Černá Hora - Sutjeska, Bioč a Durmitor

Termín 05 - 13. 08. 2022
OdjezdOdjezd z Brna v pátek 5. 8. 2022 ve 21:00
DestinaceČerná Hora
Číslo akce812
Účastníků8
Cena10 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament :-) Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, zdejší hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chci ukázat.

Naším hlavním cílem bude pohoří Durmitor, kde společně vylezeme nejvyšší horu Bobotuv Kuk (2 523 m n. m.) a dostaneme se až k bosenským hranicím. Na pomezí Černé Hory a Bosny se nachází pohoří Bioc, které je navštěvované jen výjimečně. Nespočetněkrát jsem ho měl jako na dlani při výstupu na Maglič a vždy jsem si přál jej navštívit. Dodnes se mi to nepoštěstilo, a proto to chci nyní napravit. Vystoupáme na jeho nejvyšší horu Veliki Vitao (2 397 m n. m.) a jelikož je pohoří Sutjeska hned vedle, zdoláme i nejvyšší horu Bosny - Maglič (2 386 m n. m.). Čekají tě horská jezera, spaní ve výškách přes 2000 metrů, koupání v ledových horských bystřinách, ale taky pohodička u Středozemního moře, kde si dáme skleničku místního vína a grilované ryby :-)

Malá ochutnávka z minulého roku

Za fotky děkujeme minulé výpravě do pohoří Bioč a účastníkům akce "Nejvyšší balkánské vrcholy" Davidovi a Danči.

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Průvodce 

Expe Tým

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek, které vynikají spolehlivostí a dají se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x v guesthousu nebo apartmánu, 4x pod širým nebem. Stany a spacáky tedy s sebou.

Stravování 

Jídlo si budeme zařizovat každý sám podle své chuti a potřeby :-) Po cestě bude možnost nějaké potraviny dokoupit, ale doporučuji vzít si i něco z domu. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích. V průběhu výpravy budeme určitě využívat možnosti někde se zastavit a dát si jídlo v restauraci. Ceny nejsou vyšší než ty české.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

10 990 Kč Cena
5. - 13. 8. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech a apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Vstupy do NP Durmitor a vstup do NP Bioc
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo a Individuální pojištění
 • Sjezd řeky Tary na raftech - 30 euro.
 • Jakékoli případné vstupy - NP Piva, Durmitor (cca 10 euro)

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd ve 21:00 hodin z Brna směr Černá Hora s přejezdem přes Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko. Dostatek svačin a trocha něčeho ostřejšího v placatce je velmi doporučeno :-)

2. den: Příjezd do Kotoru. Krásné historické město, které si projdeme, dáme si společně oběd a probereme, co všechno tě na téhle výpravě čeká. Po obědě si dáme krátký výšlap na Pevnost sv. Ivana, odkud je super výhled na město. Uděláme si procházku a popovídáme si o historii Černé Hory. Kdo chce, může navštívit námořní muzeum nebo muzeum ponorek. Pak už jen koupačka a večer dobré jídlo v místní restauraci a seznamovací party. Nocleh v apartmánu.

3. den: Ráno odjezd do NP Lovčen. Pojedeme po starých serpentinách nad Kotorem, odkud jsou boží výhledy na celý Kotorský záliv - Boka Kotorska. Vyjedeme na nejvyšší dostupné místo, vrchol Jezerski. Potom dojedeme až do Cetinje - města, kde sídlili černohorští panovníci. Odpoledne přejedeme pod vrchol Bobotov Kuk 2 523 m n. m. do městečka Žabljak - tam si dáme pozdní oběd, připravíme bágly a vyrazíme od Černého jezera vzhůru. Spát budeme kousek od salaše Lokvice. Tento den tě čeká jen krátký trek cca 4 km. Spaní ve stanech pod hvězdami.

4. den: Brzy ráno budeme odcházet od našich stanů a zamíříme na lehko na vrchol Bobotuv Kuk (2 522 m n. m.). Trasa na vrchol má opět jen necelé 4 km, ale není to žádná dávačka, počítej s pohybem mezi velkými kameny a také strmým stoupáním. Odměnou ti budou super výhledy a dobrý pocit z dobytí nejvyšší hory Durmitoru. Na vrcholu se rozhodneme, zda budeme sestupovat zpět ke stanům nebo si trek maličko prodloužíme a dobudeme ještě vrchol Bandijerna a další vrcholky přes 2000 metrů. Poté se vrátíme zpět ke stanům a přespíme na stejném místě.
5. den:  Brzy ráno vyrazíme opět na lehko k vrcholkům Velký a Malý Meděd a Terzin Bogaz, všechny přes 2000 metrů. Odpoledne po návratu do tábora sbalíme stany a vyrazíme dolů k autu. Projdeme se kolem Černého jezera a přesuneme se do Žabljaku. Přespíme v apartmánu.

6. den: Ráno doplníme zásoby a přesuneme se cca 100 km směrem k bosenské hranici pod pohoří Bioc a Sutjeska, kde se nachází naše cíle Veliki Vitao (2 397 m n. m.) a Maglič (2 386 m n. m.). Po obědě vyrazíme k sedlu nad jezerem Trnovačko. Pohodový trek na těžko na místo, kde si připravíme nocleh a strávíme zde opět dvě noci. Kdo bude mít dost sil, může už dnes na lehko vyběhnout na vrchol Magliče, který bude dostupný pozvolným stoupáním po louce - 3 km. Spánek ve stanu.

7. den: Brzy ráno vyrazíme na lehko do hlubin pohoří Bioc. Naše trasa není v mapách zanesena, ale jedná se o přechod několika vrcholů po hřebeni, které vyústí na Velikém Vitao. Pokud půjde vše dobře, staneme i na vršcích Bubreg a Kom, odtud se pak vrátíme zpět ke stanům a přespíme opět v sedle nad jezerem Trnovačko.

8. den: Dopoledne se vydáme na Maglič, nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny. Ti, kteří na něj vystoupili již první den, mohou jít opačným směrem a vylézt vrchol Trzivka, který je jen o pár metrů nižší. Kolem oběda sbalíme stany a přesuneme se zpět k autu. Odjezd kolem Pivského jezera do Sarajeva, kde strávíme poslední večer. Prohlédneme si město, nakoupíme poslední suvenýry, dáme si poslední večeři a vyrazíme zpět do ČR.

9. den: Příjezd domů okolo oběda.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace