Ukrajina Silvestr na Koločavě

Termín 26. 12. 2022 - 01. 01. 2023
Odjezd26. 12. ve večerních hodinách. z Ostrava
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Číslo akce900
Účastníků8
Cena8 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Usměvavé bábušky, vodka, zavařené borůvky, šťavnatý šašlik, nedotčené hory, husté lesy a otevřené louky polonin - to je Podkarpatská Rus.

A přesně takhle začínaly popisy spousty našich akcí na Ukrajinu. To co bylo ještě před rokem běžnou součástí a základním kamenem našich silvestrovských akcí, je letos úplně jinak a to kvůli válce a ruské agresi. 

Koločava je místo, které mi přirostlo k srdci, a vzhledem k tomu, že tam jezdím už 15 let, tak mám na místě spoustu známých a kamarádů. Samozřejmě od začátku války jsme o to více v kontaktu a díky tomu máme dobrý přehled, co se na místě děje, jak místní vše zvládají atd. A už od samého začátku mi bylo jasné, že "jenom" pomoc zvenčí - zasílání oblečení, léků atd. není to poslední, co chceme pro lidi v Koločavě a na Ukrajině udělat.

Cílem této akce je pobavit se, užít si super Silvestra, vidět nádherné hory a potkat skvělé lidi, ale v první řadě také přivézt pomoc místním - nejen materiální, ale zejména mentální, prostě tím, že s nimi strávíme fajn čas a zkusíme jim přivézt trošku pohody.

Pomoc Ukrajině

Chceme místním pomoct v několika úrovních:

1. Přivézt jim to co potřebují

 • Léky - povezeme je pro konkrétní lidi = konkrétní léky, které jsou potřeba.
 • Generátor - jeden z hlavních problémů nadcházející zimy bude energie a časté výpadky el. energie. Generátory jsou na UA nyní těžce dostupné. Na generátor budeme dělat sbírku mezi kamarády.
 • Peníze - v ceně budeš mít ubytování, dopravu, auto a mé průvodcovské služby + krytí Expedition clubu, který se po domluvě vzdává nároku na zisk z této akce a z vybraných peněz se uhradí čistě jen náklady akce a zbytek darujeme na UA velvyslanectví = peníze půjdou na UA armádu a obranu země. Celkem počítáme s tím, že by se mělo jednat o částku cca 25.000 - 30.000 Kč. Obdobnou částku již Expe Ukrajině věnoval, jedná se tedy o další formu naší pomoci.

2. Pomoc na místě

 • Na Četnické stanici v Koločavě přijali během posledních měsíců stovky lidí, kteří prchali z Kyjeva, Mariupolu i dalších oblastí, makali jak šroubci a lidi ubytovávali všude, kde šlo - v pokojích, v sauně, v hospodě. Chtěl bych jim tohle trošku oplatit a proto jsem se domluvil s Alešem, že nás nechá odpracovat si směnu nebo její část na Četnické stanici = budeme čepovat pivo, vytírat, vařit atd. Personál Četnické bude mít volno a přijde na oběd/večeři.

3. Veselit se

 • Válka je hrozná a dějí se strašlivé věci, nicméně zejména v takové době je potřeba cítit, že nejste sami a že život může být fajn. Všichni s kým jsem se bavil na Koločavě jsou nadšení z toho, že přijedeme a těší je představa, že si s námi užijí pár chvil pohody a připomenou jak to bylo před válkou.

Bezpečnost a odpovědnost

V Koločavě a okolí mám kontakty a vazby na úrovni kamarádství, jsem s tamními lidmi od začátku války v neustálém spojení. Tato oblast se prozatím nestala terčem útoků Ruska a je velice malá pravděpodobnost, že by se to změnilo - jedná se o horskou oblast s pár vesnicemi. Ovšem i přes geografickou vzdálenost 700 km od nejbližších bojů, je Koločava součástí Ukrajiny, kde právě panuje válečný stav. Expedition Club nenese absolutně žádnou zodpovědnost za Vaši bezpečnost ve spojitosti s válečným stavem a situaci, která může nastat. Jedete vědomě na svoji vlastní zodpovědnost. Je třeba brát v potaz, že na Ukrajině nemusí fungovat pojistky. Na horách se o Vás Adam ovšem bez problému postará jako zkušený horský průvodce

Legislativa a odpovědnost

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspevěk slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací akce. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd. Spolek zajišťuje jenom dopravu a organizaci! Organizátor akce bude po celou dobu s Tebou, poskytne Ti své zkušenosti a teoretické znalosti, ale pouze jako doprovod, ne jako průvodcovské služby. Výpravy se tudíž účastníš na svoji vlastní zodpovědnost. Expedition Club s Adame vypisují akci jako přímou formu pomoci Ukrajině.

Malá ochutnávka

Náročnost 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web stejskal.adam@gmail.com +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Pojedete starší dodávkou WV - T4. Vzhledem tomu, že brát nové auto (a vlastně jakékoliv auto :-)) na Ukrajinu je v dnešní době trochu risk, Expedition Club to samozřejmě dělá na své triko a jakékoliv trable s autem jsou na jeho odpovědnost.

Ubytování a stravování

Spát budeme na horách a v Koločavě na Četnické stanici.
Nechystáme se nijak vysoko a vždy si najdeme hezké místo k noclehu - pokud budou tuhé mrazy, není problém a vždy se dá sejít do vesnice a přespat uvnitř. Každopádně primárně počítej minimálně s jedním noclehem venku = teplý spacák s sebou!
Několik nocí strávíme na četnické stanici v Koločavě. Vyspíme se v teple a můžeme si dopřát saunu. Na horách si budeme vařit z vlastních zásob na plynových vařičích.
Jídlo nekupuj - nakoupíme na místě + budeme jíst v restauracích.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou pohodlné oblečení na cestu, ale i oblečení na hory. Nezapomeň teplejší vrstvu na večery a čelovku. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš v expediční půjčovně ZDE

Shrnutí

8 490 Kč z toho:
       5490 Kč - organizace  výpravy
       3000 Kč - pomoc Ukrajině
Mimořádný členský příspěvek. Z toho min 3000 Kč jde na pomoc Ukrajině.
26.12 - 01. 01. 2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Členský příspěvek zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady a riziko s tím spojené
 • Organizaci výpravy
 • Veškeré ubytování na Ukrajině
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
Členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo 
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

Den 1 – 26.12: Odjezd ve 22:00 z ČR – Ostrava. Přejezd – UA.

Den 2 – 27.12: Příjezd na Ukrajinu brzy ráno, takže uvidíš východ sluníčka! Projdeme si Užhorod, kde zařídíme vše potřebné = koupě SIM karty, výměna/výběr peněz a nákup v supermarketu. Dáme si taky snídani u Yuryho, projdeme se po městě a popovídáme o historii.

Přejezd do Koločavy – po cestě se určitě zastavíme na pár místech a možná pro tebe budu mít i fajn překvapení :) Odpoledne přijedeme do Koločavy a ubytujeme se na Četnické stanici. Určitě nás bude čekat uvítací party!

Den 3 – 28.12: Ráno vyrazíme na trek z Koločavy přes vrcholky Polonin na Pereval Pryslop. Našim hlavním cílem bude přejít vrchol Topaz (1 548 m) = cca 15 km. Pokud bude hodně sněhu, tak počítej s tím, že bereme sněžnice (možno půjčit). Dojdeme do Perevalu Pryslop a tam si zařídíme nocleh. Doporučuji stany nebo je možné využít otevřený přístřešek. Pokud bude nižší teplota jak -20C je povolen sestup do vesnice a nocleh v Koločavě :)

Den 4 – 29.12: Ráno si uvaříme teplý čaj a vyrazíme na Strymbu (1 719 m), která je z mého pohledu asi nejpěknějším vrcholem v této oblasti. Půjdeme přes vrchol Streminis (1 652 m) = 11,5 km. Po cestě jsou super výhledy na celou Koločavu a hory, které se táhnou dále do Siněviru. K večeru dojdeme do Koločavy, po cestě se můžeme zastavit ve skanzenu na hrnek teplého čaje a prohlídku. Nocleh Četnická stanice - určitě nám neuškodí sauna a troška vodky.

Den 5 – 30.12: Ráno vyrazíme do národního parku Siněvir Našim cílem bude vesnice Svoboda, odkud zahájíme trek po okolních kopcích. Hlavním cílem bude přelézt vrchol Krugla (1 242 m) a dojít k Siněvirskému jezeru - Perle Karpat. Tam si povyprávíme místní legendy a zahřejeme se v místní kolibě, kde dělají suprové šašliky. Přespíme v kolibě a nebo pro zájemce a odolné jedince nocleh pod vrcholem Ozerna – na místě, kde se skvěle bobuje, takže se připrav na skvělé večerní bobařské závody!

Den 6 – 31.12: Ráno si dáme dobrou snídani a pojedeme se podívat na medvědy. Pak se přesuneme do Koločavy na oběd a strávíme odpoledne s panem Vasilem, který nám otevře dřevěný kostel sv. Ducha a popovídá spoustu zajímavostí o Koločavě - o její historii i současnosti. Společně se pak zajdeme podívat k hrobu Nikoly Šuhaje a odpolene pak pomůžeme s přípravou společné Novoroční večeře a párty. Večer oslavy Nového roku!!!

Den 7 - 01.01: Ráno probouzení se, snídaně na spravení, dopolední relax - případně společný výběh na nejbližší kopec (přece jenom - "Jak na Nový rok, tak po celý rok!" Okolo oběda odjezd na hranice a přejezd zpět domů do ČR. Počítej s tím, že dorazíme pozdě v noci nebo ráno 2.1.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace