Réunion - Poslední místo

Termín 26. 04. - 10. 05. 2023
OdjezdUpřesníme dle letenek
Destinace
Číslo akce853
Účastníků8
Cena30 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Představ si malý ostrov kdesi v Indickém oceánu, na kterém se Matce přírodě roztrhl pytel s přírodními krásami. Když vznikal, mohlo to vypadat nějak takhle: "Matko přírodo," volá vzrušeně vesmír, "vypadly ti skoro všechny tyrkysové laguny, pohádkově bílé pláže a hluboká zelená údolí s vodopády! Taky pár vulkánů a prales! Myslím, že bys neměla tak plýtvat na tuhle malou hroudu ztuhlé lávy, nezbyde ti dost na jiná místa." "Víš co, vesmíre? Hleď si svého! Roztrhl se mi pytel a nemám čas to sbírat, musím dnes dodělat ještě celé Brno a Moravský kras. Tys taky všechno rozfofroval tady na Zemi a na Mars už ti zbyly jen bakterie, které stejně hned chcíply," odpovídá nasupeně Matka příroda a hrne si to dál vodami Indického oceánu kamsi na sever. 

No, ať to bylo jakkoli, výsledek hovoří za vše. Ostrov Réunion je klenot v Indickém oceánu, který rozhodně stojí za to vidět. Jako zámořský departement Francie je nejvzdálenějším regionem Evropské unie a mísí v sobě původní kreolskou kulturu s francouzskou. Díky tomu můžeš zažít pohodovou snídani ve francouzském stylu na písečné pláži pod palmami a odpoledne funět do strmých svahů aktivního vulkánu s vidinou tradičního kreolského rougail saucisse k večeři. 

Ve vypůjčených autech projedeme dokola celý ostrov a podnikneme řadu výletů do jeho hornatého vnitrozemí. Vylezeme ke kráteru jedné z nejaktivnějších sopek Piton de la Fournaise, vykoupeme se v lagunách pod nespočtem vodopádů a pokud budeš chtít, můžeš zažít i potápění se žraloky, canyoning nebo let padákem. Pro všechny tyto aktivity je Réunion doslova rájem. Hlavní jsou však pro nás hory, a tak jim v programu věnujeme nejvíc času. Díky malé rozloze ostrova a nepředvídatelnému počasí si však můžeme dopřát i další neplánovaná dobrodružství. Záleží jen na tobě.

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky Helči Samkové!

Náročnost 3 z 5

Na výpravě tě čekají převážně jednodenní výpravy s lehkým batohem. Vzhledem k charakteru ostrova však počítej s pořádným převýšením. Na většině treků nastoupáme kolem 800 výškových metrů za den. Hornatý střed ostrova opravdu nenabízí rovné hřebeny, ale strmé svahy vulkanických hor. Půjdeme však pohodovým tempem, ať si stihneme užít i okolní džungli a koupání ve všudypřítomných jezerech a vodopádech, takže to nebude žádná hrůza. Jednou podnikneme dvoudenní přechod, během kterého přespíme v tradičním kreolském domečku. 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martina Podhůrská

Novinářka, fotografka, hledačka pokladů, milovnice pizzy a východů slunce

Martina vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake. Ztracená města ani poklady sice zatím nikde nenašla, ale záliba v cestování, zkoumání map a opuštěných budov se jí úspěšně drží. Ať už s Expeditionem nebo sólo stihla na velbloudech objevovat duny Sahary, provětrat cepín na ledovcích Islandu, vylézt na nejvyšší horu Moldavska nebo na oslech projet Tádžikistán. Vysokoškolská studia ji zavála do světa médií, a i díky škole je její druhé doma v Itálii. Má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. 

Facebook martpod@email.cz 737561551 Reference

Doprava

Na Réunion se budeme dopravovat letecky (letenka není v ceně výpravy). Po příletu si zapůjčíme auta, kterými se budeme přesouvat po ostrově a podnikat převážně jednodenní výlety. Díky tomu bude naše skupina flexibilní a budeme mít možnost upravovat program podle náročnosti, počasí i přání skupiny. Vzhledem k rozloze ostrova najezdíme za celou dobu kolem 500 km.

Ubytování

Spát budeme v místních guesthousech (celkem 7x), kempech (kde bude zapotřebí vlastní stan, a to celkem 4x) a jednou na horské chatě. Před výpravou se domluvíme na sdílení stanů a dalšího vybavení, abychom ušetřili váhu do letadla.

Stravování

Stravování je na každém účastníkovi individuálně. Část jídla určitě povezeme z ČR, ale není problém dokoupit jídlo až na místě. Samozřejmě využijeme každé příležitosti ochutnat místní kuchyni, která je opravdu zajímavým mixem kultur vzhledem k historii ostrova.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Expediční půjčovnu najdeš ZDE

Vstupní formality, vízum a očkování

Réunion je součástí Evropské unie. Cestovat je ovšem potřeba s platným cestovním pasem. Žádná víza nejsou zapotřebí.

Doporučení ohledně očkování najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

30 990 KčCena
26. 4. - 10. 5. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování na výpravě (celkem: 7x v guesthousu, 4x v kempu, 1x na horské chatě)
 • Pronájem dvou aut na celou dobu výpravy, vč. pojištění a pohonných hmot
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (cena letenek se pohybuje okolo 20 000,- k 11. 8. 2022)
 • Vstupy a platby za příp. atrakce (plavání se žraloky, výroba vanilky, želví útulek... počítej cca 50 eur)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR přes Paříž.

2. den: Přílet na Réunion do hlavního města Saint-Denis. První den věnujeme průzkumu města a kreolské architektuře, podíváme se na katedrálu Notre-Dame de la Délivrance, projdeme se po nábřeží, kde jsou stále na opevněném břehu kanóny. Nakoupíme ovoce na místním trhu a sníst ho můžeme třeba na vyhlídce na celé Saint-Denis. Vyzvedneme si auta z půjčovny a zkusíme zajet k vodopádům Cascade de Chaudron nebo Cascade la Pluie. Večer strávíme na plážích města a přespíme v místním guesthousu.

3. den: Přesun do kaldery Salazie, dopoledne navštívíme továrnu na vanilku - to k Réunionu neodmyslitelně patří. Zastavíme se u Niagarského vodopádu (no vážně), u Bassin Boeuf se vykoupeme a pokocháme se výhledy na vodopád Voile de la Mariée. Pokud nám zbyde čas, navštívíme Trois Cascades. Spaní ve stanu v kempu.

4. den: Uděláme si celodenní výstup na Piton d'Anchaing (1356 m n. m.), vulkán kaldery Salazie a poprvé si pořádně užijeme místní džungli. Spaní v kempu.

5. den: Přejedeme do sedla Petit Col (1864 m n. m.), odkud zahájíme dvoudenní trek po dálkových trasách GR G1 a GR G2 do kaldery Mafate. Sestoupíme mezi hory skrz tamaryškové lesy kolem vodopádů na místa přístupná jen pěšky nebo vrtulníkem. Spát budeme v kreolských domečcích v polovině treku.

6. den: Na druhý den treku nám zbyde menší porce výškových metrů i kilometrů. Díky tomu stihneme večer přejet do Saint Andre a navštívit místní vanilkové plantáže, ochutnat bourbon nebo zajít na hinduistické chrámy Temple du Colosse.

7. den: Dáme si krátkou procházku na vodopády Takamaka a pak přejedeme k jezeru Grand Etang, kde se projdeme kolem jezera. A pokud bude čas, stihneme vidět i vodopády Cascades du Bras d’Anette nebo tamaryškové lesy na Col de Bébour. Večer přejedeme pod Piton de la Fournaise, druhou nejaktivnější sopku na světě. Ubytujeme se v guesthousu pod nástupem a budeme doufat, že si na zítřek dá vulkán pohov, abychom mohli vystoupit až k vrcholovému kráteru.

8. den: Brzký ranní odchod na vrchol kráteru, pokud bude stezka otevřená, výstup na východ slunce a trek kolem kráteru. Pokud bude vulkán soptit, alespoň budeme obdivovat lávové divadlo z bezpečné vzdálenosti. Podíváme se na sopečné pláně Plaine des Sables a cestou na pobřeží zvládneme ještě zástávku na vyhlídce Nez de Boeuf. Večer odjezd na pobřeží kolem St. Anne's Church.

9. den: Uděláme si odpočinkový den. Navštívíme městečko Saint-Benoît, plantáže Vanilla Bourbon, lávové tunely, kostel Notre Dame des Laves, kterému se jen zázrakem vyhnul proud žhavé lávy, okoukneme místní pláže a vodopády, večer strávíme někde na pobřeží. Užijem si i koupačku v mořském bazénu. Operativně jde využít i pro canyoning v Langevin.

10. den: Navštívíme kalderu Cilaos a dáme si kratší trek soutěskou la Chapelle. Odpoledne máme na výběr mezi želví zahradou nebo poznávačkou místních pláží, které se řadí k nejhezčím na ostrově.

11. den: Navštívíme útulek pro želvy, Plage de Boucan Canot a l'Hermitage a dáme si krátkou procházku zeleným údolím na tři vodopády (Bassin des Aigrettes a Malheur). V Saint Gilles ještě můžeme navštívit akvárium. Večer si buď uděláme výlet na Pic du Maido na západ slunce, nebo si dáme západ někde na pláži u něčeho dobrého.

12. den:  Pokud nestihneme předchozí den, podnikneme výlet na Pic du Maido na východ slunce, pokocháme se výhledy z horských hřebenů a trochu se po nich projdeme. V Saint Paul navštívíme hřbitov s hrobem piráta La Buse a přejedeme do Dos d’Ane, kde se projdeme na Cap Noir a Roche Verre Bouteille a ještě si užijeme výhledy z horských vrcholků.

13. den: Odjezd do Saint-Denis, zastávka v Grande Chaloupe na Lazaret nebo v La Montagne v bývalém leprosáriu a seznámíme se i s touto historií ostrova. Odpoledne strávíme ve městě nákupem suvenýrů pro naše nejbližší.

14. den: Vrátíme auta, rozloučíme se s Réunionem posledním drinkem na pláži a nastoupíme do letadla směrem domů.

15. den: Přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 


Možnost prodloužení výpravy na Mauricius

Mauricius je podobně jako Réunion ostrovem, na kterém se mísí díky koloniální historii nejrůznější kultury. Na rozdíl od Réunionu je ale samostatnou republikou s jednou z nejrozvinutějších ekonomik Afriky. Ostrov obklopuje ohromný korálový útes, díky kterému vznikají bílé písečné pláže, chráněné před dravostí oceánu, a jeho vnitrozemí nese nezaměnitelný charakter vulkanického původu, i když tu už žádné aktivní vulkány nenajdeme. Oproti Réunionu nabízí poklidnější přírodu, zato možná autentičtější africký nádech kultury a životního stylu. Vynechat ho po absolvování tak dlouhé cesty by byla opravdu škoda. Strávíme na něm 5 dalších dní před odletem do ČR.

Průvodkyně Marťa bude po ukončení výpravy pokračovat ještě na pět dní na Mauricius. Pokud chceš, můžeš se k ní přidat! Prodloužení o cca pět dní (dle letenek) už není součástí výpravy, ale Marťa uvítá společnost a ty její cestovatelské zkušenosti :-) Rádi ti pomůžeme s úpravou letenky tak, aby to s Mauriciem pasovalo. Program už není součástí výpravy, a proto za něj nic neplatíš. Složíte se pouze na společné náklady (zapůjčení auta, ubytování...). Odhadem je to cca 5 000,- a podobná částka za změnu v letence.

     

Orientační plán

14. den: Přelet z Saint Denis na Mauricius, projdeme si Port Louis a místní China Town, spaní v místním guesthousu.

15. den: Zkusíme se dostat na malý ostrůvek u východního pobřeží Ile aux Cerfs, nejsnazší variantou budou malé loďky rybářů, které pravidelně vyplouvají z Trou d’Eau Douce. Dáme si koupačku a po návratu přespíme někde na pobřeží, cestou zkusíme ještě kouknout na vodopád Eau Bleu s výraznou modrou vodou. 

16. den: Vyrazíme brzy ráno, přesuneme se na jih ostrova, uděláme si zastávku v parku La Vanille, kde funguje největší rezervace želv aldaberských v zajetí, a kdo bude chtít, může tu ochutnat i krokodýlí steak. Koukneme se na pláž Gris Gris a můžeme si dopřát vyhlídkový let nad podmořským vodopádem. Potom už zamíříme ke geoparku Chamarel, kde sopečná činnost vytvořila unikátní krajinu, a ke stejnojmennému vodopádu. Přespíme někde v nejbližším okolí. 

17. den: Vyrazíme brzy, uděláme si nějaký kratší trek do národního parku Black River Gorges a navštívíme místní vodopády, trailů budeme mít na výběr hned několik. Když budeme chtít, na nejvyšší vrchol Mauricia je to odsud taky kousek. 

18. den: V přírodě ještě zůstaneme a brzy ráno se vydáme prozkoumat vodopády Tamarind, soustavu hned sedmi vodopádů v zeleném údolí. Večer se už vrátíme do Port Louis, užijeme si západ slunce na pláži a nakoupíme si poslední suvenýry.

19. den: Podle času odletu se vydáme na letiště a zamíříme domů.  

20. den: Přílet do ČR.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace