Expedice Pik Patkhor 2019

Cíl: Pik Patkhor
Destinace: Západní Pamír, Tajikistán
Souřadnice: 37.889276, 72.189178
Výška: 6 083 m
Tým: Tomáš Cimr, Vít Dubec

Délka expedice: cca 17 dní
Termín: 6. - 28.8.2019

AKTUALITA: Dne 13.9. jsme stanuli jako první Češi na vrcholu Pik Patkhor - Mise splněna!
Zajímá tě jak celá akce probíhala? Přečti si rozhovory o expedici na e-montana a Rock point zóně a článek na našem blogu.


PŘED EXPEDICÍ - fáze příprav

"Rozhodli jsme se konečně uspořádat pořádnou expedici,
ať je za námi taky vidět víc, než jen spousta řečí o tom jak nás to láká..."

Relativně dlouho to vypadalo na úplně jiný cíl, ale nakonec se průsečíkem našich plánů a tužeb stala hora vysoká jen něco málo přes 6000 m. Tom chtěl zažít hlavně vysokou nadmořskou výšku a atmosféru pořádné expedice, Víťu zase lákalo něco více lezeckého a méně masového a výška zas tak velké kritérium nebyla. Volba padla na Pik Patkhor, nejvyšší horu Rushanského hřbetu, který je součástí Pamíru. Proč právě Pik Patkhor? Je to jednoduché. Tahle hora je dosud opředená rouškou tajemství, které slibuje pořádné dobrodružství. Podle toho co se nám podařilo najít, byla slezena celkově 3x a z toho ani jednou českými horolezci. Prvovýstup drží ruské legendy Abalakov a Bielsky. V sázce je tedy možná první český výstup. Při dnešním množství výstupů v Tajikistánu, je sice na místě být s takto silným tvrzením opatrný, ale opravdu jsme žádné zmínky nenašli. Dokonce ani o žádné evropské expedici (tady jsme už v rovině čistých spekulací). Pro začátek to není špatné ne?

Začali jsme spřádat plány už v zimě 2018, ale nakonec z toho nic nebylo kvůli zranění. Nechali jsme věci otevřené, podle toho jak dobře se povede rekonvalescence a řekli jsme si, že to rozsekneme letos v zimě. Rozhodnutí v nás pomalu zrálo a k tomu, aby naše nadšení a odhodlání neopadlo, jsme se rozhodli konečně to "hodit do světa" a začít to brát jako hotovou věc. Teď je před námi fáze 1 - tedy shánění sponzorů, financí a materiálu. Plán už máme docela jasný a načrtli jsme si i dvě varianty výstupu. Sehnali jsme parádní fotky z expedice dvou američanů, kteří se v létě 2017 vydali zdolat impozantní severní stěnu, ovšem z "naší" strany moc vizuálních podkladů nemáme. 

Jsme si vědomi toho, že se jedná o relativně technický výstup do výšky 6000 m, ale nereálné cíle to rozhodně nejsou. Díky malému množství informací o technické náročnosti výstupu zhodnotíme situaci na místě a v případě nepříznivých vyhlídek vybereme jiný cíl v oblasti. Hor je tady požehnaně a neslezených linií jakbysmet! 

Chceš vědět jak probíhala příprava? Mrkni na rozhovor  na Rock point zóně nebo na našem Expedičním blogu.

Tolik asi úvodem k našemu novému počinu, více informací o celé akci naleznete na FB nebo na webu ZDE.


Malá ochutnávka

Plán výstupu