Kyrgyzstán: Ťan Šan na koni i pěšky

Termín 15 - 27. 08. 2023
Odjezdletecky z Prahy
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce896
Účastníků9
Cena16 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor, tisíců jezer a divokých koní. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n. m. Podnikneme tu šestidenní trek až k patám nejvyšších vrcholů Ťan-Šanu. Pokloníme se sedmitisícovým ledovým velikánům Chan Tengri a Pik Pobědy. Naše cesta povede z rozkvetlých travnatých strání a šťavnatých pastvin až po rozeklaný kamenitý ledovec Inylček v samotném srdci hor. Cestou překonáme nejednu překážku v podobě divokých ledovcových řek, strmých horských svahů a sedel, z nichž některé dosahují výšky 4000 m n. m. Poznáme drsnou i přívětivou tvář hor. Nebude to snadné, poneseme si veškerou výbavu s sebou a takřka po celou dobu nepotkáme civilizaci. Bude to výzva, ale ze země ke hvězdám vyšlapaná cesta nevede. Odměnou nám bude odlehlost a samota tohoto nezkaženého koutu země a panenské přírody, daleko od zástupů turistů cvakajících fotoaparáty a přeplněných horských magistrál, kde potkáme snad jen pastevce a jejich stáda jaků, ovcí a koní. 

Co by to ale bylo za návštěvu země, kterou stvořily kočovné kmeny bez nahlédnuté do jejich života a tradic. Proto se po návratu z treku na dva dny vyhoupneme do koňských sedel a vydáme se do nekonečných stepá vedoucích na sever od Karakolu až daleko do Kazachstánu. Vezmeme si jen to nejnutnější, ať můžeme jet co nejvíc nalehko a užívat si radost z jízdy. Že jsi nikdy nejel na koni? Nevadí! Spolu to zvládneme. Noc v srdci stepi strávíme u ohně v jurtě s pečeným masem a rusky vyprávěnými příběhy našich průvodců.

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům minulé akce.

Náročnost 3+ z 5

Průzkumník: Pokud se chcete zúčastnit této akce, už byste měli mít zkušenosti s chůzí po horách s těžkým batohem. Každý den nás čeká 15 - 20 km a převýšení klidně 1000m.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Trekking ve vysokých horách s sebou nese objektivní rizika, která ale maximálně eliminujeme dobrou přípravou. Na trase nás čekají brody řek i vysoká horská sedla (cca 4000m). Není to ale nic, z čeho bychom se museli  strachovat příliš. Na naší cestě taky pravděpodobně potkáme místní pastevce a budeme trochu v kontaktu s civilizací.

Průvodce

Milča Mařáková

Milča známe jako instruktorku z lanového centra kde klidně utáhne programy s pány manažery i předškolními dětmi. S nadšením učí malé děti o přírodě a genetice, kterou sama studuje a ve volných chvílích trénuje poledance a acroyogu. Je společenský tvor, umí od srdce zazpívat i zatančit a ve světě ji to táhne sem a tam, hlavně za lidmi. 

milenamarakova@gmail.com 736 487 956 Reference

Doprava

Letecky z Prahy přes istanbul do Biškeku. Letenky nejsou v ceně výpravy, veškerá doprava na místě pak ano. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 10000 Kč. 

Ubytování

Na treku budeme spát ve vlastním stanu a poneseme si proto kompletní výbavu na trek s sebou. Minimálně 4x přespíme v místním guesthousu a jednou v jurtě na stepích za Karakolem.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Expediční půjčovnu najdeš ZDE

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Kyrgyzstánu je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu. Pro trek k Inylčeku je nutný také permit od vlády, který obstaráme společně a je v ceně výpravy.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

16 490 KčCena
15. - 27. 8. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování na místě (min. 4x v hostelu, 1x v jurtě)
 • Veškerá doprava na místě (maršutky, jeepy)
 • Vstup do národního parku
 • Permit pro vstup do pohraniční oblasti
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 
 • Zapůjčení koní na dva dny, vč. nákladní, místního průvodce a dalších služeb (130-150eur). 

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy/Vídně přes Istanbul do Biškeku

2. den: Po příletu do Biškeku se rovnou přesuneme na autobusové nádraží a maršutkou vyrazíme na cestu do Karakolu. Cesta trvá dobrých 6 hodin, ale patří k ní taky zastávky na jídlo a dobrodružství z kombinace místních silnic a temperamentu řidičů. Projdeme se po Karakolu, dokoupíme potřebné drobnosti a plynové bomby. V Karakolu se ubytujeme v jurtách a zajdeme na dobré jídlo.

3.-9. den: Přesuneme se na začátek našeho treku do Šacht Džergalanu. Odtud se vydáme na šestidenní trek k ledovci Inylček. Projdeme údolím Tjun a Čon Džanalač přes sedla Ašutor, Džanalač a do údolí Sarydžaz. Následně údolím řeky Tjuz a přes stejnojmenné sedlo (4001 m) až do údolí Inylček. Cesta vede údolími řek a cestami prošlapanými dobytkem do horských sedel. Z vrcholků uvidíme sedmitisícové velikány Pik Poběda a Chan Tengri. Neodmyslitelnými společníky nám budou pasoucí se stáda koní, krav a jaků, stejně jako pravidelně rozmístěné jurty, u kterých můžeme přespat a seznámit se tak s místními. Cílem naší cesty je kemp Džailoo. Odtud terénním vozem zpět do Karakolu, cca 5 hod. Jeden den si na treku necháváme jako rezervní, nikdy nevíme, kdy se nám může hodit. 

10.-11. den: V Karakolu si každý osedláme vlastního koně a vyrazíme z hor do stepí táhnoucích se až na sever do Kazachstánu. Koně totiž k místní krajině a životnímu stylu neodmyslitelně patří. Sbalíme si jen to nejnutnější a nalehko pojedeme kam nás koně dovedou. Jestli nemáš s jízdou na koni žádné zkušenosti, nelam si s tím hlavu, není to nic těžkého :) Noc strávíme ve stepi v jurtě s místním jídlem u ohně. Dvoudenní výlet necháváme v programu jako dobrovolný. Může se snadno stát, že nám zapeklitosti hor pozmění program, nebo se společně domluvíme na různých variantách programu (lze vyrazit i na jednodenní výlet v sedle). Pokud se rozhodneš pro jinou alternativu, rádi ti ukážeme, co je možné v okolí Karakolu podniknout.

12. den: Ranní přesun do Biškeku. Odpoledne se projdeme centrem města, které je (jako u většiny postsovětských měst) správně pompézní a navštívíme taky místní tržiště. Spaní v hostelu.

13. den: Přesun na letiště a odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace