Řecké hory - PLNO

Termín 21 - 30. 10. 2022
Odjezd21. 10. 2022 z Brna v 19:30 hod.
DestinaceŘecko,Makedonie,Makedonie
Číslo akce843
Účastníků8
Cena13 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Rozmanitost je jednou z věcí, která definuje Řecko. V představách většiny cizinců je tento stát na konci Balkánského poloostrova jen nekonečný pás pláží a hotelů, kde si mohou turisté užít letní válečku u Středozemního moře. Celé Řecko je ale velmi hornaté, je protkané jedním z nejvyšších a nejrozlehlejších horských pásů na Balkáně. Krasové a vápencové jevy vytváří rozvětvené systémy kaňonů, jeskyní a roklí. Hluboká údolí skýtají dostatek vláhy a prostoru pro vzácné druhy rostlin, hluboké lesy a divoká zvířata, jako jsou vlci nebo třeba přes 500 medvědů. Vnitrozemské výšiny schovávají i další skvosty - slepencové věže Meteory, na kterých po staletí stojí nedobytné kláštery, nebo blíže ku pobřeží lze narazit na nespočet nalezišť a pozůstatků z dob antického Řecka, které jsou nyní spíše jen tichými svědky rozvoje a úpadku této mocné říše. Věřím, že říjen je jedním z nejlepších měsíců na prozkoumání tohoto pestrého státu. Příjemné klima, žádní turisté a dobrá parta lidí, která se nebude nikam hnát. Jdeš do toho s námi?

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme členům loňské výpravy. 

Náročnost 3

Chceme sice strávit co nejvíce času v přírodě, ale i tak bude čas na relax a koupání. Nejnáročnější bude čtyřdenní trek pohořím Pindos, není ale nikterak přemrštěný a naopak, kdo si bude chtít přidat, může si po postavení stanů dát ještě pár kilometrů po okolních kopcích navíc.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemi nehrozí. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou. Jsou to velmi plachá zvířata a pokud je člověk nepřekvapí, nehrozí mu z jejich strany žádné nebezpečí. Při parném počasí je zde možnost bouřek, což je ale na podzim spíše výjimkou. V horách bývají zmije.

Průvodce

Honza Bořil

Honza je v našem týmu nováčkem, to ale neznamená, že byste se s ním ztratili - právě naopak. Jeho vášní je orienťák, takže práce s buzolou a mapou je jeho denním chlebem. Krom toho miluje stopování a východ, zejména Balkán a postsovětské země. Zatímco ostatní jezdí na Erasmy na západ, on si ho střihnul v Arménii. Má za sebou jednodenní výběh na Ararat, několik týdnů v Kyrgyzstánu (včetně výstupu na Pik Skobelevu) a měsíce života na Balkáně - do Albánie se uklidil po celý nejtvrdší lockdown. V normálním životě ho potkáte zejména v Brně a kdekoliv, kde se zrovna dá lyžovat. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook borekj.jan@gmail.com 604 268 639‬ Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Výpravu si chceme udělat trochu komfortnější, a to i vzhledem k pozdějšímu termínu. Kromě čtyřdenního treku pohořím Pindos budeme spát vždy v hotelu nebo kempu. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou řeckou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Čeká nás musaka, tzatziki, gyros nebo ouzo. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. V horách půjdeme „natěžko“, takže si poneseme s sebou i jídlo, budeme vařit na plynových vařičích. Jídlo na trek si vezmi už z domu. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

13 490 Kč Cena
21. - 30. 10 .2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování dle programu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: 
Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub - prostě strávit příjemný čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Makedonie.

2. den: 
Ranní příjezd do Makedonie. Návštěva Skopje, kde si dáme dobrou snídani s kávou z džezvy a projdeme si centrum. Poté nás čeká přejezd kolem Veleži až do Řecka, na jehož konci nás bude čekat pohoří Severní Pindos, jehož nejvyšší vrchol Smolikas je druhou nejvyšší řeckou horou. Pokud budeme mít ještě energii v  podvečer vyjdeme na vyhlídku Beloi, kde se nám otevře krásný výhled na celý kaňon a rovněž na celou naši zítřejší túru. Komu už se nebude chtít nikam trmácet, může se podívat na staré kamenné mosty Kokoros a Plakidas, jedny z mnoha v údolí. Večer si dáme zasloužilý odpočinek po dlouhé cestě.  Spánek v místním ubytování.

3. den:
Ráno vyrazíme z osady Kapesovo na náš čtyřdenní pochod pohořím. První den přejdeme celý kaňon Vikos, který je jedním z nejhlubších na světě. Dle Guinessovy knihy rekordů je považován dokonce za nejhlubší rokli světa. Okolní stěny působí opravdu monumentálním dojmem! Nad námi se budou tyčit několikasetmetrové stěny a my si pošlapeme proti proudu řeky až před vesnici Mikro Papingo. Po cestě potkáme 400 m hluboký závrt Provatina. Spánek venku ve stanu na krásné zelené loučce. 14 km →, 1400 m ↑.

4. den:
Cílem pro dnešní den bude Dračí jezero ve výšce 2000 m, u kterého přespíme ve stanu. Ráno projdeme přes vesnici Mikro Papingo, kde můžeme doplnit zásoby. Hned za vesnicí začne docela výživné stoupání až k chatě Astraka, u které si dáme pauzu na oběd. K jezeru dojdeme v brzké odpoledne, a proto si můžeme podle chuti vyběhnout nalehko na vrchol Astraka (2486 m) nebo si jen užívat přírodu u jezera. Spánek venku ve stanu. 10 km →, 1300 m ↑.

5. den:
Sejdeme k jezírku Loutsa, kde necháme batohy a nalehko si uděláme okružní túru přes nejvyšší horu tohoto masivu Gamila (2497 m). Podle chuti vystoupáme i na vrcholy Karteros nebo Stoma. Odpoledne se vrátíme k jezeru a podle času a chuti začneme sestupovat nebo u něj přespíme ve stanu. 14 km →, 900 m ↑.

6. den:
Dopoledne nás čeká dokončení kolečka přes náhorní plošinu Tymfi. Nááádherný sestup zpět k autu, krásné kaňony, rokle. 10 km →, 400 m ↑. Dáme si zasloužený oběd a odpoledne přejedeme do Meteory, kam dorazíme v podvečer. Ubytujeme se a vyjdeme si na západ slunce na ikonickou vyhlídku nad kláštery. Spánek v kempu v Kastraki.

7. den:
Odpočinkový den. Prohlídka komplexu meteorských klášterů, které jsou zapsány v UNESCO. Kdo nebude mít o kláštery zájem, může si už v ČR nabalit lano a lezečky a vylézt si pár skalních věží, ale kláštery stojí za to. Odpoledne se přesuneme na pláž pod Olymp, kde strávíme dvě noci na stejném místě. Odpolední koupačka a dobrá večeře.

8. den:
Dnes je den volby! Cílem dnešního dne je vylézt na nejvyšší horu Řecka - Olymp (Mytikas 2917 m), nebo se flákat na pláži. Brzo ráno vyrazíme do výchozího bodu Priona a započneme výstup. Vše lze zvládnout za jeden den, ale 20 kilometrová trasa a 1800 metrové stoupání dá zabrat. V polovině výstupu je chata, kde se dá občerstvit nebo počkat :-) Kdo nebude chtít vystoupat na Olymp, užije si celý den na pláži s dobrou knihou, pivkem nebo třeba muzikou. Večer nás čeká poslední společný večer, a proto si zajdeme do taverny na dobrý gyros a pivko. 

9. den:
Dopoledne na pláži. Poté přejedeme do Thessaloniki (Soluně - UNESCO), které jsou prakticky po cestě, ať máme taky trochu kultury :-) Projdeme si ve 2-3 hodinkách město, podíváme se na památky a odpoledne nasedneme do našeho kočáru a vyrazíme na dalekou cestu domů. Pojedeme přes noc, ať máme prázdné silnice a ubíhá to. 

10. den:
Přijedeme v neděli po poledni, abychom měli čas trošku se zrelaxovat před pondělním pracovním dnem :-)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace