Třeskuté mrazy, praskání ledu, saně za zády a 150 km dlouhé kluziště před tebou. Dokonalá mentální očista.
Tato expedice tě zavede hluboko do vnitrozemí euroasijského kontinentu, daleko od civilizace a hluboko pod bod mrazu. Za cíl máme přechod největšího jezera v Mongolsku - Khovsgol Lake (Chövsgöl núr). Společně přejdeme jezero od severu k jihu trasou dlouhou 150 km. Po celou dobu expedice si všechny věci potáhneme sami na saních a budeme se prát s mrazy, které touto dobou mohou klesnout i pod -30 °C. Samotný přechod bude trvat zhruba týden. Aby toho nebylo málo, pokusíme se ještě před tím vystoupit na nejvyšší horu pohoří Sajany - Munku Sardyk (3491 m n.m.). Toto pohoří zvedající se při severním cípu jezera vytváří nezapomenutelný horizont, kterým se budeme v prvních dnech přechodu kochat. Výstup na tuto horu v zimě, navíc z mongolské strany, bude sám o sobě zajímavým počinem. Abychom nezůstali pouze u bičování mrazem, tak první týden v březnu se v okolí jezera koná tradiční Khovsgol Ice Festival, který nám zajistí zajímavé zpestření po týdnu v mrazáku a určitě nám dohodí někoho z místních k hlubokým filosofickým rozhovorům nad sklenkou vodky.
Hádám, že teď spoustě z vás v hlavě vyvstala otázka: "Proč bych měl/a jet do Mongolska a jít týden v třeskutých mrazech přes zamrzlé jezero, kde nic není?". Na první pohled se to může zdát jako hloupý nápad, ale opak je pravdou. Týden budeme existovat pouze v souznění s přírodou a našimi myšlenkami. Naladíme smysly na tóny praskajícího ledu a základní životní potřeby a beze shonu budeme vnímat okolní krajinu a vymažeme si na tu dobu z hlavy všechen mentální šum. Dává to smysl?
Polární expedice mají dvě roviny náročnosti. Tu fyzickou, kdy musíš být schopný ujít celou vzdálenost s polárnickými saněmi plnými materiálu, čelit překážkám, které připraví příroda a v neposlední řadě mít rezervy na případné problémy. Tou druhou je náročnost psychická. Polární prostředí vytváří neustálý nekomfort, který vyžaduje jistou houževnatost a zkušenosti. Morálka v týmu je stejné důležitá, jako naše fyzická kondice.
Teploty na jezeře můžou v zimě klesat k -40 °C, pravděpodobněji se budou držet okolo -20 °C. Připraveni ale musíme být na vše. Budeme po celý týden spát venku na otevřené ploše, tudíž nás může zastihnout i velký vítr. Dalším možným aspektem, který může klást nároky na tvé schopnosti, je výstup na Munku Sardyk. Výstup není sám o sobě technicky náročný, ale budou se hodit mačky a možná i cepín. Kdo nechce vrcholit, může počkat ve vesnici.
Největší objektivní nebezpečí představují kruté mrazy a možné vichřice. Jak bylo řečeno, teploty se mohou dostat i k -40 °C a v kombinaci s možným větrem to nevěstí nic dobrého :-) Proto je velmi důležitá dobrá materiální příprava. Led se určitě neproboří, bude mít až dva metr tloušťky. Poneseme s sebou satelitní zařízení pro oboustrannou komunikaci, přes které bude možné náš pohyb celou dobu sledovat. Krom toho je na polovině jezera i GSM signál. Po jezeře jezdí v zimě vozidla, a proto není problém si kdykoliv zavolat odvoz nesmrtelnou Buchankou - UAZ.
Výpravě bude zároveň předcházet společné potkání spojené s konzultacemi ohledně výbavy.
Pro občany České republiky je pro vstup na území Mongolska nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Dále platí vízová povinnost. Podmínky pro vystavení víz najdete - ZDE. Cena je 60 euro. Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě nic kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.
Letecky do Ulanbátaru. Letenka není v ceně výpravy. Veškerá další doprava na místě už ano. Cena letenek se pohybuje okolo 30000 Kč
Venku ve stanu. Jinak v jurtách, u místních v guesthousech a v hromadné dopravě. Veškeré ubytování je v ceně výpravy. Výbavu na spaní společně zkonzultujeme na schůzkách před expedicí.
Jídlo na přechod si povezeme z ČR. Budeme potřebovat hlavně dehydratované jídlo, které v Mongolsku jen tak neseženeme. V civilizaci vyzkoušíme místní speciality, které ne každému chutnají, ale já osobně se na ně těším, protože k tomu neodmyslitelně patří.
Výbavu budeme společně konzultovat. Minimálně jednou se před výpravou všichni potkáme a probereme veškeré potřebné vybavení, případně budeme konzultovat s průvodcem individuálně. Krom osobní výbavy, oblečení, spacáku, karimatky atd budou zapotřebí polárnické saně a nesmeky. Zapůjčení polárnických saní, vč. postrojů je v ceně výpravy. Podle aktuální předpovědi zvážíme i lyže, příp. sněžnice. Pravděpodobně ale půjdeme po odkrytém ledu.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z Prahy - Vídně do Ulánbátaru.
Přílet do Ulanbátaru. Projdeme si město, ubytujeme se na noc a využijeme zbytek dne k zajištění dopravy směrem k Moronu a jezeru Khovsgol. Dokoupíme benzin do vařičů, plynové bomby a případně další vybavení. Pokud to stihneme, navštívíme Gandan Khiid - největší budhistický klášter na území Mongolska, příp. muzeum národní historie.
Celodenní doprava k jezeru. Cesta místní dodávkou je dobrodružstvím sama o sobě, rozdělíme si ji alespoň dobrým jídlem ve městě Murun. Pokud poletí letadlo, můžeme zvážit i tuto variantu dopravy, ovšem vnitrostátní přelet není v ceně.
Příprava expedice + transport na sever jezera. Večer už strávíme ve stanech v táboře pod horou Munku Sardyk 3491 m n.m.
Pokud bude dobrá podmínka, v rámci jednoho dne vystoupíme na Munku Sardyk 3491 m n.m.. Bude záležet na množství sněhu. Pokud ho bude přehršel, tak výstup bohužel necháme příští výpravě. Při expedici 2018 jsme ale sněhu měli málo a výstup byl relativně pohodový.
Šestidenní přechod jezera Khovsgol - 150 km. Vodní plocha je nevyzpytatelným terénem, může nabídnout hladký led po kterém přímo poběžíme, nebo nám do cesty postaví tarasy z nahrnutého ledu. Budeš usínat s tóny praskajícího ledu a trnout, jestli praskliny neběží přímo pod tvým stanem. Nemusíš se ale bát, tloušťka ledu tu dosahuje i dvou metrů :). Po přejití jezera si dáme horkou lázeň v místní veřejné sauně.
Navštívíme Khovsgol Ice Festival, kde místní vysekávají do ledu sochy, pořádají na ledě zápasy a závody na spřeženích.Tyto dny nám zároveň slouží jako rezerva v případě špatného počasí.
Celodenní cesta po zemi do Ulánbátaru. Případně letecky. Pokud k nám bude počasí milostivé a stihneme přejít jezero dříve v okolí Moronu jsou i další zajímavá místa, která se dají navštívit. Např. 2 denní tour za mongolskými pastevci sobů.
Je dobré být v Ulánbátaru o trochu dříve. Člověk nikdy neví, co se na dlouhé cestě od jezera Khovsgol může stát. Nákup suvenýrů, prohlídka města. Odlet domů.
Přílet domů
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.