Grónsko


V minulém roce proběhla historicky první výprava Expedition clubu do Grónska. Náš cíl – asi 180 km dlouhá trasa vedoucí od moře z druhého největšího města Grónska Sisimiutu téměř k okraji Russelova ledovce, k letišti Kangelussuaq – tedy Arctic circle trail!

Samozřejmě jsme hrdí na to, když v naší pomyslné slepé mapě zakreslujeme nové a nové destinace. Grónsko je pro nás cenný skalp, jakožto každá další destinace ležící za polárním kruhem. V tomto případě to bylo velmi těsně, protože trasa Arctic circle trail, prakticky kopíruje hranici Severního polárního kruhu, ale zajímavé to rozhodně bylo! Většina lidí si asi pod slovem Grónsko představí ukrutnou zimu, věčný led, lední medvědy a tak dále. Drtivá většina tohoto ostrova tak vypadá, nicméně když se sem vypravíte v létě a vyberete si oblast blízko pobřeží, je to úplně o něčem jiném. Krásná severská krajina vyhlazená ledovcem, jezera, která lze přeplout na kánoe, mokřady a skály a samozřejmě monumentální ledovec!

A jaké tedy bylo trekování v Grónsku? S dovolením si vypůjčím pár řádek našeho průvodce Tomáše Cimra, který své výpravy poctivě zaznamenává na blogu Tom tour.

 Cesta treku není těžká. Vychází nám průměrně na 20 kilometrů za den, a protože ji pár lidí ročně projde (loni už prý přes 1000), je tu skoro pořád vyšlapaná pěšinka i značení. Ztratit se moc nedá. Zato hned kousek za Sisimiutem přichází první brodění a sem tam bažinky okolo jezer. Zvolili jsme trasu od západu na východ, tedy spíš méně častou variantu, myslím, ale že má celou řadu výhod… Celá trasa se dá podle podmínek zvládnout za 7-10 dní. Pokud nechcete spěchat, čeká Vás na konci skoro každého dne otevřená chata, většinou tak max pro 4 lidi, ale je to přístřeší.

Koho by zajímalo více o této akci, která si rozhodně zasloužila své místo na našem seznamu oblíbených destinací, odkážu ho na blog Tom tour. Do Grónska se opět chystáme letos v létě. Do Grónska se chystáme i letos v létě, detaily nalezneš ZDE.