Nejvyšší evropské vrcholy

Mám tu čest vám na tomto místě představit první velký projekt Expedition Clubu! Samotný název už asi napoví mnohé. Je to tak, rozhodli jsme se vylézt všechny nejvyšší vrcholy Evropy! Ne jen ty známé, ne jen ty dostupné, ne jen ty vysoké… Prostě všechny. Myšlenka zdolat všechny tyto hory se nám zrodila někdy během uplynulého roku a nyní konečně uzrál čas na to, abychom vám ji představili a nadchli vás pro ni, ať v tom nejsme sami.

"Tento projekt není projektem jednoho, dvou nebo několika z nás.
Je to projekt celého klubu a výzva pro všechny jeho členy."

Ať v tom nejsme sami - tahle věta to vlastně celé vystihuje. Tento projekt totiž není projektem jednoho, dvou nebo několika z nás. Je to projekt celého klubu a výzva pro všechny jeho členy. Vítaní jsou všichni, kteří se chtějí podílet a pomoct nám „posbírat“ co nejvíce vrcholů. Budou momenty, kdy to možná bude působit absurdně (třeba výstup na nejvyšší horu Dánska nebo nejvyšší bod Monaka), ale jde nám přeci jen o vyšší cíl než o nějaký kopeček vedle dálnice. Proto i "majestátní" Mollehoj se svou výškou 171 m je důležitou součástí této velké skládanky.

Vize je taková, že společně v rámci výprav vylezeme na nejvyšší hory všech evropských států. Samozřejmě jsou mezi nimi i slušné výzvy v podobě pětitisícového Elbrusu a několika alpských čtyřtisícovek, které už nespadají do škatulek „procházka růžovým sadem“ ani „levou zadní“ nebo „s prstem v nose“. Na ty se spolu vydáme v rámci akcí pro aktivní členy, případně v partě kamarádů z řad členů a průvodců. To podstatné je, aby na vrcholu každého státu (ať už je jím kopeček, kopec, hora, velikán nebo bod) zavlála vlajka Expedition Clubu!

Tolik asi k myšlence, která stála u zrodu tohoto projektu. Nyní je čas představit si hezky po jednom všechny kopce, které nás v rámci této výzvy čekají. 

Video projektu

Tabulku budeme postupně doplňovat. Zdolané vrcholy budou označeny naším logem. Zájemce o bližší info k jednotlivým vrcholům odkazuji na hezkou publikaci Nejvyšší evropské vrcholy (Daniel Orgoník, 2016 Alpress). 
Foto
Stát,  název, nadmořská výška
Stručný popis hory
Kdy jedeme?
Albánie Makedonie

Golem Korab
2 764 m

ZDOLÁNO!

Golem Korab je nejvyšší bod hned dvou balkánských států - Albánie a Makedonie. V překladu Velký Koráb leží v pohoří Korab na hranicích obou zemí v NP Mavrovo. Díky své poloze byl dlouhou dobu nepřístupný, protože tato oblast byla až do roku 2009 zavřená jako součást pohraničí. Jediná možnost, jak na horu vystoupit, bylo v rámci každoročního hromadného výstupu s horským klubem Korab PSD. Tyto časy jsou už naštěstí minulostí a zbyla pouze kontrolní zastávka na stanici pohraniční stráže Strezimir. Zdejší hory jsou díky tomu jednou z posledních opravdových divočin Evropy.
Chata Pobeda (1 473 m) (ležící již za 1. kontrolní stanicí) je výchozím bodem výstupu. S trochou vůle lze až sem dojet autem. Odtud vede značená lesní cesta, která vede až k pastevecké salaši. Odtud se vine pěšinka travnatými pastvinami až do sedla, následuje krátký úsek po hřebeni a traverz travnatého svahu. Zde se vám konečně otvírá pohled na malebnou krajinu a samotný vrchol Korab. Výstupová trasa je jasně patrná a nenechá vás zabloudit. Celkový čas výstupu je 5 hod.

Andorra

Coma Pedrosa
2 944 m

ZDOLÁNO!

Ve východní části rozsáhlého pohoří Pyreneje, mezi hranicemi Francie a Španělska, leží horský ministát Andora. Jeho nejvyšší vrchol nese název Coma Pedrosa a dosahuje nadmořské výšky bezmála 3000 m (2944 m). Jedná se o poměrně oblíbený trekový cíl, avšak v porovnání s rušnými ulicemi místních měst a lyžařských středisek lze výstup na něj vyloženě oáza klidu a ticha. 
Právě v jednom z rušných horských středisek z názvem Arinsal, začíná výstupová trasa na vrchol Coma Pedrosa. Po první etapě vedoucí po asfaltové a štěrkové cestě se, poté co minete závoru, vydáte doleva po turistické stezce směr Pico de Coma Pedrosa. Stezka je značena červenobílou značkou a sleduje horský tok Rio de Comapedrosa. Ve výšce 2220 m dosáhnete sedla a po chvíli také minete chatu Refugi de Coma Pedrosa. Dalším milníkem na trase jsou dvě krásná horská plesa ve výšce 2600 m, kde lze načerpat síly před závěrečným výstupem. Vrcholová etapa vede do sedla Portella de Baiau (2750 m) a dále po hřebeni až na vrchol. Celkový čas potřebný k výstupu a sestupu je 6-7 h

Belgie

Signal de Botrange
694 m
Signal de Botrange je nejen nejvýše položeným parkovišťem, ale rovnou nejvyšším bodem v celé Belgii a tudíž jedním s nejsnáze dosažitelných cílů naší výzvy. Nachází se v pohoří Ardeny v belgicko-německém pohraničí v národním parku Hautes Fagnes-Eifell. Tato náhorní plošina je zajímavá především svou unikátní faunou a flórou a svým rázem nápadně připomíná vrcholové partie Krušných hor. Najdete zde četná rašeliniště, bažiny, vřesoviště a drsné chladné klima.
Byť zdolání tohoto vrcholu není vůbec žádná výzva, návštěva tohoto místa rozhodně stojí za to.


VÝPRAVA
rok 2020
Bělorusko

Dzjaržynskaja Hara
345 m

ZDOLÁNO!

Při putování za nejvyšší horou Běloruska, je nejtěžší částí vstup do země, jelikož se sem dostanete pouze s platnými vízy. Podobně jako v případě nejvyššího bodu Belgie, ani tady se při jeho zdolání příliš nezapotíte. Leží v nadmořské výšce 345 m a téměř až na samotný vrchol vede asfaltová cesta. K nejvyššímu místu s mohylou, vrcholovým kamenem a žulovou deskou vás pak zavede dlážděný chodník. Vrchol se nachází v morénové oblasti zvané Běloruské vrchy poblíž hlavního města Minsku.
Celkový čas výstupu z parkoviště na "vrchol" cca 5 min.


VÝPRAVA
9.10. - 15.10. 2019

Bosna

Maglič
2 386 m

ZDOLÁNO!

Maglič se nachází v pohoří Maglič, rozkládající se v NP Sutjeska na hranicích Bosny a Černé Hory. Toto pohoří je součástí většího horského celku Dinárské hory. Název hory je odvozen od slova Magla, tedy mlha. Impozantnost tohoto krasového pohoří ještě podtrhuje největší evropský prales Peručica.
Ze sedla Prijevor (výchozí bod 1668 m) vedou na vrchol 2 výstupové trasy. Jedna krátká, velmi exponovaná, místy obsahující pasáže obtížnosti II UIAA horolezecké stupnice vedoucí západní stěnou. Druhá schůdnější trasa vede přes jezero Trnovačko a táhlý travnatý hřeben. V rámci našich výprav využijeme delší a bezpečnější výstupovou trasu, která ze sedla Prijevor na vrchol zabere min. 5 - 6 hod

Bulharsko

Musala
2 925 m

ZDOLÁNO!

Musala není jen nejvyšší hora Bulharska, ale zároveň celého Balkánu. Název pochází ze slov Mus Allah neboli Aláhova hora. Nachází se v pohoří Rila, které je sedmým nejvyšším pohořím Evropy a leží ve stejnojmenném NP. Rila je pohoří s množstvím minerálních pramenů a ledovcových jezer a díky dostatku vody je zde bujná vegetace. 
Výstupová trasa začíná ve vesnici Borovets, která se v zimních měsících mění v rušné lyžařské středisko. Zpočátku vede serpentinami v lese podél potoka Bistrica. Cesta postupně opouští les, až se přes pás kosodřeviny dostane do oblasti horský luk. Zde leží horská chata Musala. Odtud je to na vrchol cca 2 hod. Těsně pod vrcholovým stoupáním se vedle ledovcového plesa nachází také chata Everest. Odtud je již vrchol Balkánu na dosah ruky!  Celkový čas výstupu je 5 - 6 hod

Černá Hora

Zla Kolata
2 534 m

ZDOLÁNO!

Zlá Kolata je vrchol ležící v pohoří Prokletje na hranicích Černé Hory a Albánie. Prokletje je krásné, skalnaté a divoké pohoří. Někdy bývá označováno jako Dolomity Balkánu díky svým ostrým vysokým vápencovým stěnám. Na rozdíl od Dolomit zde ale nepotkáte téměř nikoho (vyjma pár frekventovaných tras). Kromě turistů zde v letních měsících nepotkáte ani mnoho vláhy, proto je potřeba dostatečně se na výstup zásobit. Přestože název této hory zní poměrně zlověstně, výstup na ni může být krásný a velmi pestrý, vzhledem k rozmanitosti terénu.
Výstup na Zlou Kolatu lze vést hned ze tří stran. Dvě z nich vedou z Albánie (Valbona, Cerem) a jedna z Černé Hory - z vesnice Vusanje. Právě touto trasou je nejvyšší vrchol Černé Hory nejdostupnější. Trasa vede krásným údolím, poté odbočuje do sedla, kudy vede státní hranice, a vrcholí strmým výstupem zařízlým do vápencového "kotle". Vrcholový hřebínek je už zaslouženou odměnou a výhledy na okolní Prokleté hory jsou nezapomenutelné! Celkový čas výstupu 5 hod. 

Česká republika

Sněžka
1 603 m
Nejvyšší vrchol České republiky není doufám nutné zase tolik představovat. Kdo by přeci jen nevěděl, leží v pohoří Krkonoše na hranicích s Polskem. Svému jménu vděčí za bohatou sněhovou pokrývku, která se zde na některých místech může držet až do konce srpna. Jelikož jsme národ turistů, je přirozené, že náš nejvyšší vrchol je velmi frekventovaný, čemuž přispívá i jeho snadná dostupnost.
Výstup na Sněžku je možno uskutečnit mnoha různými variantami. Nejsnazší trasa vede od Pomezních bud (1 050 m) kam lze dojet autem. Poctivější z variant výstupu vede např. z Pece pod Sněžkou (773 m). My se na vrchol Sněžky vydáme v rámci víkendovky Expedition Clubu. Termín včas upřesníme, takže pokud ještě nemáš tento skalp nebo si chceš s námi udělat pohodový výlet, jsi zván! Celkový čas výstupu z Pece pod Sněžkou je cca 3 - 4 hod.VÍKENDOVKA
Dánsko

Mollehoj
171 m

ZDOLÁNO!

Vrchol Mollehoj leží v pahorkatině Ejerbjerge ve středním Jutsku, asi 36 km jihozápadně od města Aarhus. Se svou nadmořskou výškou 171 m by v některých jiných zemích Evropy aspiroval spíš na nejníže položené místo. Zajímavé je, že mezi ostatními dánskými "velikány" to Mollehoj vyhrál jen velmi těsně. Dokonce se dlouho vedly spory o to, kde leží nejvyšší bod Dánska. V minulosti totiž prvenství patřilo dvěma jiným místům - Yding Skovhoj (170,77 m) a poté Ejer Bavnehoj (170,35 m), který byl před posledním měřením považován za nejvyšší přírodní vrchol. Pokud chcete mít jistotu, můžete navštívit všechny tři zmíněná místa, leží totiž velmi blízko sebe.
Autem dojedete až na parkoviště k pomníku Ejer Bavnehoj, což je jeden z trojlístku nejvyšších vrcholů. Odtud je to na Mollehoj jen pár minut chůze. Mollehoj označuje nevýrazný kamenný obelisk, který naleznete za farmářskými budovami. 


Estonsko

Suur Munamägi
318 m

ZDOLÁNO!

Nachází se v Haanijské vysočině nedaleko vesnice Haanja, odkud vede až na vrchol, zpevněná cesta. Přírodní park Haanja se rozkládá na ploše 170 Km2 na severovýchodě Estonska a na jeho území se rozprostírají smíšené smrkové a borovicové lesy a velké množství močálů. Kopec Suur Munamagi měří od svého úpatí pohých 62 m. Na jeho vrcholu se nachází vyhlídková věž z roku 1939 (první zmínky již z roku 1816).
Nejvyšší bod Estonska je dobře přístupný z vesnice Haanja a Plaksi. Z vesnice Haanja vede krátká značená stezka po zpevněné cestě až na vrchol. Pod kopcem, v blízkosti značené trasy, jsou dvě parkoviště, odkud je to na vrchol zhruba 15 - 20min. Z vrcholové rozhledny je krásný výhled na celý přírodní park a jeho okolí. 


VÝPRAVA
rok 2020
Finsko

Halti
1 324 m

ZDOLÁNO!

Halti je hora, která patří do rozsáhlé horské soustavy Skandy, která v délce 1800 km a šířce až 300 km, zvrásňuje sever celé Skandinávie. Halti leží na hranici Norska a Finska a její hlavní vrchol leží v Norsku, asi 1,2 km od hranic. Ke smůle finů, ani vedlejší vrchol neleží na území Finska, ale pár desítek metrů od hranice. Na Finské straně je tedy nejvyšší bod kousek pod předvrcholem Halti a je označen kamennou mohylou.
Výstup na Halti je mnohem snazší z Norské strany, odkud se dá zvládnout zhruba za 2h díky přístupové cestě vedoucí až k jezeru Guolasjárvi. Náročnost výstupu "papírově" nevypadá nijak hrozně. Trasa je přímá a čeká vás necelých 600 m převýšení. Co na první pohled nejde vidět a z výstupu na Halti může udělat poměrně náročnou tůru, jsou klimatické podmínky. Halti leží zhruba 300 km za severním polárním kruhem a mlha a špatná viditelnost zde nejsou výjimkou. Místní krajina je navíc velmi monotónní, bez výrazných orientačních bodů, což v kombinaci s absencí značení, může znamenat zajímavou orientační výzvu. Celkový čas výstupu a sestupu cca 4h.
VÝPRAVA
2016 i 2017
Francie/Itálie

Mont Blanc/Monte Bianco
4 810 m
Mont Blanc, střecha celé Evropy. Geograficky správně náleží prvenství kavkazskému Elbrusu, nicméně Mont Blanc, leží v samotném srdci Evropy a dominuje celým Alpám. Nachází se na hranicích Francie a Itálie v Savojských Alpách. Toto žulové pohoří je domovem mnoha alpských velikánů a ohromných ledovců, celkově zde najdeme 18 vrcholů přesahujících nadmořskou výšku 4000 m! Každoročně masiv Mont Blanc přiláká tisíce turistů a horolezců a přestože klasická výstupová trasa není nijak technicky náročná, nadmořská výška, klimatické podmínky a mnohdy i lehkovážnost si vyžádají několik lidských životů. 
Na vrchol Mont Blanc vede spousta horolezeckých cest. Nejfrekventovanější a nejsnazší je výstup z Le Nid d Aigle přes chaty Tete Rousse a Aiguille du Gouter (3863 m), následně přes vrchol Dome de Gouter (4304 m). Nedaleko odtud se nachází bivakovací chatka (pouze nouzové přespání) a stejnojmenná meteo stanice Vallot (4362 m). Závěrečná fáze výstupu vede po úzkém hřebeni až na vrchol. Nejzáludnější část výstupu je kuloár nad chatou Tete Rousse. Celkový čas výstupu cca 3 dny.


AKCE PRO AKTIVNÍ ČLENY
Chorvatsko

Sinjal
1831 m

ZDOLÁNO!

Sinjal se nachází ve vápencovém pohoří Dinara. Toto pohoří tvoří 60 km dlouhou přirozenou hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a je součástí větší horské soustavy nazvané Dinárské hory, které se táhnou od Slovinska až po Albánii. Pokud se vydáte zdolat střechu Chorvatska v letních měsících, musíte počítat s velmi vysokými teplotami a suchem! Sinjal je dobře viditelný už z dálky, jeho dlouhý pozvolný hřeben se majestátně zvedá nad okolní krajinu a dává tušit, že výstup nebude tak úplně "zadarmo". 
Výstup začíná ve vesničce Glavaš u turistické útulny ve výšce 560 m. Je to také nejlepší místo pro kempovaní v blízkosti hory. Nachází se zde, kromě chaty a venkovního posezení, i studna, kterou obzvlášť v letních měsících vyprahlý turista ocení. Výstup je vhodné začít brzo ráno a zásobit se dostatečným množstvím vody. Během celé túry budete vystaveni spalujícímu sluníčku, protože zdejší krajina chudá na vegetaci nenabízí mnoho stínu. Během výstupu je nutné překonat zhruba 1300 m převýšení. Celkový čas výstupu 3 - 4 hod.

Irsko

Carrauntoohil
1 041

ZDOLÁNO!

Nejvyšší horu Irska Carrauntoohil najdete v pohoří Macgillycuddys Reeks. Na jeho vrcholu se tyčí pětimetrový kříž, který jen umocňuje jeho nadřazenost. Šťavnaté zelené kopce plné vláhy, díky blízkosti oceánu, umí být překvapivě drsné a svým klima připomínají spíš vyšší polohy Alp, nebo Vysoké tatry. Panuje zde velmi proměnlivé počasí a nebývá výjimkou ani 300 deštivých dní v roce! Najdete zde všechny tři irské tisícovky a jsou součástí 19km dlouhého hřebene, který se, se svými 100 km2, rozkládá na jihovýchodě Irska v hrabství Kerry.
Tradiční výstupová trasa vede kamenitou úžlabinou zvanou Devils ladder a její začátek je u farmy Cronins Yard. Odtud vás kamenitá cesta povede podél řeky Gaddagh, aby se po chvíli spojila s hlavní cestou treku Hags Glen. Ve výšce 331 m.n.m. leží jezera Lough Gouragh a Lough Callee. Dalším milníkem je zmiňovaný kuloár Devills ladder, který je nejnáročnější částí trasy. Na půl kilometru překonáte 250 m převýšení! Cesta dál na vrchol vede už mírnějším stoupáním po hřebeni až na vrchol. Čas výstupu a sestupu cca 7h.


VÝPRAVA
27.12. - 3.1.2020
Silvestr v Irsku
Island

Hvannadalshnúkur
2 111 m
Hvannadalshnúkur je nejvyšším vrcholem horského masivu Oraefajokull, který tvoří výraznou část největšího Isladského ledovce Vatnajokull (rozloha 8100 km2). Celá tato oblast je chráněna v rámci NP Skaftafell. Hvannadalshnúkur je zároveň stratovulkán a to hned druhý největší v Evropě (po Etně). Poslední zaznamenané erupce proběhly v letech 1362 a 1728. 
Výstup na Hvannadalshnúkur je poměrně náročný a začíná na parkovišti v Sandfell v blízkosti malého hřbitova a opuštěné farmy. Výzvou je především překonání více než 2000 m převýšení, jelikož se začíná v blízkosti oceánu. Ve výšce 1100 m začíná ledovec, který je zvrásněn množstvím nebezpečných trhlin. Je nutné mít ledovcovou výbavu. První fáze výstupu po ledovci je monotónní stoupání strmým svahem, až do výšky 1850 m.n.m. ke hraně kráteru. Zde začíná úsek nebezpečných trhlin. Výstupová trasa nejnebezpečnější část obchází, ale nejtěžší úsek, posledních 120 výškových metrů, kde je nutno překonat množství trhlin v prudkém svahu, obejít nelze. Po této závěrečné pasáži jste na vrcholu Hvannadalshnúkur. Čas výstupu a sestupu cca 10 - 11h.


VÝPRAVA
rok 2020
Kosovo

Djeravica
2 656 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšší hora Kosova leží stejně jako Zla Kolata v pohoří Prokletje a kromě toho, že drží výškový prim v Kosovu, je také druhou nejvyšší horou celého pohoří. Oblast Kosova bylo vždy výbušným územím, na které si dělaly nároky okolní státy Srbsko i Albánie. Proto byl postupně nejvyšší horou celé Jugoslávie, později Srbska a dnes Kosova. Tato východní část pohoří Prokletje je, na rozdíl od zbytku, velmi bohatá na srážky, a proto se zde nachází poměrně husté lesy a množství vzácných endemických druhů. 
Výstup začíná v údolí, kam vás dovede nezpevněná cesta vedoucí z města Dečani, přes klášter Visoki Dečani. V současné době zde probíhají překotné výstavby hotelu a infrastruktury, proto se zde můžete potkat i s těžkou stavební technikou. Samotný výstup začíná od srubu (1600 m), který je možné využít k přespání, a strmě stoupá nezřetelnou stezkou až nad hranici lesa, kde se nachází pastevecká osada. Odtud vede travnatými a skalnatými pasážemi až na vrchol. Celkový čas výstupu je 4 hod.

Kypr

Olympos
1 952 m

ZDOLÁNO!

Olympos se nachází v centrální části ostrova v pohoří Troodos. Od roku 1992 zde byl založen i stejnojmenný Národní park. Ráz místní krajiny určují zejména charakteristické piniové lesy a do nich ponořené malebné vesničky s byzantskými kláštery. Na vrchol Olympu byla vybudována asfaltová cesta, kvůli vojenské radarové základně, takže zdolat tento vrchol může opravdu každý. Nicméně, pokud to jen jde, dáváme přednost sportovnějším variantám.
Zde se nabízí logická varianta pěšího výstupu vedoucí z parkoviště u informačního centra Národního parku (1725 m) ve vesničce Troodos po značených okružních stezkách Atalante trail a poté Artemis trail. Po Atalante trail urazíte zhruba 4 km do místa kde se opět na chvíli napojíte na asfaltovou cestu. Dojdete k lyžařskému vleku a odtud po sjezdovce vystoupáte až těsně pod vrchol k vojenskému radaru. Na samotný vrchol hory, to kvůli vojenskému objektu, bohužel nejde. 

Lichtenštejnsko

Vorder Grauspitz
2 599 m
Vrchol Vorder Grauspitz se nachází na hranici Švýcarska a Lichtenštejnska v malém pohoří Ratikon (rozloha cca 900 km2). Masiv hory je přístupný z obou hraničících zemí. Jen pár km od této hory pramení evropský veletok Rýn, který svou dlouhou pouť končí až v Severním moři. Na své si zde přijdou zejména vyznavači toulek v liduprázdných horách. Nízká navštěvovanost místních hor je dána především absencí značení výstupových cest a poměrně velké náročnosti výstupu. 
Výchozím bodem na vrchol, po svých bez lanovky, je švýcarská vesnička Jenins (635 m). V obci je rozcestník, který vám ukáže směr ke zřícenině Neu-Aspermont. K ruinám hradu je to cca 2 km serpentinami. Po 2,5 h stálého stoupání se ocitnete nad hranicí lesa obklopeni travnatými svahy a ve výšce 1830 m narazíte na rozcestí. Odtud stezka stále stoupá do sedla Kamm pass (2030 m), kde trochu klesnete (cca 200 m) k mléčné farmě Ijes. Těsně před farmou vás čeká průchod 250 m dlouhým tunelem. Z farmy se vydáte po výrazném travnatém hřebeni, který vás dovede až na hlavní hřeben (2370m). Odtud přes dolinu do sedla mezi Hinter a Vorder Grauspitz a dále po hřebeni na vrchol. Celkový čas výstupu a sestupu cca 12h. 


VÝPRAVA
rok 2020
Litva

Aukštojas
294 m

ZDOLÁNO!

Nenápadné místo označené mohutným balvanem s vyrytým nápisem Aukštojas a kótou 294 m.n.m je aktuálně nejvyšším bodem Litvy. Slovo aktuálně jsem použil záměrně, protože ještě v roce 2004, tomu tak nebylo. Geodeti z Vilniuské univerzity tehdy zjistili, že nedaleký kopec Juozapinés kalnas, do té doby nejvyšší bod Litvy, je v porovnání s Aukštojasem o více než metr nižší! Kdo by měl pochyby, může při cestě na vrchol navštívit obě zmíněná místa, leží totiž od sebe pouze půl kilometru.
Aukštojas se nachází nedaleko běloruských hranic v Medininkajské vysočině, která je součástí pahorkatiny Baltských vrchů. Nejvyšší pahorek Litvy je velmi snadno přístupný. Vyrážíte z prostorného parkoviště poblíž obce Medininkai po stezce vedoucí na vrchol Juozapinés kalnas. Kdo chce může tuto zastávku vypustit a jít, nebo jet po zpevněné cestě dál, ze které se po zhruba 700 m odpojuje travnatá pěšinka. Po 5ti minutách chůze jste u vrcholového balvanu s rytinou.  


VÝPRAVA
9.10. - 15.10.2019
Lotyšsko

Gaizinkalns
312 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšší vrcholem Lotyšska je nevýrazná vyvýšenina s názvem Gaizinkalns. Nachází se ve Vidzemské vysočině a okolní krajinu převyšuje o pouhých 55 m. Do roku 2013 zde byla nedokončená stavba rozhledny, která byla následně stržena a místo ní je zde umístěn kámen s pamětní deskou. Svahy kopce jsou využívány ke sjezdovému lyžování (vzhledem k převýšení, nutno brát s rezervou). Vidzemská vysočina je kopcovitá zalesněná oblast na severovýchodě země. Gaizinkalns leží ve stejnojmenném přírodním parku, který se rozprostírá přibližně 137 km východně od Rigy. 
Do výchozího bodu výstupu se dostanete z vesnice Berzaune, kde na křižovatce silnic P37 a P81 odbočíte vlevo na P81 a po 800 m se ve směru ukazatele Gaizinkalns vydáte na nezpevněnou cestu, která vás po 12 km dovede až k návštěvnickému centru s parkovištěm. Odtud je to procházka na cca 15 min s převýšením 55m.


VÝPRAVA
rok 2020
Lucembursko

Kneiff
560 m
V Lucembursku panuje v otázce nejvyššího bodu velmi sporná situace. Dříve uznávaný Buurgplaatz (559 m) musel v poslední době ustoupit o metr vyššímu Kneiff (560 m). Ve skutečnosti jsou rozdíly obou vrcholů jen v řádu decimetrů. Nadmořská výška Kneiff nebyla zatím oficiálně potvrzena, a tak spor zůstává nevyřešen. Buurgplatz je, se svou kamennou rozhlednou, důstojnějším vrcholem země oproti Kneiff, označeným jen nevýraznou bílou značkou. Obě místa jsou od sebe však vzdálena jen 1,5 km. Leží na severu země na hranicích s Belgií a jsou součástí rozlehlé oblasti Ardeny. 
V blízkosti kamenné věže na vrcholu Buurgplatz je parkoviště, kam lze dojet autem. Odtud je to jen pár metrů k věži. Samotný vrchol označuje starý kříž, ukryty mezi stromy v těsné blízkosti. Na vrchol Kneiff je to odtud cca 1,5 km. Vydáte se po silnici vedoucí lesem, který po pár stech metrech končí a poté odbočíte doprava na nezpevněnou cestu. Odtud je to 100 m na Kneiff. Vrchol označuje bíle nabarvený kámen s vyrytým názvem a nadmořskou výškou. 


VÝPRAVA
rok 2020
Maďarsko

Kékes
1 014 m
Vrchol Kékes se nachází v severovýchodní části země v pohoří Mátra. Tato rozsáhlá zalesněná oblast sopečného původu je ložiskem velkého množství rud a teplých minerálních pramenů, které jsou využívány zejména k léčebným účelům. Místní lesy jsou také domovem mnoha druhů živočichů a rostlin. Celému území pak dominuje jediná tisícová hora Kékes. Na střeše Maďarska se navíc od roku 1960 tyčí 180 m vysoká televizní věž, která ještě umocňuje dominanci vrcholu. 
Výstup na Kékes pro většinu lidí začíná na prostorném parkovišti ve vesničce Mátraháza v nadmořské výšce 710 m. Na vrchol hory k vysílači tedy zbývá překonat 300 výškových metrů. Samotný výstup vám zde nic moc neztěžuje a není zde ani žádné velké objektivní riziko, či problém s orientací. Trasa na vrchol vede vetší částí po asfaltové cestě a až v samotném závěru se odpojuje modrá turistická značka na travnatý svah. Výstup na Kékes je snadná a časově nenáročná procházka. Celkový čas výstupu a sestupu cca 1,5 h.VÝPRAVA
5. - 11.8. 2019
Malta

Dingli cliffs /
Ta` Dmejrek
253 m

ZDOLÁNO!

Dingli cliffs jsou několikset metrů vysoká skalní bariéra, která se majestátně vypíná nad Středozemní moře. Z maltské pevniny se sem dostanete snadno, z moře je tento úkol téměř nemožný. Jezdí se sem nejen za krásnými výhledy, ale také za nejvyšší bodem Malty. Malťané ho nazývají Ta` Dmejrek a nalézt ho není vůbec snadný úkol, jelikož není nijak označen a nejedná se zjevně viditelný vrchol. Údajně se nachází někde poblíž kapličky Máří Magdaleny, nebo poblíž silnice označený zvláštní tyčí s kvádrem na jejím konci.
K samotnému výstupu toho asi není moc co říct. Autem se dojede k útesům Dingli, následuje krátká procházka a hledání nejvyššího bodu podle GPS. Na Maltu se chceme vydat v partě aktivních členů Expedition Clubu. Termín včas upřesníme, ale bude to někdy na podzim 2018. 

Moldavsko

Dealul Bălăneşti
430 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšším vrcholem Moldavska je kopec ležící ve Volyňsko-podolské vrchovině, která na území Moldavska vybíhá ze sousední Ukrajiny. Zdejší pahorkatina je charakteristická zvlněnou krajinou s nadmořskou výškou mezi 300 - 400 m. Nejvyšší bod by byl zcela nenápadný nebýt dvou vysílačů, které ho jasně označují. 
Problematický je především příjezd do blízkosti hory, kvůli velmi špatné infrastruktuře a značení. Samotný výstup je pak záležitostí zhruba 30 min. a jedná se o nenáročnou procházku. Dealul Bălăneşti je jeden z nejsnadnějších "skalpů" tohoto projektu. Výstup absolvujeme v rámci akce Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko.VÝPRAVA
28.12. - 2.1.2020
Silvestr v Moldavsku
Monako

Chemin des Révoires
161 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšší vrchol Monaka (v tomto případě bod) je opět jeden z těch bizarnějších cílů. Monako je se svou rozlohou 2 km² druhý nejmenší stát světa po Vatikánu. Jedná se o městský stát na úpatí hory Mont Agel. Není tedy příliš překvapující, že jeho nejvyšší pozemní pod se nachází na vrcholu schodiště na ulici Route de la Moyenne Corniche. 
Při samotném výstupu na vás tedy teoreticky čeká 160 výškových metrů od hladiny moře, v praxi však záleží, kde se vám podaří zaparkovat, což je samo o sobě mnohem náročnější úkol, než výstup samotný. 

Německo

Zugspitze
2 962 m
Zugspitze je hraniční horou a najdete ji ve vápencovém pohoří Wetterstein, které tvoří přirozenou hranici mezi Rakouskem a Německem. Její název je odvozen od strmých skalních žlabů (Züge), kterými je protkána severní stěna hory, a častého výskytu lavin na její severní straně (z německého Lavinenzüge). Na vrchol vedou hned tři lanovky, takže je tam pořádně rušno. Vlastně málokterý vrchol v Alpách bývá za pěkného počasí tak přelidněný.
Pro výstup na Zugspitze slouží několik tras (lanovky pomineme). Dvě z nich vedou z Garmish-Partenkirchenu z německé strany a jedna začíná v rakouském Ehrwaldu. Z GaPa je možné vybrat technicky nejméně náročnou, avšak zdlouhavou trasu údolím Reintal kolem chaty Knorhutte, nebo atraktivnější, avšak technicky náročnější trasu po ferratě a přes ledovec údolím Hollental. Z které strany výstup povedeme, ještě nevím, ale jisté je, že to bude v rámci kratší akce na prodloužený víkend.AKCE PRO AKTIVNÍ ČLENY
Nizozemsko

Vaalserberg
323 m
Vaalserberg leží v hraniční oblasti Nizozemska, Německa a Belgie v provincii Limburg, která se nachází v severní části Arden. Vrchol je taky trojmezí, tedy místo, kde se setkávají hranice tří států. Nejblíže to sem mají návštěvníci z německého města Aachen a belgického Plombieres. Na vrchol Nizozemska lze dojet autem, čehož většina návštěvníků využívá. Návštěvě tohoto místa lze však dodat trochu důstojnější punc půlhodinovou procházkou z obce Vaals. V blízkosti vrcholu se nachází též rozhledna Wilhelminatoren se skvělým výhledem.
Z obce Vaals vede cca půlhodinová značená trasa. Z vesnice se vydáte po silnici Viergrenzenweg, která vás dovede až k rozhledně Wilhelminatoren. Najdete zde parkoviště, restauraci a tzv. Dreilandenpunt, tedy trojmezí. Trasa pokračuje okolo rozhledny a po několika stech metrech vás dovede na rozlehlou vrcholovou plošinu, kde vládne čilý ruch. Ve zdejším areálu nechybí restaurace a zábavní atrakce. Vrchol je označen ocelovým patníkem a bronzovou deskou.


VÝPRAVA
rok 2020

Norsko

Galdhopiggen
2 469 m

ZDOLÁNO!

Galdhopiggen leží v pohoří a stejnojmenném NP - Jotunheimen, který v doslovném překladu znamená Domov obrů. Dech beroucí pohledy na obrovské strmé skalní stěny zrcadlící se v průzračných jezerech s akvamarínovou vodou a vysokohorské ledovce dělají čest tomuto názvu. 
Klasický výstup začíná u jezera Juvvatnet od chaty Juvasshytta ve výšce 1841 m. Výstup na vrchol není příliš technicky, orientačně ani fyzicky náročný. Od chaty na vrchol činí celkové převýšení "jen" 628 m během necelých 6 km. Technicky nejnáročnější je 1,8 km dlouhá pasáž přes ledovec Styggebreen. Druhou variantou je delší a fyzicky náročnější trasa (1400 m převýšení), která však nevede přes ledovec a je méně frekventovaná. Tato trasa začíná ve středisku Spiterstulen. Odměnou za výstup na Galdhopiggen jsou vskutku nádherné výhledy na "Domov obrů". Celkový čas výstupu přes ledovec jsou 3 hod. Výstup absolvujeme v rámci akce Nejvyšší skandinávské vrcholy!

Polsko

Rysy
2 499 m
Rysy se mohou ve skutečnosti pyšnit nadmořskou výškou 2503 m, neboť tato hora je trojvrchol. Nejvyšší z nich však náleží Slovensku, a tak prvenství v Polsku připadá na prostřední vrchol, který protíná státní hranice. Rysy jsou velmi oblíbeným cílem turistů. Za jejich atraktivitu může hned několik faktů. Nejenže je to nejvyšší bod Polska, ale zároveň je to nejvyšší vrchol dostupný po turistické značce - tedy bez horského vůdce. Navíc je odtud prý jeden z nejkrásnějších výhledů na celé Tatry. Název Rysy není odvozen od kočkovité šelmy, ale od polského slova "rysa" - tedy štěrbina nebo čára pod vrcholem, která je výrazně viditelná z polské strany.
Výstup na Rysy je, až na několik málo technicky obtížnějších míst zajištěných řetězy, čistě chodeckou záležitostí. Ve výšce 2250 m se navíc nachází nejvýše položená chata ve Vysokých Tatrách - chata Pod Rysmi. Výstup absolvujeme v rámci víkendové akce v létě.AKCE PRO AKTIVNÍ ČLENY
Portugalsko

Ponta do Pico
2 351 m

ZDOLÁNO!


Ponta do Pico je majestátní stratovulkán, nejvyšší hora souostroví Azory, zároveň nejvyšší hora Portugalska a taky celého středoatlantského hřbetu, který je nejdelším pohořím světa. Jeho drtivá většina však leží pod hladinou moře. Ponta do Pico dominuje stejnojmennému ostrovu. Svahy této sopky, pokrývá v nižších polohách hustý les a ve vyšších pak nízký křovinatý porost a nad 2000 už pouze lávové kameny a lišejníky. Poslední erupce se datuje do roku 1720. 
Výstup na tuto dominantu se většinou začíná u návštěvnického centra v Cabeco das Cabras (1231 m), ovšem fajnšmekři si můžou užít všech 2351 výškových metrů tím, že začnou výstup od pobřeží, např. z městečka Madalena, kde se nachází i místní letiště. Samotná trasa výstupu od návštěvnického centra je vytyčena celkem 45 dřevěnými sloupky, které jsou od sebe vzdáleny zhruba 100 m. Při špatné viditelnosti, která zde není výjimkou, představují důležité navigační body. Terén je zde velmi náročný a většinu času si musíte hledat svou vlastní cestu lávovými poli. Posledních sto výškových metrů, od kráteru Pico Grande, představuje technicky nejnáročnější část výstupu. Celkový čas výstupu a sestupu cca 7 - 8h. Jedná se o náročnou tůru.

Rakousko

Grossglockner
3 798 m

ZDOLÁNO!

Grossglockner je nejvyšším bodem Národního parku Hohe Tauern, který je nejdelším a nejmohutnějším horským systémem rakouské části Alp. Hlavní hřeben se táhne v délce 200 km a celá oblast je hustě pokryta ledovci. Svému názvu vděčí za fakt, že jeho vrcholová ledovcovo-skalnatá pyramida z dálky připomíná velký zvon. Grossglockner - tedy "velký zvoník". Hora má dva vrcholy, Grossglockner a Kleinglockner a do sedla mezi nimi ústí Pallaviciniho kuloár, který protíná severní stěnu. Právě průstup Pallaviciniho kuloárem patří k nejslavnějším ledovcovým výstupům v Rakousku a patří k základnímu vzdělání alpinisty. Je z velké části tvořen ledem a těžko si lze představit, jak jím jako první prostoupil hrabě Pallavicini se dvěma vůdci již před více než 100 lety. 
K výstupu na Grossglockner zvolíme klasickou cestu z jihu přes chatu Stüdlhütte, která dále vede přes ledovec Ködnitzkees na chatu Erzherzog-Johann hütte a poté přes ledovec Hofmannskees na ostrý vrcholový hřeben přes Kleinglockner až na samotný vrchol.

Rumunsko

Moldoveanu
2 544 m
Moldoveanu se nachází v pohoří Fagaraš, nejvyšším horském celku Rumunska, který je součástí Karpat. Karpaty za svou téměř mysteriózní pověst vděčí především legendám o hraběti Draculovi a faktu, že jsou stále útočištěm mnoha divokých šelem. Spousta vrcholků je dostupných pouze v rámci vícedenních přechodů. Díky tomu se na místních travnatých svazích často budete pohybovat úplně sami. Pohoří Fagaraš je velmi bohaté na dešťové srážky a nachází se zde 96 ples, z nichž největší je Lac Balea.
Právě Lac Balea je výchozím bodem pro túru na Moldoveanu. Celá tato trasa vedoucí po hlavním hřebeni je dlouhá a náročná, avšak při dobrém počasí a fyzické kondici lze tento výstup absolvovat za den. Vyhraďte si na něj však 12 - 14 hod. i se sestupem! My výstup na Moldoveanu absolvujeme v rámci přechodu celého hřebene Fagaraše. VÝPRAVA
22. - 28.6. 2020
Rumunsko - Fagaraš
Rusko
Evropa

Elbrus
5642 m

ZDOLÁNO!

Elbrus má na našem seznamu naprosto výsostné postavení. Je totiž (geograficky vzato) nejvyšším vrcholem Evropy. Hlavní hřeben pohoří Kavkaz totiž tvoří přirozenou hranici mezi Evropou a Asií a je nejvyšší horou Ruska. Jako další důkaz lze brát nutnost vylézt ji pro dokončení projektu 7 Summits. Leží v již zmíněném pohoří Kavkaz. Tyto nádherné hory jsou opředené dávnými pověstmi i soudobými politickými konflikty a nachází se zde čtyři vrcholy nad 5000 m. 
Vzhledem k svojí dominanci je často cílem horolezců z mnoha koutů planety. Naše výprava proto půjde na vrchol méně frekventovanou severní cestou. I přesto, že touto trasou výstup absolvuje minimum lidí, je cesta objektivně bezpečná. Postupně se aklimatizujeme během treku údolím Syltran. V rámci treku vystoupíme také na vrcholy Mukal 3899 m nebo Čatkara 3888 m. Severní basecamp se nachází ve výšce 3100 m a odtud povedeme výstup. Postupně zbudujeme výškové tábory C1 a C2 a pokud budou přát podmínky, vystoupáme až do nejvyššího bodu Evropy. Celkový čas výstupu z BC je 3 - 4 dny.

Řecko

Mytikas
2 918 m

ZDOLÁNO!

Vrchol Mytikas se nachází v bájném pohoří Olymp, ve kterých podle antických mýtů sídlí bohové. V minulosti se lidé pohoří obávali a neodvážili se narušit soukromí bohů. Dnes je to oblíbený trekový cíl. Z pláže blízké riviéry je to na vrchol vzdušnou čarou jen 30 km. Vrchol Mytikas je po Musale druhý nejvyšší vrchol Balkánu a rozhodně nepatří mezi snadno dostupné vrcholy. K jeho zdolání je zapotřebí překonat asi 1900 výškových m a v závěru výstupu i exponované skalní úseky. Celkově je to pořádná prověrka vaší fyzické kondice.
Výstup začíná u restaurace Prionia (1050 m) širokou lesní cestou, která postupně přechází v klikatou pěšinu s umělými či přírodními schody. Trek je velmi dobře značený. Další úsek vede lesem až do výšky 1725 m, kde lze odbočit k první chatě Petrostrouga. Po dalších cca 3h strmého stoupání se dostanete k chatě Spilios Agapitos (2100 m), známé taky jako Reguge A. Odtud dále po trase E4 k vyhlídce (2230 m) a dlouhým klikatým stoupáním sutí a kamením na vrchol Skala (2866 m). Odtud je to na vrchol jenom kousek, ale čeká vás náročná skalní pasáž, která vyžaduje velkou koncentraci. Celkový čas výstupu a sestupu cca 9h.


VÝPRAVA
7.9. - 15.9.2019
San Marino

Monte Titano
755 m
Vápencový masiv Monte Titano, nejvyšší horu mini státu San Marino, zdobí na jeho třech vrcholech postavené pevnosti, které nebyly nikdy dobyty. Nejvyšším z vrcholů je La Fratta s pevností La Cesta. Celý masiv je 3 km dlouhý vápencový hřeben, který stojí za to přejít celý. Odměnou jsou krásné výhledy na nedaleké jaderské moře, které je vzdálené jen půl hodiny jízdy autem. Hl. město San Marino je spolu s Mt. Titano zapsáno na seznamu UNESCO. Geograficky je Mt. Titano součástí Apenin, dlouhého pásu hor táhnoucího se v délce 1200 km napříč celou Itálií. 
Hl. město San Marino se rozprostírá na úpatí hory. Výstup tedy začíná zde. Začít můžete například na parkovišti P6 na Piazzale Cava Antica. Odtud vás směrovky provedou křivolakými úzkými uličkami starého města. Jakmile se ocitnete v uličce Salita Alla Cesta, přichází poslední stoupání podél hradeb k bráně pevnosti. Okolo muzea zbraní dále vystoupáte dřevěným schodištěm až na vyhlídkovou plošinu.


VÝPRAVA
rok 2020
Severní Irsko

Slieve Donard
849 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšší pohoří Severního Irska se nachází na jihozápadu země a nese název Mourne Mountains. Toto žulové pohoří se rozprostírá 50 km jižně od Belfastu. Leží velmi blízko pobřeží moře a díky tomu má unikátní charakter a velkou rozmanitost fauny i flory. Slieve Donard je relativně snadno dostupný vrchol. Při výstupu jsou největší nároky kladeny na orientaci, jelikož zde chybí značení. Situaci však usnadňuje tzv. Mourne Wall (severoirská miniverze Velké čínské zdi). Je to 35km dlouhá zeď, která se táhne přes 15 vrcholů (včetně nejvyššího), aby tak ohraničila oblast, dříve zakoupenou jako zásobárnu vody.
Nejčastější výstupová trasa vede z parkoviště Bloody Bridge na pobřeží (30 m.n.m.). Odtud projdete bránou a vydáte se po stezce vedoucí po pravém břehu řeky Bloody Bridge, která vás dovede až k soutoku s Glen Foffany. Odtud se vydáte po druhém břehu k žebříku, po kterém následuje strmé stoupání kamenitým terénem. Po zhruba půl kilometru přejdete na druhý břeh a následuje klikatá pasáž, která vás dovede do starého lomu. Odtud se stoupání zmírňuje až do sedla Bog of Donard (530 m), kde narazíte na kamennou zeď. Podél ní poslední kilometr na vrchol. Celkový čas výstupu a sestupu cca 4,5 h.


VÝPRAVA
27.12. - 3.1.2020
Silvestr v Irsku
Skotsko

Ben Nevis
1 344 m

ZDOLÁNO!

Ben Nevis, tento název pochází ze skotské gaelštiny ze slov Beinn Nibheis. Obvykle je překládán jako Zlomyslná hora. Každoročně je cílem nejen mnoha turistů, ale také horolezců. Jeho západní a jižní svahy se zvedají 1 200 m na asi 2 km ode dna údolí Glen Nevis a představují nejdelší a nejprudší svahy v celé Británii. Ben Nevis je nejvyšší horou celého Spojeného království. Leží v pohoří Grampiany, přezdívaném též Britské Alpy.
Výstupová trasa - Koňská stezka, zbudovaná v roce 1883 (známá také jako Ben Path), zůstává dodnes nejjednodušším a nejoblíbenějším způsobem výstupu. Výchozím bodem je parkoviště u farmy v Achintee v nadmořské výšce pouhých 20 m. Z toho je jasně patrné, že se nejedná o nějakou lehkou procházku, ale poctivou celodenní tůru s převýšením přes 1300 m. Navíc, díky své poloze blízko pobřeží oceánu je zde taky poměrně nevyzpytatelné počasí. Výstup na Ben Nevis určitě patří k poctivým položkám na našem seznamu. Celkový čas výstupu je 4 - 5 hod. 

Slovensko

Gerlachovský štít
2 655 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšším vrchol Slovenska se nachází ve Vysokých tatrách. Vysoké tatry jsou svou rozlohou velmi malým masivem, který se v délce 26 km a šířce 17 km táhne v severní části Slovenska na hranici s Polskem. Geograficky se řadí do karpatského oblouku, kterého je nejvyšší a nejostřejší částí. Tatry jsou velmi rozmanité svými přírodními krásami. Ostrými vrcholy a travnatými svahy, které se zrcadli v plesech, působí Tatry jako mini Alpy. Vysloužily si také přízvisko Nejmenší velehory.
Výstup na Gerlachovský štít není jednoduchý, a pokud člověk není horolezec se zkušenostmi a průkazem, musí využít služeb místních horských vůdců. Nejvyužívanější výstupová cesta vede od Sliezského domu Velickou dolinou přes Velickou próbou a dál po hřebeni na vrchol. Další varianta je od Batizovského plesa, Batizovskou próbou do Tetmajerova sedla a odtud na vrchol. 


V RÁMCI OSOBNÍ VÝPRAVY PRŮVODCŮ
Slovinsko

Triglav
2 864 m

ZDOLÁNO!

Triglav je králem Julských alp a skutečným symbolem Slovinska, o čemž svědčí i fakt, že je součástí státního znaku a vlajky. To podtrhuje i rčení, že vrchol Triglavu by měl alespoň jednou za život zdolat každý Slovinec. Triglav se těší velké oblibě také u českých turistů, a proto rozhodně nečekejte toulky liduprázdnými horami. Suché vápencové pohoří Julské alpy, se rozkládá převážně ve Slovinsku a malou částí také v Itálii. Triglav leží v Triglavském národním parku, jediném NP v celém Slovinsku a díky tomu je také patřičně hlídaný místními ochranáři. Velké riziko zde představují bouřky. Vrcholová pyramida je totiž bohatě osázená ocelovými lany a železy a působí jako velký bleskosvod.  
Na Triglav vede mnoho výstupových tras, snad ze všech světových stran. Od jednoduchých via ferrat, které začínají pod impozantní severní stěnou, až po náročnou ferratu obtížnosti D. Další varianta je klasická výstupová trasa z vesnice Trenta, či delší trek kolem Triglavských jezer od Bohinjského jezera. V rámci naší výpravy zdoláme Triglav ze severu přes Kredarici jednou z jednodušších ferrat. Z doliny Vrata od Aljažev dom, je to na vrchol cca 1800 m převýšení. Na výstup a sestup si necháme 2 dny.


VÝPRAVA
26.6. - 30.6.2019
Srbsko

Midžur
2 169 m
Optáte-li se Srba na nejvyšší vrchol jeho země, velmi pravděpodobně začne mluvit o Djeravici – nejvyšší hoře Kosova, která leží na hranicích s Albánií. Srbsko a několik dalších zemí totiž Kosovo jako samostatný stát neuznává, nicméně většina států EU jeho nezávislost schválila. V současnosti se tedy oficiálně uvádí jako nejvyšší hora Srbska Midžur v pohoří Stará Planina. Stará Planina se táhne napříč Bulharskem asi 550 km od srbských hranic po Černé moře. Midžur je horou dvou tváří. Zatímco z jihu, západu a východu je to mírný travnatý svah, ze severu se nachází strmé skalní útesy, které lákají horolezce.
K výstupu na Midžur se užívají dvě výstupové trasy. Podstatně delší je trasa z vesnice Topli Do. Kratší a snadnější z obou tras začíná u horského hotelu Babin Zub (1577 m) odkud vede značená trasa až na vrchol (2,5 hod.). Náš výstup povedeme touto kratší trasou a absolvujeme ho v rámci výpravy Nejvyšší balkánské vrcholy.VÝPRAVA
25.6. - 7.7.2019
Španělsko

Pico del Teide
3 718 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšší vrchol Španělska se nachází na souostroví Kanárské ostrovy na ostrově Tenerife. Pokud bychom brali v potaz striktně geografické rozložení, kanárské ostrovy náleží Španělsku, ale nejsou součástí Evropy. Geograficky správnější je tedy vrchol Mulhacén, který se nachází v pevninské části. My jsme však Teide do naší výzvy zařadili, protože je to velmi zajímavý cíl. P. d. Teide je kuželovitý vulkán, který leží v oblasti NP Teide, který je rovněž zapsán v UNESCO. Žije zde mnoho endemických druhů. Od 2000 m.n.m končí pás vegetace a nahrazuje jí měsíční vulkanická krajina.
Výstup na Teide začíná ve výšce 2340 m na místě zvaném La Pizzara. První část je nejpříjemnější a nejhezčí z celého výstupu. Okolní svahy totiž hrají nádhernými odstíny oranžové a žluté barvy. Dalším milníkem na trase jsou skalní útvary Huevos del Teide (v překladu vejce) ve výšce 2600 m. Odtud začíná pořádné stoupání až k chatě Refugio Altavista (3260 m), kde je možné přenocovat. Zde se již postupně začíná projevovat vliv nadmořské výšky. Od chaty následuje další prudké stoupání sutí až do místa La Rambleta (3555 m). Odtud je to už jen kousek k horní stanici lanovky, kde se nachází i kontrolní stanoviště permitu. Poslední úsek je velmi frekventovaný a na většině lidí se již projevuje únava spojená s vysokou nadmořskou výškou. Permit pro výstup je zdarma a lze ho vyřídit online. Celkový čas výstupu a sestupu cca 7 - 8h.

Švédsko

Kebnekaise
2 098 m

ZDOLÁNO!

Kebnekaise je jednou z nejhůře dostupných nejvyšších hor evropských států. Nachází se v pohoří Skandy asi 150 km za polárním kruhem. Nejbližší osada Nikkaluokta je vzdálena zhruba 26 km. Aby se k ní člověk vůbec přiblížil, musí nejprve projít skrz mokřady plné komárů, překonat pár divokých horských toků a vzdálenost 19 km, až dorazí k chatě Kebnekaise fjallstation. Na tuto etapu je nutné si vyhradit samostatný den a rozdělit tak celý výstup do 2 - 3 dnů.
Odtud začíná teprve samotný výstup. Varianty výstupu jsou dvě. Jedna (východní) vede nebezpečnou stezkou, místy zajištěnou ocelovými lany, která vede nejprve přes ledovec Bjorlings a poté přes firnový most nastupuje do stěny Kebnekaise. Druhá trasa (západní) má zcela jiný charakter a je bez technických obtíží. Trasa je zdlouhavá a vede přes mezivrchol Vierranvárri (1 711 m) a dvě sedla. Celkový čas výstupu (západní trasou z chaty) je 6 hodVýstup absolvujeme v rámci akce Nejvyšší skandinávské vrcholy!VÝPRAVA
31.5. - 13.-6.2019
Švýcarsko

Dufourspitze
4 634 m
Vrchol Dufourspitze náleží masívu Monte Rosa, který patří do Walliských Alp, které se rozprostírají na 8300 km2 mezi Švýcarskem a Itálií. S ohledem na průměrnou nadmořskou výšku se jedná o nejvyšší pohoří celých Alp. Leží zde 35 čtyřtisícových velikánů zvučných názvů, jako Matterhorn, Dom, Weisshorn či Nordend. Na úpatí těchto vrcholů, sevřené v hlubokém údolí, leží městečko Zermatt. Vlastním autem lze však dojet nejdál do Tasch, odkud vás do Zermatt vyveze železnice. Dál lze využít historickou zubačku až na vrchol Gornergrat (3130 m), kde je konečná stanice.
Výstup na Monte Rosa je výhodnější začít již na stanici Rotenboden (2815 m). Odtud klesáte o cca 200 m níže k úpatí ledovce Gornergletscher. Úsek po ledovci je značen tyčemi a po něm následuje strmé stoupání kamenitým terénem až k Monte Rosa hutte, kde přenocujete. Odtud začíná náročná pasáž vedoucí nejprve kamenitým terénem ke skalnímu výšvihu Obere Plattje (3100 m) a dále přes ledovec Monte Rosa Gletscher k vrcholu Scholle na planinu Satteltole, pak do sedla Sattel (4359 m) a přes nenáročnější ostrý hřebenový úsek, mísy zajištěný fixním lanem, až na vrchol. Sestup je vhodný po fixních lanech přes sedlo Silbersattel. Výstup na 3 - 4 dny.  


AKCE PRO AKTIVNÍ ČLENY


Ukrajina

Hoverla
2 061 m

ZDOLÁNO!

Hoverla se nachází v pohoří Černohorské poloniny. Toto pohoří charakterizují hluboké lesy, které jsou dosud útočištěm vlků, medvědů, rysů i zubrů, a holé zaoblené vrcholky s vysokohorskými pastvinami, salašemi a stády dobytka. 
Nejpopulárnější výstupová trasa vede od starého rekreačního centra Zaroslyak (1330 m), je dlouhá 3,8 km a zabere nám zhruba 2,5 hod. Další možností výstupu na Hoverlu je v rámci přechodu celého hřebene Černohorské poloniny. Obě tyto varianty se v roce 2018 chystáme podniknout! Termíny a další info nalezneš v odkazu AKCE.