Shetlandy a Orkneye - poslední místo

Termín 02 - 11. 09. 2022
OdjezdLetecky z Prahy/Vídně
DestinaceAnglie,Skotsko
Číslo akce811
Účastníků9
Cena19 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Drsné počasí, burácející příliv, strmé útesy a lidi s děsivým přízvukem daleko vzdáleným od školní angličtiny. To je jedna z tváří Shetlandského souostroví. Tou druhou jsou zelené stráně, písečné pláže, tisíce ptáků na monolitických útesech vytvářejících neskutečné přírodní kreace a také všudypřítomné ovce a místní poníci. Shetlandy jsou tvrdým krajem, nejsevernější výspou Skotska. Územím kovaným historií keltů, vikingů a skotů. A stejně jako všechna na první pohled nehostinná místa v sobě ukrývají tichou krásu, která proniká i špatným počasím. Projedeme každý kout rozmanitých ostrovů, od jižního cípu po nejsevernejší bod britských ostrovů a každý den si podle počasí a nálady rozhodneme, kam nás to táhne dál. Na Shetlandy míříme poprvé a dobře víme, že v takových případech je nejkrásnější mít absolutní svobodu v rozhodování, kam nás to zrovna táhne. Navíc to tu nikam není daleko. Je jenom na nás, jestli dáme přednost tichým zákoutím u jezer (lochů), vyhlídkám ze špiček útesů pod kterými se na plážích rozvalují tuleni, nebo rušnému životu uprostřed přístavů. 

Abychom nezůstali celou dobu na jednom místě, vezmeme tě na další souostroví Hebridů - na Orkneye. Užiješ si dvě cesty trajektem, který i přes svou velikost umí za špatného počasí navodit mořskou nemoc, uvidíš pole menhirů a kelty postavené monolity za které by se nemusel stydět ani Stonehange. Pokocháme se západem slunce nad ohromnou zátokou Scapa Flow, která slouží od pradávna jako bezpečný přístav nejen britskému námořnictvu. Na závěr výpravy objevíš Aberdeen, třetí největší skotské město. Zastíněné slávou Glasgow a Edinghburgu a přesto hezkým klenotem severu Británie. Odtud poletíme domů.-

Malá ochutnávka

Náročnost 2 z 5

Výprava není fyzicky náročná. Budeme podnikat pouze jednodenní výlety od auta, případně od guesthousu. Musíš být schopný(á) ujít alespoň 15km s malým batohem a obrnit se jistou odolností proti všudypřítomnému větru a vrtkavému počasí.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Barča Podlipná

Kreativní duše Ananasany, nespoutaná nomádka, designérka, potápěčka

Barča je, jak se říká "do světa", už odmala. Její nomádské srdce nejvíce zasáhla Indonésie. V době, kdy její vrstevníci psali diplomky, Barča běhala bosky po ostrově, ze svého bungalovu vyháněla varany a jako uniformu nosila neopren a potápěčskou výstroj. Dala si za cíl, že vyzkouší všechno na světě a čas neměří na hodiny, ale na zážitky. Je jí jedno, do kterého koutu světa se vydá, všude se po chvíli cítí jako doma, nejvíc jí táhne příroda a zvířata, miluje stopování a low-cost cestování. Pokud je zrovna v Brně, učí jógu, ráda sportuje, hraje hry a stará se o svou malou firmu. Kterákoli cesta je pro ní výzvou, pokud jí tam tedy nebude zima. Na sněžnicích se s ní asi nepotkáte, ale zato vám ukáže, pod kterým korálem často spí žraloci, naučí vás pozdrav slunci, sjede s vámi sopku na bobech nebo skočí po hlavě do jakékoli jiné šílenosti.

Facebook Web podlipna.b@gmail.com Reference

Doprava

Letecky z Prahy nebo Vídně přes Skotsko na letiště Sumburgh na jižním cípu souostroví. Zde si zapůjčíme na 6 dní auta, se kterými ostrovy projedeme. Sedmý den se nalodíme na trajekt do Kirkwallu na Orkneye, které už projdeme po svých, případně s pomocí místní dopravy. Z Orkneyí přejedeme nočním trajektem do Aberdeenu, odkud poletíme zpět do ČR.

Ubytování

Na Shetlandech budeme spát ve vlastních stanech u jezer, nebo na travnatých loukách útesů. Vždy u auta, které nám poskytne drobné zázemí. Pro některé noci možná využijeme místní kempy se zázemím. Poslední noc na Shetlandech v Lerwicku a další v Kirkwallu a Aberdeenu přespíme v místních guesthousech.

Stravování

Budeme si vařit na plynových vařičích, popř. ochutnáme místní kuchyni v některé z místních hospod. Na místě není problém nějaké jídlo koupit v supermarketu, případně doplňovat jídlo průběžně. K civilizaci to nikdy není daleko.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Expediční půjčovnu najdeš ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

19 990 KčCena
2.9. - 11.9.2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • 3x ubytování v guesthousu, případná ubytování v kempech na Shetlandech
 • Pronájem dvou aut na celou dobu pobytu na Shetlandech
 • Přejezd trajektem z Lerwicku do Kirwallu
 • Noční trajekt z Kirkwallu do Aberdeenu
 • Kompletní doprava kolem Kirkwallu a Aberdeenu
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 

Co cestou uvidíš

1. den: Společné potkání v Praze/Vídni na letišti a odlet přes Edinburgh nebo Bergen na Shetlandy. Přistání na drobné ploše letiště Sumburgh bude první zážitkem. Letadlo totiž dosedá těsně vedle útesů a ostrého příboje.

2. den: Hned po příletu si zapůjčíme dvě auta, naložíme do nich skromnou výbavu a vyrazíme objevit první metry tohoto souostroví. Jako první zamíříme na nejjižnější cíp k hlavnímu majáku tyčícímu se nad útesy, které slouží jako domov papuchálkům. Hned vedle se nachází nejvýznamější archeologická lokalita ostrovů - Jarlshof. Tisíce let staré hradiště. Až se dostatečně pokocháme, přejedeme k ostrovu St. Ninian, na který přejdeme úzkou písečnou cestou oddělující dva zálivy a celý si ho dokola obejdeme. Spát budeme poblíž vesnice Bigton ve stanech.

3. den: Přejedeme do Lerwicku, nejživější osady na souostroví. Nahlédneme do přístavu i na typický Broch - kruhové stavby z doby železné dochované z původního osídlení ostrovů. Odpoledne se přesuneme na západní výspu souostroví pod vrchol Sandness hill, který bude naším zítřejším cílem. Spaní venku u aut u jezera.

4. den: Celodenní výlet během kterého zdoláme Sandness hill (celých 249m! :)), uvidíme další kilometry útesů, zachovalé zbytky rybářských osad a s trochou štěstí i tuleně válející se v písku desátky metrů pod námi.

5. den: Přesun k poloostrovu Hillswick na kterém se nachází jeden z nejkrásnějších treků na Shetlandech. Celý poloostrov obejdeme jak jinak než podél útesů, odměnou nám ale budou ostré skalní útvary vzdorující příboji,majáky a brochy. Spaní v kempu se zázemím.

6. den: Přejedeme na úplný sever do přírodní rezervace Hermaness. Na jejím okraji necháme auta a vydáme se na trek k nejsevernějšímu cípu Shetlandů. A nejen to! Uvidíme i skalní útvary kousek od pobřeží, které jsou zároveň nejsevernějším místem britských ostrovů. Samozřejmě k nim se vší parádou patří i maják. Odpoledne vyrazíme zpátky na jih do Lerwicku, vrátíme auta a nalodíme se na noční trajekt mířící k souostrový Orkneye. Spaní v Kirkwallu v guesthousu.

7. den: Byla by škoda pobývat na Hebridech a nevidět kousek ze souostroví Orkneyů. Stejně jako Shetlandy v sobě toto místo schovává jedinečnou kulturu i historii. Ráno se pokocháme výhledy na ohromnou zátoku Scapa flow, která sloužila třeba jako základna britského námořnictva během druhé světové války a potom se místním autobusem přesuneme k trojici neolitických nalezišť u vesnice Stennes. Dochovaly se tu téměř 4000 let staré mohyly a kamenné monolity se kterými si nezadá ani slavný Stonehange. Spát budeme v guesthousu.

8. den: Užijeme si celý den na Orknejích. Na noc se nalodíme na trajekt, který nás převeze do Aberdeenu. Města, které je zastíněno svými sousedy v Glasgow a Edinburghu, nicméně je stejnou perlou Skotska.

9. den: Brzy ráno vystoupíme z trajektu a užijeme si celý den pravého Skotska. Dost bylo odlehlých ostrovů, projdeme si starý hrad, místní palírny whisky, nahlédneme na vzorky tradičního tartanu a hlavně zajdeme na dobré jídlo, abychom odlavili konec výpravy. Spánek v místním guesthousu.

10 den: Každá výprava má svůj konec. Nastoupíme na letadlo a přeletíme zpět do Prahy.

Nalejme si čistého vína: Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Na Hebridy míříme poprvé a především na Shetlandech budeme mít ohromnou svobodu díky půjčeným autům. Máme v záloze řadu dalších zajímavých treků a míst, kam se vypravit a budeme program upravovat podle našich přání a nálady tak, abychom všechen čas maximálně využili,. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace