Něco málo o nás

Počátky Expedition clubu se datují do roku 2010. Na začátku byla vize jednoho nadšeného cestovatele, trochu šílence a trochu snílka. Ta vize byla chuť ukázat lidem cestování, jak ho znal on a jemu podobní. Cestování, při kterém jde hlavně o poznání, posouvání vlastních hranic a obzorů, a které je především velké dobrodružství. Tedy za předpokladu, že máte odvahu opustit zónu své bubliny, nahlédnout za zeď luxusního hotelového resortu a podívat se na realitu bez příkras. A tak se stalo, že díky práci mnoha skvělých zapálených lidí se tato vize postupem času zhmotnila a nabyla reálných kontur. Vznikl tak Expedition Club!

Milujeme cestování, objevování a výzvy. Věčně nejsme doma, spíme méně, než je zdrávo a pak jsme někdy protivní, ale na konci každého dne víme, že to zase jednou stálo za to! Pevně věřím, že se ti líbí co děláme, a že se někdy potkáme osobně na výpravě nebo jen na kávě v naší Klubovně v Brně.

Za tým Expedition Clubu Martin

Jaké je cestování s námi?

Hodnoty, na kterých je EC postaven jsou naším kompasem, naším dalekohledem a naší kotvou. Určují nám směr a dávají rámec naší činnosti. Snažíme se proto být vždy v souladu s nimi a držet se i hesla, které stálo na našem počátku: „Nejsme cestovka, jsme Expedition club“. Více o tom jak cestujeme ZDE
Nečekej tedy výpravu jako z katalogu zájezdů. Připrav se na jistou dávku improvizace, nečekaných událostí a nejistoty, které však skvěle a s chladnou hlavou vyváží naši průvodci. Za každého z nich dáme ruku do ohně a ručíme, že je to člověk na svém místě. Nepředvídané události se dějí vždy, když jim jdete naproti. Klíčové je, umět si s nimi poradit. Cestujeme zásadně v malých skupinkách do devíti lidí a zakládáme si na komorní atmosféře a přátelských vztazích. Díky tomu i Ty můžeš ovlivňovat, co na cestách zažijeme a vytvářet tak osud skupiny.
Nečekej od nás přesný itinerář bod po bodu. I když má průvodce daný program pevně v rukou, tak věz, že pokud se naskytne dobrá příležitost, může se program upravit. To je totiž to pravé koření, které dává cestování svěží nádech. Svoboda volby a nezávislost!

Expedition Team! 

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference Více

Ondřej Švirák

Systematik, marketingový guru, otec, běžec.

Ondra je jeden z našich nejzkušenějších průvodců a zároveň tvůrce vizuálního a kreativního obsahu EC. Vedle březové kůry a zavíracího špendlíku má v Kápézetce taky svůj Dron, se kterým dělá dechberoucí záběry ze všech koutů planety. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší, který k životu bytostně potřebuje překonávat výzvy. Svědčí o tom například tyto dosavadní úspěchy. Během roku 2017 projektem 26 Ultra  vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.)! "Tak s tímto borcem těžko udržím krok", říkáš si? Pak já na to odvětím: "Tento borec se o tebe zvládne postarat za každých okolností". Na výpravách si nic dokazovat nepotřebuje a jeho skvělá fyzička už mnohokrát napomohla k úspěšnému dokončení výpravy. Sečteno podtrženo, Ondra je člověk se kterým můžeš vyrazit kamkoliv. Na to vem jed.

 • 2008 - 2015 - Ondra aktivně běhá orientační běh a je v širším reprezentačním dorosteneckém výběru. Má 3 medaile z MČR.
 • 2013 - 2016 - Ondra vyhrál 4 roky po sobě 65 km dlouhý horský ultramaraton Hostýnská osma v kategorii dvojic.
 • 2016 - Ondra se svým kamarádem Adamem Chloupkem vytvořili český rekord při přeběhu korsického treku GR20.
 • 2016 - Ondra skončil na 18. místě v rámci závodu Ultra-Trail du Mont-Blanc na trati OCC.
 • 2016 - 2017 - Ondra vyhrál s Beermental teamem dva roky po sobě na závodu Vltava run.
 • 2017 - Ondra si sám vymyslel individuální projekt, v rámci kterého zrealizoval česky (neoficiální světový) rekord v podobě 26 Ultra (26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku).
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web ondra@expeditionclub.cz +420 721 169 595 Reference Více

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference Více

Vít Dubec

Muzikant, multitalentovaný čávo, surfař, horolezec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, rozhodně bych nenašel stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru a housle. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i divoké vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí z mnoha zasněžených vrcholků Alp nebo Kavkazu a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Účastnil se horolezeckých expedic do Pamíru, nebo do Karákóramu a v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu. Více ZDE
 • 2019 - Víťa společně s Tomem udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference Více

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference Více

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web stejskal.adam@gmail.com +420 603765108 Reference Více

Standa Dadák

Živel, patron klubovny, otec klubu cestovatelů, tulák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za pokus nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference Více

Tereza Cupáková

Vodačka, pohodářka, bojovnice proti silám chaosu a strážkyně pořádku 

Cupi jsem poprvé viděl jako vedoucí v turistickém oddíle, ale znám ji jako vodačku tělem i duší. Už řadu let podniká výpravy na seakajacích v mnoha státech. Teplé proudy středozemního moře zná jako své boty a pádlovala i na dalekém severu od Lofot po švédské Alandy. Dali jsme si spolu za cíl dovést výpravu Expeditionu na Faery a tyto zapomenuté ostrovy na kajacích obeplout. To je ale vyšší dívčí, proto si pro nás připravuje řadu jednodušších výprav, na kterých si pro to naverbuje svoji budoucí posádku :). Mimo to, že je skvělá průvodkyně, je taky naše administrativní eso v rukávu, které na čas nahradilo Kiku v našem kanclu. 

 • Cupi je držitelem licence Instruktor vodní turistiky
terez.cupakova@gmail.com 723 800 613 Reference Více

Martin Dubec

Požitkář, chovatel Husky, surfař, Lyžař

Marťas chodí po horách už od mala a má je tak říkajíc pod kůží. Tatry, Fatra a hlavně Beskydy, do kterých se nedávno přestěhoval, jsou jeho domovským hřištěm. V zimě pravidelně brázdí všechny možné (i nemožné) svahy na lyžích. Stačí, aby se ve vzduchu objevily první vločky, a už v dílně pilně žehlí skluznici a s železnou pravidelností (hraničící s obsesí) kontroluje stav sněhové pokrývky. Aby ne, lyže jsou jeho vášeň už odmala a nejsou "dřívka", které by nedokázal zkrotit. Miluje všechny styly, ale ze všeho nejradši se koupe v prašanu při freeridu. Možná právě tato vášeň ho dovedla k další zálibě - chovu Sibiřského Husky. Kromě přítelkyně Lenky, tvoří jeho smečku dvě fenky Freya a Ayreene, se kterými se můžeš potkat i na výpravách. Věnuje se s nimi dogtrekingu, a do budoucna plánují i psí spřežení. Kromě toho je taky nadšený surfař, a tak ho tu a tam můžeš vidět i ve vlnách Atlantiku, nejčastěji někde mezi Francií a Marokem. Marťas skvěle doplňuje partu našich průvodců a pokud máš rád psy, nebo adrenalinové sporty, určitě najdete společnou řeč.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 

Facebook Web martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference Více

Dan Born

Inspirátor, tahoun, tak trochu ajťák, pískař klikař.

Jestli můžu o někom říct, že jsme si ho v klubu vychovali, tak je Dan ten nejlepší příklad. Absolvoval s námi nejméně 10 akcí jako účastník a během nich nám přirostl k srdci. Jak už to bývá, z účastníků se stávají kamarádi a z kamarádů průvodci. Od té doby do toho Dan jak se patří šlape a má na pažbě nejeden cenný zářez. Společně s Láďou Smržem, jako nejmladší člověk, přešel zamrzlé jezero Bajkal. Vedl výpravu do Kazachstánu na odlehlé čtyřtisícovky. Absolvoval expedici po zemi z ČR podél západního pobřeží Afriky až do Gambie a v létě 2021 byl s námi v Pákistánu, pokoušet osmitisícový vrchol Gasherbrum II. Do budoucna má prý ještě velké plány, a tak se máme v jeho podání na co těšit. Dan žije v Praze kde ho zaměstnává hlavně platební appka Twisto, na jejímž vývoji se podílí. Nejčastěji ho můžeš potkat v jeho žluté dodávce Žloutkovi jak parkuje někde u skal. Není toho málo a bude toho víc, holt silnej ročník 1997. O tomhle klukovi ještě hodně uslyšíme. 

Jo a pro ty, kteří chtějí zjistit o Danovi trochu více. kouknětě na jeho BLOG. Normálně články nečtu, ale tohle je fakt sranda :D

 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu - Více ZDE
 • 2019 - Dan v zimě přešel jako nejmladší člověk zamrzlé jezero Bajkal v rekordním čase 16 dní 6 hod 6 min. Expedice BaikalBois 2019.


Facebook Web me@danborn.cz Reference Více

Barča Podlipná

Kreativní duše Ananasany, nespoutaná nomádka, designérka, potápěčka

Barča je, jak se říká "do světa", už odmala. Její nomádské srdce nejvíce zasáhla Indonésie. V době, kdy její vrstevníci psali diplomky, Barča běhala bosky po ostrově, ze svého bungalovu vyháněla varany a jako uniformu nosila neopren a potápěčskou výstroj. Dala si za cíl, že vyzkouší všechno na světě a čas neměří na hodiny, ale na zážitky. Je jí jedno, do kterého koutu světa se vydá, všude se po chvíli cítí jako doma, nejvíc jí táhne příroda a zvířata, miluje stopování a low-cost cestování. Pokud je zrovna v Brně, učí jógu, ráda sportuje, hraje hry a stará se o svou malou firmu. Kterákoli cesta je pro ní výzvou, pokud jí tam tedy nebude zima. Na sněžnicích se s ní asi nepotkáte, ale zato vám ukáže, pod kterým korálem často spí žraloci, naučí vás pozdrav slunci, sjede s vámi sopku na bobech nebo skočí po hlavě do jakékoli jiné šílenosti.

Facebook Web podlipna.b@gmail.com Reference Více

Jakub Frank

Srdcař, snílek, horal, dobradruh a zakladatel Travel Native

Asi před čtyřmi lety jsem potkal Kubu, kluka s neuvěřitelným zápalem pro věc a jiskrou v oku. Radil jsem mu tenkrát s jeho cestovatelským projektem Travel Native. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo, a tak má teď svůj malý cestovatelský portál. Kubovou vášní je brát lidi do jeho srdci nejbližších zemí - Nepálu, Indie a Srí lanky a představit je v jejich ryzí nezkreslené podobě, se všemi krásami a neduhy. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je seznámit s místními lidmi. Vždy klade důraz na to, aby místní komunitu nějak zapojil, dal jim práci a pomohl tak zlepšit jejich životní úroveň. Protože víme, že Kuba je kluk se srdcem na pravém místě, duší dobrodruha a chutí pomáhat, nadchlo i nás jeho povídání o životě v Nepálu a pomoci místním dětem ve školách. Spojili jsme tedy síly v nelehkých dobách a pořádáme teď některé výpravy společně. Jsme hrdí na to, že je Kuba i v našem týmu. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web kubafrank24@gmail.com + 420 723 766 694 Reference Více

Filip Vítek

Otec, storyteller, leader, kamarád a hlavně tahoun skupiny!

Filip je součástí Expedition Clubu už 6 let! Společně jsme vylezli na Muztagh Atta 7556m, přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. Teď střádá plány na své další cesty a na mnohé z nich chce vzít i Tebe. Rozhodně se nebudeš nudit! Filip stojí za novým konceptem výprav - Tátové s dětmi.

 • 2019 - Účastník expedice na Muztagh Atta (7546m) pod vlajkou Expedition clubu - Stanul úspěšně na vrcholu!   
 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu. Více ZDE
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Web filip.vitek1980@gmail.com Reference Více

Vojta Lokša

Japanolog, gurmán, milovník Asie, nadšený fotograf

Vojta je staronový člen Expedition Clubu. Nejprve se s námi vydával na výpravy jako účastník, a to i přesto, že má nacestováno více než my všichni dohromady :-). Po čase slovo dalo slovo, sedli jsme si, probrali možnosti a dnes má Vojta pevné a nezastupitelné místo mezi našimi expedičními průvodci. Jen tak mimochodem, Vojta má za sebou sedm let praxe organizování výprav do východní a jihovýchodní Asie a kromě Japonska, na které je specialista, zná velkou část této oblasti. Chceš do Japonska? Jeď s Vojtou - umí japonsky. Chceš do Číny? Jeď s Vojtou, strávil tu 2 roky života a umí plynně Čínsky. Chceš do Indonésie?  - Jeď s Vojtou, učí se indonésky. Vojta se prostě vyzná :-)

Facebook zenitse@seznam.cz Reference Více

Pavlína Adam

Přírodovědkyně, trekařka, pohodářka, paní „nic není nemožné“

Dva roky prázdnin, a ještě k tomu skoro non-stop v horách. Taková utopie. Ne ovšem pokud jsi bývalá ředitelka výzkumu na Ministerstvu zemědělství a zároveň holka, která když se pro něco rozhodne tak to udělá a basta. Když pracovat, tak PRACOVAT, když cestovat, tak CESTOVAT! Takhle to Pája v životě má. Je zvyklá dělat věci naplno a my jsme hrdí na to, že se holka s tímto krédem, velkým srdcem a hromadou zkušeností přidala do našich řad. Cestovat s Pájou je prý neopakovatelný zážitek a jak praví jeden klasik: Jeď s Pájou na Mácháč a zažiješ Karibik uprostřed pouště. Pája s námi byla alespoň na 10 akcích, takže se jí rozhodně nebojíme předat kormidlo.

Cestovatelské highlity z posledních let:

 • Pacific crest trail (4300 km napříč Severní Amerikou) ji zabral 150 dní i se 14-ti denní karanténou. "Chodili jsme 30 mil denně, jen abychom pak mohli být 2 dny někde na pivě". Inu správná česká holka.
 • Great Himalaya trail (nejtěžší dálková trasa světa) - 1700 km dlouhá etapa napříč Nepálem za 101 dní.
 • Patří do první stovky lidí z celého světa, kteří trasu přešli.
 • S kamarádkou jsou první ženy, co to přešly samy a vůbec první, kdo to přešel v monzunech.
 • Je první Češka, co zvládla nepálskou GHT.


pavlina.adam@email.cz + 420 702 169 418 Reference Více

Jakub Michna

Šumavák, stojkař, jogín a nejlepší suchozemský surfař v české kotlině

Kuba je obyčejnej kluk ze Šumavy, který se úplnou náhodou v roce 2011 poprvé postavil na surf. Tento moment absolutně změnil kurz jeho života a šumavák ze Sušice se stal surfovým redaktorem a posléze i instruktorem. Pohltilo ho to natolik, že začal šířit surfovou horečku kolem sebe a organizovat lekce surfové přípravy pro suchozemský surfaře pod hlavičkou surf klubů v Praze i Brně. Chtě nechtě si vysloužil také nálepku “influencera”, když založil projekt SURFR a začal natáčet surfové videa. Vyústilo to v několik povedených filmů a z jeho aktivit se postupně zrodila i lokální surfová značka a krámek v pražských Vršovicích.

Jakub je autorem podcastu S Jakubem na vlnách (ano překvapivě o surfingu) a mezi jeho kravičky, teda koníčky, patří stojky, meditace, breathwork, jóga, potápění, enviromentalismus, bezobalismus nebo riversurf. Při honbě za vlnami procestoval západní pobřeží Evropy, Maroko, Západní Saharu, Namibii, Bali, Sri Lanku, Mentawais, Kanárské ostrovy a Irsko.

 • Mistr ČR v surfingu 2022
 • Vítěz prvního ročníku Českého poháru v surfingu 2022
     jakmichna@gmail.com Reference Více

Michal Just

Architekt, horal, skialpinista

Duší horal, hlavou architekt. S lezením začal už v útlém věku a postupně se ze Štramberského vápna přes Rabštejnskou rulu dostal až k pískovci a vysokým horám. Před pár lety čuchl ke skialpinismu a k jízdě ve volném terénu a zrodila se nová posedlost. V posledních letech ho tak nejčastěji najdeš jak se koupe v prašanu, brousí hrany na tvrdých ledových plotnách nebo si užívá poslední zbytky jarního firnu někde ve žlabu. Jak sám ale dodává, to co ho v horách baví, zdaleka není jen adrenalin. Michal si plnými doušky užívá i trekování a toulky horskou krajinou, která mu dodávají klid na duši a prostor k přemýšlení. Práce architekta je náročná a vyžaduje pořádnou duševní hygienu. Michal v horách dobíjí baterky a nachází inspiraci. Další vášní je pro něj poznávání nových míst, kultur a lidí. Cestovatelské a objevitelské choutky ho zavedly například na Nový Zéland, do Nepálu, Bangladéše, Tadžikistánu či na Kubu. Zároveň jako vedoucí spoluorganizuje akce pro děti, kde se v nich snaží probouzet to, co před lety podobně vzplálo v něm.

justmichal2@gmail.com 704701872 Reference Více

Sofia Arsentyeva Gothard

Rázná sibiřanka, ředitelka festivalu, organizátorka, kamarádka

Co bych o Sofyi napsal? Je mezi námi už 6 let a jsme za to moc rádi. Má spojenou historii jak s naší klubovnou, kterou vedla, tak s klubem cestovatelů :-) Je organizátorka festivalu Na Divoko, který společně se Standou Dadákem založili. Každý rok se zde sejdou milovníci dalekých končin a rokují o nich. Kromě toho, že má Sofi cestování v krvi, je to i naše skvělá kamarádka.

Facebook sofia.gothard@gmail.com 604108538 Reference Více

Matěj Štrunc

Divadelník, muzikant, multitalentovaný čávo, biatlonista

Matěj je neskutečně všestranný člověk a veselá kopa. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale  jestli si myslíš, že s ním žádné dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Jedná se o skvělého divadelního herce, který má svou vlastní kapelu a pokud zrovna neprůvodcuje po horách, můžete ho spatřit na biatlonovém oválu. Nenechte se zmást jeho mladistvým vzhledem. Ačkoliv tak trochu šálí pohledem, jedná se o zkušeného cestovatele, který často přemýšlí nad svou životní cestou a právě jeho hloubavá a sympatická povaha mu pomáhá komponovat líbivé písně. Miluje hory, sever, sníh a kolečkové lyže.

Facebook Web matej.strunc@gmail.com Reference Více

Ondřej Šperka

Skaut, mentor, milovník kávy, poutník.

Už je to nějaký ten pátek, co se naše cesty s Ondrou protly. Začalo to nenápadně, organizací přednášek v Klubovně a starostí o bar a blaho všech návštěvníků. Netrvalo dlouho a Ondra si našel cestu i do našeho týmu průvodců. Nejenže tenhle kluk z Vyškova umí dělat vynikající kávu (snad všemi způsoby, které znáš), ale stihl taky procestovat kus světa a nabrat tam hromadu zkušeností. Za zmínku určitě stojí dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska a pěší pouť do města duchů Pyramiden na Svalbardu. Obojí pod záštitou projektu Za hranici komfortu. Kromě toho se Ondra pustil taky do moderování našeho podcastu Expetalk a přišel s novým konceptem výpravy, ze kterého postupně vyrostl projekt - Putování a seberozvoj. Dle vlastních slov už se nabažil "samoúčelného" cestování a začal hledat něco, co by mu dávalo větší smysl a mělo nějaký přesah. Vznikl tak nový koncept výpravy, který propojuje cestování a seberozvojové aktivity. Ondra čerpá svou energii v přírodě, neustále na sobě pracuje a své zkušenosti rád předávám lidem. Jeho entuziazmus je nakažlivý a inspirativní. Přesvědč se sám.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference Více

Petr Tobolák

Svatojakubskou stezku chodí už dneska každý. Tak proč si ji třeba neprojet na kole?! A aby to nebylo málo, tak tam dojet rovnou ze Zlína, odkud Petr pochází! Vylézt nejvyšší aktivní sopku na světě 6880m? Není problém!  Péťa má prostě rád výzvy a aby toho nebylo málo, vždycky ještě něco přidá. Proto je cestování s ním jeden velký zážitek, který ještě okoření spoustou cestovatelských historek. Petr je prostě srdcař. Parťák do nepohody a hlavně bavič! Mezi lidmi je jako doma. Patří mu totiž Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a do které Tě určitě moc rád pozve. Tak co, jseš ready na tuhle hru? :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
Facebook Web p.tobolak@seznam.cz 776 741 140 Reference Více

Markéta Peggy Marvanová

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejdelší extrémnější cesty nejen na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu byste neřekli, že pro tuto malou blondýnku, budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké. Dokončila a později i vyhrála nejdelší MTB závod světa The Great Divide Race na 4500 km přes celé USA. Jako první člověk dokončila 1000 kilometrů dlouhou výzvu za polárním kruhem. Své největší sportovní výzvy navíc spojuje s velkými charitativními sbírkami. Mrkni na její web a instagram, stojí to za to! 

Málokdo si to ještě pamatuje, ale Peggy v roce 2014/2015 průvodcovala jedny z prvních výprav klubu, takže je to čest jít ji zpátky ve svých řadách :)

Facebook Web peggy6595@gmail.com 776396818 Reference Více

Eva Mariánková

Evču máme v našem týmu zatím krátce, ale sama toho už zvládla zažít spoustu. Nejsou jí cízí dlouhé přechody hor, prašan vířící pod lyžemi, nebo lano, cepíny a exponovaný terén zimního lezení. Našel bys ji s úsměvem usazenou v seakajaku, i u ohně s přáteli. Je prostě stejným tulákem a dobrodruhem, jako jsme my. Kus svého života prožila s nohama otočenýma vzhůru nohama na Novém Zélandu, procestovala s palcem nahoře Evropu a marshrutkou zbytek světa. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
 • Licencovaný instruktor lyžování a snowboardingu MŠMT


eva.mariankova@email.cz +420 606 036 711 Reference Více

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference Více

Daniel Bokiš

Dan alias Ginger byl jedním z našich nejaktivnějších členů. Procestoval s námi třeba Bosnu, Finsko, Pobaltí, Ukrajinu, Rumunsko. A jak už to bývá, z aktivních členů se stávají kamarádi a z kamarádů průvodci. Při cestování nejraději kombinuje poznávání rozmanité přírody ale také místní kultury a gastronomie a mimo hor a rušných měst ho najdeš lézt po skalách nebo surfovat v oceánu. Poslední dobou se motá a už rok digitálně nomádí po Amerikách od kanadské divočiny přes kostarické pláže, kolumbijskou džungli až po peruánské hory a pouště. Už se nemůže dočkat, až tyto i další místa procestuje s Tebou!

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web daniel.bokis@gmail.com ‭+420 775 720 781‬ Reference Více

Pavel Burda

Pavlův život dlouho ovládala touha být skvělým volejbalistou, ale brzy po odchodu na vysokou školu ho začaly táhnou dálky a sny o dobrodružstvím.  Letní měsíce trávil stopováním po Evropě či blízké Asii s rozpočtem asi jeden dolar na den a z první výplaty se konečně vlakem vypravil procházet po Kavkaze. Výstup na Elbrus byla v roce 2006 první vlaštovka. Od trekování v nejvyšších pohořích Asie se dostal k samotným výstupům na horské velikány. Od roku 2013 má za sebou úspěšné výstupy na tři sedmitisícové a tři osmitisícové vrcholy světa, včetně krajně ceněného výstupu na horu Nanga Parbat. Jako další výzvu nicméně přibral manželství a založení rodiny. Dvě malé děti, chápavá manželka, zlatý retrívr Manáslu a hypotéka mu přinášejí každodenní rozptýlení. 

Pokud Pavla vyfasuješ jako průvodce, můžeš se těšit na vyprávění z nitra horolezcovy duše. Připrav se na nekonečnou zásobu příběhu z horolezecké historie a současnosti a někdy do vás bude pumpovat až neúměrně velkou dávku černého humoru a humoru obecně. A až ti dojdou fyzické síly, tak Tě přesvědčí, že tohle je to, co jsi vlastně chtěl/a.

 • 2021 - Gasherbrum II  - (8035 m n.m. , Pákistán) - úspěšný.  Společně s Martinem a bandou Expe - více ZDE
 • 2018 - Nanga Parbat  -  (8125 m n.m. , Pákistán) - úspěšný
 • 2015 - Výstup na Manáslu  - (8163 m n.m. , Nepál) - úspěšný.  Společně s Martinem a Poldíkem
 • 2013 - 2019 - Muztagh Ata (7546 m n.m. , Pamír, Čína), Pik Korženěvské (7105 m n.m. , Pamír Tádžikistán), Chan Tengri (7010 m n.m. , Ťan-Šan, Kazachstán)
 • Jeho život se řídí heslem „Nic neodkládej, aby ses pak někdy vůbec dočkal.“
Facebook pavel.burda82@gmail.com Reference Více

Honza Bořil

Honza je v našem týmu nováčkem, to ale neznamená, že byste se s ním ztratili - právě naopak. Jeho vášní je orienťák, takže práce s buzolou a mapou je jeho denním chlebem. Krom toho miluje stopování a východ, zejména Balkán a postsovětské země. Zatímco ostatní jezdí na Erasmy na západ, on si ho střihnul v Arménii. Má za sebou jednodenní výběh na Ararat, několik týdnů v Kyrgyzstánu (včetně výstupu na Pik Skobelevu) a měsíce života na Balkáně - do Albánie se uklidil po celý nejtvrdší lockdown. V normálním životě ho potkáte zejména v Brně a kdekoliv, kde se zrovna dá lyžovat. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook borekj.jan@gmail.com 604 268 639‬ Reference Více

Jeník Jurečka

Lepšího lyžaře prostě v našich řadách nemáme! V týmu Expe je Jeník nováček, ale v životě už nějaké zkušenosti s cestováním posbíral. Zkusil si tvrdý život v rybárně na Aljašce i krásný ale poměrně náročný život backpackera při pobytu na Zélandu. Práce s lidmi Jeníka baví, naplňuje a dalo by se říci, že také živí. Pracuje na Fakultě sportovních studií v Brně, kde se věnuje studentům především v oblasti sportovního lezení a sjezdového lyžování. Je to bývalý závodní lyžař, který postupně přesedlal na instruktorskou dráhu. Své vzdělání si neustále doplňuje u APULu, kde absolvoval instruktorské kurzy od D až po A2, lavinový kurz a kurz závodního lyžování a koučingu. Ve volných chvílích nejraději utíká od civilizace do hor na skialpech, nebo jen tak na lehko v běžeckých botách.

jurecka1@seznam.cz + 420 774 062 207 Reference Více

Ondřej Kovářík - Kiki

Sportovec a dobrodruh se srdcem záchranáře, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily. Během svých horských výběhů si stačí ještě vyhlídnout nějakou pořádnou skalní stěnu, kterou si s chutí vyleze – vždyť výzvy mají být smělé a pestré! V zimě pak lezečky vymění za skialpy a brázdí prudké svahy hor na lyžích v čerstvě napadlém prašanu. 

    

Facebook kiki.ondra@seznam.cz +420 776 588 476 Reference Více

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. 
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference Více

Martina Podhůrská

Novinářka, fotografka, hledačka pokladů, milovnice pizzy a východů slunce

Martina vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake. Ztracená města ani poklady sice zatím nikde nenašla, ale záliba v cestování, zkoumání map a opuštěných budov se jí úspěšně drží. Ať už s Expeditionem nebo sólo stihla na velbloudech objevovat duny Sahary, provětrat cepín na ledovcích Islandu, vylézt na nejvyšší horu Moldavska nebo na oslech projet Tádžikistán. Vysokoškolská studia ji zavála do světa médií, a i díky škole je její druhé doma v Itálii. Má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. 

Facebook martpod@email.cz 737561551 Reference Více

Jirka Střípek

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. Protože do přírody, především do hor, ho to táhne pořád. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel. Ale bere to spíš jako koníček než diagnózu. Přes týden se snaží obohatit studenty, ve volnu se snaží obohatit sám sebe cestováním. Bát se nějakých mouder na výpravě?! Cha! Nikdy! Na výpravě je totiž na své dovolené. Od Jirky můžete čekat nečekané – se strachem z výšek si vyšlápl na Stok Kangri (6153 m n. m.), se zlomeným kotníkem „prošel“ dvě země (ve Vietnamu mu řekli, že kotník je „OK“). Kdo ho poznal víc, ví, že je na něj spoleh jak na málokoho, a můžeš si být jist, že se o tebe skvěle postará.

j.stripek@seznam.cz 737729284 Reference Více

Andrej Tkačuk

Andrej, tenhle fešák, původem z Ukrajiny, má za sebou nejednu naši výpravu. Prozradím ti jedno tajemství, ze všech našich průvodců a možná i členů je po večerech rozhodně nejlepší tanečník :) Milovník vína, aut Mini cooper, kvalitních košil a své ženy. I přesto, že má jako jeden z mála z nás manželku, umí do toho na výpravách pořádně šlápnout. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
andrej.tkacuk@gmail.com 734523916 Reference Více

David Spáčil

Světoběžník, vizionář, umělec.

Muž mnoha příběhů. Od etologie velbloudů, přes vývoj počítačových her a startupy, až po džungle, hory a pouště pěti kontinentů. Outdoorové expedice průvodcuje už víc jak 15 let a pokud zrovna není na cestách, prohání na kole nebo běžkách své 2 ratolesti - Kubu s Verouchem. Mimo to se věnuje fotografování, natáčení a rozvoji svého animačního studia 60seconds. Oblíbené destinace: Balkán, Severní i Jižní Amerika, Island, Bretagne, Ladakh.

Facebook Web havran@videoflot.com +420604660482 Reference Více

Silvestr Tkáč

Náš kamarád Silvestr po studiu perštiny a perské literatury v Íránu, pracoval dva roky jako tlumočník a administrativní pracovník na velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze. Organizoval servis politické a podnikatelské delegace a taktéž tlumočil na volné noze. Počas studia se živil jako průvodce zájezdů a expedic po Íránu a Iráku. V roce 2017 začal s designem a průvodcováním tzv. benefičních expedic na podporu dobročinných projektů a ve stejném roce odjel do Gambie pracovat jako projektový koordinátor společnosti Kola pro Afriku. Během dvou let rozpracoval strategii monitoringu partnerských škol a tréninků cyklomechaniků. V roce 2019 založil s gambijskými partnery společnost Make3D a je v současné době jediný komerční poskytovatel 3D tisku v zemi. Ve volných chvílích stále průvodcuje zájezdy a expedice.

Facebook Web silvestr@tkac.eu Reference Více

Petr Uhmann

S Petrem jsem se poznal před 3 lety, když jsem jako průvodce vyrážel do Nepálu. Stál s krosnou u Grandu a jelikož bylo na první pohled jasné, že oba vyrážíme na dlouhý horský trek, pustili jsme se do řeči. A světě div se - letěl do Nepálu stejným letadlem jako my. Už po 5 minutách mi bylo jasné, že jsem potkal chlapíka, se kterým se rozhodně nevidím naposledy. Petrovo hobby i práce je architektura a na vlastní triko procestoval desítky zemí po celém světě. Na jeho cestách hledá ty nejodlehlejší místa a nikdy nevynechá hory, které jsou jeho vášní. Odmala se věnuje orientačním sportům, takže se v neznámém prostředí cítí jako ryba ve vodě. Ondra

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web uhmannp@seznam.cz Reference Více

Jan Haráč

Mr. Patizon, milovník přírody, houževnatý dříč, alpinista.

S Honzou jsem měl to štěstí potkat se již před deseti lety. Dlouhá léta jsme spolu intenzivně cestovali do všech koutů světa. Od nejvyšší hory Afghánistánu - Noshaq 7492m, vrcholů v tádžickém Pamíru, Pákistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Ruska, až po našemu srdci blízké Vysoké Tatry. Honza kromě toho stihl projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy, Kyrgyzstán a mnoho dalšího. Poslední dobou se věnuje rozvoji své značky Patizon, pod kterou vyrábí nejlepší péřové spacáky v ČR. Je to člověk, kterému věřím nade vše, a proto se nemusíš bát, bude o Tebe dobře postaráno a věřím, že Tě obohatí o své zkušenosti!

 • Honza vyrábí skvělé péřové spacáky Patizon!
 • 2017 - Honza  společně s Martinem Ksandrem zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak - ZDE
 • 2015 - Přešel 700km přes zamrzlé jezero Bajkal v Rusku
 • Instruktor skalního lezení. 
Web janharac@gmail.com 739513610 Reference Více

Milča Mařáková

Milča známe jako instruktorku z lanového centra kde klidně utáhne programy s pány manažery i předškolními dětmi. S nadšením učí malé děti o přírodě a genetice, kterou sama studuje a ve volných chvílích trénuje poledance a acroyogu. Je společenský tvor, umí od srdce zazpívat i zatančit a ve světě ji to táhne sem a tam, hlavně za lidmi. 

milenamarakova@gmail.com 736 487 956 Reference Více

Expe Tým

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference Více

Hangár team

Na téhle akci Tě provede někdo ze zkušené Hangár Crew. Nemusíš se bát, bude o Tebe dobře postaráno!Facebook Web info@hangarbrno.cz Reference Více