Indie - Ladakh

Představ si, že navštívíš jedno z tvých vysněných míst (oblast na severu Indie, známou jako Ladakh) s někým, kdo je tu téměř jako doma, ale mluví tvým jazykem, pochází z Česka, pracuje pro organizaci pomáhající zdejší Tibetské komunitě a k tomu je to ta nejpříjemnější osoba na světě. Tak přesně takové je to v indii s naší Barčou. 

Ladakh jsme pod jejím vedením navštívili již několikrát a pokud bych měl jmenovat jednu výpravu, ze které jezdí lidé nejvíce nadšení, bude to právě Indie - Ladakh. Díky tomu, že Barča pracovala dlouhé roky jako koordinátorka aktivit organizace MOST pro Tibet (kterou založil její otec) strávila v Ladakhu spoustu času pod hlavičkou této organizace a zná to tam doslova jako své bačkory. Nemám teď na mysli jen nádherná horská údolí Himálaje, závratně vysoká sedla horských štítů, z nichž to nejvyšší sjízdné na světě - Kharang la - si můžeš sjet na kole, ani barevná a chaotická indická města a nespočet různých tibetských klášterů a chrámů, ale především lidi, kteří tato místa obývají. Díky Barči, jsme tudy jen slepě ve spěchu neprojeli, ale měli jsme možnost potkat se s tibetskou komunitou a navázat s nimi přátelství. Díky tomu jsme za sebou zanechali i drobnou stopu, například v podobě rozzářených dětských úsměvů, malých mnichů.

Dostat se do Ladakhu není vůbec nic složitého, můžeš vyrazit na vlastní pěst, nebo s tuctem dalších cestovek. Troufám si však říct, že je jen málo lidí, kteří ti kouzlo Ladakhu ukáží tak jako naše Barča.