Jaro na Podkarpatské Rusi

Termín 07 - 14. 05. 2022
Odjezd7.5. ve 22:00 hod. z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Číslo akce772
Účastníků8
Cena9 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Krásně zbarvené stromy, kam se podíváš, hory, lesy a čistý vzduch, co ti dělá radost při každém nadechnutí - to jsou Poloniny na jaře. Ty Poloniny, které byly kdysi součástí i našeho státu. Vezmu tě objevit Koločavu - místo kde žil a loupil Nikola Šuhaj, budeme si povídat nad sklenkou vodky s místními o jejich tvrdém životě, pojídat šťavnatý šašlik a zapíjet ho čajem z bylinek, nasbíraných na svazích kopců a uvařený na plotně na peci. zatímco přes den budeš obdivovat hory, jak se probouzí po zimě k životu, navečer si užiješ parádní opékání buřtů, povídání s chlapy co tahají dřevo z lesa, přespíme u místních na seníku a vypijeme nejeden stakan vodky :)

V plánu máme přejít část Poloniny Krásna, čekají tě hřebenovky a výstupy na vrcholky hor převyšujících 1700 metrů, odměnou ti budou nádherné výhledy, západy sluníčka na hřebeni a úplné minimum turistů. Podkarpatská Rus je nádherná, lidé prostí, chudí, ale neuvěřitelně přátelští, jestli chceš vidět jedno z nejkrásnějších míst Evropy, rád tě tam vezmu!

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Čekají tě dva dny, kdy půjdeme na těžko = trek po Poloninách, kdy každý den ujdeme 20 - 25 km. Zbylé dny budou pohodové - s kratšími treky nebo jen procházkami :)

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Matěj má k Podkarpatské vřelý vztah. Jezdí sem řadu let a zná všechny kouty Koločavy jak své boty. Místní krajina ho inspirovala i v umělecké tvorbě, však ti o tom povypráví.

Eva Mariánková

Evču máme v našem týmu zatím krátce, ale sama toho už zvládla zažít spoustu. Nejsou jí cízí dlouhé přechody hor, prašan vířící pod lyžemi, nebo lano, cepíny a exponovaný terén zimního lezení. Našel bys ji s úsměvem usazenou v seakajaku, i u ohně s přáteli. Je prostě stejným tulákem a dobrodruhem, jako jsme my. Kus svého života prožila s nohama otočenýma vzhůru nohama v Austrálii, procestovala s palcem nahoře Evropu a marshrutkou zbytek světa. 

eva.mariankova@email.cz +420 606 036 711 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí naší devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Nocleh je zařízen v Koločavě na Četnické stanici, jednu noc zůstaneme u místních a dvě noci si dáme pěkně venku - rozděláme oheň a opečeme špekáčky. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu určitě netahej - na Ukrajině je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

9 990 Kč Cena
7. - 14. 5. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování = 4x Četnická stanice nebo chata
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00 hod. Přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky, gombovce a kávu. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Seredně – tady pro tebe mám menší překvapení schované v podzemí :) Odpoledne přejezd do Koločavy. Ubytování na četnické stanici. Večer dáme seznamovací party a probereme novinky s místními.

3. den: Ráno vyrazíme na pereval Pryslop a odtud pak na vrchol hory Strimba (1.719 m.n.m.), z vrcholu Strimby je parádní rozhled na Koločavu a celé údolí, tebe ale čekají další vrcholy :) Přejdeme až pod horu Bushtul (1691 m.n.m.), kde si najdeme místo na stanování, rozděláme oheň, opečeme špekáčky a přespíme.

4. den: Ráno vyrazíme po hřebeni přes vrchol Bert (1.666 m.n.m) až na vrchol Mokrá - nad vesnicí Usť Čorná, kde přenocujeme. Čekají tě parádní výhledy a večerní táborák.

5. den: Ráno sejdeme do údolí do vesničky Usť Čorná, doplníme zásoby a vyrazíme na poslední část našeho přechodu Polonin - vystoupáme na hřeben a přejdeme vrcholy Klimova a Velká Růža, pokud vyjde počasí tak tě čekají perfektní výhledy! Trek zakončíme opět v perevalu Pryslop, skočíme do auta a přejedeme na Četnickou stanici, kde si dáme zasloužený boršč a ubytujeme se.

6.den: Ráno si dáme dobrou snídani a pak tě seznámím s panem Vasilem, místním historikem, který nás vezme do kostela Svatého Ducha a povypráví o historii i současnosti Koločavy. Potom se zajdeme podívat na hřbitov, k hrobu Nikoly Šuhaje a Eržiky. Po obědě vyrazíme k Siněvirskému jezeru - Perle Karpat,  koupíme sušené hřiby a ochutnáme víno z borůvek a posilnění vyrazíme pěšky po bývalé hranici Československa do vesničky Svoboda - ta je žijícím skanzenem, dřevěné domečky, přívětivé bábušky a místní ochotní povyprávět u skleničky vodky o svém životě. Tady si najdeme ubytování a přespíme na zahradě nebo na seníku. 

7. den: Ráno seběhneme zpátky k Siněvirskému jezeru a dáme si snídani v místní kolibě. Pak se pojedeme podívat na záchranou stanici pro medvědy a po obědě vyrazíme najít místo, kde uspořádal Jaroslav Foglar tábor. Odpoledne - pokud budeš mít dost sil, tě čeká krátký výstup na horu Ťápeš - výstup domluvíme na místě podle toho jak se budeme cítit. Večer dáme saunu abychom se zregenerovali a oslavíme výstupy a celý trek na Četnické stanici v Koločavě :)

8. den: Ráno dáme pohodovou snídani a pak už vyrazíme směr ČR - domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace