Madeiru bych popsal jako pohoří uprostřed moře, které si s tebou pohrává svým nevyzpytatelným počasím.
Co miluji na běhání po horách? Především volnost. Nic ti nebrání vydat se, kamkoliv tě nohy zavedou bez zbytečně těžkého batohu na zádech a především můžeš zdolat během krátké doby velké množství kilometrů. Když jsem se minulý rok poprvé dostal na Madeiru, okamžitě si mě získala svou divokou surovostí a naprosto přesně charakterizovala ideální krajinu pro aktivní dovolenou. Stala se mým "běžeckým Disneylandem" :-)
Madeiru bych popsal jako pohoří uprostřed moře, které si s tebou pohrává svým nevyzpytatelným počasím. V jednu chvíli jsi bičován deštěm a pár minut na to se dostaneš o kousek výše, kde svítí sluníčko a sleduješ pod sebou nadýchanou peřinu z mraků. Často se zde pohybuješ kolem levády (zavlažovacího kanálu), pod tebou se nachází hluboká rokle, kolem bují vegetace neskutečných barev a tvarů a ve vzduchu se mísí všemožné exotické vůně. Jedná se o krajinu jak vystřiženou z Jurského parku a vlastně bych se vůbec nedivil, kdyby na nás z bujné vegetace vyběhl Tyrannosaurus rex :-) Nádhera!
Denní dávky budou vyšší než 20 kilometrů s tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Koukni pro představu na video pod tímto textem. Podle chuti a potřeby je možné absolvovat každý den jednu běžeckou fázi včetně posilování, plavání a strečinku. Podle výkonnosti je možné rozdělit skupinu na dvě části tak, aby se vzájemně neomezovaly. Pokud se ti zrovna nebude chtít jít běhat, existuje na Madeiře celá škála dalších aktivit, které se tu dají provozovat (jízda na kole, potápění, plavání apod.), a je pouze na tobě, jestli si na apartmánu budeš číst knížku nebo nazuješ běžecké střevíce :-) Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj nás a naplánujeme Ti zimní tréninkový plán. Spousta tréninků se dá zkrátit nebo individuálně přizpůsobit danému jedinci.
Největším nebezpečím je prudká změna počasí a některá exponovaná místa, která jsou obehnána plotem. Jelikož se jedná o běžeckou akci, vždy hrozí drobná zranění v podobě vyvrknutí kotníku nebo pádu. Jinak je Madeira krásný a naprosto bezpečný ostrov.
Madeira je portugalským územím, jedná se tedy o cestu v rámci EU. Ke vstupu do země je dostačující občanský průkaz nebo platný cestovní pas.
Doprava na ostrov bude letecky, jiná možnost se ani nenabízí. Orientační cena letenky (která není zahrnuta v ceně výpravy) z Prahy do Funchal je 8 000 Kč. Na ostrov létají např. portugalské aerolinky TAP. S nákupem letenky ti rádi pomůžeme. Na ostrově si pak půjčíme dvě auta, která nám pomůžou s přejezdy mezi jednotlivými lokacemi.
Každý den budeme spát na posteli v pohodlí soukromého apartmánu. Všechna ubytování disponují dostatečným počtem postelí, místem na vaření, sušení věcí i aktivní odpočinek.
Každý den se bydlí pod střechou a jednotlivá ubytování disponují kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky zapůjčeným automobilům není problém jezdit pravidelně do velkého obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít energeticky hodnotné tyčinky nebo gely.
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě. Kompletní seznam najdeš ZDE.
Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax.
Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Většina tras se dá individuálně upravit a tempo přizpůsobit přáním jednotlivých členům. Auta budou k dispozici dvě, takže se skupina může rozdělit a klidně si naordinovat místo běžeckého tréninku pohodový den u moře.
Přílet na letiště v Santa Cruz. Podle času příletu nákup potravin a přesun do sedla Ribeiro Frio, kde zrealizujeme úvodní trénink po levádě Furado. Pokud přiletíme až odpoledne, vymyslím lehčí alternativu trasy. V sedle se nachází pstruhová farma, kterou můžeme navštívit. Nocleh na následující 2 noci bude zajištěn v rodinném domě v obci Arco de São Jorge. V docházkové vzdálenosti se nachází pláž a sladkovodní bazén. Ideální na regeneraci! :-)
↑450 m ↓450 m, 7,5 km
Z obce Ilha se po stejnojmenné stezce dostaneme až na nejvyšší vrchol ostrova, Pico Ruivo (1 862 m). Odtud budeme pokračovat do sedla Pico do Coelho a následně začneme klesat cestou "Vereda Achada do Teixeira" zpět do naší domovské vesnice Arco de São Jorge. Podle času a chuti se odpoledne vydáme poznávat kulturní a gastronomické zákoutí ostrova :-)
↑1 400 m ↓1 600 m, 22 km
Z obce Faja do Penedo budeme stoupat vzhůru na rozcestí pod nejvyšší horu ostrova, Pico Ruivo. Následuje techničtější úsek k rozcestí Boca das Torrinhas a seběh zpět do údolí po levádě Tornos. Stejně jako předešlý den, tak i dnes se vydáme do kulturního víru Madeiry :-) Můžeme například vyrazit lodí na sledování velryb a delfínů.
↑1 500 m ↓1 500 m, 25 km
Od rozcestí Boca da Encumeada se vydáme technickým hřebenem směrem k Pico da Encumeada, načež seběhneme stezkou Vereda do Urzal do vesnice Faja Escura. Odtud vystoupáme do sedla Relvinha, odkud je možnost vystoupit na Pico Grande (1 654 m) a traverzovou cestou zpět k autu k rozcestí Boca da Encumeada.
↑1 770 m ↓1 770 m, 22,5 km (trasu lze upravit na 17 km s 800m převýšením)
Po náročném tréninkovém bloku budeme mít trochu volnější den. Vyjedeme autem pod třetí nejvyšší vrchol ostrova, Pico do Areerio (1 818 m), kde se nachází populární meteo stanice, a odtud buď volnou chůzí, nebo indiánským během zdoláme další úsek závodní trati. Obejdeme vrchol Pico das Torres (1 851 m) a skalními tunely, resp. zářezy se dostaneme opět na nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo (1 862 m). Stejnou cestou se dostaneme zpět k autu. Projdeme si hlavní město ostrova, Funchal, dáme si obědo-večeři a projdeme si největší pamětihodnosti.
↑1 000 m ↓ 1 000 m, 12 km
Přesuneme se do východnější části ostrova zvané Rabacal. Toto místo je populární díky několika vodopádům na řece Riberia Grande. Strávíme tu většinu dne probíháním několika přilehlých levád (25 Fontes, Risco a Rocha Vermelha) a skočíme na oběd do jednoho z místních podniků. Průvodce mezi tím zaběhne pro auto a po obědě se můžeme zchladit v blankytně modré řece Riberia Grande. Minulý rok jsme zde našli překrásné místo na koupání, kde nejsou žádní lidé - stojí to opravdu za to! :-)
↑700 m ↓450 m, 17 km
Probíhání závěrečné části trati mezi Porto da Cruz a Machicem, kterou mají všechny jednotlivé trati společnou. Fotogenická "Verada do Larano" zaříznutá do skalních útesů je jedním z nejkrásnějších míst trati závodu Madeira Island Ultra-Trail.
↑700 m ↓700 m, 18 km
Přejedeme k vodní nádrži “Lagoa da Portela”, odkud se vydáme po stezce Furado a následně se napojíme na levádu Bezerro. Kolem kempoviště Chão das Feiteiras se dostaneme kolem místa “Lajedo” zpět k autu. Vzhledem k blížícímu se závodu je možné zvolit kratší alternativu. Odpoledne navštívíme nedaleké městečko São Vicente, kde si prohlédneme rumové fabriky, a s lehkým krokem si projdeme fotogenické útesy lemující obec.
↑700 m ↓700 m, 16,5 km
Výběh k nejvýchodnějšímu bodu ostrova (Ponta de São Lourenço) a jedná se o jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších míst Madeiry. Celá Ponta de São Lourenço má malou nadmořskou výšku, takže nezachycuje oblaka postupující nad oceánem (převážně od severovýchodu). Výsledkem je velmi suché místní klima, podobné klimatu nedalekých ostrovů Desertas. Odpoledne odlet z letiště ve Funchalu zpět do ČR.
↑650 m ↓650 m, 7 km