1. 5. - 20. 5. 2023
38 990
letenka cca 25000 Kč
více
1. 5. - 20. 5. 2023
Již proběhlo

Bolívie - džunglí na voru

Kdy se naposledy pořádně rozbušilo tvé srdce dobrodruha? Chceš poznat tu pravou, syrovou Amazonii? Jsi na správné adrese! Zavři oči, zasni se a představ si tohle...

Expedice #846
20 dnů1. 5. - 20. 5. 2023
Jižní AmerikaBolívie
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Kdy se naposledy pořádně rozbušilo tvé srdce dobrodruha? Chceš poznat tu pravou, syrovou Amazonii? Jsi na správné adrese! Zavři oči, zasni se a představ si tohle...To si jen tak přistaneš uprostřed Altiplana, ve 4000 m n. m. Skočíš na trh (čarodějnická sekce) koupit si nějaký ten lektvar, co by snad mohl chránit před zlými duchy pralesa, a taky trochu koky, přeci jenom tě zítra čeká náročný den! Vydáš se na Camino de la Muerte, silnici, jež na svých strmých srázech dokázala ve svých "nejlepších dnech" pohřbít desítky lidí ročně. Sjedeš ze 4700 m n. m. až do 1200 m n. m., na jeden zátah! Z And do Amazonie. Fíííha, ale neboj! Nebude potřeba moc šlapat, prostě sjedeš tři a půl kilometru převýšení z kopce dolů do městečka uprostřed plantáží. Věř mi, že právě v této malé vesničce to největší dobrodružství teprve začíná!

Džunglí na voru

Welcome To The Jungle! Guns N' Roses už ti hraje v hlavě a ještě dlouho bude. Doufám, že snad seženeme nějakou mačetu a kus konopného lana, páč jdeš stavět ten vor! Hodíme ho na řeku a vyrazíme do opravdové džungle! Na meandry tropické řeky, sevřené mezi hory a prales. V rámci šestidenní plavby zdoláme 240 km na nafukovacím/dřevěném voru. Spát budeme na březích řeky ve stanech či hamakách. Sem tam podnikneme nějaký výlet do pralesa a do vesniček indiánů pro zásoby. Obchody tam nejsou, silnice také ne, jen my, řeka, Yacurunové, jaguáři a prales se vším, co v něm dokáže přežít. Cílem je Rurrenabaque, odtud se vydáš do travnaté oblasti Pampas k řece Yacuma, za pozorováním zvířátek, která se nám v džungli budou tak trochu skrývat. Zaplaveš si s růžovými delfíny, kajmany, piraněmi, budeš pozorovat ptáky, opice, kapybary, při troše štěstí i anakondu. Slyšel jsi někdy o Hoacinu? 


Myslím, že po dvou týdnech v Amazonii budeš mít džungle a rostlin až až. Když počasí dovolí, zpět do La Paz se vrátíš malým letadlem, když ne, absolvujeme cestu po zemi. Před odjezdem do Evropy máme v plánu ještě zastávku na jezeře Titicaca s přechodem největšího ostrova na jezeře - Isla del Sol a zastávku v Copacabaně, poutním místě Incké říše. Prostě vyhnat z hlavy tu zelenou barvu a trochu si užít atmosféru bolivijské náhorní plošiny. No a pokud půjde vše dobře a bude chuť, můžeš atakovat pětitisícovou hranici na kopci Chacaltaya, ze kterého je nejkrásnější výhled na La Paz a šestitisícové vrcholy And.


Prales z voru je vizuálně zajímavá podívaná, ale trošku chybí ta zvířátka, jež se umí v porostu dokonale skrývat (pokud ovšem nemyslíš ta říční, těch uvidíme dost). Proto podnikneme výpravu do Pampas, travnaté bažinaté oblasti, která je k pozorování zvířat ideální. Lodičkami budeme proplouvat kanály a užívat si blízká setkání třetího druhu.

Na rovinu

Cílem naší cesty je podívat se do amazonské džungle a poznat ji z první ruky. To vše z relativního bezpečí a odstupu, které nabízí zázemí řeky. Chceme zrealizovat týdenní sjezd na podomácku vyrobeném voru, přibližně 100 km na řece Kaka až na soutok s řekou Beni. A dále po řece Beni 130 km do městečka Rurrenabaque. Celkem tedy přes 230 km klikatící se tepnou džungle s vrtošivým počasím a v prostředí, které nemusí být každému příjemné. Vše s místními obyvateli, kteří se o nás postarají, řeku už sjížděli a dobře ji znají. Cestou budeme chtít sem tam nakouknout i do okolního pralesa a užít si život na řece a podle ní. A jak říká Honza: "Člověk míní, život mění," nezáleží na tom, jak rychle nebo pomalu to zvládneme. Důležité je, abychom všichni dorazili zdárně bez šrámů do konce cesty v Rurre. Snad nikde jinde nesedí na výpravu pořekadlo "Cesta je cíl" více než zde.

2
+
5
Turista
Náročnost
Psychická odolnost a vyrovnanost jsou nespornou výhodou. Nejde ani tolik o fyzické vyčerpání, právě naopak, okolo šesti dní čistého času strávíme na voru.

Bude velmi záležet na počasí a stavu vody, jak rychle nám denní etapy budou ubíhat. Výkyvy počasí budou taky významně ovlivňovat teplotu a vlhkost vzduchu. Může být od prádelny po ledničku a s tím vším je třeba počítat a být na to vhodně oblečen. Květen je přelomový - v březnu/dubnu končí období častějších srážek. Květen bývá slunnější, s výrazně méně srážkami. Dny jsou kratší a s průměrně menší vlhkostí. Vlhkost dokáže unavit mnohdy více než dlouhý pochod v horách, ale stojí to za to! Pořád je to ale Amazonie a deštný prales! Nezažít to by ani nebylo ono! Když prší, je to jako když vyleješ kýbl, řeka se rychle rozvodní, zrychlí, mele břehy, neustále se přetrasovává, i to je nebezpečné. Ne často, ale sem tam bude třeba pomoci s pádlováním. Je to něco za něco, fyzicky se neodrovnáš, psychicky si lehce šáhneš, ale ty zážitky, to ti zůstane!

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Politicky se jedná o dlouhodobě stabilní regiony, a proto potkáš v zásadě jenom přátelské "domorodce" (pokud se k nim chováš s respektem a dbáš na rady průvodce). Bezpečnostní rizika spojená s Amazonií v částech, které navštívíme, jsou tak především přírodní. Do pralesa se vydáme v doprovodu místních lidí, kteří mají s takovým pobytem bohaté zkušenosti. Je třeba dbát jejich pokynů jak v pralese, tak i mimo něj a předejít tak nečekaným překvapením. Dostupnost lékařské péče je velmi omezená a vzdálená. Povinné, ale většinou nevyžadované je očkování proti žluté zimnici. Ačkoliv v tomto období nebude aktivita hmyzu na své nejvyšší úrovni, je vždy velmi důležité myslet na vhodné oblečení, které je vzdušné, ale chrání před kousnutím či štípnutím hmyzu. Prevence je v tomto ohledu velmi důležitá. Na druhou stranu není třeba si nechat kazit výpravu paranoií, většinou budeš nepřítomností komárů mile překvapen. Malárie, dengue a další infekce jsou realitou Amazonie, nečíhají však na každém kroku a pravděpodobnost nakažení není tak vysoká, jak se může zdát.

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 5. 10. 2022.

Vízum, režim vstupu, doklady a očkování

Občané EU mají do Bolívie vstup do 90 dní bez vízové povinnosti. Postačí platný pas s dobou expirace půl roku před odletem z výpravy. V rámci opatření proti Covid-19 je třeba se prokázat ukončeným očkováním na Covid-19 (2 dávky) nebo PCR testem starým max. 72 hodin před nástupem do prvního letadla na trase do Bolívie, případně Antigen testem max. 48 hodin starým. Jistotou zůstává očkování! Testy mohou být pro bolivijské úřady problematické a tvůj vstup na území tak nejistý. Očekáváme ale, že v době realizace výpravy nebude už nic třeba.

Pro návštěvu je povinné (leč nevyžadované) očkování proti žluté zimnici. Doporučujeme rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu, tato očkování nejsou povinná. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek do La Paz se pohybuje kolem 23 000 Kč. Dále nás čeká ještě jeden místní přelet na zpáteční cestě Rurrenabaque – La Paz v ceně okolo 2 000 Kč. Celkově by letenky měly stát okolo 25 000 Kč. Zbytek dopravy bude řešen lanovkami, na kole, místní dopravou, případně smluvní dopravou, po pralese pěšky a na voru, v pampách a na Titicaca loděmi. Bude to pestré.

Ubytování

Ve městech využijeme ubytování v hostelech a penzionech. Na voru nás čeká kempování na břehu řeky a pralesa. Stany/přístřešky zajistíme na místě ve spolupráci s místními borci, z domu nemusíš nic tahat. Váha je na vor rozhodující, přebytečné věci tam nepatří. V pampách si uděláme pohodu a základnu budeme mít v krásných lodgích na břehu řeky. 

Stravování

Během plavby na voru a výletu do Pampas bude zajištěna lokální strava = plná penze. Nesmíte ale čekat evropský standard. Je třeba to brát v kontextu místa, kde se nacházíte, a to je na voru uprostřed džungle. Na večeři ulovená ryba s batátem, na snídani nějaká kaše, sem tam doplníme zásoby z vesnic. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit. Hladem nezemřeš! Mimo organizovaný program na voru a v Pampas si stravování řeší každý sám, ale zásoby netahej, v Bolívii je levno a koupíš tam vše, co potřebuješ. Zajdeme si do restaurace či na trh a vyzkoušíme místní speciality.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy se pošle dva měsíce před akcí. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním e-shopu ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Určitě se může v programu něco změnit, není to 100%, cíl jsou nevšední zážitky! Dodržení programu je samozřejmě jasnou prioritou. Není to naše první výprava do Jižní Ameriky po coronaviru, ale i tak se dá očekávat, že některé věci, místa a spojení nebudou hned fungovat v takovém rozsahu jako před virem. Nicméně možností akčního i kulturního vyžití v těchto zemích zná náš průvodce Honza nespočet a není se tak třeba obávat chvil klidu nebo nudy.

1. den

Odlet z Evropy (Praha/Vídeň).

2. den

Přílet do La Paz a odpočinek po dlouhém letu. Aklimatizace! Přeci jen La Paz se nachází ve výšce 3600 m n. m. a letiště je ve výšce 4000 m n. m. Ranní dospání, prohlídka města okružní jízdou lanovkami, trhy - i ten čarodějnický, historické centrum, shánění kol a výbavy na zítřejší sjezd. Seznamovačka. Spánek v hotelu.

3. den

Abychom se dobrodružně naladili, sjedeme si na kole Camino de la Muerte, z And do Amazonie. Sjedeš z 4700 m n. m. až do 1200 m n. m., celkem 65 km, skoro bez jediného šlápnutí. Sice jsme tě v úvodu trochu postrašili, cesta je dnes spíše zážitkovka, rozhodně se nemusíš bát o své zdraví. No a kdo nemá zájem, může do džungle dojet busem. Noc ve vesničce Coroico. 

4. den

Uděláme si trochu pohody před samotným vyplutím. Průzkum okolí Coroica. Můžeme okouknout místní plantáže koky a klidný život v zelených horách. Přesun k místu odjezdu u řeky. Párty před odjezdem na řeku.

5. den

Přípravy k odjezdu, seznámení s místními borci. Výpomoc se stavbou a dokončení voru. Výjezd na řeku, už není cesty zpět.

6. - 9. den

Vor a řeka a prales a výhledy. V rámci šestidenní plavby zdoláme 240 km na nafukovacím/dřevěném voru. Spát budeme na březích řeky ve stanech či hamakách. Projedeme meandry tropické řeky, sevřené mezi horami a pralesem. Sem tam podnikneme nějaký výlet do pralesa a do vesniček indiánů pro zásoby. Obchody tam nejsou, silnice také ne, jen my, řeka, oheň na břehu, Yacurunové, jaguáři a prales se vším, co v něm dokáže přežít. 

10. den

Předpokládaný příjezd do Rurrenabaque, ale také možná až další den. Bude záležet na rozvodnění řeky a chuti pádlovat.

11. den

Rurrenabaque, volný den. Přeci jen budeme společně skoro týden zavřeni na pár m² :-) Trhy, okolí, klídek na hotelu, místní život. Pokud dojedeme o den dříve, dnešní den už se přesuneme do Santa Rosa de Yacuma, kde strávíme o den déle.

12. den

Přesun do městečka Santa Rosa de Yacuma do oblasti Pampas.

13. den

Pozorování zvířat v Pampas. Jedná se o záplavovou oblast Amazonie, travnaté bažinaté území, které je k pozorování zvířat ideální. Lodičkami budeme proplouvat kanály a užívat si blízká setkání třetího druhu. Velmi zajímavý ekosystém.

14. den

Druhý den pozorování zvířat v Pampas. Zaplaveš si s růžovými delfíny, kajmany, piraněmi, budeš pozorovat ptáky, opice, kapybary, při troše štěstí i anakondu. Večer návrat do Rurrenabaque.

15. den

Odlet do La Paz, dle možnosti letů. Kvůli špatnému počasí se může stát, že let občas zruší, a proto si necháváme rezervu i pro přesun po zemi. Spánek na hotelu v La Paz.

16. den

Přesun místním busem do Copacabany na jezeře Titicaca. Prohlídka Baziliky Panenky Marie Copacabánské, trhy, křížová cesta na Cerro Calvário a pstruh k večeři!

17. den

Jezero Titicaca, přechod ostrova Isla del Sol napříč. Jezero samotné je ve výšce 3800 m n. m. a tak není divu, že nejvyšší bod naší trasy bude nad 4000 m n. m.! Večerní návrat do La Paz.

18. den

Dle dohody a aklimatizace nás čeká buď nejvýše položená sjezdovka na světě Chacaltaya 5400 m n. m. (ale neboj se, do 5300 m n. m. dojedeš autem :)), nebo průzkum kaňonu Palca s ohromnými skalními věžemi. Večer vyrazíme za kulturou v podobě Cholita wrestlingu (zápasy indiánek v ringu). Spánek na hotelu.

19. den

Nákupy suvenýrů, poslední gastrozážitky a odlet zpět do Evropy.

20. den

Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Žert

Neúnavný posluchač
nezastavitelný vypravěč
šprýmař
pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky, všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

  • Veškeré ubytování po celou dobu expedice
  • Veškerá společná pozemní doprava na místě
  • Průvodce Expedition Clubu - Honzu Žerta, který zná oblast jak své boty
  • Šestidenní sjezd řeky v bolivijské džungli (stavba voru, platba místním průvodcům, povolení, doprava materiálu atd.)
  • Dvoudenní tour do džungle v Pampas
  • Místní průvodce jak na vorech, tak v Pampas
  • Plná penze na voru i v Pampas
  • Individuální konzultace ohledně výbavy
  • Příspěvky na kurzy průvodcům
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Letecká doprava (cca 23 000 Kč) + vnitrostátní letecká přeprava z džungle (cca 2 000 Kč)
  • Vstupy na území komunit a národních parků (cca 50 USD)
  • Pronájem kola a ochranného oblečení na Camino de la Muerte (cca 60 USD)  
  • Individuální pojištění a zbylé jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?