Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko - Poslední místo

Termín 15 - 22. 10. 2022
Odjezdodjezd z Brna v 7:00 hod
DestinaceBosna,Chorvatsko
Číslo akce834
Účastníků8
Cena11 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Pojeď se mnou objevit novou lezeckou oblast Blagaj v Bosně a Hercegovině!

Ve státech jako Bosna, nebo Černá hora se místní lezecká komunita teprve probouzí k životu a začíná objevovat potenciál, který je všude kolem nich. Vznikají tak stále nové oblasti lokálního i Evropského významu. Jednou z nich je i Blagaj, místo známe hlavně díky silnému vřídlu řeky Buny a místnímu klášteru v úchvatných kulisách 170 m vysokého vápencového útesu. Pohled na tuto monumentální stěnu nechává tušit, že okolní kopce budou slušné horolezecké hřiště a prstíky začínají svrbět… 

Takže co přesně tě čeká? Jelikož je Blagaj docela daleko, byla by škoda jen tak profrčet celé Chorvatsko, které je lezeckou Mekkou, a tak se zastavíme nejdříve v naší oblíbené oblasti na Krku v sektorech Belove stěny a Portafortuna. Během 2 dnů se rozlezeme, a pak se přesuneme dál na jih do neprobádaných vod. Blagaj je oblast, kde v poslední době vzniká spoustu nových cest a sektorů a to především díky místnímu lezeckému klubu a horolezeckému festivalu, který se zde koná. Těšit se tak můžeš na super neolezenou skálu a liduprázdné stěny. Samozřejmostí bude instruktáž od zkušeného instruktora Víti, takže pokud si začátečník, nemusíš se bát, tahle akce je i pro tebe.

Lezení

Jde primárně o lezecký výjezd. Jestli máš zkušenosti s lezením alespoň na stěně a chtěl by ses posunout dál, je to přesně pro tebe. V oblastech, kam se chystáme, se nachází celá řada lehčích cest, na které navíc můžeme natáhnout lana na top-rope a k dispozici ti bude licencovaný instruktor skalního lezení. Z naší půjčovny si můžeš půjčit veškeré vybavení a se začátečníky projdeme potřebnou metodiku, aby se během dvou dní seznámili se skalním lezením a postupně se osamostatnili. Pro zkušenější lezce, kteří se chtějí vyřádit po vlastní ose, tu potom čekají obtížnější cesty jakékoliv obtížnosti. 

Podmínky na konci října jsou pro lezení ideální. Pokud bude chladno, dáme přednost vyhřátým jižním stěnám, a pokud bude naopak teplo, schováme se do stinných oblastí. Co je jisté, že bude hodně světla a rozhodně nebude chybět koupačka v moři. Každopádně, tohle je výlet za lezením! V případě nepříznivých podmínek nehodíme flintu do žita a akci přesuneme do jiné oblasti. Není problém strávit celou dobu v Chorvatsku, nebo můžeme úplně změnit působiště. Itálie, Rakousko nebo třeba Černé Hora, je to fuk, terény jsou všude.

Malá ochutnávka

Průvodce

Víťa je licencovaný instruktor skalního lezení. Bude ti k dispozici svými metodickými a praktickými radami. Pokud si v lezení ještě nejsi úplně jistý/á a chceš se posunout dál, je to ideální příležitost. Výprava není přímo lezecký instruktážní kurz. Víťa Tě ve všem zaučí, celou dobu se Ti bude věnovat, ale předpokládá se, že budeš schopný/á být i po nějakou dobu samostatný/á, když se bude Víťa věnovat ostatním. 

Vít Dubec

Muzikant, multitalentovaný čávo, surfař, horolezec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, rozhodně bych nenašel stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru a housle. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i divoké vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí z mnoha zasněžených vrcholků Alp nebo Kavkazu a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Účastnil se horolezeckých expedic do Pamíru, nebo do Karákóramu a v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu. Více ZDE
 • 2019 - Víťa společně s Tomem udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

     Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Náročnost

Tahle výprava bude jen o lezení, žádné dlouhé pochody s báglem nás nečekají. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v kempech ve stanu, případně přímo pod skalami. Stan a spacák tedy s sebou.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Vařit budeme na plynových vařičích, případně využijeme zázemí kempů. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Budeš potřebovat základní lezecké vybavení (sedák, lezečky, helmu, jistítko, pár zámkových karabin atd.). Pokud máš lano, je to super. Pokud ne, vezmeme klubové.

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :-) Připravili jsme totiž pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

11 490 Kč Cena
15. - 22. 10. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
V ceně je zahrnuto
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování ( 5 x kemp se sprchou)
 • Zajištění průvodce a instruktora skalního lezení, který se Vám bude po celou dobu věnovat.
 • Půjčení vybavení kromě lezeček a jistítka  = lana, sedák, helma, presky, karabina (pokud nemáš)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práce má a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
V ceně není zahrnuto
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoliv případně vstupy

Plán cesty

1. den: Ráno se sejdeme v klubovně a vyrazíme na cestu do Chorvatska. Odpoledne dojedeme na ostrov Krk. Uděláme první seznámení s metodikou a technikou lezení na sportovních skalách. Spaní pod skalami. 

2. den: Lezení na ostrově Krk v oblasti Belové stene. Je tu k dispozici spoustu cest, převážně lehčích obtížností, kde si každý najde tu svou. Spaní pod skalami. 

3. den: Dopoledne lezení na ostrově Krk  oblasti Portafortuna. Spaní v kempu v Bašce. Zajdeme si do restaurace na grilovanou rybu a dáme si Karlovačko.

4. den: Prostřední den patří mezi ty odpočinkové. Prsty odřené od ostrého vápna budou potřebovat odpočinout. Pomalu se přesuneme na bosenský Blagaj. Po cestě se můžeme zastavit na koupačku u moře nebo nakouknout do legendární Paklenice. Večer dojedeme do Hercegoviny, do kempu Blagaj, který se nám stane útočištěm na zbytek nocí.

5. den: Čeká nás průzkum oblasti Blagaj a celý den lezení na krásné neolezené skále.

6. den: Dopoledne lezení v oblasti Blagaj. Zbytek dne čumenda po okolí a koupačka třeba ve vodopádech Kravica. Regenerovat se musí! 

7. den: Celý den lezení v oblasti Blagaj. Tohle je poslední den, kdy můžeš dokončit všechny rozlezené projekty, tak se snaž! 

8. den: Odjezd domů přes Chorvatsko, žádné velké zastávky je to přes 10h cesty. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, v případě špatného počasí či jiných náležitostí najdeme jinou oblast.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace