Bulharské hory na sněžnicích

Termín 06 - 12. 03. 2023
Odjezd6.3. ve 20:00 z Brna
DestinaceBulharsko
Číslo akce897
Účastníků8
Cena12 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Není to poprvé, kdy míříme do Bulharska za místy, kam v zimě moc lidí nechodí, abychom si je užili pouze pro sebe. Pohybovat se budeme v srdci bulharského pohoří Rila na chatách Lovna a na naší oblíbené chatě Ivan Vazov. Je zapadlá mezi téměř třítisícovými vrcholky Rily a dýchá harmonickou atmosférou naprostého klidu. Jedno z těch vzácných míst, kam už nedojdou turisti, které pár kilometrů vedle vyplivne lanovka. Jednoduše proto, že dostat se tam vyžaduje trochu pohybu po svých. A to přesně vyhovuje nám. Kamkoliv jezdíme, snažíme se objevit zapadlé klenoty jako tento a užít si je, dokud ještě mají svůj jedinečný charakter. Chata se nachází v jedné z nejkrásnějších horských oblastí v Bulharsku, oblasti 7 Rilských jezer, kterou jsme si zamilovali. Od chaty Lovna si vyšlápneme na romantickou chatu Ivan Vazov uprostřed hor. Chata se nám stane na 2 noci útočištěm a my z ní budeme na lehko vyrážet na okolní vrcholy, které dosahují skoro třítisícové výšky. Těžko se nám odsud bude odcházet, a tak se motivujeme tím, že poslední den zamíříme do venkovních termálních lázní na úpatí hor. Nasadíme kulicha na hlavu a budeme se válet ve vyhřáté vodě s výhledem na hory! 

Malá ochutnávka

Náročnost 3+

Denní dávky nejsou velké - max. 15 km. Zimní podmínky jsou ovšem nevyzpytatelné. Z jasných dní se snadno stane náročné prodírání vánicí a náročnost se proto těžko odhaduje a je dobré mít dostatečné rezervy. Spát budeme vždycky vevnitř v chatě. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Expe Tým

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Lavinové školení v rámci výpravy

Rozumět sněhu, jeho přeměnám, vyhodnotit vývoj počasí, vliv větru. To není žádná sranda. Ani ti nejzkušenější si občas nejsou jistí a na místě je vždy notná dávka ostražitosti a pokory. Kde jinde se ale o lavinách něco dozvědět než v horách samotných. V rámci výpravy tě čeká zaškolení, jak pracovat s lavinovou výbavou a základy prevence.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování a stravování

Celou dobu strávíme na horských chatách, kde bude teplo. Budeme ale potřebovat malý spacák, protože ubytování je prosté, na matracích. Spacák nemusí být zimní, ale letní bych taky úplně nebral. Ať má limit aspoň 0°. Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo. Spát budeme 4x na horské chatě

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Nutností bude zimní vybavení na hory a sněžnice. Uvidíme podle sněhové nadílky. Povinností je také kompletní lavinová výbava (vyhledávač, sonda, lopata)

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

12 990 Kč Cena
6.-12.3.2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování - 4x ubytování na horské chatě a 1x v apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy (Sapareva Banya)

Co cestou uvidíš

1. den:
Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si pivo/kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do bulharské Sofie

2. den: 
Brzy ráno dorazíme do Sofie - půjdeme se projít,  krátká procházka centrem a dobrá snídaně, kde probereme detaily programu jsou tím hlavním cílem. Pak nás čeká cca 1,5 hodiny v autě - přejezd do pohoří Rila. Přesuneme se k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO. Hned potom dojedeme do vesnice Sapareva Banya, která se pyšní nejteplejšími termálními prameny v Bulharsku. Mají teplotu 102°C. Zajdeme si do venkovních bazénů, které mají 42°C, čouhá ti z nich jen hlava a přitom pozoruješ majestátní pohoří Rila. Pokud je dnes nestihneme, určitě si je schováme na poslední den! V podvečer se naposledy stavíme do obchodu a vydáme do hor. Ujdeme 2 km na chatu Lovna, která stojí na hranici lesa ve výšce 1700 m. Stane se naší základnou na dnešní večer.

3. den:
Túra do středu Sedmi rilských jezer. U chaty sedemte jezera odložíme část vybavení a vyrazíme nalehko na vrchol Kaboul (2543m). U chaty se také pověnujeme nutnému tréninku s lavinovou výbavou.

4. den: Přejdeme přes Razdela Pass a po hřebeni, ze kterého se spustíme na chatu Ivan Vazov. Chata Ivan Vazov je ve výšce 2300 m a je obklopena vrcholy vyššími, než je Gerlach. V tomhle dolíku uprostřed hor se ti bude zatraceně líbit. Poté, co dorazíme, si dáme dobré jídlo, projdeme program. Odpoledne - pokud bude pěkně, tak se projdeme na vyhlídkový vrchol Otovitsa (2 712 m n.m.) a budeme pokračovat s krásným výhledem na jezera přes Jezerní vrchol (2 559 m n.m.) na západ slunce. 

5. den: Dnešní den bude nejdelší a nejvyzývavější. Zkusíme dojít až na vrchol Malyovitsa 2738m. Celá trasa vede po širokém vyhlídkovém hřebeni, které je obklopen na všechny světové strany horami. Trasa - ZDE. Jelikože je trasa jednosměrná, dá se kdykoliv otočit a vrátit se na chatu. Večer si zahrajeme karty, ohřejeme se, dáme si čorbu a uděláme si příjemný večer.

6. den: Ráno se rozloučíme s Olegem a po snídani vyrazíme dolů do údolí přes sedlo Razdela (2603 m), k naší dodávce. Pokud budeš chtít, můžeš se od jezer svézt lanovkou. Sjedeme do městečka Sapareva Banya, kde mají termální prameny. I kdybychom se tu vyhřívali už první den, určitě zvládneme druhé kolo. Našim uchozeným nohám a protaženým tělům určitě bodne. Přespíme v apartmánech kousek od termálů.

7. den: Brzo ráno nastartujeme naši dodávku, proklouzneme kolem Sofie a hurá domů! Příjezd do Brna kolem 20:00 hod. (orientační čas = záleží na provozu a délce čekání na hranicích.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace