilosofujeme nad tím, jak se nám akce líbila :-)

12. den: Rezervní den. Po příjezdu do Taškentu můžeme podniknout krátký výlet do okolí města nebo prostě trajdat po místních trzích a nakoupit poslední suvenýry. Večer odlet zpět do ČR.

13. den: Přílet zpět do ČR dle harmonogramu letenek. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.