Silvestr na běžkách ve Femundsmarce - Poslední místo

Termín 27. 12. 2022 - 04. 01. 2023
Odjezd27. 12. v 7:00 z Brna
DestinaceNorsko
Číslo akce854
Účastníků8
Cena16 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Každý, kdo má rád sever, to zná. Zvláštní puzení a touha po strohé jednoduchosti, která je esencí Severu. Už jsi někdy cítil mrazení v zádech, když se ti nad hlavou roztančí polární záře? To je taky jedna z věcí, která se ti jen tak někde nepoštěstí. Jen tak někde ne, ale v zapadlém koutu ve Skandinávii s názvem Femundsmarka to jde. 

Vezmu tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar, pod kterým strávíme noc s výhledem na zamrzlou masu ledu, oslavíme Silvestr v roubené chaloupce na farmě, která chová soby a taky si vyzkoušíš, jaké to je strávit jednu noc na mrazivých planinách Femundsmarky. Především se ale chystáme na běžky. Podél hranice se Švédskem místňáci protahují dlouhé kilometry běžkařských stop, na kterých pronikneme až do nitra Femundsmarky. Užijeme si to pěkně pohodově na lehko při jednodenních výletech. Večery strávíme v roubence u krbu s dobrým jídlem na farmě Valdalen Gard. Poznáš tu, jak Sámové chovají stáda sobů a jak vypadají jejich oslavy Nového roku.

Malá ochutnávka z minulého roku


Náročnost 2+

Většinu času strávíme na jednodenních běžkařských výletech. Jejich délku přizpůsobíme společné domluvě. Výkonnější mohou podniknout delší výlety na vlastní pěst, protože se budeme vždy vracet na stejné místo a trasy jsou krásně značené.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Honza Bořil

Honza je v našem týmu nováčkem, to ale neznamená, že byste se s ním ztratili - právě naopak. Jeho vášní je orienťák, takže práce s buzolou a mapou je jeho denním chlebem. Krom toho miluje stopování a východ, zejména Balkán a postsovětské země. Zatímco ostatní jezdí na Erasmy na západ, on si ho střihnul v Arménii. Má za sebou jednodenní výběh na Ararat, několik týdnů v Kyrgyzstánu (včetně výstupu na Pik Skobelevu) a měsíce života na Balkáně - do Albánie se uklidil po celý nejtvrdší lockdown. V normálním životě ho potkáte zejména v Brně a kdekoliv, kde se zrovna dá lyžovat. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook borekj.jan@gmail.com 604 268 639‬ Reference

Doprava

Pojedeme autem. Je to kus cesty, ale my si ji v obou směrech rozdělíme nočním trajektem, kde si odpočineme a protáhneme nohy. 

Ubytovaní a stravování

Celkem 4 noci strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo, se kterými oslavíme Silvestra. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na poslední noc tě průvodce vezme vyzkoušet opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. Pro tuto noc s sebou vezmeme veliký stan s ohřívačem a s trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou.

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na Silvestra můžeme domluvit společnou večeři s místními, kteří připravují tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek. 

Výbava a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 4 dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu Vám samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem :)

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

16 990 Kč 

Cena

27. 12. 2022 - 4. 1. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místo a na místě
 • Trajekt + ubytování v kajutách
 • 4x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní, ohřívače a společenského stanu Hilleberg Altai XP
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den (27.12.): Potkáme se dopoledne v klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na sever. S více řidiči to do dalšího odpoledne zmákneme. Zhruba 6 hodin si dopřejeme odpočinek na trajektu, takže cesta bude o poznání snesitelnější.

2. den (28.12.): Odpoledne dojedeme do vesničky Morkret. Vytáhneme saně a věci na dva dny a vyrazíme asi pět kilometrů vyzkoušet terén. Naším cílem bude Njupeskar - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledového giganta. Noc strávíme v chatičkách na jeho úpatí. 

3. den (29.12.): Osaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde nás v osadě Valdalen bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující 4 noci bydlet a podnikat z něj túry.

4. den (30.12.): Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40 km dlouhý.

5. den (31.12.): Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru a přejedeme přes hory zpátky k chalupě. Večer společně oslavíme Silvestra s místními obyvateli s výbornou večeří a jejich tradicemi.

6. den (1.1.): Oklepeme se po oslavách a vyrazíme zase ven. Možností, kam vyrazit na běžky je hned několik.

7. den (2.1.): Zabalíme si věci a vyrazíme vyzkoušet, jak to vypadá na polárních výpravách. Rozdělíme si věci do batohů a zapřáhneme za sebe polárnické saně a vydáme se pod stolové hory Elgahogna a Store-Svuku tvořící srdce národního parku. Noc strávíme venku. 

8. den (3.1.): Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Krátce po poledni vyrazíme na zpáteční cestu k Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt do Německa

9. den (4.1.): Cesta domů. Ve večerních hodinách příjezd do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace