Mexiko - sopky - PLNO

Termín 01 - 12. 11. 2022
Odjezdodlet z Prahy/Vídně 1.11.2022
DestinaceMexiko
Číslo akce769
Účastníků9
Cena21 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Mexiko -  sopky, aztécké pyramidy, torilly, sombréra, tequilla, kaktusy. To vše a mnohem více uvidíš na našem roadtripu po nejvyšších horách Mexika. Připravili jsme si pro Tebe výstupy na 2 pětitisícovky a jednu čtyřtisícovku v severní Americe. Pico de Orizaba 5636 m n.m, Iztaccíhuatl 5286 m n.m. a Nevado de Toluca 4680 m.n.m. Věděl/a jsi, že... Pico de Orizaba je nejvyšší horou Mexika? Asi jo, že? Nevadí. Že to je ale zároveň nejvyšší aktivní sopka severní Ameriky a patří do projektu The volcanic seven summits, to už jsem Tě dostal, co? :)

O mexičanech se říká, že jsou temperamentní, v žilách jim koluje indiánská krev svých předků a rodina je pro ně na prvním místě. Když tuhle kombinaci zamícháš do 20-ti milionové aglomerace Mexiko City, asi si dokážeš představit jaký šrumec z toho vznikne? My před  ruchem velkoměsta "utečeme" do hor, které jsou nám nejbližší. Z výše nad 4000m budeme shlížet na náhorní plošinu kde kdysi stálo největší předkolumbovské město Ameriky Tenochtitlán, na jehož troskách vznikla největší španělsky mluvící megalopole - Mexico City. I přesto, že má Mexiko krásné, vyzývavé hory, místní to nechává chaldnými a moc se o ně nezajímají. Proto při výstupech moc lidí nepotkáme.  Cíl naší výpravy je tedy jasný! Strávit předvánoční období na horách a to velmi netradičně (kdy jsi naposledy lezl na sopky?). Zároveň si chceme užít i tepla. Dole v nížině bude příjemně na krátký rukáv. Celé to budeme prokládat vyhlášeným mexickým jídlem, kdy vše bude zabaleno do omáčky oslav a veselí. Zdá se mi to jako dobrý plán na konec roku 2022! Co říkáš? 

A nezapomeň, vše začíná největším mexickým svátkem - Dnem Mrtvých! Takže užijeme oslav a vlítneme na sopky.

Ochutnávka z předešlého roku

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.
Za fotky moc děkujeme Michaelu Jindrovi - více o jeho Tvorbě na jeho Instagramu

Náročnost je 3+

Výstup na 5-ti tisícový vrchol je jistě slušný sportovní výkon. My půjdeme na vrcholy nalehko v rámci jednodenních výstupů, proto hodnocení 3+ 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Ve městech: Mexiko je v některých částech poněkud neklidné. Drogové kartely se soustřeďují na severu, to by neměl být náš problém. I tak jsou ale v Mexiku běžné krádeže a přepadení. Budeme se pohybovat vlastními auty a ne MHD a ve městech se budeme držet spolu. Po dodržení základních pravidel, by neměl být žádný problém. 

Na horách: Jedná se o technicky jednoduché výstupy na které postačí trekové hůlky, výjimečně mačky. Vrchní partie obou pětitisícovek jsou pokryty ledovci. My ale kromě malého kousku ledovce na Iztaccíhuatl po ledovci nepůjdeme. Mačky či nesmeky budeme mít pouze z důvodu potencionálního náledí. Kvůli krátkému přechodu ledovce budeme mít i jedno záložní lano, jen pro jistotu. Ledovec má asi 300m, je kompaktní a lano se na něm běžně nepoužívá.

Průvodce

Honza umí plynně Španělsky a v Mexiku to taky výborně zná. S Honzou až na konec světa!

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy/Vídně do Ciudad de Mexiko. Let zpět buď ze stejného místa nebo z Cancúnu. Cena se pohybuje okolo 17000 Kč za zpáteční letenku. Kdo chce, může si koupit zpáteční letenku z Yucatánu a prodloužit si o pár dní pobyt v Mexiku o koupačku v Mexickém zálivu. Vnitrostátní přelet poté stojí okolo 1500kč

Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit průvodce druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto bude pojištěné na 0% spoluúčast. Není se tedy čeho bát. Najedeme tak 1500 km.

Ubytovaní

Většinu nocí budeme spát v hotelech 7x. Zbylé noci poté v horských bivacích a je zde šance, že pokud bude bivak plný, budeme muset postavit i stan. Stany tedy budeme brát s sebou. Na základě zkušeností z minulých výprav je ale vysoká pravděpodobnost, že je nevyužijeme. Budeme potřebovat rovněž spacáky s komfortem kolem nuly.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Mexiko je svojí kuchyní vyhlášené! Cestou se po společné domluvě budeme stravovat v restauracích a místních stáncích s jídlem. Jídlo řešíš sám za sebe, ale z domu velké zásoby netahej, max na 3 spaní ve stanu. I tak ale můžeme koupit jídlo tam, takže max, nějaký "dobrý hostinec". Co se týče vaření, budeme potřebovat plynové vařiče. Bomby koupíme na místě. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Budeme ale potřebovat mačky, helmy (proti padajícímu kamení) a trekové hůlky. Zbytek horolezecké výbavy obstará průvodce, nebo jej půjčí na místě. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš - ZDE

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Mexika není třeba řešit vízum. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučuji udělat kopii cestovního pasu (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné (v případě, že předtím budeš pobývat v oblasti s výskytem této nemoci = pokud před Mexikem plánuješ projet Afriku, nech si naočkovat žlutou zimnici). Pravděpodobně to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

21 990 KčCena
1. - 12.11.2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6, max. 9

Cena zahrnuje

 • Veškeré ubytování na místě  vč. horských chat 
 • Pronájem vlastních vozidel a všech náklady s tím spojené (palivo, dálniční poplatky, full insurance atd.)
 • Veškerou další dopravu. Autobusy, Jeep, MHD.
 • Permity za výstupy a vstupy do NP
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě.
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vysílačky, oxymetr atd. )
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Cena nezahrnuje

 • Letenku cca 17000 Kč
 • Jídlo + Pojištění
 • Vstupy do památek (300 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Ranní odlet z ČR do Ciudad de Mexico. Vyzvedneme si auta, které nám dají volnost po celou dobu pobytu. Zajedeme ubytovat do vyšších partií města (3000 m), abychom se už částečně aklimatizovali. 

2. den: 
Po náročném přeletu a pořádném jet legu si uděláme volnější ráno. Dopoledne přejedem přes Mexico city do Tolucy. Město patří mezi největší aglomerace světa, přes 20 mil obyvatel, a proto jen jím projíždět bude zážitek. V Toluce si zajdeme do světoznámé botanické zahrady Cosmovitral Jardín Botánico. Zajdeme si na pravý mexický oběd, dokoupíme zásoby a plynové bomby a večer se přesuneme do parku Parque de los Venados a přespíme ve výšce 3700 m n.m. Spaní v horské chatě popř. v kempu.

3. den: Zaplatíme permit a vyvezeme se jeepy pod kráter a vystoupíme na vrchol Nevado de Toluca (4680 m). Uděláme si okružní pochod přes vrchol kráteru, který leč nevypadá, není úplně zadarmo! Společnost nám budou dělat obrovské borovice a krásné výhledy. Večer sjedeme do Amecamency a dám si panáka tequilly. Spaní v apartmánu.

4. den: Dopoledne si odpočineme a poté přejedeme do centra města Amecameca, kde si uděláme permit do NP Popocatépetl. Poté vyjedeme pod Iztaccíhuatl do výšky 4050 m, kde budeme spát v refugio Altzomoni, popř. ve stanu, podle naplněnosti bivaku. Možnost udělat si oheň pod hvězdami. Můžeme si udělat krátký aklimatizační výstup, ale spíše budeme odpočívat a hrát karty. Spánek v Refugiu/stanu.

5. den: Nabalíme vše, včetně vody, a na těžko vystoupáme do Refugio de los 100 (4720 m n.m. ↑ 750m, → 4,5 km), ze kterého budeme mít výhled na Mexiko City jak na dlani. Iztaccíhuatl je známá svou polohou vedle úžasné sopky Popocatepetl. Jméno Popocatépetl pochází z původního indiánského jazyka Nahuatl, konkrétně ze spojení slov popōca „kouřit“ a tepētl „hora“, tedy kouřová hora. Nonstop vytváří větší či menší oblaka sopečného prachu. Celý den jej budeme mít jako na dlani, viz ZDE. Pokud bude naše kouřová hora ovšem soptit, je šance, že se bohužel zavře i vrchol Iztaccíhuatl. Vzhledem k tomu, že se to nedá předvídat, budeme tuto nenadálou situaci řešit na místě, pravděpodobně výstupem na vulkán Malinche. Spaní v bivaku/stanu.

6. den: Výstup na Iztaccíhuatl (5286 m n. m.). Technická obtížnost se mění dle sněhových podmínek. Jméno Iztaccíhuatl se dá přeložit jako „Bílá žena“, vršek je  totiž celoročně pokryt sněhem a ledem. Za ideálních podmínek není výstup technicky náročný, ale je zdlouhavý. Malý ledovec na vršku, lze přejít i bez ledovcového vybavení. Po výstupu sejdeme až k autu a přesuneme se do města Puebla, kde strávíme 2 noci na stejném hotelu. Jelikož dojedeme za tmy stihneme už jen společnou večeři. 

7. den: Odpočinkový den. Dopoledne si dáme volný program. Poté si zajdeme na oběd do restaurace na vyhlášení místní jídlo Mole Poblano, které vzniklo v tomto městě. Poté si projdeme historické centrum, které je zapsané v UNESCO a podíváme se na 2. největší katedrálu v Severní Americe. Po obědě můžeme zajet do Choluly, kde se nachází největší pyramida na světě, co do rozměrů podsady a další archeologické vykopávky. Můžeme rovněž zajít do krásné knihovny, nespočtu muzeí, či jen popíjet cervezu na jedné ze střešních teras. Jelikož se po výstupu budeme vracet do stejného hotelu, můžeme si zde nechat nějaké věci.

8. den: Přejedeme do města Atzitzintla, kde dokoupíme poslední kusy výbavy. Vyjedeme do sedla mezi Sierra Negra a Pico de Orizaba, kde necháme vozidlo a vyjdeme 700 výškových metrů lehkým terénem do Refugio Fausto González Gomar (4750 m n. m.). Jelikož v okolí chaty není žádný pramen, tak si budeme muset vodu rozvařit ze sněhu, př. si ji donést. Spánek v bivaku/popř. ve stanu.

9. den: Výstup na nejvyšší horu Mexika Pico de Orizaba (5636 m n.m.) Vyjdeme společně se svítáním. Na vrchol to je cca ↑ 900m, → 3 km. I přesto, že to není daleko, výstup nám zabere 4-7 hodin. Ještě tentýž den sejdeme k autu a přesuneme se do Puebla na stejný hotel.

10. den: Rezervní den na výstup. Ráno si pospíme a zajdeme na dobrou snídani. Pokud vše půjde podle plánu, bude dnešní den věnován návštěvě pyramid v Teotihuacánu, centrum aztécké kultury. Tyto impozantní stavby opravdu stojí za to. Večer doprava do Mexico City kde oslavíme náš výstup v jednom z místních barů. Večer spaní v hotelu.

11. den: Prohlídka Mexico city. Navštívíme vyhlášené muzeum antropologie. Rovněž zavítáme na náměstí Zócalo a do historického centra Mexico city, které je díky své architektuře v UNESCU. Ve večerních hodinách odlet z Mexico city domů.

12. den: 
A) Přílet domů do ČR

B) Přelet na Yucatán a prodloužení návštěvy Mexika o pár dní. Vše už ale na vlastní pěst. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace