Tádžikistán 

Tádžikistán – země pro ty, kteří touží poznat majestátní a liduprázdné velehory Pamíru, stále takřka nedotčené turistickým ruchem a infrastrukturou. Nevadí ti trochu se ušpinit, zažít trochu nepohody, trochu dřiny s báglem na zádech na strmých svazích a trochu bolesti a sebepřekonání ve vysokých výškách? Odměnou ti budou doživotní zážitky, překrásné výhledy a zasloužené pocity euforie, které se rodí v horách.

S Expedition clubem jsme se do Tádžikistánu poprvé vydali v roce 2018 pod vedením průvodce Polďase. Zamířili jsme do pohoří Fanské hory s cílem projít 10-ti denní trek napříč celou touto oblastí. Dál už je tento příběh z kategorie těch, kdy se posralo všechno, co jen šlo (úmyslně volím vulgarizmus, jelikož je naprosto výstižný a přesný). Výpravu postihla průjmová epidemie a 8/10 členů onemocnělo. Včetně průvodce. Nakonec se 5 statečných mohykánů vydalo přes nejvyšší sedlo Chimtarga na vlastní pěst a skupina se znovu spojila (s již téměř zhojenými lazary) na druhé straně pohoří. Ne vždy se věci podaří podle plánů. Díky tomu se však projevil skvělý charakter členů skupiny a silné zážitky daly vzniknout silným přátelstvím… Navzdory nepřízni osudu se všichni vrátili nadmíru spokojeni a obohaceni.

Reputaci jsme si napravili letos (2019), kdy k nám duch Fanských hor byl o poznání přívětivější. Nejenže výpravu nepostihly stejné problémy, ale dokonce se podařilo zdolat i dva 5ti tisícové vrcholy Pik Energia a Pik Zámok. To vše pod vedením průvodce Toma Cimra.

Naše kroky vedly taky do centrálního Pamíru, po světoznámé cestě Pamír highway. Naši dva průvodci Tom a Víťa zde podnikli expedici na nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu Pik Patkhor (6083 m). Podrobnosti o jejich expedici najdeš ZDE, nebo v rozhovoru na našem BLOGU.