Maroko


Maroko. Vždycky když přijedu do této země říkám si, jak je možné, že země tak těsně sousedící se Španělskem může být tak neskutečně jiná? Pro Evropana je to opravdu jiný svět. I když ze zemí regionu severní Afriky je Maroko momentálně nejotevřenější Západu, stejně je to kultura na míle vzdálená. Expedition club sem jezdí už řadu let. Vlastně Maroko je jedna ze zemí, která Expedition club formovala v jeho raných začátcích.

Hlavní předností této země je z mého pohledu geografická rozmanitost. Najdete zde poušť hned vedle vysokých hor. A když říkám poušť myslím tím matku všech pouští – Saharu a pokud je řeč o horách, jde samozřejmě o prastaré pohoří „papa“ Atlas. Kromě těchto dvou úchvatných kulis je zde i nespoutaný Atlantský oceán, který v délce zhruba 1300km (a ještě mnohem více pokud připočítáme i Západní Saharu) bičuje pobřeží Maroka. Dále jsou zde prastará města a kultury, která se zde po dlouhá staletí mísí. Ano tahle země má opravdu co nabídnout.

Naposledy jsme maroko navštívili pod vedením průvodce Martina „Citruse“, který zná díky surfařským výletům za vlnami Maroko jako své boty. Vylezli jsme na nejvyšší písečnou dunu v oblasti Merzouga, v noci jsme pod hvězdami bubnovali s místními beduíny, zdolali jsme střechu Maroka – čtyřtisícový Jebel Toubkal a poznali krásy vysokého atlasu. Ochutnali jsme i vyhlášené speciality jako Tajine, Tanjia, Harira či berber whiskey – jak místní přezdívají svému tradičnímu zelenému čaji s mátou. Ve skutečnosti je to ukrutně silný odvar máty a zeleného čaje, který je dočista nasycený cukrem. K místní kultuře ale neodmyslitelně patří, stejně jako bezzubé úsměvy pouštních beduínů, kteří si tuto specialitu dopřávají několikrát denně. Při našem putování jsme taky svlažili vyprahlá těla ve studených vodách atlantiku a dali si čerstvou grilovanou rybu na pláži. Ještě jsem ani nedopsal odstavec a už mám chuť se tam vrátit.

Maroko je geografická a kulturní perla Severní afriky, pro nás ale především srdcová záležitost, proto se sem každoročně vracíme.