Rumunská Transylvánie - PLNO

Termín 02 - 09. 07. 2022
Odjezd2.7. ve večerních hodinách z Brna
DestinaceRumunsko
Číslo akce783
Účastníků8
Cena10 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kdo nezná legendu o hraběti Drákulovi? A co na tom, že to byl kníže sousedního Valašska a s Transylvánii ho spojil až autor knížního podání příběhu. Sedmihradsko je snad nejpestřejší region Rumunska a my se ho rozhodli prozkoumat nejenom pohledy z vrcholů Karpat. Místní krajina nám nahrává, abychom si udělali čas jak na výlety do hor, tak na bohatou kulturní tradici tohoto místa. Tento kraj je protkaný legendami a příběhy, kterým dala za vznik divoká historie hraničního území s Osmanskou říší. Není to ale jenom o malebných městech, lidové kuchyni, hradech a opevněných klášterech. Naše láska k horám se prostě nezapře. Město Brašov, které leží v srdci tohoto regionu je obklopeno hned několika nádhernými hřebeny. Podnikneme tu několik výletů z horských chat a strávíme taky 3 noci v chaloupce pod hřebeny pohoří Rodna. Odtud podnikneme několik výletů na krásný hřeben s výhledy na Ukrajinu a Maramureš.

Malá ochutnávka

Náročnost 2

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika. V horách můžeme čekat všelijaké počasí, ale každý večer se můžeme rozehřát v teplé chatě. Podle podmínek a rozpoložení skupiny navíc můžeme pružně měnit program.

Průvodce

Milča Mařáková

Milča se ráda směje, kdo by se taky nerad smál žejo. My ji známe jako instruktorku z lanového centra kde klidně utáhne programy s pány manažery i předškolními dětmi. S nadšením učí malé děti o přírodě a genetice, kterou sama studuje a ve volných chvílích trénuje poledance a acroyogu. Je společenský tvor, umí od srdce zazpívat i zatančit a ve světě ji to táhne sem a tam, hlavně za lidmi. 

milenamarakova@gmail.com 736 487 956 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Na každou noc se ubytujeme v apartmánu, nebo na horské chatě. První polovinu výpravy v Transylvánii strávíme dvě noci v Brašově a jednu noc na horské chatě Curmatora. Později se přesuneme pod pohoří Rodna, kde strávíme 3 noci v útulných chatičce v podhůří ve vesnici Borsa.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. Stejně tak na horských chatách je možné dát si dobrou večeři. Mezi místní speciality patří masové směsi balené do zelných listů a nejrozmanitější polévky. Část jídla si vezmeme z domu, abychom na jednodenní túry měli něco do batohu. Během  výpravy je možné doplnit jídlo v místních obchodech a můžeme se také domluvit na společném vaření na chatě Fluturica, kde strávíme 3 noci.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

10 990 Kč Cena
2. -  9. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 1x ubytování na horské chatě Curmatura
 • 2x ubytování v apartmánu v Brašově
 • 3x ubytování na chatě v Borse.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (muzea v Brašově, hrad Bran, atd. Dohromady maximálně 500Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se společně v Expediční klubovně v Brně, dáme si kafe a probereme plány celé výpravy. Jak se trochu poznáme, nalodíme se do auta a vyrazíme na dlouhý noční přejezd do Rumunska.

2. den: Zastavíme ve městě Sibiu, dříve hlavním centrem německého Sedmihradska a protáhneme si nohy po noci v autě procházkou krásným historickým centrem. Můžeme se podívat do místního skanzenu, nebo na typický opevněný kostel, který ukazuje poměry, které vládly na hranici s Osmanskou říší. Odpoledne začneme stoupat první výškové metry na horskou chatu Curmatura v pohoří Piatra Craiului. Cesta vede impozantním vápencovým kaňonem Prăpăstiile Zărneștilor.

3. den: Podnikneme jednodenní túru na hřeben a vylezeme si na jednu z mnoha dvoutisícovek nad chatou. Z vrcholu hřebene je krásný rozhled na Transylvánskou planinu schovanou v pohůří karpatského oblouku. Večer sejdeme z chaty zpět k autu a přejedeme do města Brašov, kde se ubytujeme v apartmánu a vyrazíme si prohlédnout město.

4. den: Přejedeme do lázeňského města Predeal, odkud vystoupíme na vrchol Țigăi (1699 m) v pohoří Piatra Mare. Spaní v Brašově v apartmánu.

5. den: Prohlédneme si okolí Brašova, které je jednou zkulturně nejbohatších oblastí Rumunska. Podle domluvy můžeme navštívit opevněný kostel v Premjeru, nebo hrad Bran, spojovaný s hrabětem Drákulou (I když laždý ví, že jeho pravé sídlo leží v pohoří Fagaraš, stále se jedná o nádhernou pevnost). Večer přejedeme na chatu do Borsy, kde nás uprostřed kopců bude čekat ubytování v nádherné chalupě. 

6. den: Podnikneme celodenní výlet v okolí chalupy. Pravděpodobně se k nám přidá i Saša - místní pes velikosti medvěda s duší stěněte.

7. den: Přejedeme do horského sedla na Rodně a podnikneme výlet přes hřeben na vrchol. Vf. Gargalau. Sestup vede do vesnice Borsa kolem 100m vysokého vodopádu a můžeme zde zajít na místní trhy.

8. den: Zabalíme si věci, sejdeme od chaty k autu a vyrazíme na cestu zpět do ČR. Podle času a domluvy se můžeme podívat na místní úzkokolejnou železnici, kterou stále využívají dřevorubci v nedostupných svazích hor. Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace