Silvestr v bosenských horách - PLNO

Termín 27. 12. 2022 - 02. 01. 2023
OdjezdZ Brna ve 21:00 hod.
DestinaceBosna
Číslo akce845
Účastníků8
Cena10 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tradice je potřeba ctít a držet. Tradice nás formují a pomáhají udržovat komunitu.

Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada. Je to jednoznačně zkušenost, kterou by si neměl nechat žádný skalní člen Expedition clubu ujít. Jezdíme sem již hezkých pár let a v okolních kopcích, nebo večer u krbu utužujeme vztahy s místními i mezi sebou. Útulná chatička v náručí pohoří Vysočica je ideální místo odkud vykročit správně do nového roku s Expedition clubem. Vstříc novým výzvám! Potkají se zde dvě výpravy a společně oslaví Silvestr v bosenském duchu, s místními, trochou rakije, bosenskými specialitami a nepřekonatelnou atmosférou zapadlé horské vesničky v kopcích za Sarajevem.

Mimo to si prohlédneme Sarajevo, nasajeme jeho orientální atmosféru a pak si dáme trochu do těla v národním parku Sutjeska, kde nasadíme sněžnice a vyrazíme do salaše zasypané sněhem vysoko v horách pod Magličem. Zde se z nepohodlí a zimy rodí nejsilnější zážitky. Pokud nám vyjde počasí tak jako loni, čekají nás nádherná mrazivá rána, čarokrásné výhledy na sněhem zasypané třpytivé hory a parádní tůra na vrchol některého z okolních kopců. Věř mi, tohle si nechceš nechat ujít :-)

Komu je tento silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit silvestr na horách, chtějí zažít chůzi na sněžnicích a nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu. Strávíme dvě noci v neobydlené, nevytopené salaši v horách, která bude pravděpodobně celá pod sněhem. Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky Víťovi Volšičkovi! Koukni na jeho BLOG.

Náročnost 3+ z 5

Připadá Ti akce atraktivní, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Petr Tobolák

Svatojakubskou stezku chodí už dneska každý. Tak proč si ji třeba neprojet na kole?! A aby to nebylo málo, tak tam dojet rovnou ze Zlína, odkud Petr pochází! Vylézt nejvyšší aktivní sopku na světě 6880m? Není problém!  Péťa má prostě rád výzvy a aby toho nebylo málo, vždycky ještě něco přidá. Proto je cestování s ním jeden velký zážitek, který ještě okoření spoustou cestovatelských historek. Petr je prostě srdcař. Parťák do nepohody a hlavně bavič! Mezi lidmi je jako doma. Patří mu totiž Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a do které Tě určitě moc rád pozve. Tak co, jseš ready na tuhle hru? :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
Facebook Web p.tobolak@seznam.cz 776 741 140 Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Spát budeme dvakrát na horské chatě na Vysočici, dvakrát v salaši nebo ve stanu v národním parku Sutjeska a jednou v zařízeném apartmánu v Sarajevu. Je tedy třeba spacák do minusových teplot.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Vysočici určitě můžeme využít kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

10 490 Kč  Cena
27. 12. - 2. 1. 2023 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 2x ubytování na horské chatě na Visočici, 1x ubytování v guesthousu v Sarajevu
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den (27.12:): Večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den (28.12:): V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, nasnídáme se, projdeme si starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si oběd a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Večer nasajeme místní atmosféru v ulicích a barech. Noc strávíme v apartmánu v Sarajevu.

3. den (29.12.): V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několika set metrovými skalními stěnami. Večer spaní v salaši u jezera Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře.

4. den (30. 12.): Druhý den vylezeme na lehko na některý z přilehlých vrcholů (podle sněhových podmínek)! Noc strávíme opět v salaši a užijeme si nezapomenutelnou atmosféru sněhem zapadané salaše při svíčkách.

5. den (31.12.): Abychom celou Bosnu nezůstali na jednom místě (i když vskutku krásném), přesuneme se doprostřed vysočických hor, kde na nás již bude čekat trio Enes, Ezik a Muhamad se svojí horskou chatou, která je pro nás již tradiční. U teplého krbu oslavíme příchod Nového roku spolu s druhou skupinou. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

6. den (1.1.): Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. V odpoledních hodinách podnikneme všichni společně procházku po místních krásných horách. Zkusíme vylézt na horu Vito (1960 m), která se tyčí přímo nad naší chatou, nebo zdoláme vrchol Bjelašnice. Večer strávíme na stejném místě.

7. den (2.1.): Ráno vyrazíme zpět domů. Příjezd ve večerních hodinách do Brna (bude záviset na situaci na silnicích a hranicích). 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace