Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko

Termín 02 - 09. 04. 2023
Odjezdodjezd z Brna v 7:00 hod
DestinaceBosna,Chorvatsko
Číslo akce898
Účastníků8
Cena11 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Ve státech jako Bosna, nebo Černá hora se místní lezecká komunita teprve probouzí k životu a začíná objevovat potenciál, který mají všude kolem. Vznikají tak stále nové oblasti lokálního i Evropského významu. Jednou z nich je i Blagaj, místo známe hlavně díky silnému vřídlu řeky Buny a místnímu klášteru v úchvatných kulisách 170 m vysokého vápencového útesu. Pohled na tuto monumentální stěnu nechává tušit, že okolní kopce budou slušné horolezecké hřiště a prstíky začínají svrbět… Oblast Blagaj jsme byli poprvé prozkoumat na podzim 2022 a předčila naše očekávání. Na Velikonoce se zde vydáváme znova, abychom objevili další sektory téhle oblasti s úžasným potenciálem.

Takže co přesně tě čeká? Jelikož je Blagaj docela daleko, byla by škoda jen tak profrčet celé Chorvatsko, které je lezeckou Mekkou, a tak se zastavíme nejdříve v naší oblíbené oblasti na Krku v sektorech Belove stěny a Portafortuna. Během 2 dnů se rozlezeme, a pak se přesuneme dál na jih do neprobádaných vod. Blagaj je oblast, kde v poslední době vzniká spoustu nových cest a sektorů a to především díky místnímu lezeckému klubu a horolezeckému festivalu, který se zde koná. Těšit se tak můžeš na neoklouzaný vápenec a liduprázdné stěny. Samozřejmostí bude instruktáž od zkušeného instruktora Honzy, takže pokud si začátečník, nemusíš se bát, tahle akce je i pro tebe.

Lezení

Jde primárně o lezecký výjezd. Měl/a bys mít tudíž základní zkušenosti s lezením na skále, jištěním prvolezce a slaňováním s prusíkem. Pokud ti tyto dovednosti chybí, nebo se v nich chceš zdokonalit, rádi ti doporučíme kurz základních lezeckých technik.

V oblastech, kam se chystáme, se nachází celá řada dobře odjištěných lehčích cest, na kterých se můžeš zdokonalit v tahání cest. K dispozici ti bude licencovaný instruktor skalního lezení, který ti rád natáhne těžší cesty a méně zkušeným zopakuje základní metodiku, aby byli samostatní. Na zkušenější lezce tu čekají cesty téměř jakékoli obtížnosti. Podmínky na jaře a jsou pro lezení ideální. Pokud bude chladno, dáme přednost vyhřátým jižním stěnám, a pokud bude naopak teplo, schováme se do stinných oblastí. Co je jisté, že bude hodně světla a rozhodně nebude chybět koupačka v moři. Každopádně, tohle je výlet za lezením! V případě nepříznivých podmínek nehodíme flintu do žita a akci přesuneme do jiné oblasti. Není problém strávit celou dobu v Chorvatsku, nebo můžeme úplně změnit působiště. Itálie, Rakousko nebo třeba Černé Hora, je to fuk, terény jsou všude.

Malá ochutnávka

Průvodce

Honza je licencovaný instruktor skalního lezení. Bude ti k dispozici svými metodickými a praktickými radami. Pokud si v lezení ještě nejsi úplně jistý/á a chceš se posunout dál, je to ideální příležitost. Výprava není přímo lezecký instruktážní kurz. Honza Tě ve všem zaučí, celou dobu se Ti bude věnovat, ale předpokládá se, že budeš schopný/á být i po nějakou dobu samostatný/á, když se bude Honza věnovat ostatním nebo si bude chtít na chvíli zalézt.

Jan Haráč

Mr. Patizon, milovník přírody, houževnatý dříč, alpinista.

S Honzou jsem měl to štěstí potkat se již před deseti lety. Dlouhá léta jsme spolu intenzivně cestovali do všech koutů světa. Od nejvyšší hory Afghánistánu - Noshaq 7492m, vrcholů v tádžickém Pamíru, Pákistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Ruska, až po našemu srdci blízké Vysoké Tatry. Honza kromě toho stihl projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy, Kyrgyzstán a mnoho dalšího. Poslední dobou se věnuje rozvoji své značky Patizon, pod kterou vyrábí nejlepší péřové spacáky v ČR. Je to člověk, kterému věřím nade vše, a proto se nemusíš bát, bude o Tebe dobře postaráno a věřím, že Tě obohatí o své zkušenosti!

 • Honza vyrábí skvělé péřové spacáky Patizon!
 • 2017 - Honza  společně s Martinem Ksandrem zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak - ZDE
 • 2015 - Přešel 700km přes zamrzlé jezero Bajkal v Rusku
 • Instruktor skalního lezení. 
Web janharac@gmail.com 739513610 Reference

Náročnost 3

Tahle výprava bude jen o lezení, žádné dlouhé pochody s báglem nás nečekají. 

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v kempech ve stanu, případně přímo pod skalami. Stan a spacák tedy s sebou.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Vařit budeme na plynových vařičích, případně využijeme zázemí kempů. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Budeš potřebovat základní lezecké vybavení (sedák, lezečky, helmu, jistítko, pár zámkových karabin atd.). Pokud máš lano, je to super. Pokud ne, vezmeme klubové. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

11 990 Kč Cena
2. - 9. 4. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
V ceně je zahrnuto
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování ( 5 x kemp se sprchou)
 • Zajištění průvodce a instruktora skalního lezení, který se Vám bude po celou dobu věnovat.
 • Půjčení vybavení kromě lezeček a jistítka  = lana, sedák, helma, presky, karabina (pokud nemáš)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práce má a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
V ceně není zahrnuto
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoliv případně vstupy

Plán cesty

1. den: Ráno se sejdeme v klubovně a vyrazíme na cestu do Chorvatska. Odpoledne dojedeme na ostrov Krk. Uděláme první seznámení s metodikou a technikou lezení na sportovních skalách. Spaní pod skalami. 

2. den: Lezení na ostrově Krk v oblasti Belové stene. Je tu k dispozici spoustu cest, převážně lehčích obtížností, kde si každý najde tu svou. Tuto oblast máme moc rádi a určitě nebudeš zklamaný/á. Spaní pod skalami. 

3. den: Dopoledne lezení na ostrově Krk  oblasti Portafortuna. Spaní v kempu v Bašce. Zajdeme si do restaurace na grilovanou rybu a dáme si Karlovačko.

4. den: Prostřední den patří mezi ty odpočinkové. Prsty odřené od ostrého vápna budou potřebovat odpočinout. Pomalu se přesuneme na bosenský Blagaj. Po cestě se můžeme zastavit na koupačku u moře nebo nakouknout do legendární Paklenice. Večer dojedeme do Hercegoviny, do kempu Blagaj, který se nám stane útočištěm na zbytek nocí.

5. den: Čeká nás průzkum oblasti Blagaj a celý den lezení na krásné neolezené skále. Spaní v kempu.

6. den: Dopoledne lezení v oblasti Blagaj. Zbytek dne čumenda po okolí a koupačka třeba ve vodopádech Kravica. Regenerovat se musí! Spaní v kempu.

7. den: Celý den lezení v oblasti Blagaj. Tohle je poslední den, kdy můžeš dokončit všechny rozlezené projekty, tak se snaž! Jelikož poslední den bývá už unavený, můžeme odpoledne využít k návštěvě nedalekého Mostaru, který je opravdu kam bys kamenem dohodil/a. Do Mostaru na kafíčko si vlastně můžeš zajet klidně každý den, auto Ti bude k dispozici. Spaní v kempu.

8. den: Odjezd domů přes Chorvatsko, žádné velké zastávky je to přes 10h cesty. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, v případě špatného počasí či jiných náležitostí najdeme jinou oblast.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace