Peru - Cordillera Blanca a Huayhuash

Termín 29. 04. - 15. 05. 2023
Odjezdpo dohodě, záleží na odletu
DestinacePeru
Číslo akce903
Účastníků9
Cena25 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co se ti jako první vybaví, když se řekne Peru? Tipuju Machu Picchu, Inkové, hlavní město Lima, indiáni v ponču a lamy. To je určitě největší klasika, věřím však, že mnohým zasvěceným naskočí i pojmy jako Huascarán, Cordillera Blanca, Alpamayo a další. Pokud patříš mezi ně, tak by tě tohle mohlo zajímat. Chystáme se totiž projít dvě peruánská pohoří, odkud by každá fotka mohla být v kalendáři. Řeč je o Cordillera Blanca a Cordillera Huayhuash. První začneme známým trekem Santa Cruz. Z jeho nejvyššího bodu, sedla Punta Union 4750 m n. m., uvidíš jak na dlani vrchol Artesonraju, který se stal předlohou pro logo Paramount Pictures. No a hned druhý den staneš pod Alpamayem, horou, která bojuje o post nejkrásnějšího vrcholu světa. Po téhle "lehké" aklimatizačce si dáme krátký rest a přejedeme více na jih. Projdeš se mnou okruh pohořím Huayhuash, který je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa. Prochází strhující krajinou plnou vysokých, ledovci zakrytých štítů, jezer a skal. Přesto zde mnoho lidí nepotkáš a můžeš si užít ticha a samoty ohromujících hor. V rámci treku přejdeme pár čtyřtisícových a dokonce jedno pětitisícové sedlo. Věřím, že pro mnohé to bude výškový rekord. Poté si již jenom dáme nohy na stůl, připijeme si Pisca a užijeme si gastro hody v pohodové Limě s výhledem na Tichý oceán. 

Výstup na Pisco 5752 m

Pokud by to pro tebe bylo málo, není nic jednoduššího než si celou výpravu prodloužit. Průvodkyně Pavlína chce po dvou trecích navázat výstupem na vrchol Pisco 5 752 m n. m. Určitě bude ráda za parťáka, se kterým bude sdílet lano a radost z výstupu! Tohle prodloužení o pár dní  je čistě na tobě. Výstup není součástí námi organizované části výpravy. Jdete čistě v kamarádské rovině. Průvodce za tebe není odpovědný, jelikož při výstupu nebude v roli průvodce. Je to ale rozhodně výzva, které můžeš být součástí!

Fotky z minulých výprav

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Průvodce

Pavlína Adam

Přírodovědkyně, trekařka, pohodářka, paní „nic není nemožné“

Dva roky prázdnin, a ještě k tomu skoro non-stop v horách. Taková utopie. Ne ovšem pokud jsi bývalá ředitelka výzkumu na Ministerstvu zemědělství a zároveň holka, která když se pro něco rozhodne tak to udělá a basta. Když pracovat, tak PRACOVAT, když cestovat, tak CESTOVAT! Takhle to Pája v životě má. Je zvyklá dělat věci naplno a my jsme hrdí na to, že se holka s tímto krédem, velkým srdcem a hromadou zkušeností přidala do našich řad. Cestovat s Pájou je prý neopakovatelný zážitek a jak praví jeden klasik: Jeď s Pájou na Mácháč a zažiješ Karibik uprostřed pouště. Pája s námi byla alespoň na 10 akcích, takže se jí rozhodně nebojíme předat kormidlo.

Cestovatelské highlity z posledních let:

 • Pacific crest trail (4300 km napříč Severní Amerikou) ji zabral 150 dní i se 14-ti denní karanténou. "Chodili jsme 30 mil denně, jen abychom pak mohli být 2 dny někde na pivě". Inu správná česká holka.
 • Great Himalaya trail (nejtěžší dálková trasa světa) - 1700 km dlouhá etapa napříč Nepálem za 101 dní.
 • Patří do první stovky lidí z celého světa, kteří trasu přešli.
 • S kamarádkou jsou první ženy, co to přešly samy a vůbec první, kdo to přešel v monzunech.
 • Je první Češka, co zvládla nepálskou GHT.


pavlina.adam@email.cz + 420 702 169 418 Reference

Náročnost 4

V rámci treku překonáme několik čtyřtisícových a jedno pětitisícové sedlo. Proto je program přizpůsoben dobré aklimatizaci. Pokud chceš, můžeš se po akci přidat i na výstup na Pisco. Jedná se o individuální domluvu s Pavlínou a nejedná se o součást námi organizované akce. Byla by ale škoda nevyužít získanou aklimatizaci.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Nyní se cena letenky z Prahy/Vídně pohybuje okolo 25 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. 

Ubytování

V přírodě budeme spát ve stanech a ve městech v hostelech či guesthousech. Stan s sebou, domluvíme se, kdo vezme, ať ho netaháme všichni. Samozřejmostí je dobrý spacák a karimatka.

Stravování

Ve městech vařit rozhodně nebudeme, čerstvé ovoce k snídani a pro fajnšmekry i k večeři, ty nejsendvičovatější avokádové sendviče, čaj z koky, místní speciality jako grilované morče, ceviche nebo arašídová polévka. Stravování na ulici i v restauracích, je to levný kraj. Během treku budeme vařit na plynových vařičích, ke kterým na místě bez problému koupíme bombu. Stravování si řeší každý sám, doporučujeme vzít dehydratované jídlo z domu. Ale bez problému se dají zásoby na trek koupit i na místě. V Peru je levno a koupíš tam vše, co potřebuješ.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro vstup do Peru není třeba víz. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Peru.
Výrazně doporučuji obstarat si očkování proti žluté zimnici. Při předchozí návštěvě některých zemí je očkování proti žluté zimnici povinné! Doporučuji rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

25 990 Kč Cena
29. 4. - 15. 5. 2023
Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě vč. soukromých jeepů
 • Permit do NP Cordillera Bianca a poplatky za kempy
 • Permit do NP Cordillera Huayhuasha a poplatky za kempy
 • Platba místním výběrčím "daní" za průchod jejich vesnicemi a údolími
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer +
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vstupy (cca 500 Kč)

Co cestou uvidíš?

1. den:
Odlet z Prahy/Vídně. Poletíte sami, průvodkyně vás bude čekat na místě.

2. den:
Přílet do Limy. Procházka po centru, dáme si něco dobrého, projdeme město a večer uspořádáme menší seznamovací párty. Pak tě čeká noční přejezd autobusem do Huarázu. 

3. den:
Ranní příjezd do Huarázu (cca 3000 m n. m.). Až tady si pořádně odpočineme po náročném přesunu z ČR. Dáme si dobrou snídani a ubytujeme se. Dnes zvolíme klidnější tempo. Dokoupíme zásoby, plynové bomby, zařídíme si permit pro vstup do NP. Odpoledne zajedeme do termálů a večer si dáme dobrou večeři, popovídáme si o Peru a budeme se potupně aklimatizovat. Spánek v hotelu.

Dáme si oběd a pak už vyrazíme na cestu za odpočinkem :-) Zastavíme se u Laguny Querococha s výhledem na vrchol Pukarahu 5322 m n. m. Večer si zajdeme do termálních pramenů a přespíme v hostelu v Huarázu.

4. den:
Dnes nás čeká přejezd přes 4767 m n. m. vysoké sedlo. Je to parádní cesta, na které si uděláme pár zastávek s výhledem na horská jezera i vrcholky okolních hor. Zastavíme se na oběd u jezera Laguna de Llanganuco. Někde zde tábořila tragická československá výprava, která skonala v roce 1970 pod Huascaránem. Odpoledne dorazíme do vesnice Yanama - Vaqería, odkud druhý den vyrazíme na trek. Spánek ve výšce 3700 m n. m. 

5. den:
Začátek treku Santa Cruz, který půjdeme z druhé strany, než je obvyklé. Spánek ve stanu ve výšce 4000-4200 m, dle potřeb aklimatizace.

6. den:
Přejdeme sedlo Punta Union (4650 m n. m.). Kdo bude chtít, může odpoledne vyrazit na lehko do základního tábora hory Alpamayo, jedné z nejkrásnějších hor světa. Spánek ve stanu ve výšce 4200 m n. m.

7. den:
Dokončení treku. V podvečer sejdeme do civilizace. Přejedeme do vesnice Caraz, kde přespíme a zajdeme si na dobré jídlo do restaurace.

8. den:
Odpočinkový den. Na programu dnešního dne je přesun do Huarázu a následně na začátek treku Cordillera Huayhuash.

9. - 14. den:
Začátek treku. Okruh pohořím Huayhuash tvoří cca 30x30 km velký soubor hor okolo druhé nejvyšší tropické hory světa - Nevado Yerupaja (6635 m n. m.). Okruh okolo Yerupaji je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa, neboť prochází strhující krajinou plnou vysokých, ledovci zakrytých štítů, jezer a skal, přesto zde mnoho lidí nepotkáte a můžete si užít ticha a samoty ohromujících hor. Během treku se budeme pohybovat nad 4000 m n. m. a zdoláme dokonce i jedno pětitisícové sedlo Paso del Trapecio. Vzhledem k předešlé aklimatizaci na treku Santa Cruz bychom trek měli všichni zvládnout. Poslední den na večer přesun do Huarázu.

15. den:
Tento den může sloužit jako rezervní. Pokud vše stihneme dle plánu, dáme si pohodičku, odpočinek. Prohlídneme si pár muzeí nebo zajedeme do termálů. Noční přesun do Limy.

16. den:
Lima, podle času návštěva centra, nákup suvenýrů a večerní oslava k zakončení výpravy či noční odlet do ČR.

17. den:
Varinata A: Odlet a přílet do ČR.

Varianta B: Pokud si chceš akci o pár dní prodloužit a zároveň hledáš výzvy, tak věz, že se Pája chce vydat po skončení akce na vrchol Pisco 5752 m n. m. Ráda k sobě přibere pár dobrodruhů, kteří s ní budou na laně. Pokud máš zájem, dej vědět Pavlíně, domluví se s tebou.

Odpovědnost:  Výstup na Pisco je čistě tvojí osobní, individuální aktivitou. Pro Expedition Club končí výprava posledním dnem, tedy 17. den výpravy. Organizátoři nejsou kompetentní, aby kohokoliv vedli na Pisco. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. 

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace