Bulharské hory na sněžnicích - PLNO

Termín 04 - 10. 04. 2022
Odjezd4.4. ve 20:00 z Brna
DestinaceBulharsko
Číslo akce771
Účastníků8
Cena11 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Není to poprvé, kdy míříme do Bulharska za místy, kam v zimě moc lidí nechodí, abychom si je užili pouze pro sebe. Pohybovat se budeme v srdci bulharského pohoří Rila na chatách Lovna a na naší oblíbené chatě Ivan Vazov. Je zapadlá mezi téměř třítisícovými vrcholky Rily a dýchá harmonickou atmosférou naprostého klidu. Jedno z těch vzácných míst, kam už nedojdou turisti, které pár kilometrů vedle vyplivne lanovka. Jednoduše proto, že dostat se tam vyžaduje trochu pohybu po svých. A to přesně vyhovuje nám. Kamkoliv jezdíme, snažíme se objevit zapadlé klenoty jako tento a užít si je, dokud ještě mají svůj jedinečný charakter. Chata se nachází v jedné z nejkrásnějších horských oblastí v Bulharsku, oblasti 7 Rilských jezer, kterou jsme si zamilovali. Od chaty Lovna si vyšlápneme na romantickou chatu Ivan Vazov uprostřed hor. Chata se nám stane na 3 noci útočištěm a my z ní budeme na lehko vyrážet na okolní vrcholy, které dosahují skoro třítisícové výšky. Těžko se nám odsud bude odcházet, a tak se motivujeme tím, že poslední den zamíříme do venkovních termálních lázní na úpatí hor. Nasadíme kulicha na hlavu a budeme se válet ve vyhřáté vodě s výhledem na hory! 

Malá ochutnávka

Náročnost 3+

Denní dávky nejsou velké - max. 15 km. Kdo chce, je zde možnost si je prodloužit, klidně až na 25 km. Spát budeme vždycky vevnitř v chatě.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Lavinové školení v rámci výpravy

Rozumět sněhu, jeho přeměnám, vyhodnotit vývoj počasí, vliv větru. To není žádná sranda. Ani ti nejzkušenější si občas nejsou jistí a na místě je vždy notná dávka ostražitosti a pokory. Kde jinde se ale o lavinách něco dozvědět než v horách samotných. Letos jsme nevypsali žádné víkendové kurzy, myslím si totiž, že pro opravdové pochopení lavinové problematiky je nutné ho dostatečně převést do reality a doopravdy si vše vyzkoušet v praxi. Proto jsme spojili parádní sněžnicovou výpravu s kurzem a odneseš si nejen zážitek, ale i nové znalosti. Každý den podnikneme poctivou túru zimními horami a během večerů se budeme věnovat přípravě plánů na další den. Nebo spíše - ty sám si budeš plánovat a vyhodnovat trasu, která tě čeká, tak se totiž nejlépe naučíš, jak správně zhodnotit terén a podmínky. Minimálně jeden den budeš zodpovědný za celou skupinu a její trasu v horách a navzájem si dáme zpětnou vazbu.

Během výstupů budeme kopat lavinové sondy a vyhodnocovat sněhové profily. Díky tomu, že se budeme pohybovat více dní na jedné chatě, budeme mít skvělou příležitost sledovat proměnu podmínek v čase i v různých orientacích. Vyzkoušíš si, jaké to je vyhledávat zasypaného člověka pípákem i sondou a nasimulujeme si reálné situace, které prověří, jak jsi schopný reagovat ve stresu. Tajemství ovšem není ve správném zacházení s lavinovým vyhledávačem (i když i tomu se budeme pečlivě věnovat), ale především v prevenci - primární je se jakékoli lavině vyhnout!

Kurz by měl položit základní kameny znalostí, na které můžeš začít stavět vlastní zkušenosti a nadále se zdokonalovat. Díky prostředí a délce kurzu můžeš rovnou všechny znalosti aplikovat do aktuálního dění a propojit je s přímou zkušeností. Pokud bychom chtěli zhustit vzdělávání do krátké doby, mohli bychom vypsat víkendový kurz, ale přínosnější je podle mě forma, kdy si maximálně užijeme bulharsko na sněžnicích, ale část každého dne věnujeme i prevenci, vyhodnocení podmínek a společné diskuzi. Během výpravy se naučíš se správně volit výstupové trasy i linky sjezdu/sestupu, vyhodnotit riziko pádu laviny a samozřejmě se naučíš jak pracovat s lavinovým vybavením a poskytnout pomoc zasypanému člověku. Večer na chatě se budeme věnovat nezbytné teorii a hlavně plánování túr na další dny. Necháme si ale i čas na fajn večery v horské chatě, povídání a hraní her.

Co tě rozhodně čeká:

 • Seznámení se s lavinovou výbavou
 • Metodické bloky lavinové problematiky (faktory vzniku lavin, sněhový profil, zdroje informací, plánování túry)
 • Praktický nácvik - práce s různými vyhledávači, kopání sněhových profilů, sondování,
 • Nácvik vyhledávání samostatně i ve skupině, modelové scénáře lavinových situací
 • Vyhodnocení lavinového nebezpečí v praxi
 • Příprava před túrou - tvorba vlastního plánu túry s ohledem na rizika, vyhodnocení rizika z dostupných zdrojů, samotné vedení skupiny na túře

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování a stravování

Celou dobu strávíme na horských chatách, kde bude teplo. Budeme ale potřebovat malý spacák, protože ubytování je prosté, na matracích. Spacák nemusí být zimní, ale letní bych taky úplně nebral. Ať má limit aspoň 0°. Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo. Spát budeme  1x na horské chatě Lovna, 3x na horské chatě Ivan Vazov a 1x dole v hotelu před odjezdem do ČR. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Nutností bude zimní vybavení na hory a sněžnice. Uvidíme podle sněhové nadílky. Povinností je také kompletní lavinová výbava, kterou můžeš mít svou, nebo ti ji v rámci kurzu zdarma

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

11 990 Kč Cena
4. 4. - 10. 4. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování - 4x ubytování na horské chatě a 1x v apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Zapůjčení kompletní lavinové výbavy
 • teoretické materiály, mapy, vysílačky a další vybavení pro účely kurzu
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy (Sapareva Banya)

Co cestou uvidíš

1. den:
Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si pivo/kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do bulharské Sofie

2. den: 
Brzy ráno dorazíme do Sofie - půjdeme se projít,  krátká procházka centrem a dobrá snídaně, kde probereme detaily programu jsou tím hlavním cílem. Pak nás čeká cca 1,5 hodiny v autě - přejezd do pohoří Rila. Přesuneme se k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO. Hned potom dojedeme do vesnice Sapareva Banya, která se pyšní nejteplejšími termálními prameny v Bulharsku. Mají teplotu 102°C. Zajdeme si do venkovních bazénů, které mají 42°C, čouhá ti z nich jen hlava a přitom pozoruješ majestátní pohoří Rila. Pokud je dnes nestihneme, určitě si je schováme na poslední den! V podvečer se naposledy stavíme do obchodu a vydáme do hor. Ujdeme 2 km na chatu Lovna, která stojí na hranici lesa ve výšce 1700 m. Stane se naší základnou na dnešní večer.

3. den:
Túra do středu Sedmi rilských jezer, jednoho z nejkrásnějších míst celého Bulharska. Přejdeme přes Razdela Pass a po hřebeni, ze kterého se spustíme na chatu Ivan Vazov. Chata Ivan Vazov je ve výšce 2300 m a je obklopena vrcholy vyššími, než je Gerlach. V tomhle dolíku uprostřed hor se ti bude zatraceně líbit. Poté, co dorazíme, si dáme dobré jídlo, projdeme program. Odpoledne - pokud bude pěkně, tak se projdeme na vyhlídkový vrchol  Otovitsa (2 712 m n.m.) a budeme pokračovat s krásným výhledem na jezera přes Jezerní vrchol (2 559 m n.m.) na západ slunce. První noc na chatě Ivan Vazov

4. den: Dnešní den bude nejdelší a nejvyzývavější. Zkusíme dojít až na vrchol Malyovitsa 2738m. Celá trasa vede po širokém vyhlídkovém hřebeni, které je obklopen na všechny světové strany horami. Trasa - ZDE. Jelikože je trasa jednosměrná, dá se kdykoliv otočit a vrátit se na chatu. Večer si zahrajeme karty, ohřejeme se, dáme si čorbu a uděláme si příjemný večer.

5. den:
Dnes vyrazíme na trek na vrchol Golam Polič (2 588 m n.m.), po cestě se můžeme osvěžit v jednom z horských jezer - pokud jsi dostatečně otužilý :-) Mineme i nejvýše položený vodní rezervoár na Balkáně, jezero Kalin. Cestu zpět můžeme střihnout přes vrchol Golâm Kalin (2 669 m n.m.) a kdo by si chtěl jóó dát to těla, může vylézt ještě na vrcholy  Ašiklarsky vrch (2 536 m n.m.) a Sejmenski vrch (2 666 m n.m.). Poslední nocleh na chatě Ivan Vazov.

6. den:
Ráno se rozloučíme s Olegem a po snídani vyrazíme dolů do údolí přes sedlo Razdela (2603 m), k naší dodávce. Pokud budeš chtít, můžeš se od jezer svézt lanovkou. Sjedeme do městečka Sapareva Banya, kde mají termální prameny. I kdybychom se tu vyhřívali už první den, určitě zvládneme druhé kolo. Našim uchozeným nohám a protaženým tělům určitě bodne. Přespíme v apartmánech kousek od termálů. Závěrečná party a vyhodnocení akce :-)

7. den:
Brzo ráno nastartujeme naši dodávku, proklouzneme kolem Sofie a hurá domů! Příjezd do Brna kolem 20:00 hod. (orientační čas = záleží na provozu a délce čekání na hranicích.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.