Týdenní Bosna - PLNO

Termín 29. 06. - 06. 07. 2022
OdjezdOdjezd z Brna v 20:30
DestinaceBosna
Číslo akce815
Účastníků8
Cena10 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek jdou i dnes vidět ve městech, v přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. Poslední dobou se zdá, jako by tahle země tří národů už překonala svoji temnou minulost a znovu otevřela náruč všem cestovatelům, kteří chtějí objevovat nepoznané a zároveň nechtějí kulku v hlavě ;-)

Díky své poloze a směsici národů a kultur se země stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary nás můžou překvapit i evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Alespoň si totiž můžeme vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku. Jednou z našich zastávek bude hlavní město Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”. Určitě nevynecháme starou tureckou část Baščaršija, kde na tržišti ochutnáme rahat lokum. Podíváme se na starý zchátralý olympijský bobový komplex kousek od města i na známé skokanské můstky. Navštívíme naše staré kamarády na chatě Visočica uprostřed hor za Sarajevem a podnikneme jednodenní výlety na okolní hřebeny. Zpestříme si výpravu adrenalinovou jízdou na raftech na safírové řece Něretva a samozřejmě navštívíme národní park Sutjeska s nejvyšším vrcholem Bosny - Magličem. Na závěr výpravy si užijeme trochu kultury v okolí Mostaru a Mostar samotný, protože se jedná o opravdovou perlu Balkánu. Zní to zajímavě? To bude tím, že to zajímavé je!

Video z minulé výpravy


Malá ochutnávka z minulého roku

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost je 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš. 

Průvodce 

Martina Podhůrská

Martina vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake. Ztracená města ani poklady sice zatím nikde nenašla, ale záliba v cestování, zkoumání map a opuštěných budov se jí úspěšně drží. Ať už s Expeditionem nebo sólo stihla na velbloudech objevovat duny Sahary, provětrat cepín na ledovcích Islandu, vylézt na nejvyšší horu Moldavska nebo na oslech projet Tádžikistán. Vysokoškolská studia ji zavála do světa médií, a i díky škole je její druhé doma v Itálii. Má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. 

Facebook martpod@email.cz 737561551 Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se navíc vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek. Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytovaní

Spát budeme 1x na horské chatě na Visočici, 2x v guesthousu v Mostaru a Sarajevu a 3 noci ve stanu v NP Sutjeska.

Stravování 

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Mohamedovi manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

10 990 Kč Cena
21.9. - 28.9. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování v horské chatě na Vysočici a apartmánu v Mostaru
 • Poplatky za spaní u Jezera Trnovačko
 • Vstup do NP Sutjeska
 • Jednodenní rafting na řece Neretva a vstup do Titova bunkru
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. Den: Večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směrem Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo a pro řidiče máme připravený redbull :-) 

2. Den: V ranních hodinách dojedeme do Sarajeva. Zajdeme na snídani, projdeme starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko z jezvy a probraní vyrazíme prozkoumat zbytky olympijských staveb v okolí města. Projdeme si bobovou dráhu a vylezeme na staré skokanské můstky. Večer přejedeme k našim starým kamarádům Mohamedovi, Enesovi a Ezrikovi na horskou chatu na Vysočici. Dáme si zaslouženou večeři, místní pivo a pálenku a přespíme v chatě, která položila základy Expedition clubu :)

3. Den: Vypravíme se na celodenní výlet do jednoho z okolních pohoří. Na výběr máme ostrý hřeben Visočice vedoucí na vrchol Vito (1960m), Vrchol Bjelašice se starou meteorologickou stanicí a její hřeben pokrytý vápencovými zapusťmi, nebo hřeben Treskavice, kdysi pokrytý minami z války ale dnes už bezpečný a opuštěný. Rozhodneme se podle počasí a nálady. Odpoledne se přesuneme do NP Piva do Sutjesky. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několikasetmetrovými skalními stěnami. Autem vyjedeme do sedla Prijevor. Spát budeme u auta ve stanu, hned vedle salaší a když budeme mít štěstí, můžeme si od místních pastevců koupit sýr, nebo jiné pochutiny.

4. Den: Vyrazíme od auta k jezeru Trnovačko, neodmyslitelnému symbolu bosenských výprav. Jeho krásu doceníš až z vrcholů okolo díky krásnému srdcovému tvaru. Na jeho břehu postavíme stany kousek od černohorské "celnice", kterou obývá Miloš, napůl poustevník, napůl správce parku a pohraniční stráž. Na lehko se ještě vydáme zdolat vrchl Trnovački Durmitor, nebo alespoň prozkoumat jeskyni v jeho stěně. Večer nás čeká oheň u jezera, koupání a díky civilizaci v podobě Miloše klidně i pivo :)

5. Den: Stany necháme ještě postavené u jezera a vyrazíme zdolat nejvyšší horu Bosny, Maglič 2386 m n. m.! Výstup není až na pár posledních metrů nijak náročný a i kdyby, sestupová cesta k jezeru je stejná jako nahoru a tak není problém se v části otočit. Po návratu pobalíme všechny věci a vrátíme se k autu, u kterého ve stanu strávíme poslední noc venku.

6 Den: Přivstaneme si a přejedeme zpět do civilizace. Hned jak se dostaneme na pořádnou silnici pod Prijevorem omrkneme památník partyzánské bitvy u Sutjesky a pak už přejedeme k Mostaru. Mostar je myslím nejkrásnějším městem Bosny. Utvářené především arabskou architekturou na deltě Něretvy je to nádherné místo obzvlášť pro večerní procházky. Před tím, než do něj dojedeme ale ještě omrkneme jeho okolí - opevněné město Počitelj, vodopády Kravica, nebo vyvěrání u kláštera Blagaj. Večer zajdeme na známý most, který dal jméno celému městu a taky na nějaké dobré jídlo. Spaní v apartmánu.

7. Den: Přejedeme na vyhlídku nad Mostarem, rozloučíme se s jihem Bosny a vyrazíme opět směrem k Sarajevu. Zastavíme v Jablanici u zbořeného mostu, který vyhodili do vzduchu partyzáni za války. Kousek odtud se oblékneme do neoprenů a nalodíme se na rafty na kterých si užijeme adrenalinových pár chvil v kaňonu smaragdové Něretvy. Pro milovníky urbexu můžeme navštívit i Titův bukr. Večer se přesuneme do Sarajeva, kde strávíme poslední noc v apartmánu, zajdeme zapít celou výpravu a odpočineme si před cestou domů.

8. Den: Každá výprava jednou končí. Koupíme si tu poslední burek a kávu a už nerušeně pojedeme domů. Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace